برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1687 100 1
شبکه مترجمین ایران

مهدی

/mahdi/

معنی اسم مهدی

اسم: مهدی
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: mahdi) (عربی) (در قدیم) هدایت شده، (در اعلام) نام قائم منتظَر (ع) در نزد شیعه، مهدی منتظَر (ع )، مکنی ]کنیه ی او[ به ابوالقاسم محمد بن عسکری ملقب به امام زمان، صاحب الزمان، حجت القائم، امام قائم، قائم آل محمد، آخرین امام از امامان دوازده گانه ی شیعه است - هدایت شده، نام امام دوازدهم شیعیان

معنی مهدی در لغت نامه دهخدا

مهدی. [ م َ دی ی ] (ع ص ) هدایت کرده شده. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). هدایت کرده شده. ارشادشده. ج ، مهدیون. (ناظم الاطباء). هدایت شده.

مهدی. [ م ِ دا] (ع اِ) آنچه در آن هدیه آورند چون طبق و جز آن. (از ناظم الاطباء). آنچه هدیه در وی آرند چون طبق و جزآن که با هدیه باشد. (آنندراج ) (از اقرب الموارد). طبق هدیه. (مهذب الاسماء). || (ص ) هدیه آورنده. مذکر و مؤنث در وی یکسان است. (ناظم الاطباء).

مهدی. [ م ُ ] (ع ص ) هدیه کننده. اهداکننده. پیشکش کننده : واجب است که تحف و هدایا مناسب متحف و مهدی باشد. (تجارب السلف ). رجوع به اِهْداء شود.

مهدی. [م ُ دا ] (ع ص ) هدیه فرستاده شده. پیشکش شده. (ناظم الاطباء). هدیه داده شده. هدیه آورده. رجوع به اهداء شود.

مهدی. [ م َ] (اِخ ) به زعم اهل سنت و جماعت ، کسی که در موقع معینی برای تقویت دین ظهور می کند. بسیاری از اهل سنت و جماعت مهدی را در شخص معین منحصر نمی دانند، بلکه معتقدند در هر عصر ممکن است مهدی ظهور کند :
بلقیس بانوان و سلیمان شه اخستان
کز عدل و دین مبشر مهدی زمان اوست.
خاقانی.
مفخر اهل بشر خوانش که دهر
مهدی آخر زمان میخواندش.
خاقانی.
ایام بدعهدی کند امروز ناگه دی کند
کار هدی مهدی کند دجال طغیان پرورد.
خاقانی.
مهدی امت توئی زآنکه به معنی تو را
عزت دین هم وثاق عصمت حق یار غار.
خاقانی.
کجاست صوفی دجال فعل ملحدشکل
بگو بسوز که مهدی دین پناه رسید.
حافظ.
- مهدی خصال ؛ که خصال وی چون خصال مهدی باشد. مهدی صفات :
به تأیید مهدی خصالی که تیغش
روان سوز دجال طغیان نماید.
خاقانی.
- مهدی سیاست ؛ که سیاست او چون سیاست مهدی منتظر باشد. بسیار کافی در کشورداری. عادل :
داور مهدی سیاست مهدی امت پناه
رستم حیدرکفایت حیدر احمدلوا.
خاقانی.
- مهدی شعار ؛ که شعار مهدی دارد. عادل. دادگر :
شاه فریدون لوا، خضر سکندرسپاه
خسرو امت پناه ، اتسز مهدی شعا ...

معنی مهدی به فارسی

مهدی
ابومحمد عبیدالله ملقب به المهدی موسس دولت فاطمیان است . وی در سال ۲۹۶ ه. در سجلماسه از بلاد افریقا قیام کرد و تمام آن ناحیه را از تصرف خلفای عباسی بیرون آورد . در ۲۹۷ ه. به خلافت نشست و خطبه بنام وی خوانده شد . عبیدالله در سال ۳٠۳ ه. به خلافت قیروان شهری بنیان نهاد که به مناسبت انتساب به وی آن را مهدیه خواندند . عبیدالله در ۱۵ ربیع الاول سال ۳۲۲ در مهدیه درگذشت .
هدایت شده، ارشادشده، کسی که خداونداورابسوی حق هدایت نموده
( اسم ) هدیه داده شده هدیه آورده .
ده کوچکی است از دهستان سردار آباد بخش مرکزی شهرستان شوشتر .
میرزا مهدی خان استر آبادی فرزند نصیر استر آبادی منشی نادرشاه افشار بود و وقایع سلطنت این پادشاه را تا سال ۱۱۶٠ ه.ق. که سال مرگ نادر است به رشته تحریر کشید و آن را تاریخ جهانگشای نادری نام نهاد . کتاب سنگلاخ که لغتنامه ای ترکی به فارسی است و در ۱۱۷۲ یا ۱۱۷۳ تالیف شده است و نیز دره نادره از تالیفات اوست .
ده دهستان میان آب بخش مرکزی شهرستان شوشتر استان ششم . در ۱٠ کیلومتری جنوب شوشتر . گرمسیر است و ۸٠٠ تن سکنه دارد . شعبه ای از رودخانه کارون آب آن را تامین می سازد. محصولش غلات برنج صیفی و کنجد است.
دهی است از بخش حومه شهرستان اصفهان
دهی است از بخش فهرج شهرستان بم
دهی است از شهرستان رفسنجان
دهی است از بخش کرج شهرستان تهران .
دهی است از شهرستان رفسنجان
شاعر است و در سال ۹۲۴ درگذشته
...

معنی مهدی در فرهنگ معین

مهدی
(مَ یّ) [ ع . ] (اِمف .) هدایت شده ، ارشاد شده .
(مُ دا) [ ع . ] (اِمف .) هدیه داده شده .

معنی مهدی در فرهنگ فارسی عمید

مهدی
۱. نام قائم مقام منتظر در نزد شیعیان.
۲. (صفت) [قدیمی] کسی که خداوند او را به سوی حق هدایت نموده، هدایت شده، ارشاد شده.

مهدی در دانشنامه اسلامی

مهدی
مهدی به معنای راهنمایی شده به دست خدا، در اصطلاح روایات اسلامی یکی از القاب منجی اسلامی و در باورهای شیعی، لقب امام دوازدهم(ع) شیعیان است که سرانجام ظهور و زمین را از عدل و داد پر می کند. از آنجا که پیامبر(ص) درباره ظهور منجی به نام مهدی از خاندان خود وعده داده بود، مسلمانان از واپسین روزهای پس از رحلت پیامبر، منتظر ظهور مهدی (ع) بودند.
برخی از گروه‎های اسلامی نظیر زیدیان و بنی عباس با انتخاب لقب مهدی برای رهبران قیام خود علیه دستگاه حاکم و با ادعای برپایی عدالت و از بین بردن ظلم، توده‎های معتقد به مهدی موعود را به خود جلب و از آن برای تثبیت حکومت خود استفاده می‎کردند. بر اساس برخی گزارش‎ها لقب مهدی در صدر اسلام از باب بزرگداشت نیز برای بزرگان به کار می رفته است. برخی محققان مدعی‎اند نخستین کسی که مهدی را در کاربرد اعتقادی آن به عنوان منجی به کاربرد ابو اسحاق کعب بن ماته بن حیسوء حمیری (درگذشت۳۴ق) است.
مهدی صفت مفعولی و به معنی شخص راهنمایی شده به دست خدا است.این کلمه از ماده «ه ـ د ـ ی» به معنای هدایت و راهنمایی از روی لطف و خیرخواهی است. گویا معنای «هدایت» در اینجا مقابل ضلالت است و به راهنمایی معنوی اشاره دارد. کلمه مهدی در قرآن نیامده ولی دیگر مشتقات مادی «ه ـ د ـ ی» مکرر در این کتاب آسمانی به کار رفته اند از جمله در دو آیه قرآنی این ماده بر هیئت اسم فاعل و به معنای «هدایت کننده» است به کار رفته است.
"ابوعبدالله مهدی" بعد از پدرش منصور به قدرت رسید از کار او می توان به وسعت دادن مسجدالحرام، گذاشتن دستگاه برید (اطلاعات) و رونق گرفتن تجارت در بغداد اشاره کرد.
دوران مهدی، ادامه عصر منصور و دوره تحکیم پایه های قدرت عباسیان است. هنوز نیروهای وفادار به عباسیان که به نام شیعه بنی عباس خوانده شدند، مطمئن ترین نیروهای حکومت بودند. همان ها بودند که با شورش و فریاد، عیسی بن موسی را وادار کردند تا به نفع پسر مهدی از ولایت عهدی کناره گیری کند.
مهدی عباسی در سفر حج میان مردم مکه و مدینه بذل و بخشش فراوانی می کرد. این اقدام، نوعی حرکت تبلیغی برای وی بود، کاری که در دوره های ...


مهدی در دانشنامه ویکی پدیا

مهدی
در دیدگاه آخرالزمانی مسلمانان، مهدی (در لغت به معنی «هدایت کننده») اعاده کنندهٔ دین و عدالت و منجی موعود است که (بنا بر تفاسیر مختلف) هفت، نه یا نوزده سال پیش از روز قیامت حکومت خواهد کرد و زمین را از ظلم و جور پاک خواهد کرد. مهدی در تشیع دوازده امامی اشاره به حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعیان، فرزند حسن عسکری دارد. در میان اهل سنت محدثان مشهوری احادیثی در مورد بشارت مهدی از پیامبر اسلام نقل کرده اند، اما مفهوم مهدی از مفاهیم اصلی اعتقادی اهل سنت نیست. از محدثان و علمای اهل سنت دیدگاه ها و حدیث های مختلفی در مورد مهدی نقل شده است. در این روایات از عیسی مسیح، فرزندی از نسل حسن و حسین، فرزند حسن عسکری امام یازده شیعه به عنوان مهدی یاد شده است. در بین فرق اسلامی در طول تاریخ اسلام همچنین از افرادی مانند محمد حنفیه، موسی بن جعفر، حسن عسکری، حجت بن حسن، عیسی مسیح و میرزا غلام احمد و محمد احمد در سودان به عنوان مهدی نام برده شده است.
محمد احمد: یا محمد احمد بن عبدالله یا محمد احمد سودانی متولد ۱۲ اوت ۱۸۴۴ رهبر مذهبی طریفت سامانیه بود که در ۲۹ ژوئن ۱۸۸۱ ادعا نمود که مهدی است. او شورش موفقی را علیه حکومت مصر و عثمانی در سودان شروع کرد. در سال ۱۸۸۵ او موفق شد که خارطوم پایتخت فعلی سودان را به تصرف خود درآورد. او مدتی بعد در ۲۲ ژوئن ۱۸۸۵ درگذشت.
سید علی محمد باب بنیان گذار مذهب بابیت که در سال ۱۸۴۴ میلادی با ۱۲۶۰ هجری قمری ادعا مهدی بودن کرد. او بعدها در شهر تبریز تیرباران شد.
محمد امزیان (فوت ۱۸۷۹) در شمال آفریقا
محمت (فوت ۱۹۳۰) در ترکیه
محمد قحطانی (فوت ۱۹۷۹) در عربستان سعودی
احمد بارِلوی (فوت ۱۸۳۱) در هند
واژهٔ «مهدی» در قرآن به کار نرفته است. «مهدی» از ریشهٔ ه-د-ی است و به معنای هدایت شده یا هدایت شده توسط خدا می باشد. سابقهٔ استفاده از کلمهٔ مهدی قبل از ظهور اسلام وجود ندارد، به ویژه به معنای موعود جهانگشای عدل گستر. اما استفاده از این کلمه در زمان پیامبر اسلام و بعد از آن، در اشعار و متن های عرب دیده می شود. در شعری سعد بنی سلیم پس از ایمان به اسلام در مدح پیامبر اسلام چنین می سراید:
مهدی به معنای «هدایت شده» در ابتدای اسلام در مفهوم منجی آخرالزمان به کار نمی رفته است. بسیاری از بزرگان صدر اسلام با این ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهدی در جدول کلمات

آخرین فیلم اکران شده داریوش مهرجویی با حضور مهتاب کرامتی | همایون ارشادی | مهدی سلطانی | رابعه مدنی | حسن معجونی | پیمان معادی و امیرعلی دانایی
اشباح
آلبومی از مهدی مقدم
احتیاط
از فیلم های مهدی فخیم زاده
همسر
از فیلم های مهدی فخیم زاده در سال 70 با بازی خودش و زنده یاد هادی اسلامی
شتاب زده
از فیلم های فرزاد موتمن با بازی نیکی کریمی | فریبرز عرب نیا | مهدی احمدی و شاهد احمدلو
باج خور
از فیلم های مهدی فخیم زاده با بازی خودش و احمد نجفی
تاواریش
از لقب های حضرت مهدی (عج) که ریشه قرآنی دارد
نورالمحمد
البوم مهدی سعادتی
گریه نکن
بازیگر فیلم راه بهشت )روی پرده سینماها( به کارگردانی مهدی صبا غزاده
امین زندگانی
تخلص شعری مهدی اخوان ثالث
امید

مهدی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مهدی
آرامش دهنده . کسی که به شما آرامش میدهد.
روحائیل
یعنی مه است،ماه است،(آذری)
یاسمن
هدایت شده در کتاب ما ایین آمده
عبدالمناف
هدایت کننده.
مهدى
هدایت شده ،رهنمودشده،ارشادشده
سحر
هدایت کننده
مهدی
ماه دیدار-ماه دی
مبینا
هدایت شده 😉
مرادی
هدایت شده وهدایت کننده
مهدی
هدایت شده ازسوی خدا برای هدایت مردم
مهدی
ارشاد شده،هدایت شده😉هرچی واقعا اسمه عالیه
مهدی
مهربان، آرامش دهنده ،کمک و یاور خوب
میثم
یعنی آرامش دهنده و هدایت شده
نسترن
هدایت شده از سوی خدا
مهدی
از اسمم بسیار راضی هستم بنابر اشاره به امام دوازدهم و همچنین هدایت شده البته در صدر انسان و انسانیت مهمه و هر مهدی،مهدی نیست
دینا
آرامش دهنده - هدایت شده
چون اسم عشق منه خیلی اسم مهدی رو دوس دارم😊
مهدی
مهدی از هدا نور وهمان واژه هدایت شده مناسبشه . ازنظر فقهیدینی هم که مهدی کلی معنا داره باید به درکش رسید ومعنایش موقعی شفافترمیشه تاازنزدیک ظهور آقاصاحب زمان رو ببینیم ان شاالله توکلت علی الله
ساینا
مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
مهسا
مهدی نامی بسیار زیباست و همانطور که از معنایش مشخص است هدایت شده و بسیار آرامبخش است نام عشق من هم مهدی است و واقعا در کنارش احساس آرامش دارم و از خدا ممنونم بخاطر عشقی که بهم داد

نسیم
ارشادشده راهنما شده
هدایت شده ازسوی خدا
عشق همه 🙋🙋
بهار
سلام مهدی یعنی آرامش دهنده و هدایت شده بله ساینا خانم اسم عشق منم مهدی و هر وقت میبینمش نا خود آگاه آروم میشم.
مهدی
امام دوازدهم شیعیان بسیار مهربان هدایت کننده
مهدی
کسی که برای هدایت می آید انشاا... اسم زیبایی است
مهدی
مهدی یعنی هدایت به راه راست نه هر راهی
مهدی
میهن.مهد.مهدی .ماه دی. همه حروف هایش از الفبای پهلوی است.
یعنی. آمده از دی=آمده از دادار=ماه دی=

نام مهدی از چم آرامش می باشد.و به نوعی در آرامش آمدن و سکوت سپندارمذ در ماه دی میباشد
درود بر تمام مهدی های زندگی
مهدی گوهردانی
مهدی در چم زبان پهلوی و اوستایی میباشد.
در چم
ماه /مهد/میهن/
مهدی=ماه دی=ماه دادار=آمده در ماه دی
یعنی آرامش دهنده
آرامش دادار
مهرانا
هدایت کننده،مهدی یعنی عشق من
آریا بهداروند
شجرنامه تیره بزرگ مهدی وند*مهدی پور.مه ری.مهری* از
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند *بختیاروند *

1-تیره لالی*حالالی،حلیلی،خلیلی *::
اولاد مهرعالی*مهری.مهدی عالی*.رحمان عالی-
حاتم بیگ..
2-تیره بالی::عالی

تقی خان چهاربنیچه پسر عبدالله خان پسر عالی خان پسر مهدی خان ایل بیگی پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان پسر جهانگیر خان بختیاروند ایلخان *طهماسب .پیلتن *پسر شاه حسین خان بختیاروند ایلخان پسر رستم خان بختیاروند پلنگ

تیره چهاربنیچه شامل
تش کری وند*کریم وند*
تش شنبه وند


تیره تقی خان هارونی خلیلی
*شاه هارونی :شارونی*
تش هارنی کلا*کلا هارونی.هارون کلا*خلیلی

تیره مهدی پور بیرگانی
تش مهدی وند تاجدی وند

مهدی
هدایت شده ارشاد شده . اسم بسیار زیباایست👌👌👌👌❤❤❤
رضا
مهدی یعنی هدایت شده به سوی پنهانی ها
reza
چه بسا حقیقت ها یی که ازوجودآنان بی خبریم وعدم شناخت این حقایق موجب انحرافاتی در جوامع بشری شده است.
reza
مهدی اسم مفعول است به معنی هدایت شده ای که می خواهد مردم را به حقایق هستی آشنا و رهنمون سازد.
مهدی
سلام مهدی یعنی هدایت کننده ونام بسیار زیبایی است
سودا
مهدی یعنی مهربانیت وخوش اخلاق
مهدی
آرامش دهنده روح روان
مِهدی
انا هدایتا و رحمتٌ
مهدی
مه دی ماه دیدار
آرامش دهنده جدا از معنی عربی
حسین
مهدی به معنای هدایت شده است

نام عشق من

مهدی صاحب الزمان(عج)است
Elaheh
مهدی به معنی آرامش دهنده و هدایت کننده اسم عشق من هم مهدی وازخدا ممنونم بابت داشتن این دریای آرامش واقعا که اسمی فوق العاده بی نظیریه 😍😍😍
مهدی
هدایت شونده.مهربان
مهدی
مهدی یعنی هدایت کننده یعنی مهر ومحبت مهدی یک اسم الهی به معنایی هدایت کننده هرکدام ازاین کلمات معنی میدهند حرف (م )یعنی مهرومحبت و(ه)یعنی هدایت کننده و(د)دیدارو(ی)یاررفیق 😊😊ارزش اسم مهدی بدونیم
یاعلی...... التماس دعا
گورانی حسنکی بختیاری
انواع تلفظ اسم عربی مهدی در زبان لری بختیاری
::
میتی::مهدی myti
مهدعلی:مهدی علیmadali
مهری*مه ری*::مهدی mahri
Barooon
اسم مهدی از همه لحاظ ارامش میدهد یه انسان
مهدی
هدایت شده و ارامش دهنده 🤗🤗
مهدی
اسم منم مهدی است و خیلی از خداو پدر و مادرم ممنونم که چنین اسمی رو برام انتخاب کردن و از نظر من یعنی دوست داشتنی،آرامش دهنده،یار رفیق،مهر و محبت،هدایت شده و هدایت کننده
مهدی
من‌ واقعا ار اسمم راضی هستم‌
مهدی یعنی هدایت شده به سمت خوبی ها و تسکین دهنده قلب ها
تنهای وحشی
یعنی ارامش دهنده مهربانی تسکین قلب محبت
مهدی
مهدی یعنی هدایت کننده

ما مهدی ها مردم رو تا ظهور امام زمان باید هدایت کنیم😊
هستی
یعنی راهیابی شده
مهتی یا مهدی
مهدی یعنی آرامش دهنده....کاش به مهدی ام تو زندگی من پیدا بشه...البته مهدیه باشه بهتره😊😉
مهدی بیرانوند
مهدی یعنی آرامش دهنده...کاش منم یه مهدی تو زندگیم. پیدا بشه⁦☹️⁩البته مهدیه باشه بهتره😳
مهدی زارعی
هدایت شده
نرجس
مهدی یعنی آرامش دهنده اسم عشق من واقعا هروقت ب چشماش نگاه کردم آرامش گرفتم
منتظر
مُنتَظَر
از القاب امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است( المهدی المنتظر)
معنی اسم :یعنی کسی که مردم چشم به راه او هستند
انتظارش را میکشند
مهدی
هدایت شده به راه راست/ هدایت کننده مردمان به راه راست/ مهربان/ آرامش دهنده/ بخشنده/تسکین دهنده و...

من خوشحالم که اسمم مهدی است و متشکرم از پدر ومادرم که این اسم را برایم انتخاب کردند.

مرسی مادر و پدرم بخاطر انتخاب این اسم زیبا
المیرا
هدایت کننده آرامش بخش
مریم جوادی
نام عشق منم مهدی هستش وااقعاا ارامبخشه
خداجونم مرسی
عاشقتم مهدی جونم
لميا
مهدي نام زيباي است كه اسم يكي از چهارده معصوم است
سمانه
مِهدی خوش آواز ترین اسم دنیا برای من، دوستت دارم مِهدی من
مهدی
پیشنهاد اکید دارم کسانی که ایم مهدی دارند به ترتیب با این اسامی ازدواج کنمد مطمئن باشند عشق بی نهایتی را خواهند داشت:
مهسا.آرزو.آذین.عاطفه.مینو.نفیسه.الهام.الهه.ساجده.ملاحت.سارا.شیرین و از ازدواج با نام های نادیا .زهرا.زینب.فخری.فاطمه.تانیا.مبینا.بپرهیزند که جدایی داره
خدیجه
مهدی یعنی: عشق بی نهایت ، بی پایان و نام معشوقه بنده این نام دلنشین است که در کنارش آرامشی دارم که قابل وصف نیس، در کنارش خوشحالم دوسش میدارم.
علی
مهدی
�مهدی� یکی از مشهورترین نام های حضرت صاحب الزمان (عج)است. امام باقر علیه السلام درباره دلیل نام گذاری آن حضرت به این اسم، می فرمایند: قائم آل محمد(عج) را به این دلیل، مهدی می نامند که او، مردم را به آن دسته از اموری که برایشان پوشیده است، هدایت خواهد کرد. وی، تورات اصلی و دیگر کتاب های پیامبران پیشین را از مخفی گاه آنها، بیرون خواهد ساخت. حضرت صادق نیز در این باره می فرمایند: به آن حضرت، مهدی گفته اند؛ زیرا او مردم را به امری که آن را گم کرده اند، هدایت می کند.
سحر ssss
هدایت کننده و هدایت شده
زینب
ارامش دهنده هدایت کننده مانند ماه
منتظرالمهدی
هدایت شده برای هدایت
خوب هست همه عشق امام عصر(عج)،مهدی صاحب الزمان
توی دلمون باشه💝
اللهم عجل لولیک الفرج
محدثه
مهدی نام موعودی هستش ک ب معنای ارشاد شده و ارامش دهنده
نام برادر من هم مهدی
خدا تمام مهدی هارو حفظ کنه
مرضیه
مهدی : /mahdi/ مهدی :

از پس پرده غيبت به درآي مه ناز درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود

مهدي:در لغت به فتح ميم به معناي هدايت كرده شده ، جمع آن� مهديون � است مهدي منتظر صاحب الامر بقيه الله همنام پيامبر اسلام (ص) دوازدهمين امام معصوم كه اكنون از نظر ها غايب است. بزرگترين آرمان جهان اسلام ظهور آن منجي يگانه عالم بشريت است كه به اراده الهي جهان را پر از عدل و داد ميكند � يملاء الله الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً وجوراً � كه البته اين اعتقاد ريشه در قرآن كريم نيز دارد :
� ولقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون � از اين جهت منتظران ظهور آن حضرت بايد در طهارت نفس و خودسازي خود تلاش كنند تا مصداق بندگان صالح خدا باشند .هر كس نام فرزندش را مهدي بگذارد و از روي علم و ارادت به ولايت امام زمان (عج) و با تكرار نام � مهدي � فلسفه غيبت و ظهور منجي عالم بشريت را در دل و جان زنده كند قطعاً نام او و خانواده اش در زمره منتظران صادق امام زمان
( عج ) نوشته خواهد شد و خداوند متعال به لحاظ ارادت آن خانواده به نام و ياد امام زمان (عج) بلا و سختي ها را از آنها دور خواهد كرد و شور و اميد و آرمان خواهي را در قلب و روح آنان روز به روز بيشتر
مي نمايد.

دل من طـالب پيرمــــغان است همـان پيـري كه از ديده نهــان است
اگر دم مي زنم از ســـاغر و مـي مرادم مهدي صاحب زمان ( عج) است.
امیرهادی
مَهدی : آنكه خداوند او را هدايت به راه حق نموده است .

مَهدی : هدایت شده و ارشادشده .

زهرا
سلاممممم
مهدی یعنی عشق به امام زمان (عج)
مهدی یعنی هدایت کننده
مهدی یعنی پاکی و عاشقی
مهدی بودن یعنی عاشقانه پرستیدن
مهدی یعنی ارشاد شده
مهدی یعنی مهربان همچون ماه دی
مهدی پر از صفت های زیبا
خدا جونم تمام مهدی هارو حفط کن
اسم برادرم مهدی ، اسم عشقمم مهدی هستش
امییییییین
مهدی
آیا تکرار این نام در احوالات این شخص هم
تاثیر دارد
در زبان کرمانجی مهدی =مَ دی
تلفظ میشود که معنی آن میشود
ما دیدیم
مهدی آقاخانی
معنای اصلیMAHDI هدایت شده هست ❤
و mehdi به اشتباه در زبان ها افتاده و صحیح نیست .
کیوان
ارشاد کننده
نیما
یکی از معنا هاش میشه ماه دیدار
مهدی
مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
مبینا
مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
زهرا
مهدی اسمی دلنشین و زیباست . من اسم پسرم رو امیرمهدی انتخاب کردم . مهدی یعنی هدایت شده . مهدی یعنی منجی بشریت . مهدی یعنی منتظر . مهدی یعنی آرامش . مهدی یعنی بهترین آرزو. مهدی یعنی آسمانی . مهدی یعنی نفس . مهدی یعنی فریادرس مظلومان . مهدی یعنی زندگی بخش . مهدی یعنی مهربان و زیبا .
مهدی
نمی دونم
بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا،
با سلام، کلمه مهدی که منظور از ان نام مبارک امام زمان ( عج) میباشد هم اسم فاعل هست و هم اسم مفعول. اسم مفعول از این جهت که مهدی هدایت شده از طرف خداوند میباشد و به تمام اسرار هستی و افرینش وقوف کامل دارند. و اسم فاعل از این نظر که ایشان پس از ظهور هدایت کننده مردم خواهند بود. به امید ظهور هر چه زودتر ایشان که جهان را پر از عدل و داد خواهند نمود. با تشکر
هما
اللهم عجل لولیک الفرج .

یا اباصالح المهدی ادرکنی

تو از فراز زمین از غبار می آیی

از انتهای شب انتظارمی آیی

تو از تبار غدیری و از نژاد فدک

چرا به ساحل دل سوگوار می آیی.
حسنا
مهدی : هدایت شده به دست خدا .
فاطمه
مهدی یعنی ارامش دهنده هدایت شده
مثل عشق من
م ح م د
نجات دهنده ناجی بشریت امید همه ما
مهدی
هدایت کننده
Dorsa
مهدی به معنی هدایت شده و هدایت کننده
و چون اسم عشقم هستش اسم مهدی زیبا ترین اسمیه که تا به حال شنیده بودم
مژگان
به منی هدایت شده_در اصل کسی که مهدی رو داشته باشد از عنصر خاصی از انسان ها بهره میبرد کنار مهدی بودن ی خواص خاص خودشو داره درود بر مهدی
حسن
هدایت گر از ریشه ی هدی . به معنی هدایت. یامهدی( عج) .یا ابالصالح شهادت پدرتون رو تسلیت می گم. ماهم شریک غمتون بدونید😥
امیرمهدی
مهدي:در لغت به فتح ميم به معناي هدايت كرده شده ، جمع آن� مهديون � است.
علی
مَهدی یعنی هدایت شده. بیشتر می پندارند مَهدی یعنی هدایت کننده اما این طور نیست . هادی به معنی هدایت کننده است نه مهدی .

مهدی یک نام پسرانه عربی است . اصل عربی اش ( مَهـدیّ ) با تشدید حرف ی است . اصل آن مَهدوی mahdooy است که واو به ی تبدیل و در آن ادغام شده است .

مَهدوی ==> مَهدیی ==> مَهدیّ
علی
مهدی : /mahdi/ از پس پرده غيبت به درآي مه ناز درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود

مهدي: مَهدی در لغت به فتح ميم به معناي هدايت كرده شده ، جمع آن� مهديون � است مهدي منتظر صاحب الامر بقيه الله هم نام پيامبر اسلام (ص) دوازدهمين امام معصوم (ع)كه اكنون از نظر ها غايب است.
بزرگترين آرمان جهان اسلام ظهور آن منجي يگانه عالم بشريت است كه به اراده الهي جهان را پر از عدل و داد ميكند � يملاء الله الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً وجوراً � .
كه البته اين اعتقاد ريشه در قرآن كريم نيز دارد :
� ولقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون � و همانا در (كتاب آسمانی) زبور (كه) بعد از ذكر، (تورات، نازل شده) نوشتيم كه قطعاً بندگان صالح من وارث زمين خواهند شد.
از اين جهت منتظران ظهور آن حضرت بايد در طهارت نفس و خودسازي خود تلاش كنند تا مصداق بندگان صالح خدا باشند .
پوریا ملیک زاده
معنی مهدی عربی است و آرامش دهنده است
۰۹۱۳۶۷۵۷۴۴۰
مهدی یعنی کوه یعنی کسی که میتونی بهش اعتمادکنی
یعنی هدایت شده از خدا
مهدی
ارشاد شده،پیشنهاد شده،یکی از صفات امام زمان(ع)
کیانا
مهدی یعنی هدایت کننده ی مردم به سوی خدا
TANHA
یعنی آرامش دهنده هدایت کننده به راه راست
بهمن عنایتی
هو
نام مبارک حضرت مهدی (عج) از نظر دستور زبان هم اسم مفعول هست چون توسط پروردگار یکتا هدایت شده و هم اسم فاعل میباشد چرا که پس از ظهورشان مردم را به راه راست هدایت خواهند نمود وجهان را از لوث وجود ظالمین وستمگران پاک خواهند کرد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر به دانشنامه حضرت مهدی( عج) تدوین آیت الله ریشهری که در ده جلد هست مراجعه فرمایید.
در ضمن حدیثی هست که هرفردی که بمیرد ولی امام عصر خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است.
فریبا
مهدی نام بی شور هاست
که خیلی بی شوراند این ها خیلی اسکل و دیوانه اند
مهدی
مهدی: به سمت خوبی ها ارشاد و هدایت شدن؛
یعنی منتظر
یعنی مصمم پای هر چیزی
یعنی قوی شدن
یعنی تغییر...

اسممو خیییلی دوس دارم 😍😍😍

مهدی
مهدی به معنای هدایت شده است که در اصل در عربی مهدوی بر وزن عربی مفعول از واژه (هدی)می باشد

مانا
مهدی لقب امام دوازدهم است به معنای هدایت شده
اسم داداش عزیز من هم مهدی است
داشتن این اسم لیاقت میخواد
درود برهمه مهدی های زندگی
مهدی
مهدی در اصل عربی :
هدایت شده می شود مهدوی......و.......:مهدوی=مهدیُّ=مهدیّ=مهدِی=مهدی
افتخار میکنم که نامم نام کسی است که تمامی جهان و حتی ملائک منتظر ظهور اوست. اللهم عجل فی الظهور قائم(عجل...)
فریدخت سیفی👸👑💎
هدایت کننده به سوی خوبی ها
نرجس
مهدی هدایت کننده دل ها همان تجزیه ی اسم مهدیه امااون (ی)اخرش ک موندیعنی یکی یدونس اسم مهدی.ی نوع ارامشی توشه ک غریبه اسم داداش کوچیکمم مهدیه ک عاشقشم
مهدی🌷
مهدی یعنی همه چیز
به شرطی که قدر خودشو بدونه
احمد
💝مهدی💝
یعنی هدف
یعنی عشق
یعنی راه رسیدن به کمال وسعادت
یک هدایت شده توسط خداکه فقط وقتی اجازه داره بیاد که مردم لیاقت پیدا کنن وبخوان.
والسلام

fahimeh
هدایت کننده 😍😍
مهدی خراسانی
مهدی یعنی یاور
کسی که راه رو بلد باشه و ما رو هدایت کنه به اون راه
مهدی یعنی نور
مهدی یعنی ماه
مهدی یعنی عاقل
مهدی یعنی مهربان و رئوف
مهدی یعنی عشق به امام زمان
باهوش
هدایت سده
نزدیک شیعیان
منظتر قائم(ع)
پریسا
من ذر انگلستان زندگی میکنم ، و به صورت اینترنشنال معادل انگلیسی نام مهدی را ، Mattew مینامند که معانی زیبایی زیادی هم به شکل اینترنشنال و بین المللی دارد، مانند: مرد زیبا و چابک و خوش اندام که هدایت شده و رهبر نیکی هاست و معانی قشنگ دیگر ...نام دختر من هم که در انگلستان بدنیا آمده و چون در ثبت احوال انگلستان تحقیق می کردم، باید یک اسم پسر و یک اسم دختر را قبل از تعیین جنسیت انتخاب کنیم ، من پرسیدم معادل نام مهدی به انگلیسی چیست و دو نوع نوشتار به نام متیو به من دادند که نام جهانی مهدی بود ، چون فرزند من دختر شد نام ایرانی کهن که اینترنشنال هم هست را انتخاب کردم به اسم مانترا ... 6 سال پیش ثبت احوال ایران گفت که دختر من بیست و پنجمین مانترا در ایران هستش که الان خیلی بیشتر هم شده ...
لینا
مهدی نام زیبا برای پسران است
مهسا
مهدی،دلسوز،مهربان،عدالت گر،......
ف.ح
مهدی : هدایت شده از سوی پروردگار
نام امام دوازدهم ، امام زمان (عج)
اسم مهدی خیلی زیباست....
مهدی
به معنای:هدایت شده، هدایت کننده، یکی از القاب امام دوازدهم میباشد.
حانیه سادات
مهدی به معنی مردی با وفادار وبا ایمان خوش اخلاق و دلسوز هدایت کننده واقعا عالیه
آرشاگرگین
میهن.مهد.مهدی .ماه دی. همه حروف هایش از الفبای پهلوی است.
یعنی. آمده از دی=آمده از دادار=ماه دی=

نام مهدی از چم آرامش می باشد.و به نوعی در آرامش آمدن و سکوت سپندارمذ در ماه دی میباشد
درود بر تمام مهدی های زندگی
فرزانه شفیعی
از طرف خدا هدایت شده و مردم را هدایت می کند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسم مهدی   • امام مهدی (عج)   • نام مهدی   • مهدی استیج   • مهدی عج   • بیوگرافی مهدی جهانی خواننده   • کتاب مهدی موعود   • معنی اسم مهدی با کسره   • معنی مهدی   • مفهوم مهدی   • تعریف مهدی   • معرفی مهدی   • مهدی چیست   • مهدی یعنی چی   • مهدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهدی

کلمه : مهدی
اشتباه تایپی : lind
آوا : mahdi
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس مهدی : در گوگل

آیا معنی مهدی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )