برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

فراغول

فراغول در دانشنامه ویکی پدیا

فراغول
فَراغول ها (به انگلیسی: Hypergiant) یا ابرابرغول ها درمیان ستارگان از همه درخشان ترند. درخشش آن ها چندصدهزار برابر خورشید است.
ابرغول
ارابه ران
پی ماکیان
جرم خورشیدی
دانشگاه مینه سوتا
فهرست ستارگان پرجرم
کهکشان راه شیری
متغیرهای آبی درخشان
ولف رایت
بررسی فراغول ها علاوه بر آن که دانش ما را دربارهٔ مسیر زندگی ستاره ها گسترش می دهد میان سه گروهِ به ظاهر متمایز ستاره ها هم ارتباط برقرار می کند. این سه گروه عبارتند از: ستاره های ولف رایت، ستارگان متغیر آبی درخشان و فراغول های سرد. برخی از تفاوت های این ستارگان ناشی از اختلاف جرم آنهاست. سایر تفاوت ها از آنجا ناشی می شوند که ما ستاره ها را در مراحل گوناگون سیر تحوّلشان می بینیم.
تعداد فراغول ها در کهکشان راه شیری چندان زیاد نیست. بیشتر ستاره های کهکشان راه شیری کوتوله های قرمز کوچک و سرد هستند. در این کهکشان حدود ده درصد از ستاره ها شبیه خورشیدند. کمتر از یک میلیونیم آن ها ابرغول و بازهم کمتر از آن فراغول هستند. ازآن جایی که در تلسکوپ های نوری، فراغول ها همانند سایر ستاره ها دیده می شوند، کلید شناسایی آن ها طیفشان است.
اگر چه همهٔ ستارگان فراغول کهکشان راه شیری بسیار دورند و انگشت شمار هم هستند، امّا این ستاره ها آن چنان درخشانند که حتّی با چشم غیرمسلّح هم می توان برخی از آن ها را مشاهده کرد. مثلاً اگر با دوربین شکاری، ستارهٔ نارسنگ را نگاه کنید، رنگ سرخ آن به راحتی قابل تشخیص است. این ستاره یکی از بزرگ ترین ستاره های شناخته شده است، به طوری که اگر به جای خورشید قرار گیرد، لبه هایش به مدار کیوان می رسد.
عکس فراغول
فراغول زرد (به انگلیسی: Yellow Hypergiant) عموماً به ستارگان پرجرم فراغولی گفته می شود که جوی حجیم دارند. فراغول های زرد می توانند در رده های طیفی از A تا K قرار داشته باشند. رو ذات الکرسی در صورت فلکی ذات الکرسی یک فراغول زرد است.
کیلر، جیمز. «فراغولها». نجوم، آذر ۱۳۷۳، شماره ۳۹، ص ۸، ۱۰، و ۱۱.
ویکی پدیای انگلیسی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فراغول را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فراغول   • مفهوم فراغول   • تعریف فراغول   • معرفی فراغول   • فراغول چیست   • فراغول یعنی چی   • فراغول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فراغول

کلمه : فراغول
اشتباه تایپی : tvhy,g
عکس فراغول : در گوگل

آیا معنی فراغول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )