برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1634 100 1
شبکه مترجمین ایران

نما (سینما)

نما (سینما) در دانشنامه ویکی پدیا

نما (سینما)
نما، پلان (به فرانسوی: plan) یا شات (به انگلیسی: shot) کوچک ترین جزء معنایی در زبان فیلم است. نما را با کلمه در متن مقایسه می کنند.نمای بسیار دور   نمای دور   نمای کامل (نمای دور متوسط)   نمای آمریکایی (۳/۴ نما)   نمای متوسط   نمای بسته   نمای ایتالیایی (نمای بسیار نزدیک)
نما یا پلان یا شات از نظر فنی عبارت است از تصویر یا تصاویری که در یک زمان ممتد کار دوربین یعنی از زمان به کار افتادن دوربین تا متوقف شدن آن روی نوار فیلم ثبت شود. ریشه شناسی واژه شات به روزهای اولیه تولید فیلم با دوربین هندلی دستی ‏(en)‏ بازمی گردد. این دوربین قدیمی عملکردی شبیه به مسلسل های هندلی زمان خود داشت که با چرخاندن دستگیره یا هندل شلیک می کرد. به همین دلیل این کار (فیلمبرداری) به shooting یعنی شلیک و هر نما به shot یعنی گلوله معروف شد.
«مدت زمان یک پلان به طور معمول یک چهارم ثانیه (۶ کادر) به بالا است. اندازهٔ پلان نرمال حدود ۳۰ ثانیه یا کمی بیشتر است.» پلان هایی با زمان بسیار طولانی هم در تاریخ سینما وجود دارد مانند فیلم طناب هیچکاک که فقط از هفت نما تشکیل شده است. یا نمای بسیار طولانی در فیلم حرفه: خبرنگار آنتونیونی یا فیلم کشتی روسی به کارگردانی الکساندر سوکوروف که فقط از یک پلان تشکیل شده است و مثل خود فیلم، ۹۶ دقیقه طول می کشد.
نما به دو دسته کلی تقسیم می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نما (سینما) در دانشنامه آزاد پارسی

نما (سینما)(shot)
کوچک ترین واحد یک فیلم که از یک بار کار پیوستۀ دوربین حاصل می شود. قرار گرفتن چند نما در کنار هم یک صحنه را تشکیل می دهد و حاصل چند صحنه یک سکانس را به وجود می آورد. نما یا تصویر درشت از موضوع را نمای نزدیک (کلوزآپ) می گویند و به نمای عمومی در فیلم برداری که تصویر کلی موضوع را نشان می دهد، نمای دور (لانگ شات) اطلاق می شود.

نما (سینما) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نما (سینما)   • مفهوم نما (سینما)   • تعریف نما (سینما)   • معرفی نما (سینما)   • نما (سینما) چیست   • نما (سینما) یعنی چی   • نما (سینما) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نما سینما

کلمه : نما (سینما)
اشتباه تایپی : klh (sdklh)
عکس نما (سینما) : در گوگل

آیا معنی نما (سینما) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )