برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1433 100 1

هارپ

/hArp/

معنی هارپ در لغت نامه دهخدا

هارپ. (فرانسوی ، اِ) نام ساز سه گوشه ای که تارهای آن در طول نامساویند و با دو دست نواخته میشود. هارپ را مصریان قدیم و عبرانیان و اقوام دیگر به حالت بسیار ناقص و ابتدائی میشناختند و به کار میبردند. بنابر افسانه ها داود پیغامبر به همراهی این ساز آواز میخوانده. در نقش های باستانی مصر و ایران پیش از اسلام (دوره ٔ ساسانیان ) این ساز دیده میشود. و در آثار شعرای ما از آن سخن بسیار رفته است ، چنانکه از نقش ها و تاریخ های موسیقی برمی آید این ساز مورد توجه زنان بوده و گویا ظاهر ظریف و شاعرانه ٔ آن آنان را میفریفته است. در دوره های کهن 4 سیم داشته که بتدریج رو به افزایش نهاده است. «هارپ » به صورتی که امروز در موسیقی علمی معمول است ، یعنی «هارپ » مدل «ارار»، در قرن نوزدهم میلادی بوسیله ٔ «سباستین ارار» فرانسوی تکمیل شد و در ارکستر راه یافت. هارپ «ارار» 47 سیم دارد و در حال طبیعی در گام «دو بمل » بزرگ میباشد. پایه ٔ آن را 7 رکاب (پدال ) احاطه کرده است که هر یک مخصوص یکی از نت های هفتگانه است و در زیر هر کدام دو حفره قرار دارد که روی هم تعبیه شده. هر یک از رکابها (پدال ) بنابر اینکه آن را در حفره ٔ اول یا دوم قرار دهیم و یا به حال اصلی خود بگذاریم ، به سه حالت مختلف می تواند درآید. چون یک حفره پائین تر می آید سیم آن کشیده شده و صدای آن بفاصله ٔ نیم پرده زیرتر میگردد و به همین ترتیب چون در حفره ٔ دیگر قرار گیرد صدایی از آن هارپ برمیخیزد که از صدای پدال حفره ٔ اول نیم پرده زیرتر است.نقش «پدال مربوط به سیم « »ر» در شکل زیر هویداست :
دو
O
ر بمل
O حالت اصلی
ر
O حفره ٔ اول
ر دیز
O حفره ٔ دوم
می
O
اگر یکی از پدالها را به حفره ٔ اول پایین بیاوریم و در جای خود ثابت نگاه داریم ، مثلا اگر این کار را با پدال «فا» بمل انجام دهیم سیم فابمل از طول کوتاه و صدایش نیم پرده زیرتر میشود. بدین معنی که فابمل - یا بهتر بگوییم فاهای بمل - به «فا» طبیعی یا «بکار» مبدل میشود و بدین ترتیب گام سل بمل بزرگ را به دست می آوریم. بعد از آن اگر پدال دوبمل را در حفره ٔ اول قرار دهیم ، گام «ر» بمل بزرگ را خواهیم داشت. بدین طریق با پایین آور ...

معنی هارپ به فارسی

هارپ
چنگ، سازسیمی که۴۶سیم داردوباانگشتان زده میشود
(اسم) سازی است سه گوشه که تارهای آن در طول نامساویند و با دو دست نواخته شود. توضیح هارپ در دوره های قدیم چهار سیم داشته و بتدریج عدد سیمها روبافزایش نهاده هارپ بصورتی که امروز در موسیقی علمی معمول است یعنی هارپ مدل ((ارار ))که درقرن ۱۹ م . بوسیل. سیاستین ارار فرانسوی تکمیل شد و در ارکستر راه یافت . هارپ ارار ۴۷ سیم دارد و در حال طبیعی درگام (( دوبمل ماژور)) میباشد. پای. آنرا ۷ رکاب ( پدال ) احاطه کرده است که هر یک مخصوص یکی از نوتهای هفتگانه است و در زیر هر کدام دو حفره قرار دارد که روی هم تعبیه شده است .

معنی هارپ در فرهنگ معین

هارپ
[ فر. ] (اِ.) سازی است سه گوشه که تارهای آن در طول نامساویند و با دو دست نواخته شود.

معنی هارپ در فرهنگ فارسی عمید

هارپ
ساز زهی مثلث شکل، در اندازه های مختلف که با انگشت و به صورت تک نوازی نواخته می شود و در ارکسترها کاربرد دارد.

هارپ در دانشنامه ویکی پدیا

هارپ
مختصات: ۶۲°۲۳′۳۰″ شمالی ۱۴۵°۰۹′۰۳″ غربی / ۶۲٫۳۹۱۶۷°شمالی ۱۴۵٫۱۵۰۸۳°غربی / 62.39167; -145.15083
EISCAT در نروژ با قدرت ۱۳۰۰ مگاوات
فرستنده صدای آمریکا در دلانو در کالیفرنیا (تصاویر) با قدرت ۳۰ مگاوات
SURA یا Radiophysical Research Institute در روسیه با قدرت ۱۹۰ مگاوات
آرسیبو با قدرت ۲۰ مگاوات
HIPAS یا High Power Auroral Stimulation Observatory (آزمایشگاه پلاسمای دانشگاه یوسی ال ای در فیربنکس) با قدرت ۷۰ مگاوات
برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا (به انگلیسی: High Frequency Active Auroral Research Program) معروف به هارپ (به انگلیسی: HAARP)، یک پروژه پژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ برای بررسی و پژوهش دربارهٔ لایهٔ یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF تأسیس شده است.
این تأسیسات مشترکاً توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، آلاسکا در فیربنکس">دانشگاه آلاسکا در فیربنکس، و نزدیک به ۱۵ دانشگاه آمریکایی دیگر اداره و استفاده می شود. شرکت سازنده این تأسیسات، شرکت BAE Advanced Technologies است.
این سیستم در حال حاضر از یک مجموعه آنتن های مخصوص شامل ۱۸۰ برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع ۵۰/۲۳ متر تشکیل شده که بر روی زمین پهناوری به مساحت ۲۳٬۰۰۰ متر مربع در آلاسکا نصب شده است. این آنتن ها امواج مافوق کوتاه ELF/ULF/VLF را با ۳٫۶ مگاوات ERP تولید کرده و به یونوسفر می فرستند.
عکس هارپ
هارپ لاگر (انگلیسی: Harp Lager) نوعی آبجوی لاگر است که در دمای پایین تر حس شادابی بیشتری را به مصرف کننده آن منتقل می کند. این نوع از آبجو در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط شرکت نوشیدنی های الکلی ، گینس ، در شهر داندوک جمهوری ایرلند تولید شد. این برند از آبجو علاوه بر بریتانیا و ایرلند در کشورهای همچون؛ ایالات متحده ، کانادا و کشورهای آفریقایی محبوبیت ویژه ای دارد.این برند آبجو در کشورهای پادشاهی بریتانیا تحت حمایت کارخانه آبجو سازی هایدز بریتانیا توزیع می شود. قوطی ها و شیشه های این نوع برند آبجو در شرکت آی بی سی در بلفاست تولید می شوند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هارپ در دانشنامه آزاد پارسی

هارْپ (harp)
هارْپ
ساز زهی زخمه ای ، که سیم های آن به صورت عمودی و موازی با یکی از ضلع های چارچوب مثلثی شکل آن کشیده شده اند. ضلع دوم این مثلث جعبه صدایی به شکل سه گوش از چوب و برنج است ؛ ضلع سوم جایگاه گوشی هایی است که میزان کشش هر سیم را تعیین می کنند. هارپ ارکستری بزرگ ترین ساز این نوع برشمرده می شود. این ساز تا ۴۷ سیم دیاتونیک دارد، و گسترۀ زیرایی های آن سی ْـ دو۷ (هفت اکتاو) است ، و هفت پدال دومرحله ای برای تغییر زیرایی دارد. تا وقتی پدال ها فشرده نشده اند، سیم ها به صورت گام دیاتونیک دوبمل ماژور صدا می دهند، اما با فشردن هر یک از پدال ها نت مربوط به آن نیم پرده یا یک پردۀ کامل بالا می رود. بدین ترتیب تمامی نت های گام کروماتیک به دست می آیند. طبق شواهد ثبت شده ای که از دوران های انجیلی وجوددارد، هارپ از قرن ۹م در غرب وجود داشته ، و از سازهای رایج بین خنیاگران قرون وسطایی بوده است . در آن زمان اندازۀ آن بسیار کوچک بوده ، و معمولاً روی زانو قرار می گرفته است . اندازۀ آن به سبب نیاز به شدت صدای بیشتر افزایش یافت ، و موجب ورود آن به ارکستر در قرن ۱۹ شد. ازجمله آهنگ سازان این ساز عبارت اند از موتسارت، موریس راول، کارلوس سالزِدو، و هاینتس هولیگِر. هارپ همچنین در موسیقی محلی نیز، چه به صورت تک نوازی و چه برای همراهی ، به کار می رود. هارپ امروزی و چنگ قدیمی باوجوداین که از یک ریشه اند، ولی کارآیی وسعت و شخصیت آن ها کاملاً متفاوت و اکنون دو ساز جداگانه اند، که نوع قدیمی آن تقریباً کاربرد ندارد.

ارتباط محتوایی با هارپ

هارپ در جدول کلمات

هارپ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

توفیق اسدی
اشاره به یه نوع سلاح جنگی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هارپ در ایران   • هارپ اپارات   • سلاح هارپ ایران   • ساز هارپ   • فیلم هارپ   • هارپ و زلزله بم   • هارپ در خلیج فارس   • هارپ موسیقی   • معنی هارپ   • مفهوم هارپ   • تعریف هارپ   • معرفی هارپ   • هارپ چیست   • هارپ یعنی چی   • هارپ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هارپ
کلمه : هارپ
اشتباه تایپی : ihv~
آوا : hArp
نقش : اسم
عکس هارپ : در گوگل

آیا معنی هارپ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )