برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1398 100 1

سید محمد حسینی بهشتی

سید محمد حسینی بهشتی در دانشنامه اسلامی

سید محمد حسینی بهشتی
شهید "آیة الله دکتر حسینی بهشتی" در دوم آبان ماه ۱۳۰۷ هـ. ش در خانواده ای روحانی و متدینی در اصفهان دیده به جهان گشود. پدر بزرگ مادرش مرحوم "حاج میر محمد صادق مدرس خاتون آبادی" از مراجع و مجتهدین طراز اول عصر خویش به شمار می آمد. وی تحصیلاتش را در مکتب خانه و در سن چهار سالگی آغاز و به علت سرعت یادگیری به عنوان نوجوانی تیزهوش در بین خانواده و دیگران شناخته شد.
پدرش از روحانیون اصفهان و امام جماعت مسجد لومبان بود و به کارهای مذهبی مردم می پرداخت و برای تبلیغ و رسیدگی به مسائل شرعی، به روستاهای اطراف اصفهان می رفت و به فعالیت دینی، سخنرانی و بیان احکام مشغول بود و نماز جماعت اقامه می کرد و مشکلات آنان را برطرف می ساخت.مادرش نیز زنی پاکدامن و پرهیزکار بود و در انجام احکام شرعی و آداب اسلامی دقت نظر داشت. این بانوی محترم دختر حضرت آیة الله حاج میر محمد صادق خاتون آبادی است. ایشان از مراجع بزرگوار و محققان صاحب نام بود.
سید محمد حسینی بهشتی
سید محمد حسینی بهشتی (۱۳۰۷ - ۱۳۶۰ش) روحانی مؤثر در انقلاب اسلامی ایران. بهشتی در قم در دوره معاصر">حوزه علمیه قم شاگرد علمایی مانند بروجردی، امام خمینی، محقق داماد و علامه طباطبائی و از معدود روحانیانی بود که در آن روزگار در دانشگاه نیز تحصیل کرد و با زبان های انگلیسی و آلمانی آشنایی داشت. او از بنیان گذران و اساتید مدرسه علمیه حقانی است که دروس دینی را به روش های جدیدتر آموزش می داد و دبیرستان دین و دانش را نیز با هدف تقویت علمی جوانان مذهبی تاسیس کرد.
بهشتی از مخالفان نظام سلطنتی پهلوی حاکم بر ایران بود و علیه آن مبارزه سیاسی می کرد به همین دلیل مدتی از ایران خارج شد. او در این مدت مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان فعالیت می کرد. در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و بر فعالیت های فرهنگی از جمله تدوین کتب درسی دانش آموزان متمرکز شد. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران از سوی رهبری انقلاب به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب انتخاب شد و بعد از پیروزی نیز از موثرترین افراد در تنظیم قانون اساسی بود. او نخستین رئیس قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
بهشتی بعد از تشکیل جامعه روحا ...

ارتباط محتوایی با سید محمد حسینی بهشتی

سید محمد حسینی بهشتی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید محمد حسینی بهشتی   • مفهوم سید محمد حسینی بهشتی   • تعریف سید محمد حسینی بهشتی   • معرفی سید محمد حسینی بهشتی   • سید محمد حسینی بهشتی چیست   • سید محمد حسینی بهشتی یعنی چی   • سید محمد حسینی بهشتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید محمد حسینی بهشتی
کلمه : سید محمد حسینی بهشتی
اشتباه تایپی : sdn lpln psdkd fiajd
عکس سید محمد حسینی بهشتی : در گوگل

آیا معنی سید محمد حسینی بهشتی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )