برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1514 100 1
شبکه مترجمین ایران

سید حسن مدرس

سید حسن مدرس در دانشنامه اسلامی

سید حسن مدرس
شهید سید حسن مدرس بر حسب اسناد تاریخی و نسب نامه ای که حضرت آیة الله العظمی مرعشی نجفی (ره) تنظیم نموده از سادات طباطبایی زواره است که نسبش پس از سی و یک پشت به حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام) می رسد و یکی از مهم ترین رجال علمی، مذهبی و سیاسی ایران در عصر مشروطه و پهلوی اول است. مدرس در زندگانی خویش همواره به مسائل اجتماعی و سیاسی نظر داشت. وی در زمان مبارزه آزادی خواهان علیه حکومت استبدادی محمدعلی شاه با اتحاد با برخی از علمای اصفهان هم چون آقا نورالله اصفهانی و سردار اسعد، علیه اقبال الدوله کاشی، حاکم اصفهان، قیام کرده، پس از برقراری مشروطه به عضویت انجمن ولایتی اصفهان درآمد.
سید حسن مدرس، از سادات طباطبایی، یکی از مهم ترین رجال علمی، مذهبی و سیاسی ایران در عصر مشروطه و پهلوی اول است که در ۱۲۸۷ق در روستای سرابه کچو از توابع اردستان اصفهان در خانواده ای تنگدست؛ اما متدین، روحانی و زراعت پیشه متولد شد.
مکی، حسین، مدرس قهرمان آزادی، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۵۹، ج۱، ص۵۴.
یکی از طوایفی که مدرس گل سرسبد آن به شمار می رود طایفه میرعابدین است این گروه از سادات در دهکده ییلاقی «سرابه» اقامت داشتند. سیداسماعیل طباطبائی (پدر شهید مدرس) که از این طایفه محسوب می گشت و در روستای مزبور به تبلیغات دینی و انجام امور شرعی مردم مشغول بود، برای آنکه ارتباط طایفه میرعابدین را با بستگان زواره ای قطع نکند تصمیم گرفت از طریق ازدواج پیوند خویشاوندی را تجدید و تقویت کرده، سنت حسنه صله ارحام را احیا کند. بدین علت نامبرده دختر سید کاظم سالار را که خدیجه نام داشت و از سادات طباطبائی زواره بود به عقد ازدواج خویش درآورد. ثمره این پیوند با میمنت فرزندی بود که به سال ۱۲۷۸ ق. چون چشمه ای پاک در کویر زواره جوشید. پدر وی را حسن نامید. پدرش غالباً در «سرابه» به امور شرعی و فقهی مردم مشغول بود ولی مادر و فرزند در زواره نزد بستگان خویش بسر می بردند تا آنکه حادثه ای
طباطبائی، محیط، مقاله طفولیت مدرس، مجله محیط، شماره دوم، سال اول، مهر ۱۳۲۱.
وی در سال ۱۲۹۸ ق. به منظورادامه تحصیل علوم دینی رهسپار اصفهان گردید و به مدت ۱۳ سال در حوزه علمیه این شهر محضر بیش از سی استاد را درک کرد.
امین، سید محسن، اعیان الشیعه، ج ۵، ص ...

سید حسن مدرس در دانشنامه ویکی پدیا

سید حسن مدرس
نبو
سید حسن طباطبایی زواره معروف به مدرس (۱۲۴۹ زواره – ۱۰ آذر ۱۳۱۶ کاشمر) سیاستمدار و روحانی شیعه ایرانی بود.
دین = اسلام
وی جزو مجتهدان ترازاول ناظر بر مجلس شورای ملی و نیز چند دوره نمایندهٔ مردم از حوزه انتخابیه تهران در مجلس بود. مدرس از مخالفان سرسخت رضاشاه بود که در نتیجه وی را از تهران تبعید کرد و در نهایت در همان تبعید به دستور رضا شاه به قتل رسید.
عکس سید حسن مدرس
آرامگاه سید حسن مدرس بنایی است که سید حسن مدرس در آنجا مدفون است. این بنا در سال ۱۳۶۳ شمسی به جای مقبره کوچک قبلی و در میان باغ وسیع و محصوری در کاشمر ساخته شده است.
بنای آرامگاه که از یک گنبد خانه مرکزی، چهار ایوان و گنبد فیروزه ای شکل گرفته به سبک معماری اسلامی و به اسلوب عصر صفوی بنیان گردیده است.
سید حسن مدرس از سادات طباطبائی سیاسی دوره مشروطیت بود وی در سال ۱۲۸۷ در یکی از روستاهای اردستان به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۸ به تهران مسافرت کرد و به دوره دوم مجلس شورای ملی راه یافت. در سال ۱۳۰۷ شمسی به خواف و سپس به کاشمر تبعید گردید. او از کسانی بود که مخالف جمهوریت بود زیرا اعتقاد داشت جمهوریت با شریعت اسلام منافاد دارد و در زمانی که رضاشاه تفکر ریاست جمهوری همچون مصطفی آتا ترک در سر داشت رأی به پادشاهی رضاخان را نداد وی سرانجام در سال ۱۳۱۶ شمسی در شهر کاشمر به دست فرستاده های رضا شاه کشته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سید حسن مدرس

|}سیدحسن مدرس (۱۲۴۹-۱۰ آذر ۱۳۱۶) سیاست مدار، روحانی شیعه و به همراه سلیمان میرزا اسکندری و دکتر محمد مصدق از جمله تواناترین نمایندگان تاریخ مجلس شورای ملی ایران در زمان رضا پهلوی بود. آرامگاه او در شهر کاشمر است.
• «از کسانی که حق انتخاب ندارند نسوان هستند... خداوند قابلیت در این ها قرار نداده است که لیاقت حق انتخاب داشته باشند، مستضعفین و مستضعفات و آن ها از این نمره اند که عقول آن ها استعداد ندارد. گذشته از اینکه در حقیقت نسوان در مذهب اسلام تحت قیمومی تند، الرجال قوامون علی النساء، در تحت قیمومیت رجال هستند.» -> توضیح مخالفت خود با حقوق سیاسی زنان
• «دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ماست،» -> در نطق سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در مجلس شورای ملی
• «اگر بیست هزار نفر از مردم که در دوره گذشته به من رأی دادند همگی مرده باشند یا رأی نداده باشند، پس آن یک رأی که خودم به خودم دادم، چه شده است؟!»
• در انتخابات مجلس هفتم شورای ملی
• «او از ما می خواست که اجداد پاکمان را سر مشق قرار دهیم، به ما می گفت صبر و بردباری را از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله، شجاعت و قناعت را از علی بن ابیطالب علیه السلام، و عدم تسلیم در برابر ستم را از سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام، بیاموزیم. از همان دوران کودکی پدرم به ما یاد می داد که خود را به غذای کم و چشیدن طعم تلخ گرسنگی عادت دهیم؛ چرا که با خالی نگهداشتن اندرون بهتر می توان نور معرفت را دید. لباس خود را تمیز نگه داریم و خودمان را برای تهیه لباس نو به زحمت نیندازیم. پدرم همیشه به ما می گفت که در خوردن و خوابیدن زیاده روی نکنیم، چون انسان قانع هیچ وقت تسلیم زور نشده و در برابر زر و زیور دنیا، وسوسه نمی شود.» -> درباره پدرش، از کتاب گنجینه خواف
• «عاقل تا بصیرت پیدا نکند، سزاوار نیست صحبت کند.» -> از اظهارات مدرس در اولین نطق او در مجلس، صورت مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره دوم.
• «خداوند دو چیز را به من نداد یکی ترس و دیگری طمع، هرکس با مصالح ملی و امور مذهبی همراه باشد، من هم با او همراهم و الا فلا.» مدرس شهید، نابغه ملی ایران، علی مدرسی، انتشارات بدر، اصفهان ۱۳۵۷.
• «فردی چون من که عمامه اش بالش و عبایش روانداز او است و به لبی نان قانع است ه ...

سید حسن مدرس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید حسن مدرس   • مفهوم سید حسن مدرس   • تعریف سید حسن مدرس   • معرفی سید حسن مدرس   • سید حسن مدرس چیست   • سید حسن مدرس یعنی چی   • سید حسن مدرس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید حسن مدرس

کلمه : سید حسن مدرس
اشتباه تایپی : sdn psk lnvs
عکس سید حسن مدرس : در گوگل

آیا معنی سید حسن مدرس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )