برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

مزدیسنا

/mazdaisnA/

معنی مزدیسنا در لغت نامه دهخدا

مزدیسنا. [ م َ دَ ی َ ] (اِخ ) (مرکب از «مزده »، به معنی دانا و در عرف آئین زرتشتی به خدای یگانه اطلاق میگردد + «یسنا» به معنی ستایش ) کلمه ای است اوستائی ، همان زبانی که بخشی از کتاب دینی اوستا بدان بر زبان زرتشت جاری شده است. دین آورده ٔ زرتشت. آئین زرتشت. آئین زرتشتی. (از مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی تألیف دکتر معین ص 2، 3، 20، 21، 525، 526). در حدود هزار و صدسال پیش از مسیح آیین مزدیسنا پدید آمد. (مزدیسنا تألیف دکتر معین ص 3). دین پیغمبر ایران. زرتشت اسپنتمان موسوم است به مزدیسنا، این کلمه صفت است به معنی پرستنده ٔ مزدا که اسم خدای یگانه است. در اوستا مزدیسن آمده و بسا با صفت «زرتشتی » یکجا استعمال شده است ، یعنی دین آورده ٔ زرتشت ، بسا هم با کلمه ٔ راستی پرست یکجا آمده است. (یشت ها ج 1 ص 28 تألیف پورداود). مزدیسنی. (از حاشیه ٔ برهان ج 4 ذیل مزدیسنا و مزدیسنی ). زرتشتیان این کلمه (مزدیسنا) را بصورت مزدیسنی نیز تلفظ کنند. (از حاشیه ٔ برهان ج 4 چ معین ذیل مزدیسنا و مزدیسنی ). مزدیسنا مقابل «دیویسنا» است که به معنی پرستنده ٔ دیو یا پروردگار باطل است. (یشت ها تألیف پورداود ج 1 ص 28). دین مزدیسنا از یک طرف بواسطه ٔ مربوط بودن بدین برهمنان و از طرف دیگر بواسطه ٔ تماسی که با سایر ادیان داشته در تاریخ مذاهب مقام بسیار مهمی پیدا کرده است. (یشت ها ج 1 ص 1 تألیف پورداود).

معنی مزدیسنا به فارسی

مزدیسنا
دانا

معنی مزدیسنا در فرهنگ معین

مزدیسنا
(مَ دَ یَ) (اِ.) خداپرستی ، مزدا - پرستی ، پیرو دین مزدایی .

معنی مزدیسنا در فرهنگ فارسی عمید

مزدیسنا
زردشتی، مزداپرست.

مزدیسنا در دانشنامه ویکی پدیا

مزدیسنا
مَزدَیَسنا یا دین زرتشتی نام دین پیامبر ایرانی، زرتشت اسپنتمان است. مزدَیَسنا صفتی به معنای پرستنده اهورامزدا است. مزدا همان خدای یگانه است. مزدَیَسنا ضد دیویَسنا است. دیویَسنا هم به معنی پرستنده دیو یا دَئوَ است و ضد آن واژه وی-دَئوَ یا ضد دیو است. مزدَیَسنا پیرامون ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ پیش از میلاد از سوی پیامبر ایرانی، زرتشت اسپنتمان، پایه گذاری شد.
آیین سدره پوشی: مراسمی مذهبی است که در طی آن شخص نوجوان با بستن کشتی رسماً به دین زرتشتی می گرود.
گاهنبارها: جشن های آیینی که مجموعاً هفت جشن در سال برای خدا و فروزه های هفت گانه ی اوست نیز جزو آداب دینی آنان شمرده می شود که مهم ترین آن ها جشن نوروز است.
نوروز: هم زمان با اعتدال بهاری است و دوره جشن های نوروزی که تا شش روز هم زمان با زادروز زرتشت دنبال می شود.
جشن فروردینگان: جشن و مراسمی است که به بزرگداشت روان درگذشتگان زرتشتی انجام می شود.
جشن خردادگان: در ششمین روز ماه خرداد این جشن به پاسداشت آب و آبادانی برگزار می شود.
جشن تیرگان: در سیزدهمین روز از ماه تیر هرساله جشن تیرگان برگزار می شود. این جشن به امید دور کردن خشک سالی انجام می گیرد.
جشن امردادگان: این جشن در روز هفتم ماه اَمُرداد برگزار می شود.
جشن مهرگان: از جشن های قدیمی ایرانی است که از هر ساله در روز ۱۶ مهر به نام ایزد مهر برگزار می شود. جشن مهرگان اگرچه امروزه محدود به جوامع زرتشتی شده اما درگذشته به خوبی میان مسلمانان ساکن ایران به ویژه سلاطین و طبقه مرفه رایج بوده است.
جشنآبانگان :این جشن برای بزرگداشت اردویسور ناهید پاک نگهبان آب در زمین است و در آن دختران و زنان می رقصند و روی هم آب می پاشند. این جشن را می توان یادگار آناهیتا الههٔ مهر یا همان اردویسور ناهید پاک حساب کرد.
جشن بهمنگان: این جشن، هر ساله در روز ۲ بهمن برگزار می شود.
جشن سده: از جشن های قدیمی است که هر سال در ۱۰ بهمن برگزار می شود. این جشن با برپایی آتش بزرگ همراه است.
جشن اسفندگان: یا اسفندگان در روز ۵ اسفند انجام می شود که جشن بزرگداشت سپندارمَذ و نیز ارج نهادن به مقام زن و گرامی داشت زمین است.
زرتشت به ویرایش و بازبینی کیش کهن آریایی پرداخت و اندک اندک برای خود پیروانی یافت که پس از وی به مزدیسنان یا زر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مزدیسنا در دانشنامه آزاد پارسی

مَزْدَیَسْنا
مَزْدَیَسْنا
(یا: مَزْدَیَسْنی) به معنای مزداپرست/پرستش گر اهورامزدا. به عنوان صفت، معادلِ صفت زردشتی است و در معنای گسترده به دین زردشتی نیز گفته می شود. در برخی منابع با کلمۀ راستی پرست همراه است. صفتِ مقابلِ آن دیویَسنا به معنی دیوپَرست است.

نقل قول های مزدیسنا

مزدیسنا دینی یکتاپرستانه-نیمه دوگانهٔ باستانی ایران بزرگ است.
• «والاترین مردم کسی می تواند باشد که در پیشرفت مردم و آبادی جهان کوشش بیشتری نماید.» -> زرتشت

مزدیسنا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
مزدَیَسنا صفتی به‌معنای پرستنده اهورامزدا است. مزدا همان خدای یگانه است.
مزدَیَسنا ضد دیویَسنا است. مزدَیَسنا پیرامون ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ پیش از میلاد از سوی پیامبر ایرانی، زرتشت اسپنتمان، پایه‌گذاری شد.
مزدیسنا نام دین پیامبر ایرانی ، زرتست اسپنتمان است.
مهدی
مزدیسنا
مزد یعنی خدا یا اهورا مزدا
یسنا یعنی پرستنده
خدای پرستنده

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دین زرتشتی   • سخنان زرتشت   • زرتشتی شدن   • نام کتاب دینی زرتشتی   • زرتشت در قرآن   • زرتشت کیست   • کتاب زرتشت   • اسپانیای عرب   • معنی مزدیسنا   • مفهوم مزدیسنا   • تعریف مزدیسنا   • معرفی مزدیسنا   • مزدیسنا چیست   • مزدیسنا یعنی چی   • مزدیسنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مزدیسنا

کلمه : مزدیسنا
اشتباه تایپی : lcndskh
آوا : mazdaisnA
نقش : اسم
عکس مزدیسنا : در گوگل

آیا معنی مزدیسنا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )