برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1574 100 1
شبکه مترجمین ایران

علا

/'alA/

معنی اسم علا

اسم: علا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: alā) (عربی) (در قدیم) بلندی مقام و مرتبه، بزرگی، رفعت - بزرگی، رفعت

معنی علا در لغت نامه دهخدا

علا. [ ع ُ / ع َ ] (ع اِمص ) بلندی و بزرگی. (غیاث از صراح ) :
دولتت دولت علائی را
مایه و پایه ٔ علا باشد.
مسعودسعد.
اقبال شاه چون ز علا وسنا شده ست
من جمله آفرین علا و سنا کنم.
مسعودسعد.
بر تن حشمت باقیش لباس از شرفت
بر سر دولت پاینده ٔ او تاج علاست.
مسعودسعد.
و رجوع به علاء شود.

علا. [ ع َل ْ لا ] (اِخ ) یکی از دهستانهای بخش مرکزی شهرستان سمنان واقع در قسمت جنوب باختری سمنان. دارای آب و هوای معتدل و خشک. آب قراء آن از قنوات تأمین میشود و محصولات عمده ٔ آن غلات وپنبه و تنباکو و صیفی است. راه شوسه ٔ سمنان به دامغان تقریباً از شمال دهستان و راه آهن از وسط دهستان میگذرد. و ایستگاههای میان دره ، گرم آب ، گراب در طول دهستان واقع است. این دهستان از 15 آبادی بزرگ و کوچک ،و در حدود 48 مزرعه تشکیل شده است. جمع سکنه ٔ آن 4800 تن است. مرکز دهستان قصبه ٔ علا، و قراء مهم آن جام ، رکن آباد، خیرآباد و دوزهیر است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3). علاّء. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 210).

علا. [ ع َل ْ لا ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکز دهستان علاء از بخش مرکزی شهرستان سمنان واقع در 9هزارگزی جنوب خاوری سمنان و 4 هزارگزی شمال راه شوسه ٔ سمنان به دامغان و 2 هزار و پانصد گزی ایستگاه میان دره. سکنه ٔ آن در حدود هزار تن. آب آن از قنات تأمین میشود. محصولات آن غلات و پنبه و پسته و میوه و صیفی است. یک مناره از آثار قدیم دارد. شغل مردان زراعت و هیزم فروشی است. صنایع دستی زنان کرباس بافی میباشد. دارای راه فرعی و دبستان است. مزارع تقی آباد و حسین آباد که هر یک چند تن سکنه دارد و نیز مزارع غیرمسکونی بنام غیاث آباد و محمدآباد و احمدآباد و نوکلاته جزء این قصبه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

معنی علا به فارسی

علا
واحه ایست در شمال حجاز در ۹۸٠ کیلومتری دمشق و ۳۲۳ کیلومتری مدینه . در ازمنه قدیم بنام [ دیدان ] نامیده میشد و آثاری از قرن اول م . در آن باقی است. هنگامی که پیامبر ص. به تبوک میرفت درین محل منزل کرد .
برای استعلا به کار رود بر .
قصبه مرکز دهستان علائ از بخش مرکزی شهرستان سمنان و واقع در ۹ هزار گزی جنوب خاوری سمنان و ۴ هزار گزی شمال راه شوسه سمنان بدامغان و ۲ هزار و پانصد گزی ایستگاه میان دره
نام چشمه ای به دماوند که آب آن دم دارد
آبادیی است در شمال باختری دماوند
عزیز و گرامی است و بلند مرتبه و آنرا پس از ذکر نام خداوند آرند ایزد عز و علا حضرت عز و علا

معنی علا در فرهنگ فارسی عمید

علا
رفعت، بلندی قدر، شرف، بزرگواری.

علا در دانشنامه اسلامی

علا
معنی عَلَا: برتري جست
معنی أَلَا: آگاه باشيد
معنی أَلاََّ: که نه-که نيست
ریشه کلمه:
علو (۷۰ بار)
رؤیة الله جل و علا، ابوالحسن علی بن عمر دارقطنی شافعی (متوفی 385ق)، از جمله آثار کلامی اسلامی پیرامون موضوع رؤیت خداوند در قیامت است.
«رؤیة الله تبارک و تعالی»، نوشته عبدالرحمن بن عمر بن نحاس (متوفی 416ق) و «ضوء الساری إلی معرفة رؤیة الباری»، شهاب‎الدین ابوشامه مقدسی شافعی (متوفی 665ق)، دو رساله دیگری است که به کتاب ضمیمه شده است.
احمد فرید المزیدی، تحقیق کتاب را به انجام رسانده است.
کتاب اول، مشتمل بر شرح حال مختصر دارقطنی، مقدمه نویسنده و 317 روایت است که با ذکر راویان ارائه شده است. رساله ابن نحاس، مشتمل بر شرح حال وی و 18 روایت است. رساله ابوشامه مقدسی نیز مشتمل بر شرح حال وی، مقدمه‎ نویسنده و هشت فصل است.
کتاب با شرح حال مختصر دارقطنی آغاز شده است. ذکر نسب، تاریخ ولادت، توصیف ابن کثیر از وی، اشاره به تعدادی از آثار و تاریخ وفاتش، مطالبی است که با استناد به «سیر أعلام النبلاء» و «تذکرة الحفاظ»، در یک صفحه مطرح شده است‎.
مسئله رؤیت خداوند از موضوعات مهم کلامی است که پیرامون آن دو نظریه نفی‎ و اثبات‎ وجود دارد. گروهی دیدن او را در دنیا (بعضی در بیداری و بعضی در خواب و بیداری) و آخرت ممکن و گروهی دیگر چشم را در هر دو دنیا از دیدن او محروم‎ می‎دانند‎. گروه دوم چون امکان رؤیت را نـفی مـی‎کنند، وقوع آن را که مبتنی بر امکان است نیز منتفی می‎دانند؛ ولی گروه اول که امکان اصل دیدن او را پذیرفته‎اند‎، در‎ وقوع‎ آن به بحث پرداخته‎اند. مجسّمه‎ که‎ خدا‎ را جسم می‎دانند، می‎گویند: رؤیت هم در دنیا واقـع شـده و هم در آخرت برای همه واقع می‎شود. ولی اشاعره که خدا‎ را‎ از‎ جسم بودن تنزیه می‎کنند، می‎گویند: رؤیت در دنیا‎ واقع‎ نشده، ولی در آخرت نه خود رؤیت، یعنی دیده شدن با چشم که مـخصوص اجـسام اسـت، بلکه حاصل آن‎، یعنی‎ عـلمی‎ کـه در پی دیـدن با چشم پدید می‎آید و از علم‎ با قوای ادراکی دیگر روشن‎تر است، فقط برای مؤمنین اتفاق می‎ ...

علا در جدول کلمات

ساخته بهروز افخمی با بازی جمشید هاشم پور | محمد صالح علا و آتیلا پسیانی
عقرب
ساخته دیگری از علی شاه حاتمی با بازی محمدصالح علا | یوسف مرادیان | مهناز افشار و سارا خوئینی ها در سال 78
دوستان

معنی کلمه علا به عربی

علا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضوان
سبب رفعت و بزرگی
علا
بلندی ومرتفع بلند قامه
علی باقری
علا(ală) : [ اصطلاح چوپانی ] گوسفند یا بزی که گوش بلندی دارد..

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علا   • فرزندان محمد صالح علا   • رستوران علا   • اشعار محمد صالح علا   • عکس محمد صالح علا و همسرش   • پسر محمد صالح علا   • باران صالح علا   • فریدون علا   • مفهوم علا   • تعریف علا   • معرفی علا   • علا چیست   • علا یعنی چی   • علا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علا

کلمه : علا
اشتباه تایپی : ugh
آوا : 'alA
نقش : اسم
عکس علا : در گوگل

آیا معنی علا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )