برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1557 100 1
شبکه مترجمین ایران

عمار بن یاسر

عمار بن یاسر در دانشنامه اسلامی

عمار بن یاسر
عمار بن یاسر صحابه بلند مرتبه پیامبر(ص)، از نخستین مسلمانان و از شیعیان امام علی(ع).
عمار از یاران نزدیک امام علی(ع) و از جمله نخستین شیعیان آن حضرت بود. بعد از وفات پیامبر(ص)، وی در حمایت از علی(ع) از بیعت با ابوبکر سرباز زد. در زمان خلیفه سوم وی از جمله مخالفان خلیفه بود و با او درگیری هایی داشت و در اعتراضات علیه او شرکت داشت. در زمان خلافت علی(ع) از همراهان آن حضرت بود و در جنگ صفین در رکاب امیرالمؤمنین(ع) جنگید و به دست لشکریان معاویه شهید شد. پیامبر(ص) در حدیثی شهادت وی به دست گروه باغی (=شورشگر) را از پیش اطلاع داده بود.
عمار بن یاسر بن عامر، کنیه اش ابویقظان، و حلیف (= هم پیمان) بنی مخزوم بود. نسب عمار به خاندان عنس بن مالک از قبایل قحطانی و ساکن یمن می رسد. یاسر پدر عمار در جوانی به مکه آمد و در آنجا اقامت کرد و با ابو حذیفه که از بنی مخزوم بود پیمان بست.
عمار یاسر از اصحاب خاص پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و از نخستین ایمان آورندگان، در مکه بود. همواره پیرو رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) بود و در همه نبردهای آن حضرت شرکت داشت.
«عمار یاسر» در حدود ۴۴ سال قبل از بعثت به دنیا آمد. پدرش «یاسر» نام داشت که از مردم یمن بود و بعدها در مکه ساکن گشت.سمیه، مادر عمار، کنیز ابوحذیفه بود. او کنیزش را به همسری یاسر در آورد و یاسر از آن زن صاحب فرزندی شد که نام او را عمار گذاشتند. ابو حذیفه بعدها عمار را از قید رقیت آزاد کرد و از این رو از موالی بنی مخزوم به حساب آمد.
اسلام آوردن عمار
بعد از بعثت پیامبر و بعد از دعوت مخفیانه سه ساله، پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) دعوت خود را آشکارا آغاز نمود. عمار به همراه پدر و مادر و برادرش (عبدالله) در سال پنجم بعثت به حضور پیامبر آمد. و مسلمان شدند و اینان سی و چندمین نفری بودند که اسلام آوردند، در حالی که عمار حدودا ۴۸ سالی داشت.
← شکنجه ی خاندان عمار
عمار، آنچنان به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نزدیک بود که خود می گوید: «کنت تربا لرسول الله فی سنه، لم یکن احد اقرب الیه منی» من ...

عمار بن یاسر در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:عمار یاسر (ح ۵۷ پیش از هجرت ـ۳۷ق)

عمار بن یاسر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عمار بن یاسر   • مفهوم عمار بن یاسر   • تعریف عمار بن یاسر   • معرفی عمار بن یاسر   • عمار بن یاسر چیست   • عمار بن یاسر یعنی چی   • عمار بن یاسر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عمار بن یاسر

کلمه : عمار بن یاسر
اشتباه تایپی : ulhv fk dhsv
عکس عمار بن یاسر : در گوگل

آیا معنی عمار بن یاسر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )