برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1620 100 1
شبکه مترجمین ایران

عقیل

/'aqil/

مترادف عقیل: خردمند، عاقل، فهیم، لبیب، بزرگوار، گرامی

معنی اسم عقیل

اسم: عقیل
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: aqil) (عربی) خردمند و بزرگوار، عاقل و گرامی، (در اعلام) فرزند ابوطالب و فاطمه ی بنت اسد و برادر امیرالمؤمنین علی (ع) - خردمند و بزرگوار، عاقل و گرامی، نام برادر علی (ع) و پسر موسی کاظم (ع)

معنی عقیل در لغت نامه دهخدا

عقیل. [ ع َ ] (ع ص ) مرد زیرک و بسیار دانا. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). معقول. (اقرب الموارد). خردمند و بزرگوار. عاقل و گرامی. (فرهنگ فارسی معین ). || (اِ) زانوبند شتر. (غیاث اللغات ) (آنندراج ).

عقیل. [ ع ُ ق َ ] (اِخ ) جدی است جاهلی و فرزندان او بطنی از خزیمه ، از عدنانیه را تشکیل میدهند و آنان را در سرزمین عراق و الجزیرة حکومتی بود و در عهد سلاطین سلجوقی کار آنان بالا گرفت. (از الاعلام زرکلی به نقل از نهایة الارب ).

عقیل. [ ] (اِخ ) مالک و عقیل ، دو ندیم جذیمةالابرش ، که دوستی و وفای دو تن را بدان دو مثل زنند. (یادداشت مرحوم دهخدا).

عقیل. [ ع ُ ق َ ] (اِخ ) موضعی است به حوران. (منتهی الارب ). قریه ای است از قرای حوران از ناحیه ٔ لوی از اعمال دمشق. (از معجم البلدان ).

عقیل. [ ع َ ] (اِخ ) ابن ابی طالب عبدمناف بن عبدالمطلب هاشمی قرشی ، مکنی به ابویزید. برادر بزرگتر علی بن ابی طالب (ع ). وی در جاهلیت شهرتی بسیار داشت و یکی از چهار تنی بود که قریش در منافرات و منازعات خود برای حکمیت بدانها رجوع میکرد. (سه تن دیگر مخرمة، و حویطب ، و ابوجهم بوده اند). عقیل تا غزوه ٔ بدر در شرک باقی بود و در این غزوه قریش او را وادار ساختند تا با مسلمانان بجنگد و چون به اسارت مسلمین درآمد، با فدیه ٔ عباس بن عبدالمطلب آزاد شد و به مکه بازگشت و پس از واقعه ٔ حدیبیة اسلام آورد،و به سال هشتم هجری به مدینه مهاجرت کرد و در غزوه ٔمؤتة همراه مسلمین شرکت جست. هنگامی که برادرش علی (ع ) به خلافت رسید از وی جدا شد و به معاویه پیوست ، و در اواخر عمر بینایی خویش را از دست داد. عقیل در زمان خود آگاهترین قریش در شناختن ایام و انساب آنان بود. و مردم در مسجد مدینه انساب و اخبار را از او میگرفتند. عقیل به سال 60 هَ.ق. در ابتدای خلافت یزید درگذشت و برخی درگذشت او را در ایام معاویه میدانند. در حلب و نواحی آن گروهی میزیستند که به او نسبت داشتند و به بنی عقیل شهرت داشتند. (از الاعلام زرکلی به نقل از الاصابة و البیان و التبیین و نکت الطالبیین و طبقات ابن سعد و تاج العروس و مقاتل الطالبیین ).

عقیل. [ ] (اِخ ) ابن بلال بن جریر. نبه ٔ جریر شاعر معروف ،شاعری مقل ّ (کم شعر) است. (از الفهرست ابن الندیم ). ...

معنی عقیل به فارسی

عقیل
ابن کعب بن عامر ابن صعصعهیکی از قبایل قدیم جزیره العرب و آن بطنی است از هوازن قیس عیلان . مسکن این قبیله در جنوب نحد است . توبه بن الحمیر و مجنون لیلی الاخیلیه از شاعران این قبیله و بشار ابن برد شاعر از موالی ایشان بود.
معقول، مردگرامی و ردمند
( صفت ) خردمند و بزرگوار عاقل و گرامی .
ابن موسی الکاظم ( ع ) یکی از فرزندان امام موسی کاظم ( ع ) است
دهیست از دهستان قره کهریز بخش سربند شهرستان اراک در ۶ کیلومتری راه عمومی کوهستانی و سردسیر ۸۹۵ تن سکنه محصول غلات صیفی شغل زراعت و قالی بافی .
ده از دهستان قره کهریز بخش سربند شهرستان اراک
صاحب سندباد نامه آنرا صفت اسب آورده است منسوب به سرزمینی یا شخصی : و در زیر ران آورد اغربی محجلی عقیلی نژاد از نسل اعوج و لاحق ماه جبهتی مشتری طلعتی صخره گذاری صحرا نوردی کوه پیکری زمین هیکلی ابر رفتاری رعد آوازی
از علمای نحو بوده
فقیه و متکلم معروف شیعی در اوائل قرن چهارم
اوراست کتاب الاوهام الواقعه للنووی
فاطمه دختر اسد بن هاشم بن عبد مناف قرشی هاشمی مادر امیر المومنین ( ع ) و سه برادر وی طالب و عقیل و جعفر بود .
نام مکانی است : معقل بن یسار در بصره به آخر عهد معاویه درگذشت نهر معقلی در بصره و خرمای عقیل بدو منسوبست .
مکنی به ابو الخلفائ از قبیله عقیل بود

معنی عقیل در فرهنگ معین

عقیل
(عَ) [ ع . ] (ص .) خردمند، گرامی .

عقیل در جدول کلمات

پناه دهنده مسلم بن عقیل که به شهادت رسید
هانی

عقیل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرعلی
عقیل‌یعنی‌‌زیرک‌وباهوش
عقیل‌یعنی‌زیبا
شاهینم
عقیل‌به‌معنای،زیرک،باهوش،عقل،خردمند،دانا
یونس
عقیل =از کلمه عقل می آید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عقیل   • طالب بن أبي طالب   • اسم عقیل   • طالب بن ابیطالب   • طالب برادر امام علی   • جعفر بن ابیطالب   • سایت عقیل   • طلیق بن ابیطالب   • مفهوم عقیل   • تعریف عقیل   • معرفی عقیل   • عقیل چیست   • عقیل یعنی چی   • عقیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عقیل

کلمه : عقیل
اشتباه تایپی : urdg
آوا : 'aqil
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس عقیل : در گوگل

آیا معنی عقیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )