برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1396 100 1

سیرک

/sirak/

معنی سیرک در لغت نامه دهخدا

سیرک. [ رَ ] (اِ مرکب ) گیاهی که برگهای آن را چون در دست نرم کنند بوی سیر میدهد. (گیاه شناسی گل گلاب ص 209).

سیرک. [ رَ ] (اِخ ) دهی است از دهستان چناران بخش حومه ٔ شهرستان مشهد. دارای 156 تن سکنه.آب آن از قنات. محصول آنجا غلات ، چغندر، بنشن و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

معنی سیرک به فارسی

سیرک
یکی از کتب طبی هندوان یا ( سیرک الهندی ) و آن به پهلوی ترجمه شده و عبدالله بن علی آنرا از پهلوی بعربی ترجمه و تفسیر کرده .
محوطه ومحل مخصوصی که در آنجاکارهای ورزشی کنند
( اسم ) نمایشهای پهلوانی و بازی با حیوانات و کارهای عجیب و اعمال خنده آور است که جمعی در روی صحنه ای ( معمولا مدور ) انجام دهند .
دهی است از دهستان چناران بخش حومه شهرستان مشهد .
[ گویش مازنی ] /sirek/ از گیاهان است – سیر – سیر کوهی
[ گویش مازنی ] /jef sirak/ سیر کوهی که در پلو و بورانی به کار رود
[ گویش مازنی ] /sir sirak/ نوعی سبزی صحرایی

معنی سیرک در فرهنگ معین

سیرک
[ فر. ] (اِ.) نوعی نمایش که معمولاً در یک چادر بسیار بزرگ اجراء شود و در آن بازی با حیوانات و کارهای عجیب و اعمال خنده آور روی صحنه انجام دهند.

معنی سیرک در فرهنگ فارسی عمید

سیرک
محل مخصوصی که در آنجا کارهای ورزشی، بندبازی، و سوارکاری به خصوص بازی کردن با حیوانات نمایش داده می شود.
گیاهی علفی شبیه خاکشیر از تیرۀ چلیپاییان که هرگاه برگ آن را در دست نرم کنند بوی سیر می دهد.

سیرک در دانشنامه ویکی پدیا

سیرک
رومیان اولین کسانی بودند که واژه سیرک را به کار بردند در ان زمان به محوطه وسیعی که محل نمایش های مهیجی همچون اسب دوانی آکروبات مسابقه ارابه رانی و کشتی بود سیرک گفته می شد نوع جدید سیرک از سدهٔ ۱۷۰۰ میلادی آغاز به کار کرده است و در ان از شعبده باز دلقک آکروبات باز و همه نوع حیوان رام شده و حتی شیر و خرس هم استفاده می شود.
دائرةالمعارف کودکان و نوجوانان انتشارات پیام آزادی چاپ پنجم سال ۱۳۸۱
بنیان گذار سیرک در ایران خلیل عقاب است. خلیل عقاب در سال ۱۳۰۳ در شهر شیراز متولد گردید. ایشان دوران نوجوانی خود را با ورزش باستانی آغاز کرد و پس از آن به انجام نمایشهای پهلوانی پرداخت و اولین بنیانگذار عملیات پهلوانی به صورت بلیط فروشی و همراه با برنامه آکروباتیک و موزیک و عملیات با حیوانات بود. کارگردانان سینما از وی دعوت به عمل آوردند که در سینما و تلویزیون به اجرای برنامه بپردازد. این هنرمند در شهرها و استانهای مختلف کشور هنرنمایی خود را در معرض دید عموم گذاشت و پس از کسب افتخاراتی به دعوت کشور ژاپن در سال ۱۳۴۹ به آنجا رفت و در تلویزیون فوجی برنامه های خود را به نمایش گذاشت و در سال ۱۳۵۰ از طرف سیرک فاست به ایرلند دعوت گردید و در سال ۱۳۵۱ نیز به دعوت سیرک جری کاتل به انگلیس و بعد از آن به سیرک آریکنو و دریکس تون در کشور ایتالیا وارد گردید. بدنبال آن بیست سال در کشورهای اروپایی، آفریقای و آمریکای مرکزی برنامه اجرا کرد و در نهایت در ایتالیا سیرکی افتتاح کرد به نام ایران و ایتالیا. در اروپا رکوردهای زیادی بدست آورد که بلند کردن فیل ۱۴۰۰ کیلوگرمی با پاهای خود و بلند کردن ۴۵۰ کیلوگرم با دندان از جمله رکوردهای ایشان می باشد.
در سال ۱۳۷۰ به دعوت ایرانیان، به ایران برگشت و ازآن سال سیرکی در ایران افتتاح کرد و در تمامی استانهای کشور به اجرای برنامه پرداخت. اولین بار در ایران سیرکی با ۶۰ نفر هنرمند از ایتالیا، رومانی و پرتغال به اجرای نمایش پرداختند. خلیل ۲ فرزند به نامهای شهرزاد و ابراهیم همراه داشت که پس از او ایشان به اجرای نمایش پرداختند و هنرمندان زیادی را به عرصه هنر آموزش و تحویل دادند.
مدیریت سیرک خلیل عقاب تمام این سال ها بعهده شهلا اشکبوس همسر ایشان بود که در اسفند سال ۸۷ در یک تصادف رانندگی حین سفر کاری با تیم ایتالیای ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیرک در دانشنامه آزاد پارسی

سیرْک (circus)
سیرْک
(برگرفته از واژۀ لاتینی به معنای دایره/میدان گاه) برنامه ای نمایشی. اغلب در خیمه ای بزرگ (چادر بزرگ سیرک) برگزار می شد و برنامه های نمایشی حیوانات، آکروبات بازی، و دلقک بازی را دربر داشت. در ۱۸۷۱، فینیاس تیلور بارنم در امریکا، «بزرگ ترین نمایش روی زمین» را خلق کرد. در دهۀ ۱۹۸۰، محبوبیت حرکات نمایشی حیوانات کاهش یافت. سیرک، در آغاز پیدایی خود در روم باستان، میدانگاهی برای مسابقات ارابه رانی و نبردهای گلادیاتوری بود.

ارتباط محتوایی با سیرک

سیرک در جدول کلمات

در سیرک فعالیت دارد
دلقک

معنی سیرک به انگلیسی

cirque (اسم)
دایره کوچک ، سیرک ، چالگاه ، میدان کوچک
circus (اسم)
سیرک ، چالگاه
hippodrome (اسم)
سیرک ، میدان اسب دوانی ، اسپریس

معنی کلمه سیرک به عربی

سیرک
ساحة الالعاب , سيرک

سیرک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ه
جای که کار های عجیب نمایش داده میشود و برای نمایشدادن
کار های خنده دار است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سیرک در تهران   • سیرک کرج   • سیرک ایتالیا   • گیاه سیرک   • سیرک ایران پرتغال   • سیرک راشن   • سیرک پارک ارم   • خرید بلیط سیرک   • معنی سیرک   • مفهوم سیرک   • تعریف سیرک   • معرفی سیرک   • سیرک چیست   • سیرک یعنی چی   • سیرک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیرک
کلمه : سیرک
اشتباه تایپی : sdv;
آوا : sirak
نقش : اسم
عکس سیرک : در گوگل

آیا معنی سیرک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )