برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1685 100 1
شبکه مترجمین ایران

غنا

/qanA/

مترادف غنا: بی نیازی، توانگری، ثروت، دولتمندی، پرباری

متضاد غنا: فقر

برابر پارسی: توانگری، پرمایگی

معنی غنا در لغت نامه دهخدا

غنا. [ غ ِ ] (ع اِمص ) توانگری. (بحر الجواهر). توانگری و بی نیازی و دولتمندی. (غیاث اللغات ). مأخوذ از غِنی ̍ عربی است که بمعنی کفایت کردن و توانگری و فراخی زندگی است. هستی. دارایی. مقابل فقر و نیستی. رجوع به غِنی ̍ شود : غنا فاضلتر که فقر، که غنا صفت باری تعالی است و فقر بر وی روا نه. (ابوسعید مهنه ). درویشان به غنا رسیدند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1272 ص 4).
تو ای توانگر حسن از غنای درویشان
خبر نداری اگر خسته اند و گر ریشند.
سعدی (طیبات ).
برگذری و ننگری بازنگر که بگذرد
فقر من و غنای تو جور تو و احتمال من.
سعدی (بدایع).
|| (اِ) سرود. نغمه. دستگاه. (بحر الجواهر). مأخوذ از غِناء عربی است. آوازخوانی. موسیقی. رجوع به غَناء و غِناء شود :
نخوردی بی غنا یک جرعه باده
نه بی مطرب شدی طبعش گشاده.
نظامی.
چهارم روز مجلس تازه کردند
غناها را بلندآوازه کردند.
نظامی.
خواست تا سازد از غنا، سازی
در چنان گنبدی خوش آوازی.
نظامی.

غنا. [ غ َ ] (اِخ ) غانا. سابقاً به نام ساحل طلا معروف بود. از کشورهای مشترک المنافع و جمهوری است. در مغرب آفریکا در کنارخلیج گینه قرار دارد. مساحت آن 323925 گز مربع است و سکنه ٔ آن 4118500 تن هستند. پایتخت آن آکرا و محصول مهم آن کاکائو است. در «اطلاعات سالانه » 1340 هَ. ق. بخش سوم ص 65 چنین آمده : غنا که به نام ساحل طلا مشهور است از شمال غربی به دلتای علیا، از جنوب غربی به ساحل عاج ، از مشرق به توگو و از جنوب به اقیانوس اطلس محدود است. این کشور از چهار بخش کلنی ، اشانتی ، منطقه ٔ شمالی و کناره ٔ توگولند تشکیل شده و به شش استان منقسم است. جمعیت غنا در سال 1954 م. 4676000 تن بود، از این عده 4111300 تن آفریکایی (سیاه پوست ) و 6457 تن غیر آفریکایی ، و از عده ٔ اخیر غیرآفریکایی 4102 تن انگلیسی و 1213 تن لبنانی و 157 تن اهل سوریه و 197 تن هندی هستند. از سال 1954 م. به این طرف قریب به یک میلیون تن بر سکنه ٔ این کشور افزوده شده است.پایتخت غنا شهر اکرا است که 200000 تن سکنه دارد.
تاریخچه ٔ غنا: تاریخ سکونت اقوام کنونی م ...

معنی غنا به فارسی

غنا
کشوری که سابقا بنام ساحل طلا ( انگ . فر. معروف بود . یکی از کشورهای افریقای غربی واقع در شمال خلیج گینه و حکومت آن جمهوریست . مساحت غنا ۲۴٠٠٠٠ کیلومتر مربع میباشد . و جمعیت آن ۱٠۹۷٠٠٠٠ تن است . پایتخت غنا شهر [ اکرا ] است و آن بندریست در ساحل اقیانوس اطلس و ۷۳۸/٠٠٠ تن جمعیت دارد . سراسر زمینهای این کشور برای زراعت قهوه مناسب است . جنوب شرقی کشور تقریبا خشک و بیحاصل میباشد و ناحیه جنوب غربی در ساحل اقیانوس پوشیده از جنگل است . ناحیه شمالی از [ ساوانها ] پوشیده شده . معادن طلا و الماس آن مهم است و منگنز و قلعی نیز دارد . این کشور از ۱۸۷۱ م . ببعد مستعمره انگلیس گردید و در ۱۹۵۷ م . مستقل و آزاد شد و در سال ۱۹۶٠ م . اولین انتخابات رئیس جمهوری بعمل آمد و دکتر قوام نکرومه بریاست جمهور انتخاب شد . غنا هشتاد و یکمین عضو سازمان ملل متحد و عضو کشورهای مشترک المنافع انگلستان است و دارای یک مجلس میباشد . انتخابات مجلس شوری مخفی و یک درجه است .
( اسم ) توانگری بی نیازی دولتمندی.

معنی غنا در فرهنگ معین

غنا
(غَ) [ ع . غناء ] (اِمص .) توانگری .
(غِ) [ ع . غناء ] ۱ - (اِمص .) آوازخوانی . ۲ - (اِ.) آواز خوش و طرب انگیز، سرود، نغمه .

معنی غنا در فرهنگ فارسی عمید

غنا
توانگری، بی نیازی، بسیارمال شدن، ثروتمند شدن، توانگر شدن.
صوت طرب انگیز، آواز خوش، سرود.

غنا در دانشنامه اسلامی

غنا
غَنا کشوری در غرب آفریقا است. در گذشته نام این کشور ساحل طلا بود ولی پس از استقلال در ۶ مارس ۱۹۵۷ نام آن به غنا تغییر یافت. کمتر از نیمی از جمعیت غنا مسلمان هستند. جمعیت شیعیان در این کشور بین ۴۰۰ هزار تا یک میلیون نفر برآورد شده است.
کشور غنا در غرب قاره آفریقا قرار دارد. این کشور از شرق با توگو و از غرب با ساحل عاج همسایه است و از شمال به بورکینافاسو و از جنوب به اقیانوس اطلس منتهی می شود و ۲۳۸،۵۳۵ کیلومتر مربع وسعت دارد. غنا، کشوری نیمه کوهستانی است و آب و هوای آن، گرم و مرطوب و پرباران است و از جمله مهم ترین رودهای آن می توان به ولتا و شاخه های تای سیاه و ولتای سفید اشاره نمود. جنگل ها در آن وسعت زیادی دارند و عمدتاً در نواحی جنوبی واقع شده اند.
عنوان غنا یا موسیقی در قرآن به چشم نمی خورد چنانکه عنوان غنا در احادیث و روایات، فراوان به چشم می خورد.
غناء به مد و کسر غین بر وزن کتاب یعنی صوت.
یا صوتی که ایجاد طرب نماید «الغناء من الصوت ماطرب به».

معنای اصطلاحی غناء
و اما در نظر فقهاء تعریف ذیل مشهور می باشد: «الغناء هو مد الصوت المشتمل علی الترجیع المطرب» یعنی غناء کشیدن یا کشش آوازی است که طرب انگیز و مشتمل بر ترجیع باشد.

← منظور از طرب و ترجیع
بالجمله برخی آن را به نظر عرف موکول نموده و گفته اند: آنچه در نظر عرف غناء محسوب گردد حرام است هر چند طرب انگیز نباشد.

← نظر فقهای امامیه
...

...
غنا، ممکن است به یکی از موارد ذیل اشاره داشته باشد:
غِنا یعنی توانگری و در مقابل فقر است.
غنا به ...


غنا در دانشنامه ویکی پدیا

غنا
مختصات: ۵°۳۳′ شمالی ۰°۱۵′ غربی / ۵٫۵۵۰°شمالی ۰٫۲۵۰°غربی / 5.550; -0.250
غَنا با نام رسمی جمهوری غنا کشوری در غرب قاره آفریقا است. آکرا پایتخت این کشور است. واحد پول این کشور سِدی غنا نام دارد.
زبان رسمی غنا انگلیسی است و ۶۷ درصد از مردم به آن تکلم می کنند. جمعیت غنا ۲۷ میلیون نفر است و مردم غنا از اقوام چندی تشکیل شده اند. در حدود نیمی از غنایی ها از قوم آکان، حدود ۱۷ درصد از قوم داگبانی، ۱۴ درصد افه و بقیه از چند قوم دیگر هستند. ۹۸ درصد از مردم غنا سیاه پوست هستند. بیشتر مردم غنا مسیحی و حدود ۱۷ درصد نیز مسلمان هستند.
غنا در ششم مارس ۱۹۵۷ از بریتانیا مستقل شد. در آن تاریخ، دو مستعمره بریتانیا یعنی «ساحل طلا» و توگولند که یک سال پیش از آن با هم ادغام شده بودند کشوری به نام غنا را تشکیل دادند. در یکم ژوئیه ۱۹۶۰ نظام جمهوری در غنا رسمیت یافت.
عکس غنا
'غنا می تواند اشاره ای به یکی از موارد زیر باشد:
غنا، کشوری در غرب قاره آفریقا.
غِنا، به معنی پایکوبی.
غَنا، به معنی دارندگی و ثروتمندی.
اباموسو، غنا (به لاتین: Abomosu, Ghana) در غنا است که در منطقه شرقی (غنا) واقع شده است.
فهرست شهرهای غنا
ابور، غنا (به لاتین: Abor, Ghana) در غنا است که در منطقه ولتا واقع شده است.
فهرست شهرهای غنا
ابور ۵۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
اتحادیه فوتبال غنا (انگلیسی: Ghana Football Association) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور غنا است.
این سازمان که در سال ۱۹۵۷ تأسیس شده عضو کنفد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

غنا در دانشنامه آزاد پارسی

غَنا (Ghana)
طاق استقلال، آکرا، طاق استقلال، آکرا، موقعیت. کشور غنا (ساحل طلای پیشین) در افریقای غربی و در کرانۀ شمالی خلیج گینه جای دارد. از شمال غربی و شمال به کشور بورکینا فاسو، از شرق به جمهوری توگو، از جنوب به اقیانوس اطلس (خلیج گینه)، و از غرب به کشور ساحل عاج محدود است. ۲۳۸,۵۳۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر آکرا است.سیمای طبیعی. کشور غنا سرزمین نسبتاً همواری است که رودخانه های ولتای سفید و ولتای سیاه از شمال به جنوبِ آن جریان دارند. رود ولتای سیاه مرز کشور بورکینا فاسو و بخشی از مرز کشور ساحل عاج را تشکیل می دهد و در دریاچۀ سد آکوسومبو به رودخانۀ ولتای سفید می پیوندد. رودخانۀ بزرگ ولتای سفید که از ارتفاعات بورکینا فاسو سرچشمه می گیرد، نواحی مرکزی غنا را درمی نوردد و پس از پیوستن به رودخانۀ ولتای سیاه و عبور از سد آکوسومبو در ساحل جنوب شرقی کشور غنا به خلیج گینه می ریزد. اراضی جنوبی غنا نسبتاً پست و باتلاقی است و از جنگل های انبوهی پوشیده شده که بعضاً جنگل زدایی شده و به کشت کاکائو، قهوه، موز، و نخل اختصاص یافته است. مرزهای شرقی را کوه های کم ارتفاعی فراگرفته است که بلندترین قلّۀ آن با نام آفاجوتو، با ارتفاع ۸۸۵ متر، مرتفع ترین نقطۀ کشور غنا است. نواحی شمالی را علفزارهای پهناوری فراگرفته که در غرب از تراکم آن کاسته می شود و از سویی در تهدید بیابان زایی قرار دارد. اقلیم این کشور گرم و مرطوب است و دمای آن در ماه های بهمن تا فروردین به حداکثر می رسد و نسیم دریا، شدت آن را در جلگه های ساحلی تعدیل می کند. به سبب بارش باران های تابستانی که بین ۲هزار میلی متر در جنوب تا ۱,۲۵۰ میلی متر در شمال متغیر است، این سرزمین پرآب و علف است و رودخانه های این کشور و نیز دریاچۀ عظیم سد آکوسومبو زیستگاه تمساح های غول پیکر، اسب آبی، و گاو دریایی است و تنوع و فراوانی حیات وحش ازجمله شیر، ببر، پلنگ، کفتار، فیل، و بز کوهی از ویژگی های آن به شمار می آید. بیشتر نواحی مسکونی غنا در نواحی جنوبی متمرکز ند و شهرهای مهم آن عبارت اند از آکرا، کیپ کوست، سکوندی ـ تاکورادی، اوبوئاسی، کوماسی، و تاماله.
اقتصاد. حدود ۶۰ درصد از نیروی کار این کشور به کشاورزی اشتغال دارند و قهوه، چوب، الوار، و موز عمده ترین اقلام صادراتی این کشور است. نواحی شمالی غنا نیز به کشت سیب زم ...

نقل قول های غنا

غنا با نام رسمی جمهوری غنا، حکومتی مرکزی با نظام جمهوری و لیبرال دموکراسی در غرب آفریقا در سواحل اقیانوس اطلس و خلیج گینه قرار گرفته است.
• «پرچم: پرچم غنا در زمان استعمار انگلیس، پرچم بریتانیا بود ولی در آن عبارت GC به چشم می خورد که حروف اختصاری ساحل طلا (Gold Coast) بود . در پرچم امروزی غنا که رنگ های آن ابتدا در سال ۱۸۹۴م در پرچم کشور اتیوپی به کار رفته و بعدها از سوی کشورهای دیگر آفریقایی مورد استفاده قرار گرفته، نوار قرمز نشانهٔ استقلال، نوار زرد به معنای ثروت و رنگ سبز نشانهٔ جنگل ها و کشتزارهای این کشور است. در داخل نوار زرد یک ستارهٔ سیاه به چشم می خورد که نشانهٔ ستارهٔ راهنمای آزادی کشورهای آفریقایی محسوب می شود. طرح این پرچم به سال ۱۹۵۷م و استقلال غنا مربوط می شود.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

غنا در جدول کلمات

غنا
آکرا
رییس جمهوری غنا و رییس دوره ای اتحادیه آفریقا
جانکوفور

معنی غنا به انگلیسی

affluence (اسم)
غنا ، فراوانی ، وفور ، فزونی
wealth (اسم)
غنا ، وفور ، سامان ، دارایی ، خواست ، سرمایه ، مال ، زیادی ، ثروت ، توانگری ، تمول ، سرکیفی
exuberance (اسم)
غنا ، فراوانی ، وفور ، فزونی ، سرک ، کثرت ، بسیاری ، فرط فیض
richness (اسم)
غنا ، تمول
enrichment (اسم)
غنا ، غنی سازی ، پرمایگی
music (اسم)
غنا ، ساز ، اهنگ ، خنیا ، موسیقی ، موزیک ، رامشگری
singing (اسم)
غنا ، سرود ، سرایش ، خوانندگی ، خنیا
song (اسم)
غنا ، اواز ، سرود ، تصنیف ، شعر ، ترانه ، سرود روحانی ، نغمه ، خنیا
opulence (اسم)
غنا ، وفور ، توانگری ، دولتمندی
abloom (صفت)
پر شکوفه ، شکوفان ، غنا
bloomy (صفت)
پر شکوفه ، غنا ، پرگل ، رشدکننده
blooming (صفت)
غنا ، خرم ، سبز ، گل دار ، شکوفه دهنده

معنی کلمه غنا به عربی

غنا
اغناء

غنا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مهسا
پاکدامنی
هانیه
غِنا=نغمه، آواز
توجه کنید غِنا با غَنا در معنی تفاوت دارد و غَنا به معنی بی نیازی است
حسین
بی نیازی
سارا
توانگری
قدرت منصوری ،کوهدشت
آلات وابزار موسیقی.آهنگ،ابزار کار مطربان و رامشگران و خنیاگران.نغمه و آواز، رقص و پایکوبی و،،،،اما غَنا به معنای توانگری و ثروت و جاه و جلال و شکوه است و مستغنی یعنی بی نیازی.
امیر
به معنای بی نیازی-هم خانواده ها: مستغنی-غنی با کلمه ی غِنا به معنای نغمه متفاوت است
قدرت منصوری عبدولی
غنا به فتح غ : بی نیازی،توانگری،متمول،ممتمکن،مایه دار و ثروتمند،مستغنی.
عبدالحمید قدوسیان
آواز، آوازخوانی، سرود، نغمه، آواز خوش و طرب انگیز
عبدالحمید قدوسیان
توانگری، بی نیازی، دولتمندی، ثروت
عبدالحمید قدوسیان
متضادِ فقر
Fatemeh
سرود و موسیقی
محمد مهدی ده نبی
حرکات موزون ، رقص
محسن
سرود و موسیقی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی غنا   • کشوری در مرکز اروپا   • غنا چیست   • کشور غنا   • موسیقی غنا   • قنا   • مرکز غنا در جدول   • غناء   • مفهوم غنا   • تعریف غنا   • معرفی غنا   • غنا یعنی چی   • غنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غنا

کلمه : غنا
اشتباه تایپی : ykh
آوا : qanA
نقش : اسم
عکس غنا : در گوگل

آیا معنی غنا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )