برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1514 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالرحمن بن اشعث

عبدالرحمن بن اشعث در دانشنامه اسلامی

عبدالرحمن بن اشعث
عبدالرحمن بن محمد بن اشعث (۹۵ق)، منسوب به خاندان حارث بن معاویه بن کنده است. وی از سرشناسان عرب و از حامیان خاندان اموی بود که به تدریج به مخالفان آن تبدیل شده و علیه ایشان دست به شورش زد که از سال ۸۱ تا سال ۸۲ هجری را در بر گرفته و دامنه آن از سیستان تا بصره گسترش یافت.
خاندان ابن اشعث در میان قبیله کنده و دیگر قبایل مجاور عرب اعتبار زیادی داشتند این خادان خدمات زیادی به امویان نمودند.
روابطه اشعث با خاندان علی
روابط اشعث و فرزندان وی با خاندان علی (علیه السّلام) و شیعیان در آغاز خوب بود، اشعث در جنگ صفین گرچه نه راسخ قدم، اما در هر حال در سپاه امام علی (علیه السّلام) بود و در ماجرای حکمیت و انتخاب شدن ابوموسی اشعری به عنوان نماینده عراقیان نقش داشت. به تدریج روابط شیعیان و خاندان ابن اشعث به سردی و خصومت گرایید. زمانی که مسلم بن عقیل در کوفه پنهان شده بود، عبدالرحمن بن محمد بن اشعث محل اختفای او را یافت و به عبیدالله بن زیاد خبر داد و این اولین نقش او در عرصه سیاست بود که ایفا کرد. محمد بن اشعث، پدر وی نیز در جنگ با مسلم نقش فرماندهی سپاه عبیدالله را داشت. در جنگ بین مختار و مصعب بن زبیر، عبدالرحمن، پدر و برادرانش در جبهه زبیریان بودند. کشته شدن پدرش در این جنگ او را در دشمنی با شیعه مصمم تر و کینه توزتر نمود؛ به طوری که نظر مثبت خود را برای کشتن اسیران شیعه هم قبیله ایش اعلام کرد.
ادوار زندگی عبدالرحمن
ابن اشعث ابتدا جزء امویان بود ولی بعدا با آنها در افتاد و به جنگ با آنها پرداخت.
← والی فارس
...

عبدالرحمن بن اشعث را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالرحمن بن اشعث   • مفهوم عبدالرحمن بن اشعث   • تعریف عبدالرحمن بن اشعث   • معرفی عبدالرحمن بن اشعث   • عبدالرحمن بن اشعث چیست   • عبدالرحمن بن اشعث یعنی چی   • عبدالرحمن بن اشعث یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالرحمن بن اشعث

کلمه : عبدالرحمن بن اشعث
اشتباه تایپی : ufnhgvplk fk haue
عکس عبدالرحمن بن اشعث : در گوگل

آیا معنی عبدالرحمن بن اشعث مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )