برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1364 100 1

سید محمد تقی خوانساری

سید محمد تقی خوانساری در دانشنامه اسلامی

سید محمد تقی خوانساری
در یکی از روزهای اردیبهشت سال ۱۲۶۷ ق. که بهار با ماه رمضان توأمان گشته بود در خوانسار ، در خانه سید اسدالله، عالم بزرگ شهر، نو رسیده ای پای در حیات نهاد که نام او را محمد تقی گزاردند.
سلسله نسب او چنین بود: سید محمد تقی خوانساری فرزند علامه سید اسدالله و او فرزند دانشمند محقق سید حسین و او فرزند عالم بزرگوار سید ابوالقاسم، فرزند دانشمند گرانمایه علامه سید حسین و او فرزند عالم فرزانه حاج میرزا ابوالقاسم....و در پایان سلسله نیز سرچشمه دانش و عصمت امام موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ قرار داشت.
تحصیلات مقدماتی
ایام مکتب آمد، سید محمدتقی در تیزهوشی گوی سبقت از همگنان ربود. او در این سنین کم هم جذبه های معنوی را در خود احساس می کرد. او که در مکتب خط را بخوبی آموخت و قرآنی را به خط نوشت و آن را وقف مسجد کرد.حوزه خوانسار که در آن زمان به برکت پدران سید محمدتقی و دیگر فرزانه های علمی اش رونقی داشت، دومین جایی بود که سید محمدتقی در دامنش استواری یافت و قامت راست کرد. سرعت فراگیری سید محمدتقی چنان بود که به هفده سالگی نرسیده، ادبیات عرب و دیگر پایه های مقدماتی علوم اسلامی را فرا گرفت. او در همین مدت قسمتهایی هم از فقه و اصول دوره سطح را خواند.
. مجله مجموعه حکمت، سال اول، ش ۱۲، ص ۱۲ - ۱۷؛ آثار الحجه، محمد شریف رازی، ج ۱، ص ۱۴۳.
خوانساری جوان پس از مشورتهایی که با پدر کرد برای تکمیل اندوخته ها رهسپار حوزه دیر پای نجف شد. هجرت به نجف بر شتاب حرکت او افزود. او در نجف پس از تکمیل درسهای ناتمام، در درس محققان بزرگ این رشته ها حاضر شد تا جوانه های اجتهاد که از توانایی در تحقیق ریشه می گیرد در او برویند. خوانساری جوان چهار سال در درس فقیه و محقق بزرگ اصولی آیة الله آخوند خراسانی شرکت کرد. در کنار این درس به درس فقیه بر جسته آیة الله سید محمدکاظم طباطبایی یزدی هم حاضر گشت. بعد از ارتحال این دو او از درسهای اصول آیة الله نائینی، آیة الله آقا ضیاء عراقی و از درس فقه آیة الله در گرفتن اجتهادنامه خود از اساتیدش کوششی نکرد. امام آقا ضیاء عراقی - که بارها مقام این شاگردش را ارج نهاده و گفته بود «و حفظ مقام و نگهداری شؤونات آقای خوانساری را مانند علمای متأخر بر خود فرض می دانم» هنگامی که از بعدها به ایران بازگشته ...

ارتباط محتوایی با سید محمد تقی خوانساری

سید محمد تقی خوانساری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید محمد تقی خوانساری   • مفهوم سید محمد تقی خوانساری   • تعریف سید محمد تقی خوانساری   • معرفی سید محمد تقی خوانساری   • سید محمد تقی خوانساری چیست   • سید محمد تقی خوانساری یعنی چی   • سید محمد تقی خوانساری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید محمد تقی خوانساری
کلمه : سید محمد تقی خوانساری
اشتباه تایپی : sdn lpln jrd o,hkshvd
عکس سید محمد تقی خوانساری : در گوگل

آیا معنی سید محمد تقی خوانساری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )