برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1682 100 1
شبکه مترجمین ایران

مدینه

/madine/

مترادف مدینه: بلد، شهر، ولایت

برابر پارسی: شهر

معنی اسم مدینه

اسم: مدینه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: شهر، نام شهری در عربستان که پایگاه حکومت حضرت محمد (ص) بود

معنی مدینه در لغت نامه دهخدا

مدینة. [ م َ ن َ ] (ع اِ) شهر. (غیاث اللغات ) (آنندراج ) (منتهی الارب ). شهرستان. (دستور اللغة) (منتهی الارب ). شهر بزرگ. (دستور الاخوان ). شارستان. (مهذب الاسماء). ج ، مداین ، مدائن ، مُدُن :
نگه کن تا کجا بودی و اینجا
که آوردت در این بی در مدینه.
ناصرخسرو.
در بود مر مدینه علم رسول را
زیرا جز او نبود سزای امانتش.
ناصرخسرو.
آمدن صاحب اجل به سرایش
بر همه اصحاب کوی و قصر و مدینه.
سوزنی.
در مدینه ٔ قدس مریم یافتم
در حظیره انس حوا دیده ام.
خاقانی.
سعدی به عشقبازی خوبان علم نشد
تنها در این مدینه که در هر مدینه ای.
سعدی.
|| پرستار. (مهذب الاسماء). داه. (منتهی الارب ). تأنیث مَدین. رجوع به مدین شود. || قلعه. رجوع به معنی اول شود. || شهر مبنی بر معظم زمین. (منتهی الارب ). رجوع به معنی اول شود.

مدینة. [ م َ ن َ ] (اِخ ) شهری است [ به عربستان ] خوش ومردم بسیار و روضه مقدس پیغمبر (ص ) با بسیار صحابه آنجاست و از نواحی وی سنگ فسان خیزد که به همه ٔ جهان ببرند. (حدود العالم ). از شهرهای مهم عربستان سعودی است. این شهر پس از مهاجرت پیغامبر اسلام از مکه بدانجا، موقعیت خاصی پیدا کرد و نامش از یثرب به مدینة النبی تبدیل یافت مرقد حضرت رسول در این شهر است و مطاف و زیارتگاه مسلمانان جهان است. شهر مدینه 50 هزار تن جمعیت دارد. فاصله ٔ آن تا بحر احمر 175 کیلومترو با جده 425 کیلومتر است. مدینه در واحه ای قرار گرفته که آب آن نسبةً فراوان است. بدین جهت میوه و غلات فراوان در آنجا کاشته میشود. در عصر پیغمبر و ابوبکر و عمر و عثمان و آغاز خلافت امیرالمؤمنین علی (ع ) پیش از آنکه آن حضرت کوفه را مقر حکومت سازد، مرکز خلافت اسلامی بود. در حکومت امویان حکام مدینه از جانب خلیفه تعیین می شدند و در عصر عباسی نیز تا سال 248 هَ. ق. که محمد بن عبداﷲ طاهر از جانب المستعین به حکومت آن شهر تعیین شده بود جزء متصرفات عباسیان بشمار می آمد از سال 250 تا سال 923 که حکومت عثمانی آن شهر را تصرف کرد علویان از خانواده ٔ بنوالاَحیضِر و بنومهنا حکومت آنجا را بدست گرفتند. در سال 1219 وهابیان آن را تصرف کردند لکن مح ...

معنی مدینه به فارسی

مدینه
یکی از شهرهای عمده کشور عربستان سعودی و دومین شهر اسلامی از جهت عظمت و تقدس واقع در شمال شرقی مکه درناحیه حجازمیباشد نام اصلی این شهر ( یثرب ) بوده ولی پس از هجرت رسول اکرم ( ص ) از مکه باین شهر بنام مدینه النبی و یا مدینه طیبه و یا بالاختصار مدینه خوانده شده است . این شهر بیش از ۱۹۸٠٠٠ نفر جمعیت دارد و مدفن حضرت رسول اکرم و عده ای از اهل بیت رسول و سه تن از خلفای اول اسلام ( ابوبکر عمر عثمان) در این شهر است و پس از رحلت رسول اکرم تا سال ۳۵ هجری مرکز خلافت بوده است مدینه منوره.۲ - بطور عام بمعنی مطلق شهر است .
شهر، مدن و مدائن جمع
( اسم ) شهر بلد : چون مهد خواهر بمدین. تبریز رسید شهر را آیین و کله بستند و نثارهای فراوان ریختند . جمع: مداین ( مدائن ) . یا مدین. فاضله. مدینهای که ساکنان آن کوشش کنندکه سعادت حقیقی را بدست آورند .ادار. چنین مدینهای بدست حکیمان و فاضلان باشد .
نام شهری است به اسپانیا
مدینه فاضله
شهری است به فلسطین
از نامهای بخارا
نام دیگر شهر بلنسیه است
نام شهری به اسپانیا
لقب شهر آتن است
شهر بزرگی از بهترین شهرهای افریقیه
مدینه
شهری در اندلس
...

معنی مدینه در فرهنگ معین

مدینه
(مَ نِ) [ ع . مدینة ] (اِ.) شهر. ج . مدن ، مداین . ، ~ی فاضله آرمان شهر.

معنی مدینه در فرهنگ فارسی عمید

مدینه
شهر.
* مدینهٴ فاضله: شهری خیالی که مردم آن جهت به دست آوردن سعادت حقیقی کوشش کنند و ادارۀ چنین مدینه ای در دست فاضلان و حکیمان باشد.

مدینه در دانشنامه اسلامی

مدینه
مدینه یکی از شهرهای اصلی کشور عربستان هست.
مدینه (مدینة النبی) یکی از شهرهای اصلی کشور عربستان سعودی، در شمال شرقی مکه در ناحیه حجاز است و تا مکه ۴۵۰ کیلومتر فاصله دارد.
اسامی دیگر مدینه
نام اصلی این شهر «یثرب» بود ولی پس از هجرت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از مکه به این شهر، «مدینة النبی» یا «مدینه طیبه» یا صرفا «مدینه» خوانده شد.غیر از این چند نام، برخی مورخین برای این شهر، نزدیک به صد نام ذکر کرده اند.
مهمترین نکته در جغرافیای داخلی مدینه
مهمترین نکته در جغرافیای داخلی مدینه این است که شهر در میان دو رشته حره(منطقه سنگلاخی که سنگ هایی شبیه به سنگ های آتشفشان و داغ شده دارد.)واقع شده که یکی در شرق با نام حرّه واقم و دیگری در غرب با نام حرّه وبره است.در جنوب یثرب، حرّه جنوبی قرار دارد که به آن حره شَوْران نیز می گویند. این حره نیز بخش جنوب را از حره شرقی تا غربی پوشانده و آنها را به یکدیگر متصل کرده است.
معنای حره
...
مدینه
مدینه یا مَدینَةُ النَّبی، به معنای شهر پیامبر، دومین شهر مهم مذهبی مسلمانان که در عربستان واقع است. هجرت پیامبر اکرم(ص) به این شهر، مبدأ تاریخ مسلمانان گشت. مسجد و مرقد پیامبر اکرم(ص)، قبرستان بقیع، مدفن چهار امام شیعه و بسیاری از بزرگان اسلام و نیز مکان های مقدس دیگری در آن جای گرفته است. با هجرت پیامبر اسلام(ص) به این شهر، نام آن از یثرب به مدینة النبی تغییر کرد و تا سال ۳۶ق پایتخت نخستین حکومت اسلامی بود. جنگ های مسلمانان با مشرکان، نبرد پیامبر با یهودیان مدینه، شورش علیه خلیفه سوم مسلمانان و کشته شدن او، واقعه حره، قیام نفس زکیه و قیام شهید فخ از حوادث بسیار مهم در تاریخ این شهر به شمار می روند. اکثر امامان شیعه در مدینه ساکن بوده اند.
سفر به مدینه و زیارت مکان های مقدس آن و نمازگزاردن در مسجد النبی جزء جدانشدنی سفر مسلمانانی است که عازم حج یا عمره هستند.
مدینه (نام پیش از هجرت : یثرب) از شهرهای اصلی کشور عربستان است و در ۴۵۰ کیلومتری شمال شرقی مکه در ناحیه حجاز قرار دارد.
مدینه
...


مدینه در دانشنامه ویکی پدیا

مدینه
مدینه یا مدینةالنبی، (به عربی: المدینة المنورة) نام شهری است در کشور پادشاهی حجاز واقع در شبه جزیره عربستان. این شهر در شمال ریاض و در میانه نجد قرار گرفته و آب وهوایی خشک و بیابانی با تابستان های داغ و زمستان های سرد دارد. این شهر پیش از هجرت پیامبر اسلام به آن، یثرب نام داشت، که با ورود پیامبر، آن را مدینة النبی (یعنی: شهر پیامبر) نامیدند.
(تصویر ماهواره ای)
ستون حنانه
ستون توبه
ستون محرس
ستون محلقه
ستون وفود
شهری مدینه در ناحیه تاریخی حجاز در، این شهر پس از هجرت پیامبر اسلام، به مدینةالنبی (شهر پیامبر) معروف شد، در اولین شب ربیع الاول سال ۱۴ بعثت، «محمد» به «یثرب» مهاجرت نمود و سرآغاز تاریخ مسلمانان (تاریخ هجری)، از همان سال می باشد.
مسجدالنبی، مسجد قباء و مسجد ذوقبلتین در این شهر قرار دارند. مدینه امروزه از شهرهای مقدس مسلمانان به شمار می آید. مقبره پیامبر اسلام در این شهر و در داخل خانه پیامبر در کنار مسجد النبی قرار دارد و از مهم ترین زیارت گاه های مسلمانان است. برای نخستین بار تصاویری از داخل محل مرقد پیامبر منتشر شده است که این مرقد را بسیار ساده و با روپوشی از پارچه سبز نشان می دهد که بر روی آن کلمات «لا اله الا الله» و «محمد رسول الله» نوشته شده است
فاصله مدینه تا مکه حدود ۴۲۰ کیلومتر است.
عکس مدینه
مدینه نامی عربیست که در اسامی زیر بکار رفته است:
مدینه، عربستان سعودی
مدینا، اوهایو، آمریکا
مدینا، واشینگتن، آمریکا
مدینا، نیویورک، آمریکا
مدینه (شادگان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شادگان در استان خوزستان ایران است.
فهرست روستاهای شهرستان شادگان
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان بوزی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۷ نفر (۲۵خانوار) بوده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مدینه در دانشنامه آزاد پارسی

مسجدالنبی و مقبره پیامبر اسلام (ص)، (یا: یَثرِب) شهری در منطقۀ حجاز و از شهرهای مهم عربستان و دومین شهر مقدس جهان اسلام. نام پیشین آن یثرب بود. پس از هجرت پیامبر (ص) این شهر مدینة النبی یا به اختصار مدینه نام گرفت. امروزه در غرب کشور عربستان و با فاصلۀ ۲۵۰ کیلومتر در شمال مکه و با فاصلۀ ۱۶۰ کیلومتر در شرق دریای سرخ است. ارتفاع آن از سطح آب های آزاد ۶۲۰ متر، مساحت آن ۲۷هزار هکتار و جمعیت آن ۶۰۸هزار نفر (۱۹۹۹) است. از غرب به کوه حجاج، از شمال غرب به کوه سلع از جنوب به کوه عیر، و از شمال به کوه اُحُد منتهی می شود. چند وادی از واحۀ مدینه، از جنوب به شمال، می گذرد که در کنار سفره های آب زیرزمینی، باعث شده این شهر از دیرباز خاکی حاصل خیز و سرسبز داشته باشد. گمان می رود که ساکنان اولیۀ آن عمالیق بوده باشند اما تاریخ مدینه از هجرت یهودیان به آن جا و آغاز کشت و زرع در آن شهر شروع می شود. سه گروه اصلی یهودیان مدینه بنی قُریظه، بَنی نَضیر، بَنی قَیْنُقاع بودند. پس از ویرانی سدّ مَأرب و پراکندگی قبایل یمن در شبه جزیرۀ عربی، قبیلۀ اوس و خزرج به یثرب آمدند. نخست زیر سلطۀ یهودیان بودند و سپس که قدرت یافتند بر سر تصاحب اراضی مرغوب پیوسته باهم در نزاع بودند که مهم ترین این نزاع ها جنگ بُعاث بود (ح ۶۱۷م) که آن را از بزرگ ترین جنگ های عرب جاهلی دانسته اند و همین نزاع ها از عوامل دعوت پیامبر اسلام به این شهر بود. پس از هجرت پیامبر، مهاجران مسلمان نیز بر این جمعیت افزوده شدند و مدینه مرکز نخستین حکومت اسلامی به رهبری پیامبر شد و تا دوران خلافت علی بن ابی طالب بر همین موقعیت ماند. بعد از آن اهمیت سیاسی خود را از دست داد اما همواره از مرکزهای مهم فکری و فرهنگی جهان اسلام بود. از مهم ترین حوادث در این دوره مخالفت اهل مدینه با حکومت یزید بود که یزید با ارسال لشکری به فرماندهی مسلم بن عقبه آن شهر را غارت کرد و بسیاری را کشت (۶۳ق). قیام محمد نفس زکیه (۱۴۵ق) و قیام صاحب فَخ (۱۶۹ق) از دیگر حوادث مهم تاریخ مدینه است. مالک بن اَنَس مؤسس مذهب مالکی، امام صادق (ع)، ابن قعقع مخزومی، مفسر بزرگ، و ابن زَباله، نخستین تاریخ نویس مدینه، همگی در این شهر می زیسته اند. در ۳۶۴ق عضدالدولۀ دیلمی باروی مرکزی شهر را ساخت و نورالدین محمد زنگی در ۵۵۷ق حصاری بزرگ تر برای آن بنا کرد. به علت آن که ا ...

نقل قول های مدینه

یثرب، مدینه یا مدینةالنبی، (به عربی: المدینة المنورة)، نام شهری است در ناحیه حجاز، در کشوری که امروزه عربستان سعودی نامیده می شود.پیش از هجرت محمد از مکه به این شهر،نام این شهر یثرب بوده است.مدت ها پس از ورود محمد پیامبر اسلام به این شهر ،نام این شهر به مدینةالنبی عوض شد.
• « هرگز پیامبر در بازگشت از هیچ سفرى، بر مدینه مُشرِف نشد، مگر آن که فرمود: اى پاک! اى سرور شهرها!.» ابن عمر
• «رسول خدا صلّى الله علیه و آله با دست خویش به مدینه اشاره کرد و فرمود: آن، حرمى ایمن است.» سهل بن حنیف
• «خداى متعال، مرا فرمان داد که مدینه را طیبه (پاک) بنامم.» -> محمد بن عبدالله
• «هر پیامبرى را، حرمى است و حرم من، مدینه است.» -> محمد بن عبدالله
• «تنها به سوى سه مسجد مسافرت مى شود: مسجد کعبه، مسجد من و مسجد ایلیا (در شهر بیت المقدس).» -> محمد بن عبدالله
• «مدینه، گنبد اسلام و خانه ایمان و سرزمین هجرت و جایگاه حلال و حرام است.» -> محمد بن عبدالله
• خورشید و ماه را به زمینی فروختند/ای کاش خاک تیره یثرب فدک نداشت امید مهدی نژاد
• اشاره به قضاوت خلیفه مسلمانان،ابوبکر صدیق درباره زمین فدک
• سکه که در یثرب و بطحا زدند//نوبت آخر به بخارا زدند. عبد الرحمان جامی
• نه مصطفی به سفر رفت جانب یثرب // بیافت سلطنت و گشت شاه صد کشور شمس تبریزی
• شدوتُ کطیرٍ مهیض الجناحِإلى یثربٍحیثُ الرسولُهنا وهناک حسن آل حمادة/27 صفر 1432هـ
• ماذا دهى لیلکِ یا یثربُ/فارقهُ العلمُ أمِ الکوکبُ العمری
• وَإِذْ قَالَت طَّآئِفَةٌ مّنْهُمْ یأَهْلَ.یَثْرِبَ لاَ مُقَامَ لَکُمْ فَارْجِعُواْ (الأحزاب: 13)

مدینه در جدول کلمات

مدینه فاضله سعدی
بوستان
آخرین سوره ای که در مدینه نازل شده است و 7 آیه دارد
ناس
این مسجد در وادی عقیق در غرب مدینه واقع است
عروه
مبدا تاریخ مسلمانان که زمان رفتن حضرت محمد(ص) از مکه به مدینه می باشد
هجرت
مسجدی در مدینه با نام دیگر بنی دینار
هوا
نبردی که میان سپاه مسلمانان مدینه به رهبری حضرت محمد (ص) و سپاه مکه به سرکردگی ابوسفیان درگرفت
غزوه احد

مدینه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسمین
این واژه از بنیاد پارسى و پهلوى ست. واژه ى مدینة را تازیان (اربان) از واژه مَدینا/مُدینا/مَدینک Madina/Modina/Madinak در پهلوى به معناى شهر ، شهرستان برداشته و معرب ساخته اند و سپس مدینة ، مدائن ، مدنیة ، مدنىّ ، تمدن ، متمدن و ... را ساخته اند!!!!
آرسام آرامیس
مدینه (madina) مادنه در زبان سانسکریته به معنای شهر ماد
در آنجا آثار سنگی مادی زیادی از تمدن ایران قدیم موجود می باشد
مدینه
یک نام مبارک که رسول خدا به زبان آورده افتخار دارم که نام شهر پیامبر من اسم من است
مدینه
اسمی کمیاب که هرکسی قادر بر حمل این نام مبارک نیست که آخرین پیامبر خدا آن را به زبان آورده است
اشکان
این واژه ایرانی است و:
نخست شهر همدان را اَمَدانه یا آمادی و برخی دیگر هانگماتانا یا هاكاماتانا میدانند که دومی را محل اجتماع معنا کرده اند بدان سبب که لپز (لفظ) آن به واژه انجمن (هنگامن) نزدیك است.

ولی باید دانست که هر دو نام بالا یک معنا میدهند و آن �خاک مادان� یا �سرزمین مادها� است زیرا ساخته شده اند از ها یا آ یا اَ یا هاک به معنای خاک earth ومدانه یا مادی یا ماتانا که همان مادها یا مادان باشد (*همدان=ها مدان ، آمادی =آ مادی ، اَمَدانه=اَ مدانه ، هاكاماتانا = هاک ماتانا).


مدن یا مدانه یا مادی سپس ریشه واژگان مدنی و مدینه و تمدن و مدنیت شدند از آنرو که همدان یا �شهر/پایتخت مادها� یک شهر باشکوه و نمونه عالی شهرنشینی بود.

*پیرس: Persian-Pahlavi Words in the Holy Quran by Prof. M. S. Tajar


محمد حسین کریمی
هم شهر و هم اسم دختر به حساب می آید
فاطمه احمدی
شهر
بیتا
سلام مدینه ی عربستان قدمت تاریخیه بالایی ندارد اگر هم دارد حرف من چیز دیگه ایه در احادیث امام زمان از مدینه برمیخیزد و مدینه در اصل کلمه ایرانی به معنی ماد اینه ..یعنی مکان مادها کشور مادها است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سریال مدینه   • مدینه در سریال مدینه   • اسم مدینه   • گنبد حضرت محمد   • مدینه مناطق دیدنی   • دانشکدهٔ فنی مدینه   • مدینه مجموعه تلویزیونی   • مسجد النبی   • معنی مدینه   • مفهوم مدینه   • تعریف مدینه   • معرفی مدینه   • مدینه چیست   • مدینه یعنی چی   • مدینه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مدینه

کلمه : مدینه
اشتباه تایپی : lndki
آوا : madine
نقش : اسم خاص مکان
عکس مدینه : در گوگل

آیا معنی مدینه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )