برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1638 100 1
شبکه مترجمین ایران

شعبان

/Sa'bAn/

معنی اسم شعبان

اسم: شعبان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام ماه هشتم از سال قمری

معنی شعبان در لغت نامه دهخدا

شعبان. [ ش َ ] (ع اِ) نام ماه هشتم از ماههای تازیان. ج ، شَعبانات ، شَعابین. (از اقرب الموارد) (از ناظم الاطباء). نام ماهی که دردوره ٔ جاهلی عاذل می گفتند. (از السامی فی الاسامی ) (منتهی الارب ). نام ماه شعبان بدان جهت که شتاب می گذرد. (از منتهی الارب ). وَعِل ، نام شعبان در نزد قدما. (از اقرب الموارد). وعل. (منتهی الارب ). نام ماهی است چون در این ماه خیر کثیر منشعب می گردد و ارزاق عباد منشعب می شوند و تمامی امور مقدره ٔ عالم علیحده علیحده می شوند لهذا به این اسم مسمی گشت. (از غیاث اللغات ) (از آنندراج ). ماه هشتم از ماههای قمری عرب پس از رجب و پیش از رمضان ، و هلال آن را به گل بینند و روز سوم آن عید مولود حسین بن علی (ع ) و روز پانزدهم آن عید تولد امام دوازدهم و پانزدهم آن ایام البیض است که اعمال مستحبه ای دارد. (یادداشت مؤلف ) :
زیشان جز از محال و خرافات کی شنود
آدینه ها و عید نه شعبان و نه رجب.
ناصرخسرو.
کس دگر باره به این دم نرسد
می بخور گرچه مه شعبان است
بخدا ار بحقیقت نگری
مه شعبان و صفر یکسان است.
انوری.
... در آخر شعبان بخورم چندان می
کاندررمضان مست بیفتم تا عید.
(منسوب به خیام ).
- غزال شعبان ؛ نام حیوان کوچکی است. (از ناظم الاطباء).

شعبان. [ ش َ ] (اِخ ) نام قبیله ای از حمیر در یمن. (از ناظم الاطباء) (از منتهی الارب ).

شعبان. [ ش َ ] (اِخ ) نام موضعی در شام. (از ناظم الاطباء).

شعبان. [ ش َ ] (اِخ ) نام آبی مر بنی ابی بکربن کلاب را. (منتهی الارب ) (از معجم البلدان ) (از ناظم الاطباء).

شعبان. [ ش َ ] (اِخ ) دهی از دهستان کسبایر بخش حومه ٔ شهرستان بجنورد.سکنه ٔ آن 287 تن. آب آن از چشمه و محصول آنجا غلات وبن شن و میوه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

شعبان. [ ش َ ] (اِخ ) دهی از دهستان خدابنده ٔ بخش قیدار شهرستان زنجان. سکنه ٔ آن 307 تن و آب آن از چشمه سار و محصول آنجا غلات و بن شن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

شعبان. [ ش َ ] (اِخ ) ابن اسحاق اسراییلی ، معروف به ابن حافی متطبب. او راست : رساله ای در دخان (تنباکو) و آن ...

معنی شعبان به فارسی

شعبان
ناصرالدین اشرف ابن حسین بن ناصربن قلاون یکی از پادشاهان ممالک بحری (جل. ۷۶۴ ه.ق./ ۱۳۶۳ م.- ۷۷۸ ه.ق./ ۱۳۷۶ م.) وی در مقابل حملات عماره پادشاه قبرس به سفاین طرابلس شام و اسکندریه دفاع کرد .
ماه هشتم ازماههای قمری بین رجب ورمضان، شعابین
( اسم ) ماه هشتم از سال قمری عرب و اسلام ماه بین رجب و رمضان .
ماه شعبان چنانکه ماه محرم با وصف حرام بصورت محرم الحرام و رمضان بصورت رمضان المبارک و صفر بصورت صفر المنظر ترکیب شود .
دهی از دهستان دروفرامان بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان است که در سی و پنج هزار گزی سلیمانیه و کنار رودخانه گاماسیاب واقع است ٠ دشتی سردسیر است ٠
نام یکی از دهستان های هندیجان شهرستان خرمشهر
سنجاقی است در انتهای شرق سنجاق در امه از ولایت سالونیک
جانورکی است
دهی از دهستان ولدیان بخش حومه شهرستان خوی . واقع در ۶۵٠٠ گزی خاور خوی و ۱۵٠٠ گزی جنوب شوسه خوی بمرند و جلفا و موقع جغرافیایی آن جلگه و کنار رود قطور و محصول آن غلات و پنبه و حبوبات و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی زنان جوراب بافی است .

معنی شعبان در فرهنگ معین

شعبان
(شَ) [ ع . ] (اِ.) ماه هشتم از سال قمری .

معنی شعبان در فرهنگ فارسی عمید

شعبان
ماه هشتم از ماه های سال هجری قمری، بین رجب و رمضان.

شعبان در دانشنامه اسلامی

شعبان یا شَعبان المُعَظّم هشتمین ماه در تقویم هجری قمری، یکی از عزیزترین ماه های اسلامی و منسوب به پیامبر(ص). شعبان از ریشه شعب است و از آنجا که در این ماه روزی مؤمنان و حسنه در آن منشعب و بسیار می گردد، این ماه شعبان نام گرفت.
ماه شعبان، منسوب به پیامبر اکرم(ص) است. او روزهای ماه شعبان را روزه می گرفت و به ماه رمضان وصل می کرد. روایاتی از معصومین در فضیلت ماه شعبان آمده است، رفتن به بهشت و برخورداری از کرامت الهی در قیامت، پاداش روزه این ماه معرفی شده است.
امام صادق (ع) از امیرالمؤمنین (ع) نقل می کند که آن حضرت می فرمود:
آیت الله حاج شیخ شعبان دیوشلی لنگرودی فقیه وارسته گیلانی، متولد ۱۲۷۵ و متوفای۱۳۴۸ قمری، است.
آیت الله حاج شیخ شعبان دیوشلی لنگرودی گیلانی در نیمه ی شعبان ۱۲۷۵ قمری در قریه ی خوش آب و هوا و سرسبز «دیوشل» که در چهار کیلومتری غرب لنگرودو در مسیر شاهراه لنگرود به لاهیجان واقع شده است، در خانواده ای روحانی و متدین پا به عرصه ی گیتی نهاد. پدرش شیخ مهدی از عالمان ولایت مدار و متقی آن دیار به شمار می رفت. جدش مرحوم شیخ عبدالوهاب اهل خراسان بود که به گیلان مهاجرت کرد و در این دیار ساکن شد. عموهای وی همگی از عالمان سرشناس و ولایت مدار منطقه به شمار می رفتند. شیخ شعبان در کودکی پدر بزرگوارش را از دست داد و تحت حمایت و سرپرستی مادرش که از زنان پاکدامن و آگاه به مسایل دینی بود، قرار گرفت. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در این دیار سپری ساخت و دوره ی مقدمات علوم دینی را در همان موطن خویش به خوبی فرا گرفت. حجةالاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد علی فقیهی، آیت الله زاده ی گیلانی، قدس سره، درباره ی نوجوانی جدش می نویسد: در زمان های سابق برخی از افراد متدین و غالبا متمکن به علت علاقه و ارادت به خاندان عصمت و طهارت، علیهم السلام، و یا پناهنده شدن به آن ذوات مقدس و یا هر علل ممکن دیگر، به بازماندگان توصیه می کردند که جسد آنان را بعد از مرگ به اماکن مقدس و متبرکی نظیر نجف اشرف و کربلاو... حمل و در آن جا دفن ک ...


شعبان در دانشنامه ویکی پدیا

شعبان
شعبان یا شَعبان المُعَظّم (به عربی: شعبان) هشتمین ماه در گاه شماری هجری قمری است.
۳ - ولادت حسین بن علی، سومین امام شیعه (۴ قمری)
روز پاسدار (در ایران)
ماه شعبان، از عزیزترین ماه های اسلامی است و به ماه پیامبر اسلام مشهور است. در این ماه اعمال عبادی زیادی به مسلمانان توصیه شده است.
شعبان نام یکی از ماههای تقویم هجری قمری است؛ و به موارد زیر نیز اشاره دارد:
شعبان جعفری (شعبان بی مخ)
شعبان طاووسی، پدر هیپنوتیزم ایران.
«شعبان» ترانه ای به ترانه سرایی و خوانندگی شاهین نجفی است. این ترانه که در سبک رپ است در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد. در ابتدای ترانه، قسمتی از ترانه مهدی و نقی پخش می شود که شاهین نجفی، بیشتر در این ترانه حال خودش را بیان می کند و از ترانه هایی مانند نقی و مهدی که قبلاً خوانده است، صحبت می کند و در حقیقت نارضایتی خودش را از وضع اقتصادی حال بیان می کند. شاهین نجفی این ترانه را به استاد فریدون پوررضا، استاد آواز خودش تقدیم کرده است.
متن ترانه شعبان
در این ترانه به موضوعاتی هم چون شفا گرفتن فردی که به حرم علی بن موسی الرضا رجوع کرده، مذاکرات هسته ای ایران و اعتیاد پرداخته شده است. شاهین نجفی هم چنین در این ترانه به بهبود اوضاع که یکی از وعده های انتخاباتی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بوده و نیز به شعار انرژی هسته ای، حق مسلم ماست و برخی افراد مانند امیر تتلو که به دنبال مجوز است، اشاره کرده است.
شعبان اشن چی گده؟ (جمله گیلکی که معنی آن به فارسی می شود: شعبان اینا چی میگن؟)
جلو منو بگیر تو رو جون شعبان نزار حرف بزنم تو رو به قرآن / دیگه خستم از این جنگ مداوم بزار منم بگم گور پدر ایران (در این دو بیت، شاهین شخصی بنام شعبان را مورد خطاب قرار میدهد و از او میخواهد که نگذارد مثل همیشه غصه مردم را بخورد و در بیت دوم هم منظورش همین است که دیگه نگذارد که از ایران و ایرانی بگوید)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شعبان در دانشنامه آزاد پارسی

شَعبان
(یا: شعبان المعظم) نام ماه هشتم در گاه شماری (تقویم) هجری قمری اعراب، پس از رجب و پیش از رمضان. در دورۀ جاهلی عاذل نامیده می شد. گفته اند چون در این ماه خیر فراوان و روزی بندگان تقسیم (منشعب) می شود آن را «شعبان» نامیده اند. ولادت امام حسین (ع) در سوم، ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) در چهارم، ولادت حضرت امام زین العابدین (ع) در پنجم، و ولادت حضرت قائم (عج) در پانزدهم این ماه واقع شده است. شب پانزدهم ماه شعبان را شب برات (لیلة البرات) می خوانند؛ روایت است که در این شب به ارادۀ خداوند «براتی» برای رهایی مؤمنان از آتش دوزخ نوشته می شود. همچنین گفته اند که در این شب فهرست کسانی که درطی سال بعد می باید از دنیا بروند، از سوی حضرت حق تسلیم ملک الموت (عزرائیل) می شود. ایام البیض نیز که اعمال مستحبی برای آن قائل شده اند، مقارن با پانزدهم شعبان است.

شعبان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ویسی
لر های جنوبی(بختیاری )::

طایفه لر شعبانی ساکن هندیجان
.بهبهان و ساحل خلیج فارس

معنی هندیجان:: جای پر آب*رود*

طوایف لر منطقه
خدری لیراوی.بهمئی. حیات داوودی.گشتیل (گشتلی.کشتلی )

داریوش اوستا
در بعضی نام است واسم ماه قمری قبل رمصان تست ونیز اسم دوستم بنام شعبان روستایی است وخداوند بابام محمود روستایی را رخمت کند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شعبان   • شعبان بازیگر ترکیه   • شعبان شاهین نجفی   • روستای شعبان   • شعبان ترکیه   • شعبان بازیگر ترکیه ای   • شعبان کیست   • ماه شعبان چه ماهی است   • مفهوم شعبان   • تعریف شعبان   • معرفی شعبان   • شعبان چیست   • شعبان یعنی چی   • شعبان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شعبان

کلمه : شعبان
اشتباه تایپی : aufhk
آوا : Sa'bAn
نقش : اسم
عکس شعبان : در گوگل

آیا معنی شعبان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )