برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1461 100 1

سوره حمد

سوره حمد در دانشنامه اسلامی

سوره حمد
سوره حمد، نخستین سوره قرآن کریم در ترتیب مصحف .
چون در این سوره خداوند حمد و ثنا شده، این سوره حمد خوانده شده است. این سوره نامهای متعددی دارد و این کثرت نام، نشانه شرافت و فضیلت آن دانسته شده است. برخی از این نامها و وجه تسمیه آن ها بدین قرار است :
← فاتحةالکتاب
به گزارش ابن ندیم و ابن أشته، حمد در مصحف اُبیّ بن کعب نیز نخستین سوره بوده، ولی در فهرستی که از ترتیب سوره های مصحف ابن مسعود عرضه شده است، نام حمد دیده نمی شود. به نظر می رسد فاتحه و مُعوّذَتین از آن رو در مصحف ابن مسعود وجود نداشته که وی مطمئن بوده است هرگز آن ها را فراموش نخواهد کرد، زیرا در روزگار وی قرآن را می نوشتند تا اگر بخشی از آن را فراموش کردند بتوانند با رجوع به آن، آیات فراموش شده را به یاد آورند؛ بنابراین، وقتی احتیاجی بدین تذکار نبود، نوشتن آن وجهی نداشت، ولی دقت و صحت این گزارشها محل تردید است، زیرا در روایت ابن عباس درباره ترتیب نزول سوره ها و در روایتِ عِکرِمه هیچ ذکری از سوره حمد به میان نیامده است.
تعداد آیات
همه قرائت شناسان در این که سوره حمد هفت آیه دارد، متفق اند، بدین گونه که قرائت شناسان مکّی و کوفی «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم» را آیه ای مستقل دانسته اند ولی دیگر قرائت شناسان «بَسْمَلَه» را آیه ای جداگانه و کامل محسوب نکرده اند، در عوض با توقف بر نخستین «عَلَیهِم» عبارت «صِراطَ الَّذینَ اَنعَمتَ عَلَیهِم» را یک آیه و «غَیرِ الْمَغضوبِ عَلَیهِم» را آیه ای دیگر شمرده اند؛ بنابراین، در هر دو حالت سوره حمد هفت آیه خواهد داشت.
← موید
...
سوره حمد
سوره حمد اولین سوره قرآن است . این سوره اسامی بسیاری دارد که غالب آنها به نحوی جایگاه بالای آن را گوشزد می کنند. در روایات برای این سوره و قرائت آن فضیلت های بسیاری نقل شده است. خواندن سوره فاتحه در نماز مسلمانان واجب است.
سوره فاتحة الکتاب به قول ابن عباس و قتاده مکی و بقول مجاهد، مدنی است و بعضی معتقدند یک بار در مکه و بار دیگر در مدینه نازل شد.
از رسول اکرم نقل شده است که فرمود: هر کس سوره «فاتحه الکتاب» را بخواند بدو آن چنان پاداش می دهند که گویی دو ثلث قرآن را ...

ارتباط محتوایی با سوره حمد

سوره حمد در جدول کلمات

سوره حمد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ثنا
نامهاى معروف این سوره عبارتند از: ام الکتاب، فاتحة الکتاب، سبع المثانى و حمد. و نامهاى غیر مشهور آن عبارتند از: فاتحة القرآن، القرآن العظیم، الوافیه، الکافیه، الشافیّة، الشفاء، الصلواة، الدّعاء، الاساس، الشکر، الکنز، النور، السئوال، تعلیم المسألة، المناجات، التفویض، سورة الحمد الاولى و الحمد القصرى است.
محمد رحیمی
ام الکتاب

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره حمد   • مفهوم سوره حمد   • تعریف سوره حمد   • معرفی سوره حمد   • سوره حمد چیست   • سوره حمد یعنی چی   • سوره حمد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره حمد
کلمه : سوره حمد
اشتباه تایپی : s,vi pln
عکس سوره حمد : در گوگل

آیا معنی سوره حمد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران