برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1662 100 1
شبکه مترجمین ایران

عزیر (پیامبر)

عزیر (پیامبر) در دانشنامه اسلامی

عزیر (پیامبر)
عُزَیر از پیامبران قوم بنی اسرائیل. وی به امر خدا در سن جوانی از دنیا رفت و پس از صدسال زنده شد. در قرآن در سوره توبه ایه ۳۰ نام وی یک بار آمده است. اما در جای دیگر قرآن نیز به وی اشاره ای شده است. در دوره وی بخت النصر پادشاه بابل، بیت المقدس محل سکونت بنی اسرائیل را ویران کرد و آنان را به بابِل به اسارت برد. در یهودیت، عزیر احیاکننده تورات معرفی شده است.
عزیر از نسل هارون برادر موسی(ع) است. او و برادر دوقلویش عزیز از پدر و مادری که ساکن در بیت المقدس بودند به دنیا آمدند. در برخی منابع به ارمیا از وی یاد می شود. وی یکی از پیامبران قوم بنی اسرائیل معرفی شده است. در قرآن یک مرتبه به نام عزیر تصریح شده است. برخی مفسران آیه ۲۵۹ سوره بقره را نیز درباره عزیر دانسته اند. عزیر در دوران پادشاهی هخامنشیان می زیسته است. در زبان عبری و متون یهودی، عزرا خوانده می شود.
بر اساس قرآن و برخی منابع تاریخی عزیر در سن جوانی به امر خدا روح از بدنش جدا شد و پس از صد سال زنده شد. زندگی او در این مرحله سی سال طول کشید. این مسأله در جریان عبور عزیر از روستایی که ساکنان آن از دنیا رفته بودند اتفاق افتاد. عزیر با دیدن استخوان انسان های مرده با خود درباره چگونگی زنده شدن مردگان پرسید. به امر خدا او و مرکبش از دنیا رفتند و پس از صد سال زنده شدند. پس از زنده شدن عزیر از وی درباره مدت زمانی که بر او گذشت سؤال شد. عزیر تصور می کرد یک روز یا کمتر خوابیده است. به او گفته شد صد سال از جان دادنش گذشته است اما غذا و خوراکی که همراهش بود هنوز فاسد نشده است. سپس از سوی خدا به وی گفته شد به استخوان های مرکبش که همزمان با عزیر از دنیا رفته بود نگاه کند تا از چگونگی زنده شدن مردگان و معاد آگاه شود. او پس از این واقعه به توانا بودن خدا اقرار کرد. این ماجرا در سوره بقره ذکر شده است. مراغی از مفسران اهل سنت معتقد است عزیر قبض روح نشده بود بلکه در این مدت در حالتی شبیه بیهوشی به سر می برده است.

عزیر (پیامبر) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عزیر (پیامبر)   • مفهوم عزیر (پیامبر)   • تعریف عزیر (پیامبر)   • معرفی عزیر (پیامبر)   • عزیر (پیامبر) چیست   • عزیر (پیامبر) یعنی چی   • عزیر (پیامبر) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عزیر پیامبر

کلمه : عزیر (پیامبر)
اشتباه تایپی : ucdv (~dhlfv)
عکس عزیر (پیامبر) : در گوگل

آیا معنی عزیر (پیامبر) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )