برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1573 100 1
شبکه مترجمین ایران

نرون

/neron/

برابر پارسی: پییاخته

معنی نرون در لغت نامه دهخدا

نرون. [ ن ِ رُن ْ ] (اِخ ) کلادیوس سزار آگوستوس ژرمانیکوس. امپراطور روم. به سال 37 م. تولد یافت. در سال 54 م. به امپراطوری روم رسید. مردی دیوانه خو و سرکش بود. سه بار قصد کشتن مادر خود کرد و سرانجام به خون مادر دست آلود. به سال 64 م. شهر رم را به هوس ابلهانه ای در آتش بسوخت و در سال بعد با جمعی از مطربان و رقاصان به یونان سفر کرد. سرانجام بر اثر شورش مردم و سنای رم در سال 68 م. مجبور به خودکشی گشت.

معنی نرون به فارسی

نرون
لوسیوس دومیتیوس نرو کلودیوس ( ۶۸ - ۳۷ م .)امپراطور روم (۶۸ - ۵۴ م.) وی پسر دومیتیوس آئنوباربوس بود و مادرش آگری پین بود که به زوجیت کلودیوس اول را بر آن داشت تا او را به فرزندی بپذیرد. چون کلودیوس مرد نرون به جای او به سلطنت نشست و قدرت را از کف مادر بیرون آورد و مادرش نیز به مخالفت با وی به پشتیبانی بریتانیکوس پسر واقعی کلودیوس پرداخت اما بریتانیکوس مرد ( ظاهرا نرون او را مسموم کرد .) در این هنگام نرون تحت نفوذ زنی بنام پوپائا سابینا رفتاری وحشیانه یافت مادرش و بعدا زنش اکتاویا را به قتل رسانید و به روایتی حریق سال ۶۴ رم را برپا ساخت سوئ و به تعقیب و آزار مسیحیان پرداخت . قصدی که نسبت به جان وی شد درنده خویی او را بیشتر ساخت و دست به قتل عده ای از بزرگان و درباریان از جمله سنکا و پوپائا زد . در نتیجه شورشهای تازه ای درگیر شد و هنگامی که یکی از این شورش ها به موفقیت نزدیک میشد مزون دست به خودکش زد . نرون خود را شاعر و هنرمندی بی بدیل تصور می کرد و هنگامی که میمرد گفت که [ دنیا با مرگ من چه هنرمندی را از دست داد . ]
کلادیوس سزار آگوستوس ژرمانیکوس امپراطور روم بود مردی دیوانه خو و سرکش بود سه بار قصد کشت مادر خود را کرد و سرانجام مادرش را کشت .

نرون در دانشنامه ویکی پدیا

نرون
نرون کلاودیوس کایسار آوگوستوس گرمانیکوس (به لاتین: Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus) (زادهٔ ۱۵ دسامبر سال ۳۷ میلادی، درگذشتهٔ ۹ ژوئن ۶۸ میلادی) یکی از امپراتوران روم بود که از سال ۵۴ تا ۶۸ میلادی بر این سرزمین فرمان راند و پنجمین و آخرین از خانوادهٔ اگوستوس (جولیو - کلودیان) بود که بر روم حکمرانی کرد. (نام اصلی نرون Lucius Domitius Ahenobarbus بود سرپرستی او پس از مرگ پدرش، به عموی بزرگش کلودیوس سپرده شد تا میراث بر و جانشین او گردد. نرون در سال ۵۴ میلادی پس از مرگ کلودیوس با کمک و حمایت مادرش امپراتریس آگریپینا توانست حکومت را به دست گیرد. او در اوایل حکومتش به مدت ۵ سال خودش و فرمانروایی اش تحت کنترل و نفوذ مادرش بود و بعد به همین خاطر که او بهش اجازه حکومت نمی دهد در کشاکش فراوان با مادرش آگریپینا به خاطر قدرت او را کشت او در دوران فرمانروایی اش بیشتر تمرکز خود را بر دیپلماسی، تجارت و بالا بردن فرهنگ، متمرکز کرد. او دستور داد تا سالن های نمایش بسازند و بازی های ورزشی را در میان مردم گسترش داد.
فهرست مشاهیری که در اوج شهرت درگذشتند
در سال ۶۶ میلادی نرون، تیرداد یکم را به پادشاهی ارمنستان منصوب می کند. سلسله اشکانی ارمنستان رسماً تحت استیلای امپراتوری روم بنیان نهاده شد.
مادر نرون اگریپینا (Agrippina) زنی جاه طلب بود. پس از مسموم شدن کلادیوس با خوردن قارچ سمی، «نرون» در سن ۱۶ سالگی به قدرت رسید. نخست قرار بر این بود که نرون همراه آموزگاران و پرورش دهندگان خود، افرانیوس بوروس و سنکا حکومت کند؛ ولی او پس از مسموم کردن برادر ناتنی خود بریتانیکوس در سال ۵۵ میلادی، به دست یاری مادرش که او را نیز در سال ۵۹ میلادی به قتل رساند، حرکات جنون آمیز را به حد اعلا رسانید. اعمال نفرت آور وی باعث شد تا سنکا دربار را ترک کند. نرون با آتش زدن بخش هایی از شهر که نتیجه بیماری جنون قیصری است، مورد اتهام قرار گرفت. نرون برای رد این اتهام، مسیحیان را عاملین آتش سوزی شناسایی نمود و دستور به کشتار فجیع آنان داد. سرانجام در سال ۶۴ میلادی شهر رم را به هوس ابلهانه ای در آتش سوزاند و در سال بعد با گروهی از مطربان و رقاصان به یونان سفر کرد. نرون در سال ۶۵ میلادی موفق به سرکوب دسیسه گران پیزونی شد.
در جنگ ارمنستان از اشکانیان شکس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نرون در دانشنامه آزاد پارسی

نِرون (۳۷ـ ۶۸م)(Nero)
نِرون
(یا نِرو؛ نام اصلی : لوکیوس دومیتیوس آهنوباربوس) امپراتور روم از ۵۴م. دستور قتل مادرش، آگریپینا، و اوکتاویا، همسرش، را صادر کرد (۵۹م). آتش سوزی بزرگ رُم را به گردن مسیحیان انداخت (۶۴م) و به تعقیب و آزار آنان پرداخت. توطئه ای علیه او کشف شد (۶۵م). شورش های دیگری نیز در ۶۸م روی داد، و او خودکشی کرد. پدرش دومی تیوس آهنوباربوس بود و کلودیوس امپراتور روم، او را به فرزندی پذیرفت و نِرون پس از او امپراتور شد. شاعر و هنرشناس بود، و دربرابر مردم بازیگری می کرد و آواز می خواند.

نرون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نرون همسر   • نورون عصبی   • احکام نرون   • نرون عصب   • جنایات نرون   • جنون قیصری   • نرون در شبکه عصبی   • گالبا   • معنی نرون   • مفهوم نرون   • تعریف نرون   • معرفی نرون   • نرون چیست   • نرون یعنی چی   • نرون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نرون

کلمه : نرون
اشتباه تایپی : kv,k
آوا : neron
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس نرون : در گوگل

آیا معنی نرون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )