مهدی

/mahdi/

معنی انگلیسی:
mahdi, masculine proper name

فرهنگ اسم ها

اسم: مهدی (پسر) (عربی) (مذهبی و قرآنی) (تلفظ: mahdi) (فارسی: مَهدي) (انگلیسی: mahdi)
معنی: هدایت شده، نام امام زمان ( عج )، از پس پرده غیبت به درآی مه ناز درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود مهدی: در لغت به فتح میم به معنای هدایت کرده شده، جمع آن «مهدیون» است مهدی منتظر صاحب الامر بقیه الله همنام پیامبر اسلام ( ص ) دوازدهمین امام معصوم که اکنون از نظرها غایب است، بزرگترین آرمان جهان اسلام ظهور آن منجی یگانه عالم بشریت است که به اراده الهی جهان را پر از عدل و داد می کند «یملاء الله الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً وجوراً» که البته این اعتقاد ریشه در قرآن کریم نیز دارد: «ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون» از این جهت منتظران ظهور آن حضرت باید در طهارت نفس و خودسازی خود تلاش کنند تا مصداق بندگان صالح خدا باشند، هر کس نام فرزندش را مهدی بگذارد و از روی علم و ارادت به ولایت امام زمان ( عج ) و با تکرار نام «مهدی» فلسفه غیبت و ظهور منجی عالم بشریت را در دل و جان زنده کند قطعاً نام او و خانواده اش در زمره منتظران صادق امام زمان ( عج ) نوشته خواهد شد و خداوند متعال به لحاظ ارادت آن خانواده به نام و یاد امام زمان ( عج ) بلا و سختی ها را از آنها دور خواهد کرد و شور و امید و آرمان خواهی را در قلب و روح آنان روز به روز بیشتر می نماید، دل من طـالب پیرمــــغان است همـان پیـری که از دیده نهــان است اگر دم می زنم از ســـاغر و مـی مرادم مهدی صاحب زمان ( عج ) است، ( در اعلام ) نام قائم منتظَر ( ع ) در نزد شیعه، مهدی منتظَر ( ع )، مکنی ]کنیه ی او[ به ابوالقاسم محمد بن عسکری ملقب به امام زمان، صاحب الزمان، حجت القائم، امام قائم، قائم آل محمد، آخرین امام از امامان دوازده گانه ی شیعه است، نام امام دوازدهم شیعیان
برچسب ها: اسم، اسم با م، اسم پسر، اسم عربی، اسم مذهبی و قرآنی

لغت نامه دهخدا

مهدی. [ م َ دی ی ] ( ع ص ) هدایت کرده شده. ( غیاث اللغات ) ( آنندراج ). هدایت کرده شده. ارشادشده. ج ، مهدیون. ( ناظم الاطباء ). هدایت شده.

مهدی. [ م ِ دا] ( ع اِ ) آنچه در آن هدیه آورند چون طبق و جز آن. ( از ناظم الاطباء ). آنچه هدیه در وی آرند چون طبق و جزآن که با هدیه باشد. ( آنندراج ) ( از اقرب الموارد ). طبق هدیه. ( مهذب الاسماء ). || ( ص ) هدیه آورنده. مذکر و مؤنث در وی یکسان است. ( ناظم الاطباء ).

مهدی. [ م ُ ] ( ع ص ) هدیه کننده. اهداکننده. پیشکش کننده : واجب است که تحف و هدایا مناسب متحف و مهدی باشد. ( تجارب السلف ). رجوع به اِهْداء شود.

مهدی. [م ُ دا ] ( ع ص ) هدیه فرستاده شده. پیشکش شده. ( ناظم الاطباء ). هدیه داده شده. هدیه آورده. رجوع به اهداء شود.

مهدی. [ م َ] ( اِخ ) به زعم اهل سنت و جماعت ، کسی که در موقع معینی برای تقویت دین ظهور می کند. بسیاری از اهل سنت و جماعت مهدی را در شخص معین منحصر نمی دانند، بلکه معتقدند در هر عصر ممکن است مهدی ظهور کند :
بلقیس بانوان و سلیمان شه اخستان
کز عدل و دین مبشر مهدی زمان اوست.
خاقانی.
مفخر اهل بشر خوانش که دهر
مهدی آخر زمان میخواندش.
خاقانی.
ایام بدعهدی کند امروز ناگه دی کند
کار هدی مهدی کند دجال طغیان پرورد.
خاقانی.
مهدی امت توئی زآنکه به معنی تو را
عزت دین هم وثاق عصمت حق یار غار.
خاقانی.
کجاست صوفی دجال فعل ملحدشکل
بگو بسوز که مهدی دین پناه رسید.
حافظ.
- مهدی خصال ؛ که خصال وی چون خصال مهدی باشد. مهدی صفات :
به تأیید مهدی خصالی که تیغش
روان سوز دجال طغیان نماید.
خاقانی.
- مهدی سیاست ؛ که سیاست او چون سیاست مهدی منتظر باشد. بسیار کافی در کشورداری. عادل :
داور مهدی سیاست مهدی امت پناه
رستم حیدرکفایت حیدر احمدلوا.
خاقانی.
- مهدی شعار ؛ که شعار مهدی دارد. عادل. دادگر :
شاه فریدون لوا، خضر سکندرسپاه
خسرو امت پناه ، اتسز مهدی شعار.
خاقانی.
- مهدی صفت ؛ که صفت مهدی دارد، چون دادگری و ظلم برافکنی و جز آن :
مهدی صفت شهنشه ، امت پناه داور
جان بخش چون ملک شه ، کشورستان چو سنجر.
خاقانی.
بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

ابومحمد عبیدالله ملقب به المهدی موسس دولت فاطمیان است . وی در سال ۲۹۶ ه. در سجلماسه از بلاد افریقا قیام کرد و تمام آن ناحیه را از تصرف خلفای عباسی بیرون آورد . در ۲۹۷ ه. به خلافت نشست و خطبه بنام وی خوانده شد . عبیدالله در سال ۳٠۳ ه. به خلافت قیروان شهری بنیان نهاد که به مناسبت انتساب به وی آن را مهدیه خواندند . عبیدالله در ۱۵ ربیع الاول سال ۳۲۲ در مهدیه درگذشت .
هدایت شده، ارشادشده، کسی که خداونداورابسوی حق هدایت نموده
( اسم ) هدیه داده شده هدیه آورده .
ده کوچکی است از دهستان سردار آباد بخش مرکزی شهرستان شوشتر .

فرهنگ معین

(مَ یّ ) [ ع . ] (اِمف . ) هدایت شده ، ارشاد شده .
(مُ دا ) [ ع . ] (اِمف . ) هدیه داده شده .

فرهنگ عمید

۱. نام قائم مقام منتظر در نزد شیعیان.
۲. (صفت ) [قدیمی] کسی که خداوند او را به سوی حق هدایت نموده، هدایت شده، ارشاد شده.

واژه نامه بختیاریکا

از قرن 8 بزرگترین واحد ایل بختیاری از تیره تبدیل به طایفه گردید. چهارلنگ و هفت لنگ تعریف شد و از آن تاریخ تحولات زیادی در زمینه جغرافیا، تقسیمات بصورت مداوم بوجود آمد. بدین سبب هنوز اجماعی بر روی چارت بختیاری وجود ندارد. برآیند نظریات متعدد از میان کتب و ماخذ شفاهی بدین گونه می باشد. ( اولاد ) ( تش ) کوراوند؛ ( ت ) مُلمُلی؛ شاخه بابادی باب شامل اولاد علیمردان؛ اولاد رضاقلی

دانشنامه اسلامی

[ویکی شیعه] مهدی به معنای راهنمایی شده به دست خدا، در اصطلاح روایات اسلامی یکی از القاب منجی اسلامی و در باورهای شیعی، لقب امام دوازدهم(ع) شیعیان است که سرانجام ظهور و زمین را از عدل و داد پر می کند. از آنجا که پیامبر(ص) درباره ظهور منجی به نام مهدی از خاندان خود وعده داده بود، مسلمانان از واپسین روزهای پس از رحلت پیامبر، منتظر ظهور مهدی (ع) بودند.
برخی از گروه‎های اسلامی نظیر زیدیان و بنی عباس با انتخاب لقب مهدی برای رهبران قیام خود علیه دستگاه حاکم و با ادعای برپایی عدالت و از بین بردن ظلم، توده‎های معتقد به مهدی موعود را به خود جلب و از آن برای تثبیت حکومت خود استفاده می‎کردند. بر اساس برخی گزارش‎ها لقب مهدی در صدر اسلام از باب بزرگداشت نیز برای بزرگان به کار می رفته است. برخی محققان مدعی‎اند نخستین کسی که مهدی را در کاربرد اعتقادی آن به عنوان منجی به کاربرد ابو اسحاق کعب بن ماته بن حیسوء حمیری (درگذشت۳۴ق) است.
مهدی صفت مفعولی و به معنی شخص راهنمایی شده به دست خدا است.این کلمه از ماده «ه ـ د ـ ی» به معنای هدایت و راهنمایی از روی لطف و خیرخواهی است. گویا معنای «هدایت» در اینجا مقابل ضلالت است و به راهنمایی معنوی اشاره دارد. کلمه مهدی در قرآن نیامده ولی دیگر مشتقات مادی «ه ـ د ـ ی» مکرر در این کتاب آسمانی به کار رفته اند از جمله در دو آیه قرآنی این ماده بر هیئت اسم فاعل و به معنای «هدایت کننده» است به کار رفته است.

[ویکی اهل البیت] مهدی (خلیفه عباسی). "ابوعبدالله مهدی" بعد از پدرش منصور به قدرت رسید از کار او می توان به وسعت دادن مسجدالحرام، گذاشتن دستگاه برید (اطلاعات) و رونق گرفتن تجارت در بغداد اشاره کرد.
دوران مهدی، ادامه عصر منصور و دوره تحکیم پایه های قدرت عباسیان است. هنوز نیروهای وفادار به عباسیان که به نام شیعه بنی عباس خوانده شدند، مطمئن ترین نیروهای حکومت بودند. همان ها بودند که با شورش و فریاد، عیسی بن موسی را وادار کردند تا به نفع پسر مهدی از ولایت عهدی کناره گیری کند.
مهدی عباسی در سفر حج میان مردم مکه و مدینه بذل و بخشش فراوانی می کرد. این اقدام، نوعی حرکت تبلیغی برای وی بود، کاری که در دوره های مختلف تاریخ، خلفا و امیران نسبت به مردم این دو شهر انجام می دادند. وی بر مساحت مسجدالحرام و مسجدالنبی افزود و در آبادی راه های حج کوشید.
مهدی در یکی از سفرها، تعداد پانصد نفر از نوادگان انصار را به عنوان اعوان و انصار خود از مدینه به بغداد کوچ داده برای آنها امکانات زندگی فراهم کرد. این اقدام، نوعی دلجویی از انصار بود که در دوران امویان مورد ستم بودند و بعدها نیز به دلیل حمایت از شورش نفس زکیه در مدینه، مورد بی مهری منصور واقع شده بودند.
دوران مهدی، در ادامه دوران منصور، دوره استحکام پایه های قدرت عباسیان است که شکوه آن در دوران هارون ظاهر می شود. در تمامی این دوره به جز اندلس که در اختیار امویان بود، سایر سرزمین های اسلامی، تحت سلطه عباسیان قرار داشت.
شورش هایی نیز در زمان او به وجود آمد، شورش یوسف البرم که به منظور امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد، شورش مقنع (سپید جامگان) و شورش عبدالسلام یشکری را می توان نام برد.
از آنجا که مهدی عباسی وقت خود را عموما به حل منازعات داخلی و کشورگشایی می گذراند، امام موسی بن جعفر علیه السلام در زمان او اندک فرصتی برای بیان حقایق شرع و مظلومیت اهل بیت علیهم السلام یافت.
البته مهدی برای در امان ماندن از خطر احتمالی از سوی امام، حضرت را مدتی زندانی کرد و چون تضمین گرفت که بر علیه او نشورد، حضرت را آزاد کرد. تفصیل واقعه به روایت فضل بن ربیع از پدرش چنین است: وقتی مهدی، حضرت موسی بن جعفر علیه السلام را زندانی کرد، یکی از شب ها حضرت امیرمؤمنان علی علیه السلام را در خواب دید که به او فرمود: «یا محمد فهل عسیتم ان تولیتم ان تفسدوا فی الارض وتقطعوا ارحامکم» آیا شما به این امید بودید که اگر ولایت یافتید، در زمین فساد کنید و قطع ارحام کنید! به دنبال این خواب، خلیفه ربیع را شبانه خواست و گفت: که موسی بن جعفر علیه السلام را نزدش حاضر کند.

پیشنهاد کاربران

با درود و سپاس خدمت شما عزیزان
مهدی از دو واژه ی مه و دی که همان دیم می باشد ساخته شده است
واژه ی دیم در زبان تاتی به معنی صورت می باشد که میم آن حذف گردیده
پس مهدی به معنی صورتی همانند ماه یا ماه رخ
اَمِرتات
مهدی: یعنی هدایت کننده به سوی نور و روشنایی و امید ، از پدر و مادر عزیز تر از جانم ممنونم که اسم زیبا و با مفهوم و آرامش بخشی برایم انتخاب کردند ، به امید خدا که باعث افتخار و سربلندیشان باشم ، مهدی ها
...
[مشاهده متن کامل]
، زیر بار زور نمیروند ، از مظلوم دفاع میکنند شجاع و دلیر هستند ، مهربان ، خوش اخلاق ، خانواده دوست و صبور و با گذشت ، من خودم طعی کردم که در شان اسمم باشم و امانتدار اسم بزرگ مهدی باشم ، به امید خدا که هدایت شونده و هادی باشم

مَه - دِی، مَه دیدار
پ. ن ( تورو به موسی ابن جعفر مِهدی یا مِهتی رو از لغت نامه تون حذف کنید. اسم به این قشنگی با هزارتا معانی علمی و روحانی رو با یه ـــِــ و ت خراب میکنید!! )
این واژه دگرگونه شده یا عربی شده" ماشیح" عبری و یهودیت است.
صاحب ُالسرداب ؛ امام دوازدهم. رجوع به مهدی. . . شود.
من معنیش رو فقط هدایت شده میدونستم اما حالا دونستم که چرا تمامی افراد در کنار من احساس آرامش می کنند و من و دوست دارند
حالا انقد مارو تحویل بگیرید تا شر بشه سرمون گیج برها😁
مَهدی یعنی هدایت شده به همه امور پنهانی عالم هستی،
یعنی دارای علم احتجاج صحف آسمانی با اهل آن کتاب ها.
مهدی یعنی هدایت شده به شأن نزول کریمه فرقان.
مهدی : مهدی به معنی کسی که خداوند رستگاری را و راه راست را برایش تعیین کرد.
عشقی زیبا و غمگین
من ارزو داشتم که کاش پسر بودم همه کسانی که اسمتون مهدیه حرمت این اسم رو نگه دارید کاری کنید که ۲ تا مهدی بین گروه اقا جان باشه این اسم حرمت داره با گناه حرمت رو نشکنیم
عشقی زیبا و دلسوز
مهدی یعنی هدایت کننده
Mahdi✔️
Mehdi❌
خواهشاً انقدر نگید مِهدی. تلفظ درستش مَهدی هست از ریشه عربی به معنای the rightly guided one
Mehdi is a common Arabic masculine given name, meaning rightly guided. It is a variant alternative to Mahdi. . . . This name is a variation of the name Mahdi which has an Arabic origin. Other, but less common variations are Medi, Mehti, Meyti
...
[مشاهده متن کامل]

مهدی : Rightly/Truly Guided
هادی : The Guider/Guide
من خودم مهدی هستم مهدی یعنی: نماینده
هووووووووووووو
منابع• https://www.aparat.com/v/XTD1M/
هدایت شده . ابری که پایینه ولی دیده نمیشه و . . . .
very mach love you
مهر زیاد از ته دل ، مهربان راستگو وماه دی وبه مه هم اشاره میکنه وبرعکسش، یدهم همون بدهم یا میدم یا همون دست دل واز خیلی هستن ودلسوز با وقار
مهدی به نظر من ، مهر دل ، مهر زیادی دلسوزی دردلشون برای همه داشتن مهر از ته دل وماه دی وبرعکس هم وقتی بخوانی میشه . یدهم. . . هرچی داشته باشن میگه به طرف بدهم همون یدهم خودمون دلسوز وبا وقار وخلاصه تمام مهدی ها مهر زیادی از عمق دلشون برای همه دارن ولی یه مقدار بدشانس هستند ولی صبر حوصله زیاد
ارامش دهنده
این چون اسم منه برای همین نظر دادم
مه ، ابری که به پایین آمده
و هیچی دیده نمیشه
جمع دی در ترکی اشاره است
به مه بود ن موقعیت
مه دی
مثال
سویوخ دی
ایسی دی
سرین دی
شیرین دی
...
[مشاهده متن کامل]

آجی دی
این دی
پس مهدی ریشه ترکی است
پس مهدی میشه دیده نشده
که در مقام امام ۱۲ دیده نمیشه =مه دی
انشالله منظورم رو رسانده باشم

بهترین نام . . .
آرامش دهنده. . .
اسم زیبای عشقم، که هر بار با دیدنش آرامش کل وجودم و میگیره. . مهدی یعنی عشق. . . یعنی زندگی . . . و زندگی بدون نام زیبایش بی معنی. . . بهترین اسم در زندگی ام . . که شب و روز صداش میکنم. . حک شده روی قلبم . .
دوستت دارم مهدی
از طرف خدا هدایت شده و مردم را هدایت می کند
مهدی به معنی مردی با وفادار وبا ایمان خوش اخلاق و دلسوز هدایت کننده واقعا عالیه
به معنای:هدایت شده، هدایت کننده، یکی از القاب امام دوازدهم میباشد.
مهدی : هدایت شده از سوی پروردگار
نام امام دوازدهم ، امام زمان ( عج )
اسم مهدی خیلی زیباست. . . .
مهدی حسین نسب
مهدی، دلسوز، مهربان، عدالت گر، . . . . . .
مهدی نام زیبا برای پسران است
من ذر انگلستان زندگی میکنم ، و به صورت اینترنشنال معادل انگلیسی نام مهدی را ، Mattew مینامند که معانی زیبایی زیادی هم به شکل اینترنشنال و بین المللی دارد، مانند: مرد زیبا و چابک و خوش اندام که هدایت شده
...
[مشاهده متن کامل]
و رهبر نیکی هاست و معانی قشنگ دیگر . . . نام دختر من هم که در انگلستان بدنیا آمده و چون در ثبت احوال انگلستان تحقیق می کردم، باید یک اسم پسر و یک اسم دختر را قبل از تعیین جنسیت انتخاب کنیم ، من پرسیدم معادل نام مهدی به انگلیسی چیست و دو نوع نوشتار به نام متیو به من دادند که نام جهانی مهدی بود ، چون فرزند من دختر شد نام ایرانی کهن که اینترنشنال هم هست را انتخاب کردم به اسم مانترا . . . 6 سال پیش ثبت احوال ایران گفت که دختر من بیست و پنجمین مانترا در ایران هستش که الان خیلی بیشتر هم شده . . .

هدایت سده
نزدیک شیعیان
منظتر قائم ( ع )
مهدی یعنی یاور
کسی که راه رو بلد باشه و ما رو هدایت کنه به اون راه
مهدی یعنی نور
مهدی یعنی ماه
مهدی یعنی عاقل
مهدی یعنی مهربان و رئوف
مهدی یعنی عشق به امام زمان
هدایت کننده 😍😍
💝مهدی💝
یعنی هدف
یعنی عشق
یعنی راه رسیدن به کمال وسعادت
یک هدایت شده توسط خداکه فقط وقتی اجازه داره بیاد که مردم لیاقت پیدا کنن وبخوان.
والسلام

مهدی یعنی همه چیز
به شرطی که قدر خودشو بدونه
مهدی هدایت کننده دل ها همان تجزیه ی اسم مهدیه امااون ( ی ) اخرش ک موندیعنی یکی یدونس اسم مهدی. ی نوع ارامشی توشه ک غریبه اسم داداش کوچیکمم مهدیه ک عاشقشم
هدایت کننده به سوی خوبی ها
مهدی در اصل عربی :
هدایت شده می شود مهدوی. . . . . . و. . . . . . . :مهدوی=مهدیُّ=مهدیّ=مهدِی=مهدی
افتخار میکنم که نامم نام کسی است که تمامی جهان و حتی ملائک منتظر ظهور اوست. اللهم عجل فی الظهور قائم ( عجل. . . )
مهدی لقب امام دوازدهم است به معنای هدایت شده
اسم داداش عزیز من هم مهدی است
داشتن این اسم لیاقت میخواد
درود برهمه مهدی های زندگی
مهدی به معنای هدایت شده است که در اصل در عربی مهدوی بر وزن عربی مفعول از واژه ( هدی ) می باشد

مهدی: به سمت خوبی ها ارشاد و هدایت شدن؛
یعنی منتظر
یعنی مصمم پای هر چیزی
یعنی قوی شدن
یعنی تغییر. . .
اسممو خیییلی دوس دارم 😍😍😍

هو
نام مبارک حضرت مهدی ( عج ) از نظر دستور زبان هم اسم مفعول هست چون توسط پروردگار یکتا هدایت شده و هم اسم فاعل میباشد چرا که پس از ظهورشان مردم را به راه راست هدایت خواهند نمود وجهان را از لوث وجود ظالمین وستمگران پاک خواهند کرد.
...
[مشاهده متن کامل]

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به دانشنامه حضرت مهدی ( عج ) تدوین آیت الله ریشهری که در ده جلد هست مراجعه فرمایید.
در ضمن حدیثی هست که هرفردی که بمیرد ولی امام عصر خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است.

یعنی آرامش دهنده هدایت کننده به راه راست
مهدی یعنی هدایت کننده ی مردم به سوی خدا

ارشاد شده، پیشنهاد شده، یکی از صفات امام زمان ( ع )
مهدی یعنی کوه یعنی کسی که میتونی بهش اعتمادکنی
یعنی هدایت شده از خدا
معنی مهدی عربی است و آرامش دهنده است
مهدی : /mahdi/ از پس پرده غیبت به درآی مه ناز درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود
مهدی: مَهدی در لغت به فتح میم به معنای هدایت کرده شده ، جمع آن� مهدیون � است مهدی منتظر صاحب الامر بقیه الله هم نام پیامبر اسلام ( ص ) دوازدهمین امام معصوم ( ع ) که اکنون از نظر ها غایب است.
...
[مشاهده متن کامل]

بزرگترین آرمان جهان اسلام ظهور آن منجی یگانه عالم بشریت است که به اراده الهی جهان را پر از عدل و داد میکند � یملاء الله الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً وجوراً � .
که البته این اعتقاد ریشه در قرآن کریم نیز دارد :
� ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون � و همانا در ( کتاب آسمانی ) زبور ( که ) بعد از ذکر، ( تورات، نازل شده ) نوشتیم که قطعاً بندگان صالح من وارث زمین خواهند شد.
از این جهت منتظران ظهور آن حضرت باید در طهارت نفس و خودسازی خود تلاش کنند تا مصداق بندگان صالح خدا باشند .

مَهدی یعنی هدایت شده. بیشتر می پندارند مَهدی یعنی هدایت کننده اما این طور نیست . هادی به معنی هدایت کننده است نه مهدی .
مهدی یک نام پسرانه عربی است . اصل عربی اش ( مَهـدیّ ) با تشدید حرف ی است . اصل آن مَهدوی mahdooy است که واو به ی تبدیل و در آن ادغام شده است .
...
[مشاهده متن کامل]

مَهدوی ==> مَهدیی ==> مَهدیّ

مهدی:در لغت به فتح میم به معنای هدایت کرده شده ، جمع آن� مهدیون � است.
هدایت گر از ریشه ی هدی . به معنی هدایت. یامهدی ( عج ) . یا ابالصالح شهادت پدرتون رو تسلیت می گم. ماهم شریک غمتون بدونید😥
به منی هدایت شده_در اصل کسی که مهدی رو داشته باشد از عنصر خاصی از انسان ها بهره میبرد کنار مهدی بودن ی خواص خاص خودشو داره درود بر مهدی
مهدی به معنی هدایت شده و هدایت کننده
و چون اسم عشقم هستش اسم مهدی زیبا ترین اسمیه که تا به حال شنیده بودم
هدایت کننده
نجات دهنده ناجی بشریت امید همه ما
مهدی یعنی ارامش دهنده هدایت شده
مثل عشق من
مهدی : هدایت شده به دست خدا .
اللهم عجل لولیک الفرج .
یا اباصالح المهدی ادرکنی
تو از فراز زمین از غبار می آیی
از انتهای شب انتظارمی آیی
تو از تبار غدیری و از نژاد فدک
چرا به ساحل دل سوگوار می آیی.
بنام خدا،
با سلام، کلمه مهدی که منظور از ان نام مبارک امام زمان ( عج ) میباشد هم اسم فاعل هست و هم اسم مفعول. اسم مفعول از این جهت که مهدی هدایت شده از طرف خداوند میباشد و به تمام اسرار هستی و افرینش وقوف کامل دارند. و اسم فاعل از این نظر که ایشان پس از ظهور هدایت کننده مردم خواهند بود. به امید ظهور هر چه زودتر ایشان که جهان را پر از عدل و داد خواهند نمود. با تشکر
...
[مشاهده متن کامل]

نمی دونم
مهدی اسمی دلنشین و زیباست . من اسم پسرم رو امیرمهدی انتخاب کردم . مهدی یعنی هدایت شده . مهدی یعنی منجی بشریت . مهدی یعنی منتظر . مهدی یعنی آرامش . مهدی یعنی بهترین آرزو. مهدی یعنی آسمانی . مهدی یعنی نفس . مهدی یعنی فریادرس مظلومان . مهدی یعنی زندگی بخش . مهدی یعنی مهربان و زیبا .
یکی از معنا هاش میشه ماه دیدار
ارشاد کننده
معنای اصلیMAHDI هدایت شده هست ❤
و mehdi به اشتباه در زبان ها افتاده و صحیح نیست .
آیا تکرار این نام در احوالات این شخص هم
تاثیر دارد
در زبان کرمانجی مهدی =مَ دی
تلفظ میشود که معنی آن میشود
ما دیدیم
سلاممممم
مهدی یعنی عشق به امام زمان ( عج )
مهدی یعنی هدایت کننده
مهدی یعنی پاکی و عاشقی
مهدی بودن یعنی عاشقانه پرستیدن
مهدی یعنی ارشاد شده
مهدی یعنی مهربان همچون ماه دی
مهدی پر از صفت های زیبا
...
[مشاهده متن کامل]

خدا جونم تمام مهدی هارو حفط کن
اسم برادرم مهدی ، اسم عشقمم مهدی هستش
امییییییین

مَهدی : آنکه خداوند او را هدایت به راه حق نموده است .
مَهدی : هدایت شده و ارشادشده .

مهدی : /mahdi/ مهدی :
از پس پرده غیبت به درآی مه ناز درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود
مهدی:در لغت به فتح میم به معنای هدایت کرده شده ، جمع آن� مهدیون � است مهدی منتظر صاحب الامر بقیه الله همنام پیامبر اسلام ( ص ) دوازدهمین امام معصوم که اکنون از نظر ها غایب است. بزرگترین آرمان جهان اسلام ظهور آن منجی یگانه عالم بشریت است که به اراده الهی جهان را پر از عدل و داد میکند � یملاء الله الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً وجوراً � که البته این اعتقاد ریشه در قرآن کریم نیز دارد :
...
[مشاهده متن کامل]

� ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون � از این جهت منتظران ظهور آن حضرت باید در طهارت نفس و خودسازی خود تلاش کنند تا مصداق بندگان صالح خدا باشند . هر کس نام فرزندش را مهدی بگذارد و از روی علم و ارادت به ولایت امام زمان ( عج ) و با تکرار نام � مهدی � فلسفه غیبت و ظهور منجی عالم بشریت را در دل و جان زنده کند قطعاً نام او و خانواده اش در زمره منتظران صادق امام زمان
( عج ) نوشته خواهد شد و خداوند متعال به لحاظ ارادت آن خانواده به نام و یاد امام زمان ( عج ) بلا و سختی ها را از آنها دور خواهد کرد و شور و امید و آرمان خواهی را در قلب و روح آنان روز به روز بیشتر
می نماید.
دل من طـالب پیرمــــغان است همـان پیـری که از دیده نهــان است
اگر دم می زنم از ســـاغر و مـی مرادم مهدی صاحب زمان ( عج ) است.

مهدی نام موعودی هستش ک ب معنای ارشاد شده و ارامش دهنده
نام برادر من هم مهدی
خدا تمام مهدی هارو حفظ کنه
هدایت شده برای هدایت
خوب هست همه عشق امام عصر ( عج ) ، مهدی صاحب الزمان
توی دلمون باشه💝
اللهم عجل لولیک الفرج
ارامش دهنده هدایت کننده مانند ماه
هدایت کننده و هدایت شده
مهدی
�مهدی� یکی از مشهورترین نام های حضرت صاحب الزمان ( عج ) است. امام باقر علیه السلام درباره دلیل نام گذاری آن حضرت به این اسم، می فرمایند: قائم آل محمد ( عج ) را به این دلیل، مهدی می نامند که او، مردم را به آن دسته از اموری که برایشان پوشیده است، هدایت خواهد کرد. وی، تورات اصلی و دیگر کتاب های پیامبران پیشین را از مخفی گاه آنها، بیرون خواهد ساخت. حضرت صادق نیز در این باره می فرمایند: به آن حضرت، مهدی گفته اند؛ زیرا او مردم را به امری که آن را گم کرده اند، هدایت می کند.
...
[مشاهده متن کامل]

مهدی یعنی: عشق بی نهایت ، بی پایان و نام معشوقه بنده این نام دلنشین است که در کنارش آرامشی دارم که قابل وصف نیس، در کنارش خوشحالم دوسش میدارم.
مِهدی خوش آواز ترین اسم دنیا برای من، دوستت دارم مِهدی من
مهدی نام زیبای است که اسم یکی از چهارده معصوم است
نام عشق منم مهدی هستش وااقعاا ارامبخشه
خداجونم مرسی
عاشقتم مهدی جونم
هدایت کننده آرامش بخش
هدایت شده به راه راست/ هدایت کننده مردمان به راه راست/ مهربان/ آرامش دهنده/ بخشنده/تسکین دهنده و. . .
من خوشحالم که اسمم مهدی است و متشکرم از پدر ومادرم که این اسم را برایم انتخاب کردند.
مرسی مادر و پدرم بخاطر انتخاب این اسم زیبا
مُنتَظَر
از القاب امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است ( المهدی المنتظر )
معنی اسم :یعنی کسی که مردم چشم به راه او هستند
انتظارش را میکشند
مهدی یعنی آرامش دهنده اسم عشق من واقعا هروقت ب چشماش نگاه کردم آرامش گرفتم
هدایت شده
مهدی یعنی آرامش دهنده. . . کاش منم یه مهدی تو زندگیم. پیدا بشه⁦☹️⁩البته مهدیه باشه بهتره😳
مهدی یعنی آرامش دهنده. . . . کاش به مهدی ام تو زندگی من پیدا بشه. . . البته مهدیه باشه بهتره😊😉
یعنی راهیابی شده
مهدی یعنی هدایت کننده
ما مهدی ها مردم رو تا ظهور امام زمان باید هدایت کنیم😊
یعنی ارامش دهنده مهربانی تسکین قلب محبت
من واقعا ار اسمم راضی هستم
مهدی یعنی هدایت شده به سمت خوبی ها و تسکین دهنده قلب ها

اسم منم مهدی است و خیلی از خداو پدر و مادرم ممنونم که چنین اسمی رو برام انتخاب کردن و از نظر من یعنی دوست داشتنی، آرامش دهنده، یار رفیق، مهر و محبت، هدایت شده و هدایت کننده
هدایت شده و ارامش دهنده 🤗🤗
اسم مهدی از همه لحاظ ارامش میدهد یه انسان
انواع تلفظ اسم عربی مهدی در زبان لری بختیاری
::
میتی::مهدی myti
مهدعلی:مهدی علیmadali
مهری*مه ری*::مهدی mahri
مهدی یعنی هدایت کننده یعنی مهر ومحبت مهدی یک اسم الهی به معنایی هدایت کننده هرکدام ازاین کلمات معنی میدهند حرف ( م ) یعنی مهرومحبت و ( ه ) یعنی هدایت کننده و ( د ) دیدارو ( ی ) یاررفیق 😊😊ارزش اسم مهدی بدونیم
یاعلی. . . . . . التماس دعا
هدایت شونده. مهربان
مهدی به معنی آرامش دهنده و هدایت کننده اسم عشق من هم مهدی وازخدا ممنونم بابت داشتن این دریای آرامش واقعا که اسمی فوق العاده بی نظیریه 😍😍😍

مهدی به معنای هدایت شده است
نام عشق من
مهدی صاحب الزمان ( عج ) است

مه دی ماه دیدار
آرامش دهنده جدا از معنی عربی
انا هدایتا و رحمتٌ
آرامش دهنده روح روان
مهدی یعنی مهربانیت وخوش اخلاق
سلام مهدی یعنی هدایت کننده ونام بسیار زیبایی است
مهدی اسم مفعول است به معنی هدایت شده ای که می خواهد مردم را به حقایق هستی آشنا و رهنمون سازد.
چه بسا حقیقت ها یی که ازوجودآنان بی خبریم وعدم شناخت این حقایق موجب انحرافاتی در جوامع بشری شده است.
مهدی یعنی هدایت شده به سوی پنهانی ها
هدایت شده ارشاد شده . اسم بسیار زیباایست👌👌👌👌❤❤❤
شجرنامه تیره بزرگ مهدی وند*مهدی پور. مه ری. مهری* از
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند *بختیاروند *
1 - تیره لالی*حالالی، حلیلی، خلیلی *::
اولاد مهرعالی*مهری. مهدی عالی*. رحمان عالی -
...
[مشاهده متن کامل]

حاتم بیگ. .
2 - تیره بالی::عالی
تقی خان چهاربنیچه پسر عبدالله خان پسر عالی خان پسر مهدی خان ایل بیگی پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان پسر جهانگیر خان بختیاروند ایلخان *طهماسب . پیلتن *پسر شاه حسین خان بختیاروند ایلخان پسر رستم خان بختیاروند پلنگ
تیره چهاربنیچه شامل
تش کری وند*کریم وند*
تش شنبه وند
تیره تقی خان هارونی خلیلی
*شاه هارونی :شارونی*
تش هارنی کلا*کلا هارونی. هارون کلا*خلیلی
تیره مهدی پور بیرگانی
تش مهدی وند تاجدی وند

هدایت کننده، مهدی یعنی عشق من
مهدی در چم زبان پهلوی و اوستایی میباشد.
در چم
ماه /مهد/میهن/
مهدی=ماه دی=ماه دادار=آمده در ماه دی
یعنی آرامش دهنده
آرامش دادار
میهن. مهد. مهدی . ماه دی. همه حروف هایش از الفبای پهلوی است.
یعنی. آمده از دی=آمده از دادار=ماه دی=
نام مهدی از چم آرامش می باشد. و به نوعی در آرامش آمدن و سکوت سپندارمذ در ماه دی میباشد
درود بر تمام مهدی های زندگی
مهدی یعنی هدایت به راه راست نه هر راهی
کسی که برای هدایت می آید انشاا. . . اسم زیبایی است
امام دوازدهم شیعیان بسیار مهربان هدایت کننده
سلام مهدی یعنی آرامش دهنده و هدایت شده بله ساینا خانم اسم عشق منم مهدی و هر وقت میبینمش نا خود آگاه آروم میشم.
ارشادشده راهنما شده
هدایت شده ازسوی خدا
عشق همه 🙋🙋
مهدی نامی بسیار زیباست و همانطور که از معنایش مشخص است هدایت شده و بسیار آرامبخش است نام عشق من هم مهدی است و واقعا در کنارش احساس آرامش دارم و از خدا ممنونم بخاطر عشقی که بهم داد

مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
مهدی از هدا نور وهمان واژه هدایت شده مناسبشه . ازنظر فقهیدینی هم که مهدی کلی معنا داره باید به درکش رسید ومعنایش موقعی شفافترمیشه تاازنزدیک ظهور آقاصاحب زمان رو ببینیم ان شاالله توکلت علی الله
آرامش دهنده - هدایت شده
چون اسم عشق منه خیلی اسم مهدی رو دوس دارم😊
از اسمم بسیار راضی هستم بنابر اشاره به امام دوازدهم و همچنین هدایت شده البته در صدر انسان و انسانیت مهمه و هر مهدی، مهدی نیست
هدایت شده از سوی خدا
یعنی آرامش دهنده و هدایت شده
مهربان، آرامش دهنده ، کمک و یاور خوب
ارشاد شده، هدایت شده😉هرچی واقعا اسمه عالیه
هدایت شده ازسوی خدا برای هدایت مردم
هدایت شده وهدایت کننده
ماه دیدار - ماه دی
هدایت کننده

هدایت شده ، رهنمودشده، ارشادشده
هدایت کننده.
یعنی مه است، ماه است، ( آذری )
آرامش دهنده . کسی که به شما آرامش میدهد.
مشاهده ادامه پیشنهادها (١٠ از ١٣٣)

بپرس