برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1462 100 1

قره باغ

/qarebAq/

معنی قره باغ در لغت نامه دهخدا

قره باغ. [ ق َ رَ ] (اِ مرکب ) آهنگی است در موسیقی. رجوع به آهنگ شود.

قره باغ.[ ق َ رَ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان قاقازان بخش ضیأآباد شهرستان قزوین واقع در 12 هزارگزی شمال ضیأآباد متصل به جاده ٔ شوسه ٔ زنجان است. این ده در دامنه قرار گرفته و هوائی معتدل دارد. سکنه ٔ آن 147 تن. آب آن از قنات و محصولات آن غلات دیمی ، لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری و قالی و گلیم و جاجیم بافی است. راه ماشین رو دارد. ساکنین از طایفه ٔ جلیلوند هستند و تغییر مکان نمیکنند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

قره باغ. [ ق َ رَ ] (اِخ ) نام یکی از دهستانهای بخش مرکزی شهرستان شیراز است. حدود و مشخصات آن به قرار زیر میباشد: از شمال تپه های سلطان آباد و دهستان حومه ٔ شیراز، از جنوب دهستان کوار، از خاور ارتفاعات بیدزرد و گردنه ٔ باباحاجی ، از باختر دهستان سیاخ. این دهستان تقریباً در جنوب خاوری بخش واقع گردیده ، هوای آن معتدل مالاریایی است. آب مشروب و زراعتی از چشمه و قنات و چاه تأمین میگردد. محصولات آن غلات ، برنج ، چغندرقند، حبوبات ، و جزئی انگور. شغل اهالی زراعت. از 25 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل یافته و مرکز آن قریه ٔ طغرآباد میباشد. نفوس دهستان بالغ بر 7200 تن است. قراء مهم آن عبارتند از:سلطان آباد، کوشک بیدک ، کچی ، محمودآباد، شاپورجان ، دولت آباد، ده نو. راه ارتباطی دهستان با شیراز اتومبیل رو است. بیشه یا نی زار قره باغ در وسط دهستان قرار داشته و باطلاقی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

قره باغ. [ ق َ رَ ] (اِخ ) دهی ازدهستان انزل بخش حومه ٔ شهرستان ارومیه واقع در 63 هزارگزی شمال ارومیه و 6500 گزی شمال خاوری شوسه ٔ ارومیه به سلماس. در دره قرار گرفته و هوائی معتدل سالم دارد. سکنه ٔ آن 1575 تن. آب آن از چشمه و قنات و محصولات آن غلات ، چغندر، توتون ، حبوبات ، بادام ، کشمش. شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان جاجیم بافی است. راه ارابه رو و دبستان و پاسگاه ژاندارمری دارد. مرکز دهستان انزل میباشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

قره باغ. [ ق َ رَ ] (اِخ ) دهی از دهستان طاغنکوه بخش فدیشه ٔ شهرستان نیشابور واقع در 24هزارگزی باختر فدیشه. موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن معتدل است. سکنه ٔ آن 394 تن. آب آن از قنات و محصولات آن غلات و ...

معنی قره باغ به فارسی

قره باغ
دهی است از دهستان انزل بخش حومه شهرستان رضائیه معتدل و سالم ۱۵۷۵ تن سکنه آب از چشمه و قنات محصول غلات چغندر توتون بادام کشمش شغل اهالی زراعت و جاجیم بافی است .
دهی از دهستان طاغنکوه بخش فدیشه شهرستان نیشابور واقع در ۲۴ هزار گزی باختر فدیشه و موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن معتدل است سکنه ۳۹۴ تن آب آن از قنات و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت و کرباسبافی راه اتومبیل رو دارد .

قره باغ در دانشنامه ویکی پدیا

قره باغ
قره باغ یا قراباغ (به ترکی آذربایجانی: Qarabağ) یکی از تقسیمات سیاسی ایران از دوره صفویه به این سو بود، که پس از عهدنامه گلستان به روسیه تزاری واگذار شد. تا ۱۸۴۰ این منطقه همچنان با عنوان ایالت قره باغ شناخته می شد اما پس از آن به بخش شوشا تغییر نام یافت، در اتحاد جماهیر شوروی بخش هایی از آن به آذربایجان شوروی">جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی پیوست، بخش زنگه زور به جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی واگذار شد و پس از اشغال این منطقه توسط واحدهایی از ارتش شوروی در معیت نیروهای ارمنستان بخش کوهستانی اش که قسمتی از ساکنان آن را ارامنه تشکیل می دادند با عنوان منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی اعلام استقلال کرد.
شهر خان کندی
خوجالی
قسمت شرقی رایون کلبجر
قسمت غربی رایون ترتر
خوجه وند
شهر شوشا
نام قره باغ از دو کلمه ترکی قره و فارسی باغ به معنی باغ سیاه یا باغ بزرگ به وجود آمده است. این نام اولین بار در منابع گرجی و ایرانی در قرن سیزده و چهارده میلادی آمده است. نام آرتساخ در سنگ نبشته های اورارتو دوران پادشاهی «آیرارات» ،اوشاکان کنونی) به صورت های «آرداخونی» یا «اوردخینی» و «اوردخه» قید شده است که نام آرتساخ از آن مأخوذ است و سرزمینی به این نام در هزاره اول (پیش از میلاد) جزو پادشاهی آیرارات و سپس یرواندیان (دودمان اروندی) قرار داشت.استرابون در (کتاب جغرافیای) خود قسمت سمت راست رود کورا (محل کنونی قره باغ) را با نام «ارخیستینا» (Orkhistene) به عنوان یک ایالت «هایک بزرگ» (ارمنستان بزرگ)-(ارمنستان = هایاستان) دانسته که به خاطر سوارکارانش شهرت داشته است.
در دوره صفویه قره باغ به مرکزیت گنجه یکی از بیگلربیگی های ایران بود. مقام بیگلربیگی که در قرن دهم به طور موروثی به سران ایلات چادرنشین قزلباش می رسید، در قره باغ در اختیار یکی از شاخه های ایل قاجار بود. در این دوره محال خمسه ارامنه شامل دیزاق، ورنده، خاچین، چله برد و طالش و همچنین برکشاط و خان های ایل جوانشیر و اتوزیکی تابع این بیگلربیگی بودند.
در ۱۱۵۶ هجری قمری، ملک یکن ضابط محال خمسه ارامنه از بیگلربیگی های گنجه و تفلیس، به خاطر گرفتن چریک از ارامنه به نادرشاه افشار شکایت کرد، نادر نیز طی فرمانی مطالبه چریک از محال خمسه ارامنه را منع کرد بعدتر نیز به گفته عباس قلی آق ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قره باغ در دانشنامه آزاد پارسی

قَره باغ
رجوع شود به:قراباغ

ارتباط محتوایی با قره باغ

قره باغ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
هو
منطقه ای مورد مناقشه بین جمهوری اذربایجان و ارمنستان.
هاکان
البته قره باغ خاک ترکهاست و خواهد ماند و ما اونجا رو از وجود ارامنه نجس پاک خواهیم کرد. ne mutlu turkm diyana
محمد قراباغی
یعنی شیر کوهستان یعنی ایالتی خود مختار که چند کشور به داشتنش غبطه میخورند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نقشه قره باغ آذربایجان   • علت جنگ قره باغ   • قره باغ ایران   • تیم فوتبال قره باغ   • قره باغ ارومیه   • جمعیت قره باغ   • نقش ایران در جنگ قره باغ   • قره باغ کجاست   • معنی قره باغ   • مفهوم قره باغ   • تعریف قره باغ   • معرفی قره باغ   • قره باغ چیست   • قره باغ یعنی چی   • قره باغ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قره باغ
کلمه : قره باغ
اشتباه تایپی : rvi fhy
آوا : qarebAq
نقش : اسم خاص مکان
عکس قره باغ : در گوگل

آیا معنی قره باغ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران