برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1450 100 1

سوره لقمان

سوره لقمان در دانشنامه اسلامی

سوره لقمان
سوره لقمان، سی و یکمین سوره قرآن کریم می باشد و در مکه نازل شده است.
نام لقمان حکیم دو بار در این سوره آمده و در آیات ۱۲ تا ۲۰ موعظه های حکیمانه ای از او به پسرش را بیان کرده است و همین امر سبب نامگذاری آن به لقمان است. در مجموع، این سوره پیام توحید، حکمت، معرفت و معاد را بیان، و فطرت بشر را مورد خطاب قرار می هد.
غرض سوره
غرض این سوره ـ به طوری که آغاز و انجام آن، و نیز سیاق تمامی آیات آن اشاره می کند ـ دعوت به توحید و ایقان و ایمان به معاد، و عمل به کلیات شرایع دین است. از ابتدای سوره پیداست که در باره بعضی از مشرکان نازل شده، که مردم را از راه خدا و شنیدن قرآن، به وسیله تبلیغاتی دروغ جلوگیری نموده، می خواستند مساله خدا و دین را از یاد مردم ببرند، اتفاقا روایت وارده در تفسیر آیه و من الناس من یشتری لهو الحدیث... نیز همین را تایید می کند. پس این سوره نازل شد تا اصول عقاید و کلیات شرایع حق را بیان نماید، و در برابر احادیث سرگرم کننده آنان مقداری از داستان لقمان و مواعظش را ایراد کرده است .
محل نزول
گفته شده: این سوره ـ به شهادت سیاقی که آیات آن دارد ـ در مکه نازل شده؛ یکی از آیات بر جسته آن آیه ذلک بان الله هو الحق و ان ما یدعون من دونه هو الباطل... است .
ویژگی های سوره
...
سوره لقمان
سوره لقمان سی و یکمین سوره قرآن و از سوره های مکی است. نام این سوره به مناسبت ذکر نام لقمان و نصایح او برگزیده شده است. از سوره هایی است که با حروف مقطعه آغاز شده و محتوای آن درباره توحید و معاد است.
سوره لقمان، سی و یکمین سورهٔ قرآن و از سوره های مکی است. برخی معتقدند دو آیه ۲۷ و ۲۸ در مدینه نازل شده است.
این سوره از سوره هایی است که با حروف مقطعه آغاز شده و ششمین سوره از سوره های هفتگانه لامات است که با حروف رمزی و مقطعه «الم» آغاز می شوند. تعداد آیات این سوره در نزد قاریان حجاز، ۳۳ و به نظر دیگر قاریان، ۳۴ آیه است که نظریه دوم مشهور است.
سوره لقمان
سوره لقمان سی و یکیمین سوره از قرآن است و دارای 34 آیه است.
تما ...


ارتباط محتوایی با سوره لقمان

سوره لقمان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره لقمان   • مفهوم سوره لقمان   • تعریف سوره لقمان   • معرفی سوره لقمان   • سوره لقمان چیست   • سوره لقمان یعنی چی   • سوره لقمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره لقمان
کلمه : سوره لقمان
اشتباه تایپی : s,vi grlhk
عکس سوره لقمان : در گوگل

آیا معنی سوره لقمان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران