برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1446 100 1

شهرستان ممسنی

شهرستان ممسنی در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان ممسنی
شهرستان مَمَسَنی یکی از شهرستان های تاریخی و کهن استان فارس در ایران است. مرکز این شهرستان، شهر نورآباد می باشد. شهرستان ممسنی از لحاظ جغرافیایی در غرب شیراز قرار گرفته است. جمعیت این شهرستان نیز طبق سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۵، برابر با ۱۱۷٬۵۲۷ تن بوده است.
دوران پیش از تاریخ
منطقه ای که ممسنی در آن ایجاد شده است اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دام داری بوده اند، قرار گرفت. به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این منطقه، قوم شول، از دیگر اقوام لر بوده اند. در چند سال گذشته و با کشف منابع نفتی در حوزه ممسنی، این شهر مورد توجه بیشتری قرار گرفت. فراگیری علم در سطح بالا و همچنین کشاورزی فوق العاده با محصولات مرغوب مورد توجه مردم ممسنی از زمان های گذشته تا به امروز بوده است. شهرستان ممسنی به شهر دانشجو در کشور نیز شهره می باشد. وجود بنای هخامنشی لیدوما در این شهرستان که دارای قدمتی پنج هزار ساله می باشد از پربار بودن تاریخ این دیار حکایت دارد.
ممسنی را شولستان نیز خوانده اند که به معنای سرزمین شول هاست. شول ها یکی از طوایفی بودند که پس از استقرار در این ناحیه، به این نام مشهور شدند. مرکز ولایتی که ممسنی در آن قرار داشت، شهر شاپور در چند کیلومتری کازرون بود که نوشته اند در زمان تزلزل حکومت سامانیان، به وسیله ابوسعید شبانکاره با خاک یکسان شد؛ ولی در زمان حکومت سلجوقیان دوباره تعمیر و بازسازی شد و رونق گذشته خود را بازیافت. منطقه ای که ممسنی در آن ایجاد شده است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دامداری بوده اند، قرار گرفت. به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این شهر قوم شول بوده اند.
برای اولین بار نام ممسنی را در حوادث مربوط به سال های ۱۱۶۵ و ۱۱۶۶ می بینیم و آن وقتی است که جعفرخان زند برادرش محمدخان را برای مجازات ایلات سلحشور ممسنی روانه ناحیه کرد و باید دانست که خاندان زند با طوایف ممسنی روابط خویشاوندی داشت. مادر محمدخان زند از ممسنی بود.
عکس شهرستان ممسنی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان ممسنی

شهرستان ممسنی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان ممسنی   • مفهوم شهرستان ممسنی   • تعریف شهرستان ممسنی   • معرفی شهرستان ممسنی   • شهرستان ممسنی چیست   • شهرستان ممسنی یعنی چی   • شهرستان ممسنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان ممسنی
کلمه : شهرستان ممسنی
اشتباه تایپی : aivsjhk llskd
عکس شهرستان ممسنی : در گوگل

آیا معنی شهرستان ممسنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران