برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1631 100 1
شبکه مترجمین ایران

قلعه دختر

/qal'edoxtar/

معنی قلعه دختر در لغت نامه دهخدا

قلعه دختر. [ ق َ ع َ دُ ت َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان دشمن زیاری بخش کهکیلویه شهرستان بهبهان ، واقع در 3هزارگزی شمال باختری قلعه کلات مرکز دهستان و 43هزارگزی شمال شوسه ٔ بهبهان به آرو. موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری و مالاریایی است. سکنه ٔ آن 60 تن است. آب آن از رودخانه و چشمه و محصول آن غلات ،برنج ، پشم ، لبنیات و شغل اهالی زراعت و حشم داری است. راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

قلعه دختر. [ ق َ ع َ دُ ت َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مؤمن آباد بخش درمیان شهرستان بیرجند، واقع در 19هزارگزی جنوب درمیان و 4هزارگزی خاور مالرو عمومی درمیان به سربیشه. موقع جغرافیایی آن دامنه و معتدل است. سکنه ٔ آن 59 تن ، آب آن ازقنات و محصول آن غلات ، چغندر و شغل اهالی زراعت است.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قلعه دختر. [ ق َ ع َ دُ ت َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان زهان بخش قاین شهرستان بیرجند ، واقع در 41هزارگزی جنوب خاوری قاین موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل است. سکنه ٔ آن 130 تن است. آب آن از قنات و محصول آن غلات ، زعفران و شغل اهالی زراعت و مالداری است.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

قلعه دختر. [ ق َ ع َ دُ ت َ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد، واقع در 15هزارگزی جنوب باختری فریمان و سر راه مالرو عمومی فریمان به پاقلعه. موقع جغرافیایی آن کوهستانی و سردسیری است. سکنه ٔ آن 202 تن ، آب آن از قنات و محصول آن غلات ، پنبه و شغل اهالی زراعت است.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی قلعه دختر به فارسی

قلعه دختر
قلعه ای بود مشرف بشهر کرمان و آن سابقا مرکز شهر مزبور بود و امروز در ۲٠ کیلو متری شمال شهر کرمان واقع است .
دهی از دهستان مرکزی بخش فریمان شهرستان مشهد واقع در ۱۵ هزار گزی جنوب باختری فریمان . و سر راه مالرو عمومی فریمان به پاقلعه . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و سردسیری است .
ده کوچکی است از دهستان خزل شهرستان نهاوند واقع در ۳۹ هزار گزی باختری شهر نهاوند و ۲ هزار گزی کنگاور کهنه .

قلعه دختر در دانشنامه ویکی پدیا

قلعه دختر
قلعه دختر نام مکان های زیر است:
قلعه دختر (استهبان)، واقع در شرق شهر استهبان در فارس
قلعه دختر بشرویه، که در فاصله ۱۲ کیلومتری بشرویه و روستای تاریخی رقه قرار دارد.
قلعه دختر خوشاب، در روستای خوشاب شهرستان بردسکن
قلعه دختر درونه، در روستای درونه شهرستان بردسکن
قلعه دختر (فیروزآباد)، در شش کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز
قلعه دختر فردوس ، که در فاصله ۸ کیلومتری شهر تاریخی تون قرار دارد.
قلعه دختر (دشتی)، در شهرستان دشتی (استان بوشهر)
قیزقالاسی، روستای قیزقالاسی در شمال گرمی
قلعه دختر (میانه)، در شهرستان میانه
قلعه دختر (تبریز)، بر فراز تپه های شهر جدید سهند
قلعه دختر (لرستان)، بقایای قلعه تاریخی در میان رشته کوه تمندر در الیگودرز
قلعه دختر (ساوه)
قلعه دختر (زیرکوه)، روستایی از توابع بخش زهان شهرستان زیرکوه استان خراسان جنوبی ایران
قلعه دختر (کرمان)، بر فراز تپه های شرقی شهر کرمان
قلعه دختر (باکو)، از آثار دوره ساسانی در باکو
قلعه دختر و پس بند فداغ، در جنوب شهر لار در فارس
قلعه دختران، در بخش مرکزی شهرستان رودان
قلعه دختر (قلعه گنج)، روستایی در شهرستان قلعه گنج استان کرمان
مختصات: ۴۰°۲۱′۵۸٫۲۰″ شمالی ۴۹°۵۰′۱۴٫۱۰″ شرقی / ۴۰٫۳۶۶۱۶۶۷°شمالی ۴۹٫۸۳۷۲۵۰۰°شرقی / 40.3661667; 49.8372500نمای قلعه دختر از زاویه ایچری شهر باکو   لوحه سازمان جهانی یونسکو   سلاحهای جنگی قدیمی   پلکان های قلعه دختر   سرباز آذربایجانی
قلعه دختر (به ترکی آذربایجانی: قیز قالاسی Qız Qalası) (به انگلیسی: Maiden Tower) از آثار دوره ساسانی در شهر باکو است.
این اثر تاریخی که با ۲۹،۵ متر طول، ۱۶ متر عرض، و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی (آغاز ساخت مرحله اول) و قرن ۱۲ (مرحله دوم) ساخته شده است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
این قلعه در روزگار کهن، نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آن جا می رفته اند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قلعه دختر در دانشنامه آزاد پارسی

قلعه دختر، فیروزآباد
قلعه دختر، فیروزآباد
قلعه دختر، فیروزآباد
قلعه هایی در جای جای ایران که معمولاً در جاهای صعب العبور و قلۀ کوه ها ساخته شده بوده اند و آن ها را به آتشکده ها و یا معابد آناهیتا، ایزدبانوی آب نسبت داده اند. تعدادی از آن ها استفادۀ نظامی داشته اند. شماری از آن ها به ترتیب حروف الفبا از این قرار است: قلعه دختر امامزاده هاشم، پایین کُتَل امامزاده هاشم بر بازوی شرقی غربی کوهی در سمت چپ رود هراز. آثار دیوار شمالی آن، انحنایی در گوشۀ شمال شرقی که احتمالاً باقی ماندۀ یک برج است و آب انبار قلعه باقی مانده است. قلعه دختر آمل، بین آمل و گردنۀ اسلک، بر روی کوه گردرو. قلعه دختران مراغه، در ۳ کیلومتری روستای تازه کند و در ۱۵کیلومتری شمال شرقی مراغه بر قله کوه. دیوارهای گلی ۲متری با شکاف های باریک و بلند مخصوص تیراندازی و دیده بانی، دهانه های چند غار یا اتاقک سنگی که احتمالاً از آن ها به عنوان اجاق استفاده می شده، چند قطعه سفال بزرگ و کوچک و دیزی و ابزارهای سفالی نشانۀ سکونت در آن دیده شده است. برج و بارو و دروازه داشته و در دورۀ صفوی پررونق بوده است. طبقۀ هفتم آن نارین قلعه بوده است. به سبب قرارداشتن در مسیر گاودول، به قلعۀ گاودول نیز مشهور است. قلعه دختر بم، در۱.۵کیلومتری شمال ارگ بم از خشت و گل احتمالاً از اواخر دورۀ ساسانیان. مدت ها از آن به عنوان قلعۀ نظامی استفاده می شده است. حصار شرقی آن را که در آن دو دهانه از یک چهارطاقی باقی مانده، قدیمی تر از سایر قسمت ها دانسته اند. احتمال دارد در دورۀ اسلامی مرمت شده باشد. اتاق های کوچک و بزرگ و تودرتوی آن قابل رؤیت است. چند تکه سفال رنگین و گل و بوته ظاهراً از دورۀ اسلامی در آن یافت شده است. قلعه دختر بوشهر، در شهرستان لاور در دشتی. قلعه دختر بیرجند، بنایی عظیم احتمالاً از دورۀ اشکانی. قلعه دختر تویسرکان، نزدیک روستای شهرستانه. قلعه دختر خراسان، بین مشهد و تربت حیدریه در حدود زوزن، احتمالاً معبد آناهیتا، و در نزدیکی آن قلعه پسر احتمالاً معبد تیر خدای باران بوده است. در مدخل یک تنگه است و در دورۀ قاجار محل سکونت عده ای از کردها بود. قلعه دختر ساری یا کیجا قلعه، در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی ساری بر روی تپه ای نسبتاً کوتاه که پوشیده از درختان جنگلی است. فضایی گنبدی شکل که آب آنبار یا کورۀ پخت سف ...

قلعه دختر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قلعه دختر استانبول   • قله قلعه دختر   • قلعه دختر کرمان   • پلان قلعه دختر فیروزآباد   • قلعه دختر تهران   • قلعه دختر آهار   • علت نامگذاری قلعه دختر   • وجه تسمیه قلعه دختر   • معنی قلعه دختر   • مفهوم قلعه دختر   • تعریف قلعه دختر   • معرفی قلعه دختر   • قلعه دختر چیست   • قلعه دختر یعنی چی   • قلعه دختر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قلعه دختر

کلمه : قلعه دختر
اشتباه تایپی : rgui nojv
آوا : qal'edoxtar
نقش : اسم خاص مکان
عکس قلعه دختر : در گوگل

آیا معنی قلعه دختر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )