ملطیه

شبکه مترجمین ایران

لغت نامه دهخدا

( ملطیة ) ملطیة. [ م ُی َ ] ( ع ص ) شکستگی سر به پوست تنک سر رسیده. ( منتهی الارب ). جراحتی که به پوست سر رسد. ( ناظم الاطباء ).
ملطیه. [ م َ ل َطْ ی َ / م َ ل َ طی ی َ ] ( اِخ ) شهری است در غرب فرات بسیار سرد و دارای میوه های بسیار و در زمینی هموار قرار گرفته و کوههای روم آن را احاطه کرده است. ( از اقرب الموارد ). شهری است در ترکیه ، نزدیک فرات که 130000 تن سکنه دارد و همان ملیطن باستانی است. ( از لاروس بزرگ ). مهمترین ثغری است [ به شام ] که از این سوی کوه لکام است و میوه های وی همه مباح است و بی خداوند است. ( حدود العالم ). شهری است از بلاد روم در محاذات شام از بناهای اسکندر و جامع آن را صحابه بنا کرده اند. ( از معجم البلدان ). و رجوع به نزهةالقلوب و قاموس الاعلام ترکی شود.

فرهنگ فارسی

( به تخفیف طائ صحیح است ) شهریست در روم شرقی ( آسیای صغیر ) در حدود شام در شمال حلب و جنوب سیواس که جمعی زیاد از دانشمندان و فضلا بدان منسوب میباشند و نسبت بدان ملطی است و ملطیوی نیز آمده است .
شکستگی سر به پوست تنک سر رسیده . جراحتی که به پوست سر رسد .

دانشنامه اسلامی

[ویکی اهل البیت] بلاذری می نویسد: چون عثمان به خلافت رسید نامه ای به معاویه نوشت و او را به ولایت شام گمارد و عمیر بن سعد انصاری را والی جزیره و ثغور و هر دو ایالت را به معاویه واگذار کرد و او را دستور داد تا به غزای شمشاط رود که ارمینیه چهارم نامیده می شد. یکی از شهرهای مهم مرزی که مسلمانان در تصرف آن همت به خرج دادند، ملطیه بود.
این شهر که رومیان آن را ملیتین می نامیدند در زمان قدیم از مهمترین قلعه های مرزی در مقابل رومیان بود. در آغاز فتوحات اسلامی عیاض بن غنم، حبیب بن مسلمه فهری را از شمشاط به ملطیه فرستاد و او آن شهر را فتح کرد؛ سپس بار دیگر بدست رومیان افتاد تا زمانی که معاویه به ولایت شام و جزیره رسید.
معاویه، حبیب بن مسلمه را گسیل داشت و او ملطیه را به عنوه گشود و سپاهیانی از مسلمانان را در آنجا گمارد. بعدها معاویه به قصد روم به ملطیه آمد. وی پادگانی از مردم شام و جزیره... در آنجا گماشت... در ایام عبدالله بن زبیر مردم ملطیه از آنجا کوچ کردند و رومیان به شهر تاختند و آن را ویران کردند؛ سپس جماعتی از مسیحیان ارمنی و نبطی در آنجا منزل گزیدند.
در سال 76 محمد بن مروان از ناحیه ملطیه به سرزمین روم حمله کرد. در سال 99 عمر بن عبدالعزیز به مسلمة بن عبدالملک که در سرزمین روم بود، فرمان داد تا به رومیان حمله کند. او مردم طرنده را مجبور کرد که به ملطیه کوچ کنند.
در سال 123 هجری قمری بیست هزار رومی به ملطیه تاختند. مردم شهر دروازه ها را بستند و زنان عمامه بسر نهادند و بر باروی شهر بالا رفتند و به جنگ پرداختند.
فرستاده ای از مردم شهر برای دریافت کمک به نزد هشام بن عبدالملک آمد، هشام کسانی را مأمور ملطیه کرد ولی خبر رسید که رومیان شهر را ترک کرده اند. در سال 133 هجری قمری طاغیه قسطنطین عازم ملطیه شد و پس از زد و خورد بسیار مردم ملطیه را امان داد و آنها را مجبور کرد که به جزیره کوچ کنند. آنها ملطیه را ویران کردند و از آن چیزی بر جای نگذاشتند.
در سال 138 قسطنطین پادشاه روم بار دیگر به ملطیه حمله کرد و باروی آن را ویران نمود. در سال 139 منصور عباسی به صالح بن علی نوشت تا ملطیه را بسازد و استوار کند. در سال 141 حسن بن قحطبه با سپاهیانی از مردم خراسان به جزیره و شام رفت و در ملطیه اردو زد. کارگران از همه شهرها گرد آمدند و ساختن شهر ملطیه را آغاز کردند.

دانشنامه عمومی

مَلَطیه (ترکی: Malatya، ارمنی: Մալադիա، کردی: Meletî) شهری است در ترکیه و مرکز استان ملطیه.
Bernd Andreas Vest: Geschichte der Stadt Melitene und der umliegenden Gebiete. Vom Vorabend der arabischen bis zum Abschluß der türkischen Eroberung (um ۶۰۰ - ۱۱۲۴). ۳ Teilbände، Verlag Dr. Kovač، Hamburg ۲۰۰۷، ISBN 978-3-8300-2575-7.
ویکی پدیای هلندی.
ملطیه در غرب فرات، در زمینی هموار در کوه پایه های توروس قرار گرفته است. هوای آن بسیار سرد و دارای میوه های بسیار است. ملطیه را نباید با شهر باستانی ملط یا میلت (Miletus) بر ساحل دریای اژه اشتباه کرد.
جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۰ میلادی ۳۸۱٫۰۸۱ نفر بود.ملطیه به خاطر تولید زردآلو و لواشک زردآلو شهرت دارد که این فراورده از صادرات این شهر می باشد.
از اهالی نامدار قدیم این شهر می توان ابن عبری پیشوای بزرگ فرقه مسیحی یعقوبیه در سدهٔ سیزده میلادی را نام برد.محمد بن غازی مَلَطیَوی دبیر سلیمان شاه بن قلج ارسلان (۵۸۸–۶۰۰) پادشاه سلجوقی روم، در سال ۵۹۸ و حدود ده سال پیش از سعدالدین وراوینی کتاب معروف مرزبان نامه را اصلاح و انشا نموده و آن را روضةالعقول نامیده است. از بزرگان معاصر زادهٔ این شهر می توان به تورگوت اوزال، هشتمین رئیس جمهور ترکیه اشاره کرد.عکس ملطیه
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

مَلَطیه (Malatya)
(نام باستانی: ملیتوس) مرکز استانی به همین نام در شرق مرکزی ترکیه، در غرب رود فرات، در دامنۀ کوه های ملطیه، بخشی از کوه های توروس، جمعیت آن ۳۸۱,۰۸۱ نفر است (۲۰۰۰). تقاطع خطوط راه آهن و مرکز تجاری منطقه ای است که غلات،میوه، و سبزیجات تولید می کند. صنایع نساجی و تولید شکر، سیمان، و شراب نیز دارد. در دوران باستان شهری حِتّیبود و ملیتنه نام داشت. سپس جزئی از کاپادوکیا، و از پایگاه های مهم نظامی روم بود. ۵۷۷ ایرانی ها آن جا را فتح کردند. از آغاز قرن ۷ تا ۱۲م بین اعراب و بیزانسی ها دست به دست شد. در اوایل قرن ۱۶ امپراتوری عثمانیآن را اشغال کرد. در ۱۸۹۳، پس از زلزله ای شدید، بازسازی شد.

نقل قول ها

ملطیه مرکز استان ملطیه، در ترکیه.
• «شهری است مشهور در ولایت روم در کنار این شهر، کوهی است و چشمه آبی از آن کوه بیرون آید شیرین و سفید رنگ و چون اندکی جاری شود، سنگ سخت شود؛ و اگر انسان از آب آن چشمه خورد متضرر نشود.» در «آثار البلاد و اخبار العباد/اقلیم خامس / ملطیه » (نگاشته به سال ۶۷۴ق/ ۱۲۷۵م) -> ابوعبدالله زکریا قزوینی

ارتباط محتوایی

لغت نامه دهخدا( ملطیة ) ملطیة. [ م ُی َ ] ( ع ص ) شکستگی سر به پوست تنک سر رسیده. ( منتهی الارب ) . جراحتی که به ...فرهنگ فارسی( به تخفیف طائ صحیح است ) شهریست در روم شرقی ( آسیای صغیر ) در حدود شام در شمال حلب و جنوب سیواس که ...دانشنامه اسلامی[ویکی اهل البیت] بلاذری می نویسد: چون عثمان به خلافت رسید نامه ای به معاویه نوشت و او را به ولایت ...دانشنامه عمومیمَلَطیه ( ترکی: Malatya، ارمنی: Մալադիա، کردی: Meletî ) شهری است در ترکیه و مرکز استان ملطیه. Bernd A ...دانشنامه آزادمَلَطیه ( Malatya ) ( نام باستانی: ملیتوس ) مرکز استانی به همین نام در شرق مرکزی ترکیه، در غرب رود فرات ...
معنی ملطیه، مفهوم ملطیه، تعریف ملطیه، معرفی ملطیه، ملطیه چیست، ملطیه یعنی چی، ملطیه یعنی چه، استان ملطیه، تورگوت اوزال، ISBN:شماره استاندارد بین المللی کتاب، مالاتیا، احمد کایا، کردستان ترکیه
برچسب ها: لغت نامه دهخدا، لغت نامه دهخدا با حرف م، فرهنگ فارسی، فرهنگ فارسی با حرف م، دانشنامه اسلامی، دانشنامه اسلامی با حرف م، دانشنامه عمومی، دانشنامه عمومی با حرف م، دانشنامه آزاد فارسی، دانشنامه آزاد فارسی با حرف م، نقل قول ها، نقل قول ها با حرف م، دانشنامه کاربران، دانشنامه کاربران با حرف م
کلمه: ملطیه
کلمه بعدی: ملطیوی
اشتباه تایپی: lgxdi
عکس ملطیه : در گوگل
معنی ملطیه

پیشنهاد کاربران

استان مَلَطیه یا ملاطیه ( به ترکی: Malatya ili ) نام یکی از استان های ترکیه واقع در منطقهٔ آناتولی شرقی است.
مرکز این استان شهر ملطیه است.
شهرستان ها
آقچه داغ Akçadağ
عرب گیر Arapgir
ارگوان Arguvan
بَطّال غازی[۱] Battalgazi
دارنده Darende
دوغان شهر Doğanşehir
دوغان یول Doğanyol
حکیم خان Hekimhan
قلعه Kale
کولونجاک Kuluncak
ملطیه Malatya
پوتورگه Pütürge
یازی خان Yazıhan
یشیل یورت Yeşilyurt
منابع
در ویکی انبار منابعی در رابطه با استان ملطیه موجود است.
Wikipedia contributors, "Malatya Province, " Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en. wikipedia. org/w/index. php?title=Malatya_Province&oldid=310508228 ( accessed August 28, 2009
نیز:
مَلَطیه ( ترکی: Malatya، ارمنی: Մալադիա، کردی: Meletî ) شهری است در ترکیه و مرکز استان ملطیه.
ملطیه در غرب فرات، در زمینی هموار در کوه پایه های توروس قرار گرفته است. هوای آن بسیار سرد و دارای میوه های بسیار است. ملطیه را نباید با شهر باستانی ملط یا میلت ( Miletus ) بر ساحل دریای اژه اشتباه کرد. [۱]
جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۰ میلادی ۳۸۱٫۰۸۱ نفر بود. ملطیه به خاطر تولید زردآلو و لواشک زردآلو شهرت دارد که این فرآورده از صادرات این شهر می باشد.
از اهالی نامدار قدیم این شهر می توان ابن عبری پیشوای بزرگ فرقه مسیحی یعقوبیه در سدهٔ سیزده میلادی را نام برد. از بزرگان معاصر زادهٔ این شهر می توان به تورگوت اوزال، هشتمین رئیس جمهور ترکیه اشاره کرد.
دانشگاه اینونو در این شهر مستقر است.
منابع
در ویکی انبار منابعی در رابطه با ملطیه موجود است.
↑ مقایسه شود با: لغت نامهٔ دهخدا، سرواژهٔ ملطیه
Bernd Andreas Vest: Geschichte der Stadt Melitene und der umliegenden Gebiete. Vom Vorabend der arabischen bis zum Abschluß der türkischen Eroberung ( um 600 - 1124 ) . 3 Teilbände, Verlag Dr. Kovač, Hamburg 2007, ISBN 978 - 3 - 8300 - 2575 - 7.
ویکی پدیای هلندی.
از ویکی پدیا
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما