برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1629 100 1
شبکه مترجمین ایران

مسجد حنانه

مسجد حنانه در دانشنامه اسلامی

مسجد حنانه
مسجد حَنّانه ، مسجدی در شرق شهر نجف نزدیک مرقد کمیل بن زیاد، که طبق نقل های تاریخی، زمین آن دو بار در عزای ائمه (علیه السّلام) ناله کرده است؛ یک بار در زمان تشییع امیرالمؤمنین (علیه السّلام) و یک بار نیز بعد از واقعه کربلا. علت نام گذاری مسجد نیز همین است.
این مسجد در محله حنانه، به فاصله ۲. ۵ کیلومتری از حرم امیرالمؤمنین (علیه السّلام)، سمت شمال نجف، و در نزدیکی مرقد کمیل بن زیاد نخعی واقع است. در سده های اخیر با گسترش شهر نجف، این مسجد جزو شهر نجف قرار گرفته است.
وجه تسمیه
حنانه به معنای گریه کننده است. دربارۀ علت نام گذاری این مسجد به حنانه چند قول وجود دارد:برخی معتقدند هنگام عبور کاروان اسرای اهل بیت (علیهم السّلام)، سرهای بریده امام حسین (علیه السّلام) و یارانش را در این محل بر زمین گذاشتند. گفته اند در این هنگام صدایی شبیه به ناله بچه شتری (حنانه) که مادرش را گم کرده باشد بلند شد. نقل شده است که امام صادق (علیه السّلام) هنگام سفر به کوفه و نجف، در سه مکان ایستادند و نماز گزاردند که یکی از آن ها در این محل بود. هنگامی که علّت را پرسیدند، فرمودند: «سر جدم حسین (علیه السّلام) را در اینجا نهادند».
طوسی، محمد بن حسن، الامالی، ص۶۸۲.    
امروزه در این مسجد، ضریحی منسوب به سر امام حسین (علیه السّلام) وجود دارد که به قولی، محل دفن سر شریف آن حضرت به شمار می آید.
اعمال مستحب در این مسجد
...
مسجد حنانه
مسجد حَنّانه، مسجدی در شهر نجف که طبق نقل های تاریخی، زمین آن، دو بار در عزای ائمه(ع) ناله کرده است؛ یک بار در زمان تشییع امیرالمؤمنین(ع) و یک بار نیز بعد از واقعه کربلا. وجه تسمیه مسجد نیز همین است. این مسجد در محله حنانه، به فاصله ۲.۵ کیلومتری از حرم امیرالمؤمنین(ع)، سمت شمال نجف، و در نزدیکی مرقد کمیل بن زیاد نخعی واقع است. در سده های اخیر با گسترش شهر نجف، این مسجد جزو شهر نجف قرار گرفته است.
بنا به نقل های تاریخی دو واقعه در این مکان رخ داده است:
در این محل ستون (یا دیواری) قرار داشته است که هنگام تشییع شبانه امیرالمؤمنین (ع) از کوفه به نجف وقتی بدن مطهر آن حضرت (ع) را ا ...

مسجد حنانه در دانشنامه ویکی پدیا

مسجد حنانه
مختصات: ۳۲°۰۰′۱۸″شمالی ۴۴°۲۰′۰۴″شرقی / ۳۲٫۰۰۴۹۴۶°شمالی ۴۴٫۳۳۴۴۷۸°شرقی / 32.004946; 44.334478
مسجد حَنّانهیا یوحنان در بین راه نجف و کوفه، سمت شمال نجف، واقع است. بر طبق نقل های تاریخی و به اعتقاد شیعیان، زمین این مسجد دو بار در عزای امامان شیعه ناله کرده است: یک بار در زمان تشییع علی بن ابی طالب و یک بار نیز بعد از واقعه عاشورا.
بر اساس باورهای شیعیان، دو واقعه در این مکان رخ داده است:
در این محل ستون (یا دیواری) قرار داشته است که هنگام تشییع شبانه علی از کوفه به نجف وقتی بدن وی را از کنار این مکان عبور می دادند، این ستون از حزن و تأسف خم شد. که بر اساس نظر شیخ طوسی ظاهراً مسجد حنّانه، در جایگاه همان ستون بنا شده است. در روایتی از جعفر صادق آمده است «هنگامی که جنازه علی را از این جا عبور می دادند این ستون از اندوه بر درگذشت او خم شد، چنان که تخت ابرهه هنگام ورود عبدالمطلب بر او خم شد».


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مسجد حنانه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسجد حنانه   • مفهوم مسجد حنانه   • تعریف مسجد حنانه   • معرفی مسجد حنانه   • مسجد حنانه چیست   • مسجد حنانه یعنی چی   • مسجد حنانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسجد حنانه

کلمه : مسجد حنانه
اشتباه تایپی : ls[n pkhki
عکس مسجد حنانه : در گوگل

آیا معنی مسجد حنانه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )