برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1374 100 1

میرزا محمدحسن شیرازی

میرزا محمدحسن شیرازی در دانشنامه اسلامی

میرزا محمدحسن شیرازی
کلیدواژه: مرجعیت شیعه، میرزا محمدحسن شیرازی، آثار میرزا محمدحسن شیرازی، تحریم تنباکو
حاج میرزا محمدحسن شیرازی، معروف به میرزای شیرازی بزرگ، ابتدا در اصفهان تحصیل کرد و سپس به نجف رفت و در حوزه درس صاحب جواهر شرکت کرد و بعد از او به درس شیخ مرتضی انصاری رفت و از شاگردان مبرز و طراز اول شیخ شد بعد از شیخ انصاری مرجعیت عامه یافت در حدود 23 سال مرجع علی الاطلاق شیعه بود و هم او بود که با تحریم تنباکو، قرارداد معروف استعماری رژی را لغو کرد. شاگردان زیادی در حوزه درس او تربیت شدند، از قبیل آخوند ملا محمدکاظم خراسانی، سید محمدکاظم طباطبائی یزدی، حاج آقا رضا همدانی، حاج میرزا حسین سبزواری، سید محمد فشارکی رضوی، میرزا محمدتقی شیرازی و غیره.
روز پانزدهم جمادی الاول سال 1230 هـ.ق در شیراز متولد و نام محمدحسن بر او نهاده شد در دوران طفولیت پدر خویش را از دست داد و دائی اش سید حسین معروف به مجدالاشراف عهده دار سرپرستی او گردید.
میرزا در زمانی که فقط چهار سال و پانزده روز از عمرش می گذشت، شروع به تحصیل نمود پس از دو سال از قرائت و کتابت فارسی فارغ گشت شش سال و نیم داشت که به آموزش علوم تجربی پرداخت در 8 سالگی مقدمات را به پایان برد و توسط دایی اش به بزرگترین خطیب شیراز معروف به میرزا ابراهیم سپرده شد تا او اهل خطابه و منبر گردد. هوش وی چنان سرشار بود که یک صفحه از کتاب ابواب الجنان قزوینی را که کتابی بس مشکل بود، دوبار می خواند و از حفظ می شد پس از آن کتب متعارف فقه و اصول را خواند و در دوازده سالگی در درس شرح لمعه شرکت جست و در کنار آموختن شرح لمعه خود به تدریس آن در پانزده سالگی نیز پرداخت.
پس از مدتی به توصیه استادش به دارالعلم آن زمان، اصفهان شتافت و در مدرسه صدر، حجره ای گرفت استاد بزرگوار وی در اصفهان، شیخ محمدتقی صاحب حاشیه بر معالم بود پس از فوت شیخ محمدتقی به محضر درس سید محقق، میر سید حسن بیدآبادی حاضر شد و قبل از بیست سالگی به کسب اجازه از وی نائل آمد (اجازه در آن زمان معمولاً در سه چیز بود: اجازه در امور مربوط به ولایت فقیه، اجازه نقل حدیث، اجازه در اجتهاد) میرزا پس از ده سال تعلیم و تعلم در اصفهان، عزم سفر به عتبات عالیات نمود و در سال 1259 هـ.ق وارد کربلا شد و درس آیت الله سید ابراهیم صاحب ضو ...

ارتباط محتوایی با میرزا محمدحسن شیرازی

میرزا محمدحسن شیرازی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی میرزا محمدحسن شیرازی   • مفهوم میرزا محمدحسن شیرازی   • تعریف میرزا محمدحسن شیرازی   • معرفی میرزا محمدحسن شیرازی   • میرزا محمدحسن شیرازی چیست   • میرزا محمدحسن شیرازی یعنی چی   • میرزا محمدحسن شیرازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میرزا محمدحسن شیرازی
کلمه : میرزا محمدحسن شیرازی
اشتباه تایپی : ldvch lplnpsk advhcd
عکس میرزا محمدحسن شیرازی : در گوگل

آیا معنی میرزا محمدحسن شیرازی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )