برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1599 100 1
شبکه مترجمین ایران

قاسم هاشمی نژاد

قاسم هاشمی نژاد در دانشنامه ویکی پدیا

قاسم هاشمی نژاد
قاسم هاشمی نژاد (زادهٔ ۱۳۱۹ در آمل – درگذشتهٔ ۱۳ فروردین ۱۳۹۵ در تهران) نویسنده، روزنامه نگار، مصحح و مترجم ایرانی بود. او در دههٔ ۱۳۴۰ در روزنامهٔ آیندگان نقد ادبی می نوشت و در سال ۱۳۵۸ یکی از بهترین رمان های پلیسی ایران را با نام فیل در تاریکی نوشت که مشهورترین اثر وی نیز به شمار می رود.
فیل در تاریکی، تهران: انتشارات کتاب زمان، ۱۳۵۸
تک چهره در دو قاب، : ، ۱۳۵۹
راه و بی راه: فیلم نامه، (کارگردان: سیامک شایقی)، ۱۳۷۱
خیرالنساء (۱۲۷۰-۱۳۶۷): یک سرگذشت، تهران: انتشارات کتاب ایران، ۱۳۷۲
عشق نامهٔ ملیک مطران: یک فیلم نامه، تهران: نشر مرکز، ۱۳۷۷
منوچهر آتشی دربارهٔ او گفته است شعرهای هاشمی نژاد، از نخستین سطرها، جای او را در میان شاعران خطه «شعر ناب» باز می نماید. شعرهایی که بیان و زبان در آنها، سرشار از تراوندگی و تازگی است، جز اینکه این خصلت، وجه مشترک همه شاعران این خطه است؛ وجه اشتراکی که هویت اینگونه شعر را- هم تعیین می کند و هم در معرض تردید قرار می دهد- یک بار دیگر هم این حرف را زده ام: همه شاعران این راه، زبانی مشابه دارند، هر چند همه شان در کار خود صمیمی باشند. آنچه در شعرهای هاشمی نژاد (چنان که در شعرهای کریم پور و علی پور و…) جلب توجه می کنند پرش و پرواز ذهنی اوست در دستیابی به افق ها و نگاه های تازه. این توفیق، هرگاه با حلول شاعر در کلام خود همزمان و همگام شود و شعرش را در جای معین- در کنار شعرهای دیگر و نه آمیخته با آنها- قرار دهد و هویتش را فریاد زند، کارساز افتاده است.
قاسم هاشمی نژاد در سال ۱۳۱۹ زاده شد. مادربزرگ وی خیرالنساء هاشمی نژاد زنی بود روستایی از شهر آمل استان مازندران که قاسم هاشمی نژاد زندگی وی را در پوششی رازآمیز در داستان «خیرالنساء (۱۲۷۰–۱۳۶۷): یک سرگذشت» خود نوشته است. وی از دراویش نعمت اللهی گنابادی بود و مورد لطف بزرگان این سلسله قرار داشت. او در ۱۳ فروردین ۱۳۹۵ شمسی، بر اثر عفونت ریه و سرطان در تهران درگذشت.
هاشمی نژاد از کسانی بود که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، خود دست به قلم داشت و رمان و داستان می نوشت، اما در نقدنویسی هم قریحهٔ خود را نشان داد. او برای مدتی کوتاه در دههٔ ۱۳۴۰ و در سال ۱۳۵۱ در روزنامهٔ آیندگان نقدهای ادبی روشنگرانه ای می نوشت و در صفحه ای ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قاسم هاشمی نژاد در دانشنامه آزاد پارسی

قاسم هاشمی­ نژاد (آمل ۱۳۱۹ش- تهران 13 فروردین 1395ش)
نویسنده، پژوهشگر، مترجم و روزنامه ­نگار ایرانی. به دلیل وابستگی ­اش به دراویش نعمت­ الهی و نوعی زندگی تجریدی و گوشه ­گیرانه­، از جزئیات زندگی­ او چیز زیادی در دست نیست، جز این­ که کیفیت ممتاز ترجمه­ هایش نشان از اشراف او بر زبان انگلیسی و زبان پهلوی دارد. از اوائل شهریور 1347 تا 12 دی 1349 (در زمان سردبیری پرویز نقیبی) جز وقفه ­ای 8 ماهه که در مجله ­ی فردوسی قلم می ­زده، با مجله یآیندگان به همکاری پرداخت و در سه زمینه ­ی گزارش، نقد کتاب و گفت­ وگو مطالب درجه یک و تاثیرگذاری از او منتشر شد. اولین مطلبش در سوم شهریور 1347 و با عنوان "دیداری با اردشیر_محصص" (گزارش) نشان از وسواسش در به کارگیری زبان و سبکی خاص داشت. او در این دوره ­ی کوتاه بر آثار ابراهیم_گلستان، هوشنگ_گلشیری، سیمین_دانشور، شاهرخ_مسکوب، ناصر_تقوایی، زکریا_هاشمی، امیرحسین آریان­ پور و چند نفر دیگر نقدهایی نوشت که به عنوان بهترین نقدهای ژورنالیستی فارسی شناخته شدند. همچنین او در این روزنامه گفت­ وگوهای مفصلی با کسانی چون ابوالحسن_نجفی، محمد_حقوقی، حسینقلی_مستعان، رضا فرخ­ فال، هوشنگ گلشیری، ابراهیم گلستان و در نهایت با مجتبی_مینوی انجام داده که در نوع خود بی­ نظیرند.
اولین رمانش را که به عنوان اولین و بهترین رمان پلیسی فارسی (فیل در تاریکی- انتشارات کتاب زمان) شناخته می­ شود در سال 1358 منتشر کرد. هاشمی ­نژاد در این رمان با زبانی شاعرانه به ماجرایی تبه­ کارانه پرداخته است. تصحیح و شرح­ نویسی بر متون عرفانی از دیگر زمینه­ های فعالیت ادبی او بوده است. کتاب سیبی و دو آینه: در مقامات و مناقب عارفان فرهمند (مرکز، 1391) در چهار بخش به شرح زندگی، آثار و عقاید عارفانی چون حسین_بن_منصور_حلاج، بایزید بسطامی، ابراهیم ادهم، رابعه عدویه، ابوسعید ابی الخیر و ابوبکر بلخی پرداخته است. تصحیح و تحشیه بر سفرنامه­ یناصرخسرو قبادیانی مروزی (زوار، 1369)،در ورق صوفیان: سه مقاله در حوزه ­ی عرفان (ساحت، 1384)، قصه های عرفانی: تعریف، تبیین، طبقه بندی (پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، 1388) و حکایت های عرفانی: ۲۰۱ گزیده ­ی روایی از دفتر معرفت پیشگان (حقیقت، 1389) دیگر آثار منتشرشده­ ی هاشمی­ نژاد در این زمینه است.
او علاوه بر نوشتن، ترجمه هم می کرد. ترجم ...

قاسم هاشمی نژاد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی قاسم هاشمی نژاد   • مفهوم قاسم هاشمی نژاد   • تعریف قاسم هاشمی نژاد   • معرفی قاسم هاشمی نژاد   • قاسم هاشمی نژاد چیست   • قاسم هاشمی نژاد یعنی چی   • قاسم هاشمی نژاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قاسم هاشمی نژاد

کلمه : قاسم هاشمی نژاد
اشتباه تایپی : rhsl ihald kChn
عکس قاسم هاشمی نژاد : در گوگل

آیا معنی قاسم هاشمی نژاد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )