سوره حمد

شبکه مترجمین ایران

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] سوره حمد، نخستین سوره قرآن کریم در ترتیب مصحف .
چون در این سوره خداوند حمد و ثنا شده، این سوره حمد خوانده شده است. این سوره نامهای متعددی دارد و این کثرت نام، نشانه شرافت و فضیلت آن دانسته شده است. برخی از این نامها و وجه تسمیه آن ها بدین قرار است :
← فاتحةالکتاب
به گزارش ابن ندیم و ابن أشته، حمد در مصحف اُبیّ بن کعب نیز نخستین سوره بوده، ولی در فهرستی که از ترتیب سوره های مصحف ابن مسعود عرضه شده است، نام حمد دیده نمی شود. به نظر می رسد فاتحه و مُعوّذَتین از آن رو در مصحف ابن مسعود وجود نداشته که وی مطمئن بوده است هرگز آن ها را فراموش نخواهد کرد، زیرا در روزگار وی قرآن را می نوشتند تا اگر بخشی از آن را فراموش کردند بتوانند با رجوع به آن، آیات فراموش شده را به یاد آورند؛ بنابراین، وقتی احتیاجی بدین تذکار نبود، نوشتن آن وجهی نداشت، ولی دقت و صحت این گزارشها محل تردید است، زیرا در روایت ابن عباس درباره ترتیب نزول سوره ها و در روایتِ عِکرِمه هیچ ذکری از سوره حمد به میان نیامده است.
تعداد آیات
همه قرائت شناسان در این که سوره حمد هفت آیه دارد، متفق اند، بدین گونه که قرائت شناسان مکّی و کوفی «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم» را آیه ای مستقل دانسته اند ولی دیگر قرائت شناسان «بَسْمَلَه» را آیه ای جداگانه و کامل محسوب نکرده اند، در عوض با توقف بر نخستین «عَلَیهِم» عبارت «صِراطَ الَّذینَ اَنعَمتَ عَلَیهِم» را یک آیه و «غَیرِ الْمَغضوبِ عَلَیهِم» را آیه ای دیگر شمرده اند؛ بنابراین، در هر دو حالت سوره حمد هفت آیه خواهد داشت.
← موید
...

[ویکی اهل البیت] سوره حمد اولین سوره قرآن است . این سوره اسامی بسیاری دارد که غالب آنها به نحوی جایگاه بالای آن را گوشزد می کنند. در روایات برای این سوره و قرائت آن فضیلت های بسیاری نقل شده است. خواندن سوره فاتحه در نماز مسلمانان واجب است.
سوره فاتحة الکتاب به قول ابن عباس و قتاده مکی و بقول مجاهد، مدنی است و بعضی معتقدند یک بار در مکه و بار دیگر در مدینه نازل شد.
از رسول اکرم نقل شده است که فرمود: هر کس سوره «فاتحه الکتاب» را بخواند بدو آن چنان پاداش می دهند که گویی دو ثلث قرآن را خوانده و بر هر مؤمن و مؤمنه صدقه داده است. همین مضمون از آن حضرت به سند دیگری نقل شده است، با این تفاوت که گویی تمام قرآن را خوانده است.
از ابیّ بن کعب نقل شده است که گفت: من سوره فاتحه را بر رسول اکرم صلی الله علیه و آله خواندم. حضرت فرمود: قسم به کسی که جانم در دست اوست در تورات و انجیل و زبور و حتی در خود قرآن مانند این سوره نیست. این سوره «امّ الکتاب» و «سبع مثانی» است و این سوره بین خدا و بنده اش تقسیم شده است و برای بنده است آنچه بخواهد.
محمّد بن مسعود عیاشی نقل می کند که رسول اکرم صلی الله علیه و آله به جابر فرمود: ای جابر آیا بهترین سوره ای را که خدا در کتابش نازل کرد به تو نیاموزم؟ جابر عرض کرد: آری. پدر و مادرم فدایت باد یا رسول اللَّه بمن یاد ده. پس رسول اکرم سوره حمد را که امّ الکتاب است به او آموخت. سپس فرمود: ای جابر! دوست داری از فضیلت آن برای تو بگویم؟ گفت: بلی پدر و مادرم فدایت. حضرت فرمود: این سوره شفاء هر درد و بیماری است جز مرگ.
امیرالمومنین علیه السلام از رسول اکرم نقل می کند که خدا به من گفت: «وَلَقَدْ آتَیْناکَ سَبْعاً مِنَ الْمَثانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ» (سوره حجر، 87)
حضرت می گوید: خدا سوره حمد را در برابر همه قرآن قرار داد و بر نازل کردن آن بخصوص بر من منّت نهاد بعد فرمود: فاتحة الکتاب شریف ترین چیزی است که در گنجینه های عرش است...
سپس فرمود: هر که آن را بخواند در حالی که به دوستی محمد و آل او معتقد و به ظاهر و باطن آن مؤمن و پیرو فرمانش باشد خداوند در برابر هر حرفی از آن حسنه ای به او می دهد که هر یک از آن بالاتر از دنیا با همه اموال و خیراتش می باشد.

جدول کلمات

فاتحه

ارتباط محتوایی

دانشنامه اسلامی[ویکی فقه] سوره حمد، نخستین سوره قرآن کریم در ترتیب مصحف . چون در این سوره خداوند حمد و ثنا شده، ...حل جدولفاتحه
معنی سوره حمد، مفهوم سوره حمد، تعریف سوره حمد، معرفی سوره حمد، سوره حمد چیست، سوره حمد یعنی چی، سوره حمد یعنی چه، امیرالمومنین، سوره حجر، پیامبر، امام علی، پیامبر اکرم، ثواب، عَلَق:علق، قلم، خطبه، امیرمؤمنان، ابن بابویه، لوح محفوظ، آیه های محکم، احادیث، اَنعام:انعام، کهف، سبا، فاطِر:فاطر، امام صادق، امام، عامه، خاصه، مجاهد بن جبر، خدای سبحان، هجرت، سوره های معصومین، روایات فریقین، معراج، تشریع، بعثت، سجده، تفاسیر اهل سنت، حضرت امیرالمؤ منین، حضرت امام صادق، صحابه، تابعان، براعتِ استهلال:براعت استهلال، توحید نظری، نعمت، معاد، حاکمیت پرستش، نیایش، استعانت، صراط مستقیم، توحید در عبادت، توحید، عشق، هدایت، راه مغضوبین، معبود، دعا، فخررازی، طاعت، جابر بن عبداللّه، امام خمینی، مستحب، مکلف، تسبیحات اربع، اختلاف، آمین، حرام، بطلان، جایز، تلاوت، قبر، تربت، حائر،
برچسب ها: دانشنامه اسلامی، دانشنامه اسلامی با حرف س، دانشنامه کاربران، دانشنامه کاربران با حرف س
کلمه: سوره حمد
کلمه بعدی: سوره دخان
اشتباه تایپی: s,vi pln
عکس سوره حمد : در گوگل
معنی سوره حمد

پیشنهاد کاربران

نامهاى معروف این سوره عبارتند از: ام الکتاب، فاتحة الکتاب، سبع المثانى و حمد. و نامهاى غیر مشهور آن عبارتند از: فاتحة القرآن، القرآن العظیم، الوافیه، الکافیه، الشافیّة، الشفاء، الصلواة، الدّعاء، الاساس، الشکر، الکنز، النور، السئوال، تعلیم المسألة، المناجات، التفویض، سورة الحمد الاولى و الحمد القصرى است.
ام الکتاب
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما