برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1467 100 1

سودان

/sudAn/

معنی سودان در لغت نامه دهخدا

سودان. (ع اِ) آدمیان سیاه. (غیاث ) (آنندراج ).

سودان. (اِخ ) منطقه ای در آفریقا که از صحرا تا بحر احمر امتداد دارد. این ناحیه شامل تپه ها وجلگه هایی است که باتلاقهایی در آنها وجود دارد. و باران بیشتر در زمستان می بارد. از شمال بجنوب سودان شامل استپ است و قسمت جنوب بیشتر از جنگلهای انبوه پوشیده شده و رودخانه ها و مجاری آبهای طولانی در آن جریان دارد. و کشوری است در آفریقا که از شمال بمصر و لیبی ، از مشرق ببحر احمر و اریتره و حبشه ، از جنوب به اوگاندا و کنگو (سابقاً کنگوی بلژیک ) و از مغرب به آفریقای استوایی فرانسه محدود است. رود نیل سفید در قسمت مرکزی از شمال بجنوب جریان دارد. و نیل آبی از کوههای حبشه سرچشمه گرفته و در نزدیکی خرطوم بدان میریزد. و سپس بسوی مصر جریان می یابد. وسعت آن 2506000 کیلومتر مربع است. و 17320000 تن جمعیت دارد. این کشور وسیع بیشتر زراعتی است و در بخشی از ناحیه ٔ جنوبی آن تربیت حیوانات بعمل می آید. مخصوصاً در دره ٔ نیل غلات ، انواع سبزی و پنبه کاشته میشود. سودان تا سال 1899 م. بنام سودان انگلیس و مصر خوانده میشد. در 1951 فاروق خود را پادشاه مصر و سودان خواند. سودان در سال 1955 م. بصورت جمهوری آزاد و مستقلی درآمد، و آن دارای مجلس نمایندگان مرکب از 173 تن نماینده منتخب و مجلس سنا دارای 30 سناتور انتخابی و 20 سناتور دیگر است که از طرف شورای دولتی مرکب از 5 تن انتخاب میشوند. سودان شامل 9 مدیریه است : سودان شمالی ، کسلا، خرطوم ، دارفور، کردفان ، نیل ازرق ، نیل ابیض ، اعالی النیل ، خطالاستواء. پایتخت آن شهر خرطوم و شهرهای مهمش عبارتند از: ام درمان که مقابل خرطوم قرار دارد، ابیض ، وادی مدنی ، کسلا، عطبره ، ملکال و بندر بورسودان. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به صبح الاعشی ج 1 ص 368 شود.

معنی سودان به فارسی

سودان
در قدیم سودان انگلیس و مصرو آن کشوریست در افریقا که از شمال بمصر و لیبیاز مشرق ببحر احمر و اریتره و حبشه از جنوب به اوگاندا و کنگو ( سابقا کنگو بلژیک ) و از مغرب بافریقای استوایی فرانسه محدود است . رود نیل سفید در قسمت مرکزی از جنوب بشمال جریان دارد و نیل آبی از کوههای حبشه سر چشمه گرفته در نزدیکی خرطوم بدان میریزد و سپس بسوی مصر جریان می یابد . وسعت آن ۲۵٠۶٠٠٠ کیلومتر مربع است و ۱۷۳۲٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . این کشور وسیع بیشتر زراعتی است و در بخشی از ناحیه جنوبی آن تربیت حیوانات بعمل میاید مخصوصا در دره نیل غلات انواع سبزی و پنبه کاشته میشود . سودان تا سال ۱۸۹۹ م . بنام سودان انگلیس و مصر خوانده میشد. در ۱۹۵۱ فاروق خود را پادشاه مصر و سودان خواند. کشور اخیر در سال ۱۹۵۵ بصورت جمهوری آزاد و مستقلی در آمد و آن دارای مجلس نمایندگان مرکب از ۱۷۳ نماینده منتخب و مجلس سنا دارای ۳٠ سناتور انتخابی و ۲٠ سناتور دیگر است که از طرف شورای دولتی - مرکب از ۵ تن - انتخاب میشوند . سودان شامل ۹ مدیریه است : سودان شمالی کسلا خرطوم دارفور کردفان نیل ازرق نیل ابیض اعالی النیل خط الاستوائ . پایتخت آن شهر خطوم و شهرهای مهمش عبارتند از : ام درمان که مقابل خرطوم قرار دارد ابیض وادی مدنی کسلا عطبره ملکان و بندر بورسودان .
کشوریست در افریقا که از شمال بمصر و لیبی از مشرق ببحرا حمرو اریتره و حبشه از جنوب به اوگاندان و کنگو و از مغرب بافریقای استوایی فرانسه محدود است
دهی است از دهستان باوی بخش مرکزی شهرستان اهواز
ملکه گرجستان که در بین سالهای ۶۲٠ و ۶۴۵ هجری قمری در گرجستان حکومت کرد .
دانه ایست شبیه به خلر و غلاف او مانند غلاف خلر تند و با اندک تلخی . دانه ایست مانند جلبان به رنگ سیاه و تند و مانند فلفل و از بلاد سودان آرند و درد دندان را سود دارد .

سودان در دانشنامه اسلامی

سودان
کشور سودان با متجاوز از ۲۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت پر وسعت ترین کشور افریقایی و نیز بزرگترین سرزمین در بین کشورهای اسلامی می باشد. ترکیب جمعیت کشور سودان فوق العاده پیچیده است به طوری که ده گروه قومی مهم را می توان در آن تشخیص داد. این کشور با مصر، لیبی، چاد، افریقای مرکزی، زئیر، کنیا، اوگاندا و اتیوپی مرز مشترک دارد.
کشور سودان با متجاوز از ۲۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت پر وسعت ترین کشور افریقایی و نیز بزرگترین سرزمین در بین کشورهای اسلامی می باشد، همچنین به عنوان نهمین کشور از لحاظ مساحت در جهان، به اندازه یک چهارم قاره اروپا وسعت دارد.
محمود فرامرز یاوری، گیتاشناسی کشورها، ص۱۸۰.
مردم این کشور به دلیل این که تعصب قومی و قبیله ای ندارند، مهاجرین کشورهای همسایه را به راحتی پذیرا می شوند. و می توان گفت سودان علاوه بر آن که دروازه جهان اسلام برای افریقاست، نماینده این قاره با نژادها و فرهنگ های گوناگون می باشد. در مرکز اسلامی افریقا که در نزدیکی خارطوم -مرکز حکومت- واقع شده هزاران جوان افریقایی با ملیت های گوناگون مشغول تحصیل هستند. دانشگاه افریقا و نیز سازمان دعوت اسلامی برای نظارت بر فعالیت های اسلامی در افریقا و مرکز کمک های بشر دوستانه اسلامی در سودان تاسیس شده اند، این مرکز به شکل گسترده ای در افریقا فعالیت می کند. البته استکبار از این که تلاش های دینی در این کشور صورت بگیرد، مخصوصا اگر با کوشش های سیاسی توام باشد، نگران است. امریکا هر از چندگاه یک بار سودان را متهم به حمایت از تروریسم می کند و تحت این بهانه در سال ۱۳۷۷ (ه ش) طی حملات موشکی یک کارخانه داروسازی را در این سرزمین منهدم کرد.
روزنامه کیهان، شماره ۱۶۶۹۰، ص۱۲.
سودان یک وابستگی دو جانبه افریقائی -عربی دارد و از این جهت در میان کشورهای مسلمان منحصر بفرد است، سودان کشور آواره پذیر در منطقه ای است که در آتش جنگی داخلی سوخت، از غرب سودان ساکنین سرزمین های چاد، نیجر، نیجریه، کامرون، مالی، سنگال و موریتانی پس از بروز حوادث ناگوار طبیعی یا سیاسی و نیز منازعات داخلی و مرزی به سوی سودان مهاجرت کردند، آوارگان زئیری با وجود داشتن کشوری نسبتا ثروتمند به طرف این سامان سرازیر شدند، همچنین مردم اوگاندا و کنیا و انقلابیون اتیوپی و اریتره نیز طی سال های مب ...

سودان در دانشنامه ویکی پدیا

سودان
مختصات: ۱۵°۳۷′۵۹″ شمالی ۳۲°۳۱′۵۹″ شرقی / ۱۵٫۶۳۳۰۶°شمالی ۳۲٫۵۳۳۰۶°شرقی / 15.63306; 32.53306
دریای سرخ - بورتسودان
جزیره - ود مدنی
دارفور جنوبی - نیالا
کردفان جنوبی - کادوقلی
استان خارطوم - خارطوم
سِنار - سنجه
دارفور شمالی - فاشر
کردفان شمالی - ابیض
سودان با نام رسمی جمهوری سودان کشوری است در شمال خاوری آفریقا و پایتخت آن خارطوم است. سودان ۴۲ میلیون نفر جمعیت دارد و واحد پول آن پوند سودان است. بیش از ۹۷ درصد از مردم این کشور مسلمان اند. پیش از سال ۲۰۰۵, عربی تنها زبان رسمی سودان بود. در قانون اساسی سال ۲۰۰۵ عربی و انگلیسی، هر دو، به عنوان زبان های رسمی کشور اعلام شدند.
۱ ژوئیه ۲۰۱۹
این کشور سومین کشور بزرگ عربی آفریقا پس از الجزایر می باشد. سودان بزرگ ترین کشور آفریقا و بزرگ ترین کشور جهان عرب بود تا این که در سال ۲۰۱۱ سودان جنوبی در پی برگزاری یک همه پرسی از این کشور جدا شد.
عکس سودان
سودان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سودان جنوبی
سودان I
سودان III
سودان سیاه ب
سودان قرمز جی
سودان یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در استان خوزستان واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، سودان ۲۹۲ نفر جمعیت دارد.
فهرست روستاهای ایران
سودان (۱۹۷۳– ۱۹ مارس ۲۰۱۸) یک کرگدن سفید شمالی (Ceratotherium simum cottoni) بود که از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۹ در باغ وحش دوور کرالووه جمهوری چک و باقی عمر خود را در منطقه حفاظت شده اول پژتا لایکیپیا در کنیا سپری کرد. در زمان مرگ، او یکی از سه کرگدن سفید شمالی و آخرین نوع کرگدن سفید شمالی نر شناخته شده از این زیرگونه بود. به گفته مسئول ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سودان در دانشنامه آزاد پارسی

سودان (Sudan)
نمایی از شهر خارطوم
نمایی از شهر خارطوم
نمایی از شهر خارطوم
موقعیت. کشور سودان در افریقای شمال شرقی، بین مصر در شمال؛ دریای سرخ، اریتره، و اتیوپی در شرق؛ کنیا، اوگاندا، و کنگو کینشاسا (زئیر) در جنوب؛ و جمهوری افریقای مرکزی، چاد، و لیبی در غرب قرار دارد. مساحت این کشور ۲,۵۰۵,۸۱۰ کیلومتر مربع و شهر خارطوم پایتخت آن است.سیمای طبیعی. سودان وسیع ترین کشور قارۀ افریقا است و بین مدار رأس السرطان در شمال و مدار چهار درجۀ عرض شمالی در جنوب واقع است. درازای آن از شمال به جنوب ۲,۲۵۰ کیلومتر و حداکثر پهنای آن از شرق به غرب حدود ۱,۷۳۰ کیلومتر است. این کشور از نظر طبیعی به سه ناحیۀ زیر تقسیم می شود: الف ـ صحرای خشک و خشن نوبه در شمال که حدود ۳۰ درصد از مساحت کشور را شامل می شود و ارتفاعاتی با بلندی ۲,۲۶۰ متر آن را از کرانه های دریای سرخ جدا می کند. به جز باریکه ای در کرانه های رود نیل که پوشش گیاهی اندکی دارد، بخش های دیگر آن عاری از گیاه است و خشکی هوا و شنزارهای پهناور از ویژگی های آن است. ب ـ ناحیۀ مرکزی، استپ پهناور و نیمه خشکی است که ارتفاعات کوتاه و پراکنده ای مانند تپه های نوبه با بلندی ۱,۳۲۴ متر در آن دیده می شود. این ناحیه از شرق به کوه پایه های ارتفاعات مرزی اتیوپی منتهی می شود و رشته ارتفاعات آتشفشانی مرّه با بلندی ۳,۰۸۸ متر در غرب آن جا دارند. شهر خارطوم، پایتخت کشور که رود های نیل ازرق (آبی) و نیل ابیض (سفید) در آن به هم می پیوندند، در همین ناحیه واقع است و بخش میان رودهای مزبور را باتلاق زار بسیار وسیع ال سود فراگرفته است. پ ـ ناحیۀ جنوبی کشور سودان یا کوهستانی ترین بخش آن را جنگل های بارانی نسبتاً انبوه فراگرفته و بلندترین نقطۀ کشور، کوه کینیتی با ارتفاع ۳,۱۸۷ متر، در مرز کشور اوگاندا واقع است. مهم ترین عارضۀ طبیعی سودان رود عظیم نیل است. بخش علیای رود مزبور، نیل آبی و نیل سفید، و ریزابه های دیگر آن مانند رودهای عطبره و الغزال و غیره این کشور را مشروب می کنند. رود نیل سفید در شهرک نیموله، نقطه ای از مرز کشور اوگاندا، به سودان وارد می شود و رو به شمال از میان ناحیۀ جنوبی می گذرد. این رود پس از آمیختن با رودخانۀ الغزال وارد ناحیۀ مرکزی می شود و رو به شمال به جریان خود ادامه می دهد. در شهر خارطوم با رود نیل آبی، که از ارتفاع ...

نقل قول های سودان

سودان با نام رسمی جمهوری سودان همچنین سودان شمالی نامیده می شود، کشوری در منطقهٔ آفریقای شمالی است.
• «پرچم: پرچم کشور سودان از هنگام استقلال تا ۱۹۶۹م مشتمل بر سه نوار رنگی آبی، زرد و سبز بود که رنگ آبی در آن نشانهٔ رود نیل، زرد نشانهٔ صحرا و سبز نشانهٔ زمین های کشاورزی بود. در سال ۱۹۶۹م پرچم سودان تغییر یافت به شکل امروزی درآمد. رنگ های این پرچم شباهت زیادی به پرچم کشورهای اسلامی دارد و مشتمل بر سه نوار قرمز، سفید و سیاه است که مثلث سبزرنگی در سمت چپ پرچم این سه نوار را قطع می کند.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با سودان

سودان در جدول کلمات

سودان
خارطوم
شهر سودان جنوبی
یای

سودان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
سودان :در زبان عربی به رنگ سیاه اَسود گفته می شود و کلمه سودان به معنای سرزمین سیاهان نیز از همین کلمه گرفته شده است هرچند ( ان )آخر سودان همان علامت جمع در فارسی می باشد.
امیر محمد دانشور
معنی سودان: سودان :در زبان عربی به رنگ سیاه اَسود گفته می شود و کلمه سودان به معنای سرزمین سیاهان نیز از همین کلمه گرفته شده است هرچند ( ان )آخر سودان همان علامت جمع در فارسی می باشد.
امیر محمد دانشور
معنی سودان: سودان :در زبان عربی به رنگ سیاه اَسود گفته می شود و کلمه سودان به معنای سرزمین سیاهان نیز از همین کلمه گرفته شده است هرچند ( ان )آخر سودان همان علامت جمع در فارسی می باشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سودان جنوبی   • فیلمی از محمد زرین دست   • خارطوم سودان   • روابط ایران و سودان   • اثر رنه دکارت   • ورزشی با راکت   • پایتخت موناکو   • طرفدار حکومت اشرافی   • معنی سودان   • مفهوم سودان   • تعریف سودان   • معرفی سودان   • سودان چیست   • سودان یعنی چی   • سودان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سودان
کلمه : سودان
اشتباه تایپی : s,nhk
آوا : sudAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس سودان : در گوگل

آیا معنی سودان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران