برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1575 100 1
شبکه مترجمین ایران

معامله

/mo'Amele/

مترادف معامله: ابتیاع، تجارت، خریدوفروش، دادوستد، سودا، سوداگری، سروکار، رفتار، مبادله، بده وبستان، خریدوفروش کردن، دادوستد کردن، آلت تناسلی مرد

برابر پارسی: دادو ستد، خرید و فروش، سوداگری، داد و ستد، دادوستد

معنی معامله در لغت نامه دهخدا

معاملت. [ م ُ م َل َ / م ُ م ِ ل َ ] (از ع ، اِمص ) معاملة. معامله. رجوع به معاملة شود. || خرید و فروش. دادوستد.سوداگری. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
در سخاوت چنانکه خواهی ده
لیکن اندرمعاملت بسته.
سنائی.
و رجوع به معامله شود.
- بدمعاملت ؛ بد معامله. رجوع به همین ترکیب ذیل معامله شود.
- || آنکه در داد و ستد بصیرت نداشته باشد. بی تجربه و ناآزموده در معاملت. آنکه در خرید و فروخت خبره نباشد :
دنیا به دین خریدنت از بی بصارتی است
ای بدمعاملت به همه ، هیچ می خری.
سعدی.
|| رفتار سلوک. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). || (اصطلاح تصوف ) احکام و عبادات شرعی : بوعلی فارمدی می گوید رضی اﷲ عنه ، نبوت عین عزت و رفعت است مهتری و کهتری دروی نبود پس ولایت همچنین بود خاصه رابعه که در معاملت و معرفت مثل نداشت... (تذکرةالاولیاء). از آنجا که همت درویشان است و صدق معاملت ایشان. (گلستان ). و رجوع به معامله (اصطلاح تصوف ) شود. || نیاز. نقدی یا جنسی که به پیر و مرشد دهند مریدان و پیروان. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : درمی چند از خانه ٔ تمغاچی آورد که معاملت حضرت خواجه است من آن را قبول نکردم که ایشان چیز این چنین طایفه را قبول نمی کنند. (انیس الطالبین ص 138). خواجه فرمودند من معاملت به نسبت دنیاوی نمی طلبم به مقدار آشنایی و درآمدن در این راه می طلبم. (انیس الطالبین ص 160). شیخ شادی از غدیوت آمده بود و ازقصوری که بر او گذاشته بود عذر می خواست خواجه فرمودند معاملت می باید. گفت : فراخ شاخی معاملت آرم خواجه فرمودند این در وجه معاملت قبول نیست چهل و هشت دینار عدلی داری... از جهت معاملت آن مبلغ را می باید آورد. (انیس الطالبین ص 98). فرمودند معاملت می باید تا ترا قبول کنیم من گفتم که چیزی ندارم... (انیس الطالبین ص 129). و رجوع به معامله شود.

معاملة. [ م ُ م َ ل َ ] (ع مص ) تکلیف دادن کسی را به کاری. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). تصرف کردن در بیع و مانند آن. || بها کردن. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). و رجوع به معامله شود. || در سخن اهل عراق ، مساقاة است درلغت حجازیان. (از اقرب الموارد) (از تاج العروس ).

معامله. [ م ُ م َ ل َ /م ُ م ِ ل ِ ] (از ...

معنی معامله به فارسی

معامله
باهم دادوستدکردن، خریدوفروش کردن
۱- ( مصدر) باهم کارکردن .۲- داد و ستد کردن با یکدیگر باهم خرید و فروش کردن . ۳ - ( اسم ) عمل ( باهم ) . ۴ - داد و ستد : مقصود ازین معامله بازار تیزیست نی جلوه می فروشم و نی عشوه می خرم . ( حافظ ) ۵ - ( اسم ) قرارداد . توضیح قرار دادی بود که روابط میان کشاورزان خبیر و فدک و تیمه و و ادی القری را باحضرت محمد ص تعدیل میکرد و چنین مینماید که این قرارداد زا معامله خواندهاند . گویا بعدها این کلمه در مورد اجارهداری و قراردادهای عمومی بکار رفته باشد . در دور. سلجوقیان دیوان مخصوصی بنام دیوان معاملات و قسمت و جود داشت که مثلا سرو کار آن با مالیاتی بود که بموجب قرارداد عمومی و صول میشد یعنی قراردادی از نوع مقاطعه ( مالک و زارع در ایران ) جمع : معاملات . یا معامله بمثل . با کسی همان کردن که وی با شخص کرده .
با هم دعوا کردن و کار کردن یا داد و ستد کردن .
کاردان و کارشناس
سوداگر بازرگان
( صفت ) کسی که معامله را بدرستی و سهولت انجام ندهد سخت معامله . بد منظر ( صفت ) آنچه بنظر بد آید بد نما بد نمود . بد منظری زشت بنظر آمدن بد نمایی بد نمود کردن.
خوش معاملگی
خوش حساب کسی که داد و ستدی راست و صادقانه باشد براه .
به معنی راست کار و امانت دار و صادق . کسی که داد و ستد وی درست و صحیح و بدون تقلب باشد .
خوش معامله . یا راست باز .
( صفت ) ۱ - آنکه در داد و ستد راست و درست نباشد بد معامله . ۲ - بد رف ...

معنی معامله در فرهنگ معین

معامله
(مُ مَ لَ یا مِ لِ) [ ع . معاملة ] (اِمص .) داد و ستد، خریدوفروش . ۲ - (مص ل .) با هم کار کردن . ۳ - داد و ستد با یکدیگر. ۴ - (اِ.) قرارداد.

معنی معامله در فرهنگ فارسی عمید

معامله
با هم دادوستد کردن، خریدوفروش کردن.
ویژگی کسی که خریدوفروش و دادوستدش با مردم خوب و از روی راستی ودرستی باشد.
۱. بد معامله، بدحساب.
۲. بدرفتار.

معامله در دانشنامه ویکی پدیا

معامله
معامله توافق، ارتباط، یا حرکتی است که بین خریدار و فروشنده برای تبادل یک دارایی و وجه صورت می گیرد. معامله با تغییر در وضعیت مالی دو یا چند بنگاه یا فرد سروکار دارد. خریدار و فروشنده، شخصیت ها یا اشیای مجزایی هستند که اغلب با تبادل اقلام باارزش، همچون اطلاعات، کالا، خدمات، و پول سروکار دارند. حتی اگر کالا در یک زمان و پول در زمانی دیگر مبادله شود نیز همچنان بدان معامله می گویند. از این نوع معامله تحت عنوان معاملهٔ دوبخشی یاد می شود که بخش اول دادن پول و بخش دوم دریافت کالا می باشد.
ویکی پدیای انگلیسی: http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_transaction
معاملهٔ روز (به انگلیسی: Deal of the day) یک روش تجارت الکترونیک است که در آن یک وب گاه یک محصول خاص را برای مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت پیشنهاد می کند. مشتریان بالقوه به عنوان یک عضو سایت ثبت نام می کنند و پیشنهادات آنلاین و دعوت نامه هایی از طریق ای میل و شبکه های اجتماعی به آن ها اعلام می گردد. این سایت ها از سال ۲۰۱۱ تا کنون در حال معروف شدن هستند. اگرچه نگرانی های جدیدی در مورد مدت بقای این پیشنهادها برای تجارت های کوچک شکل گرفته است.
این ایده با معرفی سایت en:Woot در ژوئیه ۲۰۰۴ شناخته شد. هرچند Woot به عنوان یک سایت حبابی دات کام شناخته می شود. تا اواخر ۲۰۰۶ صنعت deal-of-the-day به صورت وسیعی گسترش یافت و شمار این سایت ها به بیش از ۱۰۰ عدد رسید. در نوامبر ۲۰۰۸، گروپان وارد بازار شد و دومین شرکت آنلاینی شد که به ارزش میلیارد دلاری سریع دست یافت. دیگر تجارت های آنلاین، از جمله فیسبوک سایت های Daily Deal خود را تست که با شکست مواجه شد. گرچه شبکه های اجتماعی با ارائه گسترده پیشنهادات به رشد این سایت ها شتاب بخشیدند.
این تجارت با فراهم آوردن امکان ارائه مستقیم خدمات تخفیف خرده فروش ها به مشتریان کمپانی deal-of-the-day - که بخشی از سود خرده فروش را برمی دارد - کار می کند¬. این به خرده فروش ها این امکان را می دهد نام خود را شناخته شده تر کنند و موجودی مازاد را به سرعت بفروشند. بیشتر سایت های deal-of-the-day مستقیماً با تجارت های محلی و خرده فروش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معامله در جدول کلمات

معامله ای که پایاپای نباشد
غیرجنسی
معامله ای که شخص با پرداخت پولی طبق قرارداد مسوولیت حفظ کالا یا سرمایه یا حفظ جان خود را برعهده دیگری یا بنگاهی بگذارد
بیمه
معامله پایاپای
تهاتری
معامله پایاپای و کالا با کالا
تهاتری
معامله کالابه کالا
پایاپای
معامله | داد و ستد
سودا
در بازار بورس معامله می شود
سهام
سند عقد معامله یا نکاح
قباله

معنی معامله به انگلیسی

treatment (اسم)
رفتار ، معامله ، علاج ، درمان ، معالجه ، تلقی
intercourse (اسم)
امیزش ، معامله ، داد و ستد ، مقاربت ، مراوده ، معامله جنسی
bargain (اسم)
معامله ، داد و ستد ، خرید ارزان ، قرارداد معامله ، سودا ، قرارداد معامله بستن
transaction (اسم)
معامله
dealing (اسم)
رفتار ، توزیع کردن ، تقسیم ، معامله ، طرز رفتار ، خرید وفروش و معامله

معنی کلمه معامله به عربی

معامله را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عاصمه
قرارداد
حسین
رسیدن به توافق برای یک قرارداد
محمد آزادبخت
بده بستون
ایجاد ارتباط و تعامل در داد و ستد
و گاهی به معنای رفتار کردن و برخورد نمودن هم به کار می رود، مثلاً می گویند �با فلان خبر معاملۀ بی خبری می شود� یعنی؛ برخورد می شود، رفتار می شود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معامله پسر 13 ساله   • معامله در جدول   • معنی معامله   • معامله ملک   • مترادف معامله   • معامله چیست   • تعریف معامله   • مبادله   • مفهوم معامله   • معرفی معامله   • معامله یعنی چی   • معامله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی معامله

کلمه : معامله
اشتباه تایپی : luhlgi
آوا : mo'Amele
نقش : اسم
عکس معامله : در گوگل

آیا معنی معامله مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )