برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1426 100 1

قلم زنی

/qalamzani/

معنی قلم زنی به فارسی

[brushing consistency] [مهندسی بسپار] شرایطی شارش شناختی که در آن می توان به صورت دقیق مادۀ پوشش را با قلم مو و به صورت مناسب بر کارپایه (substrate) افزود

معنی قلم زنی در فرهنگ فارسی عمید

قلم زنی
۱. [مجاز] نویسندگی.
۲. [مجاز] نقاشی.
۳. حک کردن تصویر جانوران یا انواع گل وگیاه و طرح های دیگر بر روی فلز با قلم های مخصوص، حکاکی.

قلم زنی در دانشنامه ویکی پدیا

قلم زنی
قَلَم زنی (به انگلیسی: EMBOSS WORKING) عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی. قلم زنی یکی از رشته های هنرهای سنتی ایران است که در دسته بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد. قلمزنی روی مس. ساختن اشیاء با فلز مس، برنج، نقره و… به روش سرد را «دواتگری» گویند، این هنر با سابقه چندین هزار ساله خود؛ در دوران هخامنشیان رواج یافت و در دوره ساسانیان به اوج خود رسید.
استاد بهرام الیاسی که در کار خود منحصر به فرد و دارای درجه یک هنری و آثاری شاهکار در سراسر جهان می باشد قلم زنی به سبک اصفهانی است او فرشچیان قلم زنی ایران است.
مرحوم علی رحیمی از استادان صاحب نام قلم زنی و صاحب سبکی جدید بوده است. (آثار خاص قلم زنی وی شامل ۱۰ الی ۱۵ شخصیت متفاوت شغلی، مربوط به یک دوره تاریخی بوده است، که هر شخصیت همراه با لباس و اکسسوار خاص شغلی خود بوده است. همراه با تصاویر درخت و گل و مرغ در زمینهٔ کار، چکش کاری شده بر روی سطوح کروی و مخروطی اشیا ی مسی و نقره ای. سر انجام وی در سال ۱۳۷۲ فوت کرد. .و در(باغ رضوان) اصفهان دفن شد.<ref>
ابراهیم لاتخافی از استادان صاحب نام و برجستة قلمزنی و اسطرلاب سازی اصفهان بود که در تاریخ ۱۳۹۱/۰۳/۲۰ درگذشت و در قطعه هنرمندان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.
یوسف محمدی یکی دیگر از استادان گمنام در رشته نقره سازی است. وی سال های متمادی در این رشته فعالیت داشت اما به دلیل برخی مشکلات از این شغل دست کشیده و فعلاً فقط مشغول آموزش معلولان می باشد. او یکی از استادان سبک تبریز است.
سید محسن احمدی از استادان معاصر صاحب نام و برجسته در قلمزنی برجسته می باشد. شروع فعالیت او از سال ۱۳۵۱ تحت نظر سید عیدی محمد احمدی می باشد. او به دلیل کاربرد این نوع از قلمزنی در ضریح بقاع بیشتر فعالیت خود را به این امر اختصاص داده است از جمله کارهای او می توان به یک جفت درب سرداب علی بن موسی الرضا، کتابخانه حرم حسین، ضریح بی بی شریفه در حله عراق، موسی ابن الحسن المثنی در حله عراق اشاره کرد.
استاد محمد مهدی بابا خانی، دارنده نشان درجه یک هنری از استادان مشهور وبنام این هنر زاده شهر اراک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قلم زنی در دانشنامه آزاد پارسی

کَنده کاری با قلم حکاکی از هنرهای صناعی ایرانی است که روی اشیای فلزی صورت می گیرد. ابزار اصلی این هنر، قلمی از جنس فولاد است که انواع گوناگون دارد: قلم لبه کوتاه، قلم لبه بلند، قلم نیم کمانی، قلم مربعی، قلم کف تخت، قلم درختی، قلم بادامی، قلم سایه، قلم خوشه و چندین قلم دیگر. هر نوع طرح، با قلمِ خاصِ خود نقش می شود. روش عمومی کار به این صورت است که ابتدا پشت فلزِ موردنظر را با قیر و خاکستر گرم می پوشانند، سپس طرح را روی فلز انتقال می دهند، بعد از آن حکاک یا قلم زن با فرودآوردن مرتب ضربه های چکش روی قلم، که به «چکش کاری» موسوم است، قلم خود را آهسته حرکت می دهد و خطوط نقشه را حک می کند. البته، کار با خرده کاری هایی مانند مشبک کاری، برجسته کاری، منبت کاری، عکسی، زمینه پُر توأم است. گفته اند قلم زنی در مصر باستان، آشور و یونان وجود داشته است. سینی، گلدان، کاسه، بشقاب و شمعدان از تولیدات فرآورده های این هنرند. آثار قلم زنی استاد دهنوی و استاد خواجه شیرانی در موزۀ هنرهای ملی از شاهکارهای قلم زنی ایران به شمار می روند. کارشناسان، اصفهان را بزرگ ترین مرکز هنر قلم زنی می دانند.

ارتباط محتوایی با قلم زنی

معنی قلم زنی به انگلیسی

etching (اسم)
قلم زنی

معنی کلمه قلم زنی به عربی

قلم زنی
نقش

قلم زنی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیر محمد دانشور
یک هنر قدیمی سنتی ایرانی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آموزش قلم زنی   • قلمزنی اصفهان   • ابزار قلم زنی   • قلمزنی روی چوب   • آموزش قلمزنی روی مس   • دانلود کتاب آموزش قلمزنی   • طرح قلم زنی   • قلمزنی روی فلز   • معنی قلم زنی   • مفهوم قلم زنی   • تعریف قلم زنی   • معرفی قلم زنی   • قلم زنی چیست   • قلم زنی یعنی چی   • قلم زنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قلم زنی
کلمه : قلم زنی
اشتباه تایپی : rgl ckd
آوا : qalamzani
نقش : اسم
عکس قلم زنی : در گوگل

آیا معنی قلم زنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )