برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1451 100 1

معاذ بن جبل

معاذ بن جبل در دانشنامه اسلامی

معاذ بن جبل
معاذ بن جبل یکی از اصحاب پیامبر اسلام است.
نامش معاذ بن جبل بن عمرو بن اوس بن عائذ است.
کنیه
کنیه اش ابو عبدالرحمن و از انصار پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه وآله ـ است.
بیعت با پیامبر
او همراه هفتاد نفر از کسانی بود که در بیعت عقبه، با پیامبر صلی الله علیه وآله بیعت کرد
حضور در جنگ ها
...
معاذ بن جبل
مُعاذ بن جَبَل بن عمرو بن اوس بن عائذ، صحابی پیامبر اسلام(ص)، قاری قرآن و از مخالفان اهل بیت در مساله جانشینی پیامبر بود.
معاذ در بیعت عقبه با پیامبر(ص) بیعت کرد و در جنگ های بدر و احد حضور داشت. پیامبر(ص) او را برای تبلیغ اسلام به یمن فرستاد. معاذ بن جبل از اصحاب صحیفه ملعونه است که در حجة الوداع در بین خود معاهده ای نوشتند و امضا کردند که اگر پیامبر کشته شد یا از دنیا رفت نگذارند خلافت به اهل بیت پیامبر(ص) برسد.پس از وفات پیامبر، معاذ از اولین افرادی بود که با خلیفه اول بیعت کرد. گفته شده است او در پایان عمر خود به خاطر حمایت نکردن از حضرت علی(ع) در موضوع جانشینی پیامبر اکرم(ص)، اظهار پشیمانی کرده است.
معاذ بن جبل از قبیله خزرج و نام پدر او جبل بن عمرو بن أوس بود. کنیه اش ابوعبدالرحمن و از انصار پیامبر اسلام(ص) بود. وی به همراه هفتاد نفر در بیعت عقبه با پیامبر(ص) بیعت کرد و در جنگ هایی؛ مانند بدر و اُحُد حضور داشت. پیامبر(ص) پس از جنگ تبوک، معاذ را که ۲۸ ساله بود به عنوان معلم و کارگزار به یمن فرستاد. هنگام وفات رسول خدا(ص)، معاذ در یمن بود.
مصحف معاذ بن جبل به مصحف جمع آوری شده توسط معاذ بن جبل، صحابی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم اطلاق می شود.
یکی از مصاحف صحابه ، مصحف معاذ بن جبل است. معاذ بن جبل از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم، فقیه و قاری قرآن بود که در عهد نبی اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم افتخار جمع آوری قرآن را یافت. وی جزء چهار نفری است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم فرمود قرآن را از ایشان ( عبدالله بن مسعود ، سال ...

معاذ بن جبل در دانشنامه ویکی پدیا

معاذ بن جبل
معاذ بن جبل (نام کامل: اباعبدالرّحمن معاذ بن جبل بن عمرو بن اوس) از صحابه محمّد پیغمبر اسلام و از انصار است. او به پیشنهاد مصعب بن عمیر اسلام آورد و در پیمان عقبه شرکت داشت. معاذ در سال هجدهم هجرت، در اثر بیماری طاعون، در شام مرد و در اردن مدفون گشت. معاذ پسر جبل، در هنگام مرگ ۳۳ سال داشت. وی در ماجرای بیعت گرفتن از علی نقش به سزایی داشت.
بامداد اسلام، عبدالحسین زرّین کوب، تهران: امیرکبیر، ۱۳۶۲.
تاریخ صحابه، مهدی اخوانی، چاپ سوم، مشهد، ۱۳۳۹.
وی از قاریان قرآن بود. در روایتی از پیامبر اسلام نقل شده است که؛ «قرائت قرآن را از چهار نفر بخواهید: عبدالله بن مسعود، سالم مولی أبی حذیفة، ابی بن کعب و معاذ بن جبل».


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با معاذ بن جبل

معاذ بن جبل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی معاذ بن جبل   • مفهوم معاذ بن جبل   • تعریف معاذ بن جبل   • معرفی معاذ بن جبل   • معاذ بن جبل چیست   • معاذ بن جبل یعنی چی   • معاذ بن جبل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی معاذ بن جبل
کلمه : معاذ بن جبل
اشتباه تایپی : luhb fk [fg
عکس معاذ بن جبل : در گوگل

آیا معنی معاذ بن جبل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران