برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1398 100 1

صحاح سته

معنی صحاح سته در لغت نامه دهخدا

صحاح ستة. [ ص ِ ح ِ س ِت ْ ت َ ] (اِخ ) رجوع به صحاح شود.

صحاح سته در دانشنامه اسلامی

صحاح سته
صحاح به ترتیب زمان از این قرار است:۱ـ صحیح بخاری یا (الجامع الصحیح) از ابو عبدالله محمد بن اسماعیل بخاری متوفی ۲۵۶ ه.۲ـ صحیح مسلم از ابو الحسین مسلم بن حجاج قشیری نیشابوری متوفی ۲۶۱ ه.۳ـ سنن ابن ماجه از محمد بن یزید بن ماجه قزوینی متوفی ۲۷۳ ه.۴ـ سنن ابی داود از سلیمان بن اشعث بن اسحق سجستانی متوفی ۲۷۵ ه.۵ـ جامع ترمذی یا (سنن ترمذی) از ابو عیسی محمد بن عیسی بن سوره متوفی ۲۷۹ ه.۶ـ سنن نسائی (مسمی به مجتبی) از ابو عبد الرحمن احمد بن شعیب متوفی ۳۰۳ ه.
...
صحاح سته
صحاح سِتّه، عنوان شش مجموعه بزرگ از کتب حدیثی اهل سنت است. این کتاب ها نزد اهل سنت اعتبار بسیاری دارند؛ به گونه ای که پس از قرآن کریم مهمترین منابع دینی آنان به شمار می آیند. هر چند تنها دو عنوان از این کتاب ها صحیح و چهار عنوان دیگر، سنن است اما به همه آنها صحاح به (معنای صحیح ها)می گویند. این منابع عبارتند از: صحیح بخاری، صحیح مسلم، سنن ابی داوود، سنن ابن ماجه، سنن ترمذی و سنن نسائی.
بنابر نظر معیارهای حدیث شناختی علمای شیعه و حتی برخی از علمای اهل سنت، برخی از احادیث این منابع، ضعیف و حتی ساختگی اند.
نام کامل این کتاب، «الجامع المسند الصحیح المختصر من امور رسول الله (ص) و سننه و ایامه» و معتبرترین‏ کتاب حدیث در نزد اهل تسنن پس از قرآن کریم است که توسط محمد بن اسماعیل بخاری (۱۹۴ـ۲۵۶ق) طی ۱۶ سال و از میان ۶۰۰۰۰۰ حدیث ضبط و ثبت گشته است. این کتاب موضوعات عقیدتی و فقهی را دربردارد.
صحاح سته
«صحاح سته» عنوان عمومی شش مجموعه بزرگ از کتب حدیث در اهل تسنن است. این کتاب در نزد اهل سنت از موفق ترین و معتبرترین کتب حدیث می باشد. مولفان این کتب ایرانی هستند، اعم از ایرانی ایرانی نژاد یا ایرانی عرب نژاد. این که از چه زمانی، این اعتبار و موثقیت، نسبت به این کتب (صحاح سته) داده شده، مشخص نیست زیرا از اواخر قرن 6 م هـ.ق به بعد است که این عنوان (صحاح سته) دیده می شود. اهل سنّت همه احادیث فراهم آمده در کتب یاد شده را صحیح می دانند؛ صحاح سته یعنی (شش صحیح) که عبارتست ا ...

صحاح سته در دانشنامه ویکی پدیا

صحاح سته
صحاح ستّه یا کتاب های صحیح شش گانه، معتبرترین کتب حدیث نزد اهل سنت است. این کتاب ها پس از قرآن کریم مهم ترین منابع دینی است که در دسترس اهل سنت است و توسط علمای اهل سنت مطالعه و استفاده می شود. این کتب عبارت اند از:
صحیح بخاری
صحیح مسلم
سنن ابوداود
سنن ترمذی
سنن نسائی
سنن ابن ماجه
در بین این کتابهای حدیث، لفظ صحیح تنها به دو کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم اختصاص داده می شود در حالی که چهار کتاب حدیث دیگر، هم شامل احادیث صحیح و هم غیر صحیح هستند؛ بنابراین لفظ صحاح سته (یعنی کتابهای صحیح شش گانه) به اشتباه در بین عموم رایج شده است.
دو کتاب دیگری که به عنوان منابع اولیه به صحاح سته اضافه می شوند عبارتند از موطأ مالک ومسند احمد بن حنبل که به این ترتیب مجموع این کتابهای هشت گانه، مورد رجوع علمای اهل سنت می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صحاح سته در دانشنامه آزاد پارسی

صِحاح سِتّه
شش کتاب از جوامع حدیث اهل سنّت. به ترتیب زمان تألیف عبارت اند از ۱. الجامع الصحیح، مشهور به صحیح بخاری تألیف محمد بن اسماعیل بخاری؛ ۲. صحیح مسلم، تألیف مسلم بن حجاج قشیری نیشابوری؛ ۳. سنن ابن ماجه؛ ۴. سنن ابی داود تألیف ابوداود سلیمان بن اشعث سجستانی؛ ۵. جامع (سنن) ترمذی تألیف ابوعیسی ترمذی؛ ۶. سنن نسائی، تألیف ابوعبدالرحمان احمد بن شعیب نسائی. برخی هم به جای سنن ابن ماجه، مُوَطّأ مالک و بعضی دیگر به جای آن سنن دارمی را نام برده اند. از دو کتاب نخستین به صحیحین تعبیر می کنند. بر هریک از این کتب شروح و تعلیقه های گوناگون نوشته شده و هریک بارها چاپ شده است.

ارتباط محتوایی با صحاح سته

صحاح سته را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
هو
صحیح بخاری
صحیح مسلم
جامع ترمذی
جامع مفیدی
سنن النسایی
سنن ابن ماجه قزوینی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صحاح سته   • مفهوم صحاح سته   • تعریف صحاح سته   • معرفی صحاح سته   • صحاح سته چیست   • صحاح سته یعنی چی   • صحاح سته یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صحاح سته
کلمه : صحاح سته
اشتباه تایپی : wphp sji
عکس صحاح سته : در گوگل

آیا معنی صحاح سته مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )