برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1380 100 1

فلسفه مرثیه

فلسفه مرثیه در دانشنامه اسلامی

فلسفه مرثیه
مرثیه و عزاداری در مصائب ائمه (علیهم السّلام) بیانگر میزان علاقه و ارادت به آنان و یک حرکت اجتماعی بر ضد ظلم و جور و احیاء عدل و سنّت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) است.
گریه و خنده از عوارض وجودی انسان است، که بسیاری از حالات روحی و درونی انسان در این دو، بروز و ظهور پیدا می کنند و فطرت انسان بر این نهاده شده که در هنگام از دست دادن محبوب، اندوهگین و در هنگام شادی آنها، خشنود می شود. و غالباً این اندوه و شادی باعث بروز گریه و خنده می شوند.و دین مبین اسلام که قوانین آن با فطرت مطابق است (فطرة اللّه التی فطر الناس علیها ) بر این امر صحّه گذاشته و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) و صحابه ایشان به خاطر از دست دادن عزیزان خود غمگین می شدند و گریه می کردند که موارد متعددِ آن در متون شیعه و اهل سنت نقل شده، از جمله گریه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) برای پسرش ابراهیم یا برای فاطمه بنت اسد.
علامت عشق و محبّت
حال اگر ما شیعیان در مصیبت ائمه اطهار (علیهم السّلام) مرثیه، عزاداری و گریه می کنیم به این دلیل است که آنان محبوب ما هستند و تار و پود وجودمان، با عشق و محبّت آنان عجین شده و این اظهار محبت در حقیقت اداء حق رسالت است چرا که پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در ازای رسالت و هدایتگری خویش، فقط مودتِ ذی القربی را طلب نموده اند: «قل لا اسئلکم علیه اجراً الا المودة فی القربی». با توجه به این که خودِ اهل سنت گفته اند که منظور از قربی فاطمه (علیهاالسّلام)، علی (علیه السّلام) و فرزندان آن هاست. و محبّ واقعی کسی است که در شادی آنان مسرور و در مصیبت آنان اندوهگین باشد و این اختصاص به زمان رسول اللّه (صلی الله علیه و آله وسلّم) ندارد، بلکه برای تمام ازمنه و کل مسلمانان ثابت است و هر مسلمانی در هر کجا و هر زمان موظّف به اداء حق رسالت است.
ابراز محبت سبب شفاعت
و حتی در عزای امام حسین (علیه السّلام) به خاطر ضایع شدن اجر رسالت و جاری شدن ظلم و جور در حق اهل بیت (علیهم السّلام) و ذوی القربی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) آسمان و زمین گریستند و این مطلب را مفسرین شیعه و اهل سنّت در ذیل آیه «فما بکت علیهم السماء و الارض و ما کانوا منظرین» ذکر کرده اند. هم چنین از رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و ...

ارتباط محتوایی با فلسفه مرثیه

فلسفه مرثیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فلسفه مرثیه   • مفهوم فلسفه مرثیه   • تعریف فلسفه مرثیه   • معرفی فلسفه مرثیه   • فلسفه مرثیه چیست   • فلسفه مرثیه یعنی چی   • فلسفه مرثیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فلسفه مرثیه
کلمه : فلسفه مرثیه
اشتباه تایپی : tgsti lvedi
عکس فلسفه مرثیه : در گوگل

آیا معنی فلسفه مرثیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )