برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1431 100 1

ناسا

ناسا در دانشنامه ویکی پدیا

ناسا
مختصات: ۳۸°۵۲′۵۹″ شمالی ۷۷°۰′۵۹″ غربی / ۳۸٫۸۸۳۰۶°شمالی ۷۷٫۰۱۶۳۹°غربی / 38.88306; -77.01639
توماس او. پین، که در زمان ریاست جمهوری لیندون بی. جانسون دموکرات برگزیده شد، در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون جمهوری خواه به عنوان ریاست ناسا باقی ماند، هرچند نیکسون تلاشی در جهت برگزیدن نامزد پیشنهادی خود انجام داد ولی شکست خورد. پین در مارس ۱۹۶۹ توسط سنا تأیید شد و در سپتامبر ۱۹۷۰ مشغول به کار شد.
جیمز فلچر جمهوری خواه، که توسط نیکسون برگزیده شده و در آوریل ۱۹۷۱ مورد تأیید قرار گرفت، تا مه ۱۹۷۷ و در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر دموکرات، به عنوان رئیس ناسا باقی ماند.
دنیل گلدین توسط جرج اچ. دابلیو بوش جمهوری خواه برگزیده و در تمام دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون دموکرات، به عنوان رئیس ناسا فعالیت می کرد.
رابرت لایت فوت جونیور، مدیر وابسته به باراک اوبامای دموکرات، در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ جمهوری خواه و تا قبل از تأیید نامزد مورد پیشنهاد ترامپ، جیم برایدنستاین، در آوریل ۲۰۱۸، در نقش ریاست ناسا باقی ماند. با وجود استقلال سازمان، بقا یا توقف پروژه ها می تواند مستقیماً به خواست رئیس جمهور بستگی داشته باشد.
اداره کل ملی هوانوردی و فضا (به انگلیسی: National Aeronautics and Space Administration) به اختصار ناسا (به انگلیسی: NASA) یک سازمان مستقل در قوهٔ مجریهٔ حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت برنامه ریزی در حوزه های برنامه فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را بر عهده دارد.در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهوارهٔ اسپوتنیک-۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا، آمریکا به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و ناسا در ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۵۸ با امضای رئیس جمهور وقت دوایت آیزنهاور جای کمیتهٔ رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (ناکا) را گرفت و بنیادگذاری شد. توماس کیت گلنان به عنوان نخستین مدیر ناسا و هیو لاتیمر درایدن به عنوان معاون او برگزیده شدند و فعالیت رسمی ناسا از ۱ اکتبر ۱۹۵۸ آغاز شد.
ناسا کار خود را با نورث امریکن ایکس-۱۵ آغاز کرد و هشت خلبان در این پروژه توانستند خود را به زیر مدار زمین برسانند. نخستین ماهوارهٔ فضایی ناسا نیز اکسپلورر ۱ بود که در سال ۱۹۵۸ به فضا پرتاب شد. در ۱۲ آوریل ۱۹۶۲، یو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناسا در دانشنامه آزاد پارسی

ناسا (NASA)
ساختمان ناسا، واشینگتن
سازمان ملی هوا ـ فضا در ایالات متحده امریکا. در سال ۱۹۵۸ به دنبال مأموریت اسپوت نیک اتحاد جماهیر شوروی به فضا تأسیس شد. در دهۀ ۱۹۶۰ سرمایه گذاری گسترده ای در آن به عمل آمد تا هدف کِنِدی، رئیس جمهور وقت امریکا، مبنی بر پیاده کردن انسان در کرۀ ماه تا ۱۹۶۹ عملی شود. در ژوئیه این سال این هدف با برنامۀ آپولو جامۀ عمل پوشید. این پروژه با انجام سفرهای فضاپیماهای بدون سرنشین و قراردادن سفینه های جاسوسی و هواشناسی و مخابرات در مدار زمین دنبال شد. برنامۀ ناسا در اعزام سفینه ها در ۱۹۸۶ با فاجعۀ انفجار چلنجر متوقف و شکستی در کار به وجود آمد که به دنبال انجام تحقیقات، نقاط ضعف و نقایص کار شناسایی شد. پی گیری کار سفینه های فضایی در زمان ریگان اختصاص به تحقیقات علمی در وزارت دفاع یافت که بیشتر ناظر بر کاربردهای نظامی بود. در دهه های ۸۰ و ۹۰ ناسا پیشرو در اکتشاف فضای بین منظومۀ شمسی و خارج از آن بود و توانست در تولید نسل های جدیدی از فضاپیماهای مخابراتی گام های نوینی بردارد.

ارتباط محتوایی با ناسا

ناسا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجید
کلا همه چیز های که در دنیا قرار دارند از روی اعداد رمزگزاری شده اند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ناسا   • مفهوم ناسا   • تعریف ناسا   • معرفی ناسا   • ناسا چیست   • ناسا یعنی چی   • ناسا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناسا
کلمه : ناسا
اشتباه تایپی : khsh
عکس ناسا : در گوگل

آیا معنی ناسا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )