برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1393 100 1

نینوا

/neynavA/

معنی نینوا در لغت نامه دهخدا

نینوا. [ ن َ ن َ ](اِخ ) نینوی. نام دیگر کربلاست. رجوع به کربلا شود.

معنی نینوا به فارسی

نینوا
شهری باستانی در کنار رودخانه دجله مقابل موصل کنونی . از قرن هشتم قبل از میلاد تا سال ۶۱۲ ق م . که بدست مادها افتاد و ویران شد پایتخت امپراطوری آشور بود . کاوش های باستانشناسی که از سال ۱۸۴۲ در تپه های کویونجیک و نبی یونس صورت گرفت ویرانه های این شهر را آشکار ساخت . حماسه معروف گیلگمش در میان [ لوح نبشته های ] یافته شده در قصور ویران آن بدست آمد .
نینوی ٠ نام دیگر کربلاست ٠
سه روز روزه بود پیش از روزه بزرگ ترسایان بسه هفته و او روز دوشنبه و فطرش روز پنجشنبه است

نینوا در دانشنامه اسلامی

نینوا
نِینَوا یا نینوی از نام های تاریخی کربلا و نام منطقه ای در شمال شرقی کربلا بوده است. بر اساس منابع تاریخی زمانی که کاروان امام حسین(ع) پس از قصر بنی مقاتل وارد نینوا شد، حربن یزید ریاحی به دستور عبیدالله بن زیاد مانع توقف امام در این منطقه شد. او مأموریت یافت کاروان امام حسین(ع)را در بیابانی بی حصار و فاقد آب متوقف کند.
بنابر برخی گزارش ها، امام حسین(ع) زمین کربلا، را از اهالی نینوا و غاضریه خرید و به شرط آنکه آنان از زائران مدفنش پذیرایی کنند این زمین را به خودشان بخشید.
پس از شهادت امام حسین، نینوا توقفگاه زائران قبر امام حسین(ع) بود.
نینوا
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
شهادتگاه امام حسین علیه السلام. نام منطقه ای در کوفه و شرق دجله و شرق کربلا، از روستاهای منطقه طف. «نینوا یک سری تپه های باستانی است که کشیده شده و تا مصب نهر علقمه امتداد می یابد. قریه «یونس بن متی » است و آن حضرت از میان مردم این منطقه بیرون آمده است.
نینوا امروز به «باب طویرج » معروف است که در شرق کربلا قرار گرفته است». «ناحیه ای در سواد کوفه که کربلا از آن ناحیه است. نام قصبه موصل و نام شهری که یونس علیه السلام به آنجا جهت دعوت کردن مردم آن شهر رفته بود». وقتی حسین بن علی علیه السلام به این منطقه رسید به سواری برخورد که نامه ابن زیاد را برای حر آورده بود.
مضمون نامه این بود: حسین را محاصره کن و در سرزمین بی آب و علفی فرود آر. کمی پیشتر رفتند تا به زمین کربلا رسیدند و فرود آمدند.
در ادبیات عاشورا، نسبت به نی و نینوا نیز تعابیر عاطفی و عرفانی فراوانی ساخته و بکار برده اند و صحرای کربلا را پر از نوای حقجویی و حقگویی دانسته اند. از آن آتش که نمرود زمان در جان ابراهیمیان افکند به دشت «نینوا»، نای حقیقت از «نوا» افتاد.
ولی... مرغ شباهنگ حقیقت، از نوای ناله «حق، حق » نمی افتد.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
«نینوا و انتظار تأملی نو»، مجموعه مباحث و مقالاتی در انتظار و ظ ...

نینوا در دانشنامه ویکی پدیا

نینوا
نینوا پایتخت باستانی دولت آشور بود و بر کرانهٔ رود دجله در عراق کنونی قرار داشت. شهر نینوا در سال ۶۱۲ پیش از میلاد به دست اقوام ماد و بابل (مادی ها و بابلی ها) ویران شد. آشوری ها شهرهای بسیاری بنا کرده بودند، اما بزرگترین شهر بنا شده توسط آنان در آن زمان نینوا محسوب می شد.
آشور
میانرودان
واژه «نینوا» بر خلاف آنچه برخی تاریخ نگاران می پندارند، از نام نین که نام یکی از خدایان آشور بوده یا از نام نینوس گرفته شده است، اما نینوا یک اسم خاص است که زادگاه دلاوران نامداری بوده، این شهر در ۱۲۴۸ پیش از میلاد پایتخت آشوریان شد.
شهر نینوا در سمت راست نهر دجله بنا شده بود و درست در جهت مخالف موصل کنونی قرار داشت. این شهر ۳۵ مایل طول و ۲۰ مایل عرض، یعنی هفتصد مایل مربع وسعت داشت. در شمال و جنوب شهر، نهر دجله جریان داشت و خودبه خود از آنجا محافظت می نمود و سدی را به وجود آورده بود، شمال غربی و جنوب آن نیز بر اثر جریان رود زوه محافظت می شد. در طرف دیگر شهر هم تپه ها و کوهستان های صعب العبور واقع شده بودند. علاوه بر این، حصارها و قلاع بسیاری در اطراف شهر به دست معماران زبردست آشوری بنا شده بود. عرض دیوارهای شهر طوری بود که دو ارابه دو اسبه در آن واحد پهلو به پهلو از روی آن می توانستند عبور کنند. شهر نینوا از نظر وسعت سه برابر لندن کنونی بود و چون باغات زیادی در آن قرار داشتند، لذا در صورت محاصره دشمن، اهالی شهر از لحاظ آذوقه و خوراک در مضیقه قرار نمی گرفتند. پیرامون شهر ۱۵۰۰ برج نیز قرار داشت که هر برج دویست پا ارتفاع داشت اما بلندی حصار شهر یکصد پا بوده است.
همه خیابان های شهر وسیع و به شکل صلیب بودند و آن ها را سنگفرش کرده بودند. شهر روی هم رفته ۱۵۰ دروازهٔ برنزی داشت که کنار هر دروازه نیز یک پاسگاه مخصوص برنزی ساخته شده بود. بر سر هر یک از چهار راه ها، چهار برج بسیار مستحکم برای مقابله با دشمن بنا شده بود. تمامی خانه های شهر را لوله کشی کرده بودند. در بیرون از شهر دریاچه ای مصنوعی احداث کرده بودند و آب را از سرچشمه های کوهستانی تأمین می کردند و به این ترتیب، شهر را از آب بی نیاز می ساختند. در همین شهر بود که آشور بانیپال، پادشاه آشور، بایگانی و کتابخانه ای سلطنتی دربرگیرنده چند صد اتاق بنا کرده بود و این نخستین کتابخا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نینوا

نینوا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مائده
این واژه به واتای شهر خون است. (تاریخ ماد، برگ 274 )
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
آواز نی

نی::نی
نوا::صدا.آواز
مجید جنقی
نی به معنای نیزار جایی که در آنجا نی روییده (در کرانه های رود دجله و فرات ) و نوا. که از ترکیب این دو چنین بنظر می‌رسد.سرزمینی که نی های آن صدا دارند ...یا آواز میخوانند
ساعدی
پایتخت کشور آشور (آسور )
منطقه آشورستان (آسوران )در شمال عراق.جنوب ترکیه.سوریه واقع شده

ایل سورانی حاکم بر کردستان عراق باقیمانده قوم آشور است
شهرهای آسوری دهوک. اربیل.
...
آشوران::آسوران ،سوران )
این منطقه در زمان هخامنشیان فتح شد و زبان پارسی به آنجا راه یافت
(زبان پارسی آشوری )

مردم کشور سوریه
نژاد خود را از
قوم آشور می دانند
آشوریه::آسوریه.سوریه
***
کرد::رمه گردان،عشایر،
کورش ام
نینَ وا :نین یعنی نه (۹) ، وا یعنی واز ، وازه ، باز ، دروازه
شهر نه دروازه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نینوا علیزاده   • شهر نینوا   • نینوا عراق   • نقشه نینوا   • کانال تلگرام نینوا   • نینوا کجاست   • نینوا کربلا   • رضا قصاب   • معنی نینوا   • مفهوم نینوا   • تعریف نینوا   • معرفی نینوا   • نینوا چیست   • نینوا یعنی چی   • نینوا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نینوا
کلمه : نینوا
اشتباه تایپی : kdk,h
آوا : neynavA
نقش : اسم خاص مکان
عکس نینوا : در گوگل

آیا معنی نینوا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )