برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1611 100 1
شبکه مترجمین ایران

علوان

معنی اسم علوان

اسم: علوان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام دیگر مرداس پدر ضحاک و نام چندتن از شخصیتهای تاریخی

معنی علوان در لغت نامه دهخدا

علوان. [ ع ِل ْ ] (ع مص ) عنوان کردن کتاب ، و دیباچه نوشتن بر آن. (از ناظم الاطباء): علونت ُ الکتاب بر کتاب عنوان گذاردم. (از لسان العرب ).

علوان. [ ع ُل ْ ] (ع اِ) علوان الکتاب ؛ سرنامه. (منتهی الارب ). عنوان آن. (از لسان العرب ) (از اقرب الموارد).عنوان کتاب و دیباچه و مقدمه ٔ آن. (ناظم الاطباء).

علوان. [ ع َل ْ ] (اِخ ) نام پدر ضحاک است که عجمان وی را مرداس میگفتند. وی از ملوک عرب و برادر شدادبن عاد بود. (از حبیب السیر چ خیام ج 1 ص 180). صاحب مجمل التواریخ و القصص (ص 26) علوان را فرزند عبیدبن عویج ذکر کرده است.

علوان. [ ع َل ْ ] (اِخ ) ابن حسین ، مکنی به ابوالیسیر. محدث است. رجوع به ابوالیسیر شود.

علوان. [ ع َل ْ ] (اِخ ) ابن عاشق پاشا (شیخ...). رجوع به علوان چلبی شود.

علوان. [ ع َل ْ ] (اِخ ) ابن عطیةبن حسن بن محمدبن حداد هیتی حموی. رجوع به علوان حموی شود.

علوان. [ ع َل ْ ] (اِخ ) قیصربن یوسف جبران. قس (کشیش ) (متولد در 1287 هَ. ق.). وی را تصانیف بسیاری است که از آنجمله است : 1- تاریخ کتاب مقدس. 2- خلاصة الصرف و النحو. 3- فرائد المجانی لصفی الخطابة و المعانی. 4- المثال الصحیح لکاهن المسیح. 5- موجز بحث المطالب. (از معجم المؤلفین ج 8 ص 136 از تقویم بکفیا).

علوان. [ ع َل ْ ] (اِخ ) یوسف لعازاری. قس (کشیش ). وی تا پیش از سال 1328هَ. ق. زنده بود. از جمله آثار اوست : 1- أرج الوطنیة فی حیاة الطوباویة جان دارک الباسلة الفرنسیة، که در سال 1910 م. در بیروت چاپ شده است. 2- مرقاة المترجم للصفوف العالیة فی اللغتین الفرنسیة و العربیة.(از معجم المؤلفین ج 13 ص 317 از فهرس المؤلفین ).

معنی علوان به فارسی

علوان
یوسف لعازاری قس وی تا پیش از سال ۱۳۲۸ قمری زنده بود
بابا نعمه الله از خواجگان طریقت نقشبندیه
ابن عاشق علی پاشا بن شیخ مخلص پاشا بابا الباس رومی زاهد متوفی در اماسیه در حدود سال ۷۷٠ قمری او را دیوان شعری است بترکی که در موضوع اطوار سلوک و تصوف است
علی بن عطیه بن محمد بن حداد هیتی حموی شافعی شاذلی صوفی واعظ ناظم فقیه و اصولی است متولد در ۸۷۳ قمری و متوفی در جمادی الاولی ۹۳۶ قمری
علی بن عطیه بن حسن بن محمد بن حداد هیتی حموی شافعی
علی بن عطیه بن حسن بن محمد بن حداد هیتی حموی شاذلی
علی بن عطیه بن حسن بن محمد بن حداد حموی شافعی شاذلی
دهی از دهستان بلوک شرقی بخش مرکزی شهرستان دزفول است ٠

علوان در دانشنامه ویکی پدیا

علوان
علوان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شادگان در استان خوزستان ایران است.
فهرست روستاهای شهرستان شادگان
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان دارخوین قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶ نفر (۷خانوار) بوده است.
علوان الشویع خوانندهٔ اهل اهواز و مبدع سبک آواز عربی علوانیه است که به نام او معروف شد. سبک علوانیه از مرزهای خوزستان و ایران فراتر رفت و در عراق، بحرین و کویت نیز رواج یافت.
هم اکنون هنرمندان و ترانه سرایان این کشورها این سبک را با نام «علوان اهوازی» می شناسند. علوان در این سبک، با نواختن ساز «رباب» که ساز سنتی خوزستان و جنوب عراق است، اشعاری از شاعران نامدار گذشته و حال را می خواند و همزمان با اجرا و ادای اشعار نام شاعر را ذکر می کرد.
علوان در یکی از روستاهای عرب نشین خوزستان به دنیا آمد. در دوران نوجوانی سخت علاقه مند به نوای حزن انگیز می شود. علوان در ابتدا با استفاده از یک گالن خالی روغن و چند تار موی اسب، ساز ربابه را بازسازی می کند و آوازهای حزن انگیز خود را با موسیقی همراه می کند. او در دوران بزرگسالی به همراه همسر و شهلا دخترش به یکی از روستاهای نزدیک اهواز نقل مکان می کند. علوان بیشتر در آوازهای خود بیشتر از اشعار حماسی و اخلاقی استفاده می کرد. او همچنین در آوازهایش مردم را به شجاعت، کرم، صبر، گذشت، صله رحم، پیکار با ظالم و یاری مظلوم دعوت می کرد. علوان لحنی را خواند که در آن از تمام لحن های منطقه خوزستان استفاده شده است. او شروع به خواندن اشعار شاعران قبل از خود کرد. در این لحن هم حالت موسیقی به کار برده می شود و هم یادی از شاعران گذشته می شود.
این نوع آواز بعد از مدتی، مورد استقبال عامه مردم و سایر هنرمندان قرار گرفت و به نام سراینده آن (علوان)، علوانیه نامگذاری شد. در ادبیات علوانیه، به نام شاعر یا گویندهٔ کلام، و زمانی که خواننده و نوازنده یکی است نیز اشاره می شود. امروزه علوانیه به آوازی توأم با آهنگ آرام و غمگین اطلاق می شود که تنها با ساز موسیقی ربابه نواخته می شود. این سبک از هنرهای عامه مردم عرب ایران به حساب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

علوان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علوان الشویع   • علوانیه علی الرشداوی   • اغانی علوانیه   • علوانیه mp3   • دانلود موسیقی علوانیه   • علوانیه اهوازیه   • علوانیه صوتی   • علوانی چشمه ساز   • معنی علوان   • مفهوم علوان   • تعریف علوان   • معرفی علوان   • علوان چیست   • علوان یعنی چی   • علوان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علوان

کلمه : علوان
اشتباه تایپی : ug,hk
عکس علوان : در گوگل

آیا معنی علوان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )