برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1469 100 1

لوقا

معنی لوقا در لغت نامه دهخدا

لوقا. (اِخ ) یکی از حواریین عیسی. (المدهش ابی الفرج ابن جوزی ). مصنف یکی از اناجیل اربعه. صاحب انجیل لوقا. در قاموس مقدس آمده : مصنف یکی از اناجیل و بعید نیست که این همان لوقا باشد که پولس او را طبیب محبوب مینامد و از اهل ختنه اش امتیاز میدهد. (کولسیان 4:11 و 14). مصنف انجیلی که به اسم او مسمی است و مصنف کتاب اعمال حواریون نیز اوست و در اغلب سفرهائی که در کتاب اعمال مذکور است با پولس همدست و همقدم میبود لهذا لفظ رفتیم در اعمال رسولان 16:11، اول کلمه ای است که دلالت میکند بدینکه او در سفر ترواس و سفر اول مکادونیه با پولس مصاحب بوده. پس از اینکه به فیلیپی رسیدند مفارقت موقتی در میان ایشان اتفاق افتاد. ولی باز در هنگامی که پولس به عزم اورشلیم به کشتی می نشست ، هر دو مجدداً در فیلیپی با هم مصاحبت داشتند و از آن وقت به بعد در کارها و سفرهای دریا و مصائب دیگر تا انتهای محبوسی اول پولس در رومیه بااو مصاحبت میکرد. (اعمال رسولان 17: و 20:5 و 6 و 13:16 و 21:1-28 فلیمون 24: دوم تیموتاوس :11). تاریخ شخصی او پیش از مصاحبت با پولس و بعد از آن نامعلوم است یا مبنی بر روایات مجهوله و غیرمعینه است. در تحریرات خود حتی الامکان از خود ذکری نکرده و شکی نیست که او به واسطه ٔ دانشمندی و حکم و امانت و پیشه ٔ طبابتش برای کلیسای سلف نهایت مفید و نافع بود. علاوه بر این ترکه ٔ ثمین و گرانبهائی که قصد از نوشته های او باشد برای جهان باقی گذارده است. (قاموس کتاب مقدس ).
انجیل لوقا: گویند که این شخص انجیل خود را به هدایت پولس که مصاحب اغلب از سفرهای او بود نگاشت انظار وسیعه و عمومیت روح و موضوع او همچو حواری جلیل القدری است که به قبایل فرستاده شده. مسیح در انجیل او همچو دوست بسیار مهربان عاصیان و مخلص جهان مذکور است و چنانکه معلوم است برای تیوفلس که یکی از اشراف یونان و یا از اعیان رم بوده است نگاشته. تاریخ آن به زعم عمومی تخمیناً 63 م.است. (قاموس کتاب مقدس ).

لوقا. (اِخ ) نام پدر قسطا باشد و ایشان دو حکیم بوده اند در یونان. (برهان ).اینکه صاحب برهان گوید که برخی گویند قسطا کتابی است که لوقا تصنیف کرده است در احکام دین آتش پرستی و آن را قسطای لوقا خوانند، بر اساسی نیست :
هر کسی چیزی همی گوید به تیره رای خویش
تا گمان آید که او قسطا ...

معنی لوقا به فارسی

لوقا
یکی از حواریون عیسی ( و. آنتیوش حدود ۷٠ م . ) وی یکی از انجیلهای چهارگانه را بنام [ انجیل لوک ] یا [ انجیل لوقا ] و کتاب دیگری را بنام [ اعمال حواریون ] نوشته . نشانه لوک گاو نر و عید ۱۸ اکتبر بنام اوست .
نام پدر قسطا باشد و ایشان دو حکیم بوده اند در یونان .
به یونانی فاشرا است
یکی از اناجیل اربعه گویند لوقا انجیل خود را بهدایت پولس نگاشت . این کتاب برای تیوفلس که یکی از اشراف یونان و یا اعیان روم بوده است نگاشته شده و تاریخ آن در حدود ۳۶ میلادی است .

لوقا در دانشنامه ویکی پدیا

لوقا
لوقا (عبری:לוקא؛ یونانی:Λουκᾶς) از مسیحیان نخستین بود که سومین انجیل و نیز کتاب اعمال رسولان را نگاشت. او پزشک یونانی و همکار پولس بود و نام او در سه رساله عهد جدید ذکر شده است. او ختنه شده بود. و تنها یار پولس در دوره زندانی شدن او بود. لوقا در سال ۸۴ میلادی در بواتیه یونان درگذشت.
عکس لوقا
انجیل لوقا تنها انجیلی است که مخاطبی مشخص دارد، یعنی «عالیجناب تِئوفیلوس». بیشتر محققان بر این اعتقادند که تِئوفیلوس یکی از مقامات بلندپایه رومی بوده است. هدف لوقا از نوشتن کتابش این بود که تِئوفیلوس و احتمالاً سایر دوستان ایمان دارش، در تعالیمی که پیشتر یافته بودند، استوار گردند. در میان نوشته های کتب عهد جدید، دو اثر لوقا، یعنی انجیل او و کتاب اعمال رسولان، از سبکی ادبی و بسیار شیوا برخوردار بوده، دارای واژگانی بس غنی و متنوع است. لوقا آثار خود را چنان هنرمندانه به رشته تحریر درآورده که ضمن ارائه اطلاعات دقیق تاریخی، مطالعه آنها برای خواننده بسی جذاب است.
وب سایت کلمه/ ترجمهٔ هزارهٔ نو
لوقا
انجیل لوقا به مسائل خاصی توجه دارد که ویژه همین انجیل است، از آن جمله: غیریهودیان؛ زنان، که در آن زمان جایگاهی حقیر در جامعه داشتند؛ گناهکاران و مطرودین جامعه؛ مسئله فقر و ثروت؛ موضوع دعا و روح القدس. انجیل لوقا تنها انجیلی است که وقایع زندگی زمینی عیسی مسیح را به کمال، از تولّد تا صعودش به آسمان بازگو می کند. در این کتاب، اطلاعات دیگری در خصوص ولادت یحیای تعمیددهنده و چگونگی تولّد عیسی مسیح و کودکی او ارائه شده است. لوقا همچنین رویدادها و تعالیمی را از عیسی نقل می کند که خاص انجیل اوست. این مطالب، بیشتر در فصلهای ۱۰ تا ۱۹ یافت می شود. از آنجا که کتاب اعمال رسولان، جلد دوّم کتاب لوقاست، مطالعه آن بلافاصله پس از انجیل لوقا، درک بهتر هر دو کتاب را برای خواننده به ارمغان می آورد.
قسطا بن لوقا (زادهٔ ۸۲۰ م. در بعلبک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با لوقا

معنی لوقا به انگلیسی

luke (اسم)
لوقا

لوقا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لوقا کیست   • انجیل مرقس   • دانلود انجیل لوقا   • اعمال رسولان   • متن انجیل لوقا   • انجیل یوحنا   • انجیل لوقا فارسی   • انجيل مرقس   • معنی لوقا   • مفهوم لوقا   • تعریف لوقا   • معرفی لوقا   • لوقا چیست   • لوقا یعنی چی   • لوقا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لوقا
کلمه : لوقا
اشتباه تایپی : g,rh
عکس لوقا : در گوگل

آیا معنی لوقا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران