برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1613 100 1
شبکه مترجمین ایران

شوش (شهر باستانی)

شوش (شهر باستانی) در دانشنامه ویکی پدیا

شوش (شهر باستانی)
شوش واقع در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های شناخته شدهٔ جهان است، احتمالاً به سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد پایه گذاری شده، با وجود این که نخستین آثار یک دهکدهٔ مسکونی در آن مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد هستند. طبق اسناد باستانی شوش از مهم ترین و باشکوه ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده است و فعالیت های باستان شناسی در آن ادامه دارد.
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
این شهر باستانی به همراه آرامگاه دانیال نبی و تحت نام بقعه دانیال نبی/ شهرشوش و تپه های مجاور در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۵۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پرونده محوطه تاریخی شوش در سی و نهمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) که در ژوئیه ۲۰۱۵ در شهر بن آلمان برگزاری شد با موافقت اعضا به ثبت جهانی رسید. این پرونده توسط متخصصان ایرانی و با مدیریت و ریاست محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی ارائه و دفاع شد و به عنوان هجدهمین اثر میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید. پرونده میراث فرهنگی شوش شامل کاخ شاپور، کاخ آپادانا، دروازه شرقی، کاخ هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه های آکروپول و قلعه فرانسوی هاست.
شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده، که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته است، یکی تمدن میان رودان و دیگری تمدن عیلام. قرار گرفتن این منطقه در شمال خلیج فارس و نیز همسایگی با میان رودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته است.
عکس شوش (شهر باستانی)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شوش (شهر باستانی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شوش (شهر باستانی)   • مفهوم شوش (شهر باستانی)   • تعریف شوش (شهر باستانی)   • معرفی شوش (شهر باستانی)   • شوش (شهر باستانی) چیست   • شوش (شهر باستانی) یعنی چی   • شوش (شهر باستانی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شوش شهر باستانی

کلمه : شوش (شهر باستانی)
اشتباه تایپی : a,a (aiv fhsjhkd)
عکس شوش (شهر باستانی) : در گوگل

آیا معنی شوش (شهر باستانی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )