برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1640 100 1
شبکه مترجمین ایران

سنت

/sent/

مترادف سنت: آداب، آیین، رسم، رسوم، عرف، مذهب، راه، روش، سیره، ختنه، ختنه سوران، تسنن، سنی

متضاد سنت: شیعه

برابر پارسی: روش، شیوه، نهاد، آیین، ایستار، تراداد

معنی سنت در لغت نامه دهخدا

سنت. [ س ُن ْ ن َ ] (ع اِ) راه و روش. (آنندراج ) (ناظم الاطباء). طریقه. قانون. روش. (منتهی الارب ). آیین. رسم. نهاد. ج ،سنن : غزوی کنیم بر جانب هندوستان دور دست تر تا سنت پدران تازه کرده باشیم. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 284). و سنتی از عدل میان ملوک نهاد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 91). سنت پدر یمین الدوله و الدین در این باب نگاه باید داشت. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 377).
ره راست آنرا شناس از جهان
که بر سنت احمد مصطفی است.
ناصرخسرو.
سنت حجت خراسان گیر
کار کوته مکن درازآهنگ.
ناصرخسرو.
گر ترا یاران زهاد و بزرگانند
چون تو بر سیرت و بر سنت دیوانی.
ناصرخسرو.
و میخواهد تا بیمارپرستی در میان امت تو سنتی گردد. (قصص الانبیاء).
بدو سنت شده روشن بدو ملت شده تازه
بدو دولت شده عالی بدو ملکت شده والا.
مسعودسعد.
چو من بسنت در طاعت تو دارم تن
فضایل تو بمن بر فریضه کرد ثنا.
مسعودسعد.
کآنکه رست از رسم و آئین گوید او را سنتش
کای قفس بشکسته اینک شاخ طوبی مرحبا.
سنائی.
شکستن سپه و دستگیر کردن خصم
نهاد و رسم و ره و سنت و شعار تو باد.
سوزنی.
سنت شاعرنوازی پادشاه دین نهاد
ای همه شاهان دنیا مر غلامش را غلام.
سوزنی.
سنت عشاق چیست برگ عدم ساختن
گوهر دل را ز تف مجمر غم ساختن.
خاقانی.
خوانچه کن سنت مغان می را
وز بلورین رکاب می بگسار.
خاقانی.
بر این لازم آمد بموجب شریعت و فتوت و سنت مروت بدفع آن کوشیدن. (سندبادنامه ص 323).
تا با تو بسنت نظامی
سلطان جهان کند غلامی.
نظامی.
هرکه بنهد سنت بد ای فتی
تا درافتد بعد او خلق از عمی.
مولوی.
هرکه او بنهاد ناخوش سنتی
سوی او نفرین رود هر ساعتی.
مولوی.
نیکوان رفتند و سنتها بماند
وز لئیمان ظلم و لعنتها بماند.
مولوی.
این است جزای سنت نیک
...

معنی سنت به فارسی

سنت
روش، طریقه، سیرت، سرشت، طبیعت، شریعت
( اسم ) ۱ - راه روش سیرت طریقه عادت . ۲ - گفتار و کردار و تقریر معصوم ( پیغمبر و امامان ) جمع : سنن . یا اهل سنت . فرقه ای از مسلمانان که به خلافت ابوبکر و جانشینان او قایلند مقابل شیعه
دهی است از دهستان سکمن آباد بخش حومه شهرستان خوی .
[ گویش مازنی ] /sannat/
مرکز دپاریمان لورا در کنیار رود فورن در جنوب غربی شهر لیون دارای ۲۲۱۷۷۵ تن سکنه . حوزه های زغال سنگ آن غنی است و آن مرکز استخراج و تصفیه فلزات میباشد . دو چرخه سازی اتومبیل سازی اسلحه ماشین آلات صنایع نساجی ( روبانهای ابریشمی و مخملی ) دارد .
متولد بسال ۳۵۴ و متوفی بسال ۴۳٠ میلادی .
شارل اگوستن نویسنده و منتقد فرانسوی ( و. بولونی سورمر ۱۸٠۴- ف. ۱۸۶۹ م .). وی نخست پیرو سبک رمانتیک بود و مجموعه ای از اشعار ( قصاید زندگانی شعر و اندیشه های ژزف دلورم تسلیها ) و رمان شهوت را انتشار داد و از آن پس هم خود را فقط مصروف نقد ادبی و تاریخ ادبیات کرد . وی از ۱۸۳۲ تا پایان عمر خویش کتب ذیل را منتشر کرد صور ادبی پر روایال گفتگوهای دوشنبه دوشنبه های نو روش او بر مدارک تاریخی متکی است و میکوشد که نبوغ خاص هر نویسنده را بشناساند . داوریهای او درباره عهد کلاسیک مدتی دراز حجت بشمار میرفت . وی عضو آکادمی فرانسه بود .
آنکه آداب و رسوم را پرستد
عمل سنت پرست
[mortuary custom] [باستان شناسی] مجموعۀ آداب و رسوم ناظر بر تدفین درگذشتگان در یک جامعه
شهری در کانادا (برونسویک جدید) ۸۵۹۵۶ تن سکنه بندر و مرکز صنعتی ( نساجی قند سازی و کاغذ سازی )
...

معنی سنت در فرهنگ معین

سنت
(سُ نَّ) [ ع . سنة ] (اِ.) ۱ - راه ، روش ، سیرت . ۲ - آن چه که پیامبر و صحابه به آن عمل کرده باشند.
(سُ نَّ. کَ دَ) [ ع - فا. ] (مص م .) ختنه کردن .

معنی سنت در فرهنگ فارسی عمید

سنت
۱. روش، طریقه.
۲. سیرت، سرشت، طبیعت.
۳. شریعت.
۴. (فقه) قول و فعل و تقریر پیغمبر اسلام، آنچه پیغمبر و صحابه بر آن عمل کرده باشند.
۵. نماز نافله.
یک صدم دلار.

سنت در دانشنامه اسلامی

سنت
دومین منبع استنباط به اتّفاق تمامی فقها ی اسلام، سنّت است. سنّت در اصل عبارت است از آن چه به جز قرآن از نبی اسلام(صلی الله علیه وآله) صادر شده، چه قول باشد (که شامل کتاب و نوشته نیز می شود) و چه فعل یا تقریر، مشروط به آن که مربوط به احکام شرعیه باشد.
فقهای مکتب اهل بیت(علیهم السلام) سنّت را تعمیم داده و گفته اند: سنّت عبارت است از قول و فعل و تقریر معصوم، (پیامبر(صلی الله علیه وآله) و امامان اهل بیت(علیهم السلام)).

سنت
سنت، گفتار، کردار و تقریر معصوم است که به عنوان یکی از ادله اربعه و پس از قرآن کریم دومین منبع اجتهاد مسلمانان شمرده می شود. سنت پیامبر به اجماع مسلمانان حجت است و سنت امامان شیعه، به اعتقاد شیعه معتبر است. اهل سنت، سنت صحابه غیر معصوم را نیز معتبر می دانند. فعل معصوم حداقل مجاز بودن آن عمل را نشان می دهد و تقریر معصوم نیز نشان دهنده جواز یک عمل است، به این شرط که معصوم از آن عمل خبر داشته باشد و منعی از ابراز عقیده خود نداشته باشد.
واژه شناسان، معانی گوناگونی برای «سنت» برشمرده اند. برخی از این معانی عبارتند از: دوام و استمرار، راه و روش پسندیده، راه و روش.
در اصطلاح دینی، سنت به قول، فعل و تقریر معصوم گفته می شود. این امر در مورد پیامبر، مورد اتفاق مسلمانان است. شیعیان نیز گفتار، رفتار و تقریر سایر معصومان را نیز سنت به شمار آورده اند. به این معنا که بر اساس دیدگاه شیعه اگر رسول خدا(ص) و امامان معصوم مطلبی را فرموده و یا عمل کردند و یا دیگری انجام داد و معصومین آن را تأیید کردند، و یا دست کم آن را رد نکرده باشند، به آن سنت گفته می شود.
سنت
اصطلاح «سنت» یکی از پرکاربردترین اصطلاحات ، در کنار حدیث است. و برای آن از دیدگاه های مختلف تعاریف مختلفی بیان شده است. اصولی ها سنت را یکی از منابع اجتهاد می دانند. از نگاه فقهاء شیعه، سنت هر آن چیزی است که از پیامبر و اهل البیت علیهم السلام نقل شده،و گاهی آن را در مقابل بدعت به کار می برند.
سنت در لغت به معنای شیوه ، روش است . اعم از آن که نیکو یا بد باشد. اب ...


سنت در دانشنامه ویکی پدیا

سنت
سنت یا تراداد عبارت از باور یا رفتاری است که در یک گروه یا جامعه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود، دارای معنای نمادین یا اهمیت ویژه ای است و ریشه آن به گذشته برمی گردد. تعطیلات عمومی و نیز لباس های غیرمنطقی اما به لحاظ اجتماعی معنی دار (مانند کلاه مویی که قضات در برخی کشورهای غربی در دادگاه ها بر سر می گذارند) نمونه های بارزی از سنت هستند. حتی هنجارهایی نظیر سلام و احوال پرسی کردن نیز سنت تلقی می شوند. سنتها می توانند در طول هزاران سال به حیات خویش ادامه دهند یا اینکه گسترش پیدا کنند. در عین حال سنتهایی هم هستند که به دلایل سیاسی یا فرهنگی در طول مدت کوتاهی ایجاد شده اند.
توسل به سنت
سنت گرایی
خرد جاویدان
فولکلور
برخی زمینه های مطالعاتی دانشگاهی نظیر انسان شناسی و زیست شناسی نیز واژه سنت را اخذ کرده اند تا در زمینه آکادمیک خاص تری از آن بهره جویند.
سنّت یا تراداد در لغت به معنای روش و شیوه است.. تراداد گرته برداری از واژهٔ tradition می باشد . تراداد نیز از پیشوند ترا و فعل دادن تشکیل شده است و به معنی آن چیزی است که از پیشینیان به تحویل داده شده است .
سنت در شیعه شامل سخن، کردار و تقریر (تأیید) معصومین است.
عکس سنت
سنت می تواند به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سنت (تلفظ می شود/sonnæt/)، در علوم اجتماعی به معنی شیوه یا روش تاریخی
سنت (دین) (تلفظ می شود/sonnæt/)، در مکتب سنت گرایی و دین شناسی تطبیقی
سنت (پیامبر اسلام) (تلفظ می شود/sonnæt/)، در دین اسلام و منابع دینی، به سنت محمد پیامبر اسلام گفته می شود.
سنت (موسیقی) (تلفظ می شود/sent/)، واحدی برای اندازه گیری فاصله های موسیقی.
سنت (واحد پول) (تلفظ می شود/sent/)، واحد پول برخی کشورها معادل یک صدم دلار.
سنت آمریکا (تلفظ می شود/sent/)اجزای پول آمریکا معادل یک صدم دلار.
قدیس یا سینت یا سنت عنوانی احترام انگیز برای مسیحیان.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سنت در دانشنامه آزاد پارسی

سَنْت (Saintes)
شهری در شارانت ـ ماریتیم، در غرب فرانسه، کنار رود شارانت، به فاصلۀ ۱۷۰ کیلومتری شمال بوردو. جمعیت آن ۲۷ هزار نفر است (۱۹۹۰) مرکز استان قدیمی سنتونژ بود. ویرانه های رومی و آمفی تئاتری بزرگ دارد. طاق نصرت گرمانیکوس نیز در این شهر است. مرکز تجارت تولیداتی نظیر حبوبات، چرم و چوب برای نواحی اطراف به شمار می رود. صنایع آن عبارت ا ند از تولید لوازم الکترونیک و ظروف سفالین، و صنایع سبک. سنت در زمان رومی ها شهر مهمی بود و آثاری از قرن ۱ م در آن دیده می شود. طاق نصرت گرمانیکوس، که دراصل بر روی پُلی قرار داشت، در قرن ۱۹ به محل کنونی منتقل شد؛ آمفی تئاتر آن گنجایش ۲۰هزار نفر را دارد. در موزۀ شهر نیز آثار هنری فراوانی از دوران رومی ها به جا مانده است. شهر مزبور دارای چندین کلیسا است، که یکی از آن ها قبلاً کلیسایی جامع بود.

نقل قول های سنت

سُنّت یک شیوهٔ زندگی به عنوان هنجاری برای مسلمانان است که بر اساس آموزه ها و الگوهایی از پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله و تفاسیر قرآن سنجیده می شود.
• «هیچ رسم پسندیده ای را که به آن عمل می شود و رشتهٔ پیوند مردم و صلاح توده ها در آن است، در هم نشکن .» ، غرر الحکم و درر الکلم، ۱۰۳۷۷ -> علی بن ابی طالب
• «برای تو بسنده است رسول خدا را مقتدا گردانی... محبوب ترین بندگان نزد خدا کسی است که راه-و-رسمِ رسول الله ﷺ را سرمشق خود کند، و به دنبال او رود...» نهج البلاغه، خطبه، ۱۶۰ -> علی بن ابی طالب

سنت در جدول کلمات

سنت
ایین
سنت لوسیا
کاستریس
سنت و خلق و خو
ه
سنت و رسم
ایین
سنت وینسنت
کینگز تاون
پایتخت سنت لوسیا
کاستریس
ساخته گاس ون سنت با نق ش آفرینی شون پن و جیمز فرانکو
میلک
از سنت های نوروزی یزد
میله گل سرخ

معنی سنت به انگلیسی

custom (اسم)
عادت ، خوی ، رسم ، عرف ، مرسوم ، سنت ، حقوق گمرکی ، برحسب عادت
tradition (اسم)
عادت ، رسم ، عرف ، مرسوم ، سنت ، روایت متداول ، عقیده رایج ، عقیده موروثی

معنی کلمه سنت به عربی

سنت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آتنا
(sonnat) این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
نِریت (کردی: نه ریت)
ریچکا (کردی: ریچکه)
شهریار آریابد
در پهلوی " چنب " در نسک: فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
اشکان
این واژه شاید از واژه سن برخاسته باشد که واژه ای هند و اروپایی است که به عربی و عبری هم راه راه یافته باشد و واژه هایی مانند مسن و سنوات و ... نیز از سن بر خاسته اند
اشکان
شاید از واژه سن برخاسته است :
لغت آریایی سن به معنای عمر قدمت کهنگی از ریشه پیشاهندواروپایی sen- به معنای old پیر به دست آمده که به عربی و عبری نیز راه یافته و در سنسکریت सन sana خوانده میشود. سن در اوستایی به شکل hana- و سپس در پارسی کهن به شکل hanata- به معنای old age, lapse of time و در پهلوی به شکل شنات ŝin�t =سال-سنه درآمده است (سـ و شـ بدل همدیگرند مانند خروس-خروش). سن در ارمنستان hin հին در یونان enos در ولز hen خوانده میشود و با واژگان لاتین سنا و سناتور همریشه است. واژه سن را به غلط به واژه عربی سن به معنای دندان رپت داده اند زیرا شمردن دندان چارپایان نشانگر سن آنهاست. اگر این افسانه درست بود مایه خواری آدمیان میشد زیرا دانستن سن کسان اشاره داشت به شمردن دندان آنان یعنی همان کاری که با چارپایان میکنند. بدینسان لغت سنه همتای واژه تاریخ است و واژگان عربی سنوات مسن سنین جعلی هستند.

اشکان
اگر این واژه عربی باشه و از سن برنخاسته باشه ، برابر فارسیش """ کهن ریشه """ kohan rishe است
حمید
آیین
سیدحسین اخوان بهابادی
مَنهَج و روش، قانون
فرتاش
افزون بر واژه های یادشده، می توان به جای<<سنت>> از واژه <<تراداد>> و به جای سنتی از واژه<<ترادادی>> بهره برد.
دوشا
سنت به مجموعه عادات و آداب و رسوم گفته می شود . روش و نحوه زندگی گروهی ؛ طایفه ای ؛ قبیله ای و قومی. این آداب و رسوم بعضا میتوانند توسط طوایف و قبایل و اقوام دیگر از طریق رفت و آمد و مهاجرت و داد و ستد اقتباس گردند و یا از طریق جنگ و تصرف و تسلط بر سرزمین های دیگر توسط قومی قوی تر بر اقوام ضعیف تر تحمیل گردند. سنت میتواند دین محوری و یا انسان محوری باشد. در سنت دینی خدا و طاعت و بندگی به او و پیروی و تقلید از کلام و عمل آورنده آن دین و آیین محور اصلی زندگی اجتماعی است و بقیه چیز ها فرعیات محسوب میشوند و فهم و عقل بزرگان دینی این یا آن جامعه دینی وابسته به تفسیر آیات و روایات و احدایث است و از استقلال برخوردار نیستند. اما در جوامع انسان محور ، گرداندگان جامعه دارای فهم ها و عقل های مستقل از شرایع دینی و مذهبی اند و بیشتر به شناخت و دانش علمی تکیه دارند. جوامع انسان محور از مطلق گرایی دینی، خودرا رها نموده اند و دین داران آن جوامع در کار روزمره اجتماعی دخالت نمیکنند، میتوان گفت که تاحدودی عاقل تر و فهمیده تر از دوران پیشین شده باشند.
اینو آنانیان
یک ضرب المثل قدیمی حدود دویست سال پیش در دوران روشنگری اروپا : سنت نگهداری خاکستر نیست بلکه انتقال شعله.
سوال آیا میتوان بت پرستی را خاکستر دانست و خدا پرستی را شعله ؟ یا اینکه بت و خدا را شعله دانست و پرستش آن دو را خاکستر؟ در اینجا منظور از بت همان طلا و جواهرات و پول است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند و هیچگونه ضرر و زیانی ندارند و برای وارثین نقش شعله را بازی می کنند. اما پرستش آنها خاکستر محسوب میشود. سوال دیگر : آیا خدا و خدا پرستی را هم میتوان از هم جدا نمود و گفت که خدا شعله است و خدا پرستی خاکستر، یا هردو شعله محسوب می شوند ؟ با این داستان حتما آشنائی دارید که پیامبر ابراهیم در عهد باستان یک روزی یک تبر سنگی برداشت و به بتکده بابلیان رفت و سر و دست و پای بت ها را شکست. آیا به نظر شما، آن پیامبر از خود هنر برجسته ای به نفع حفظ شعله و کمک به انسان و به ضرر خاکستر ارائه داده است؟ آیا بهتر نبود به جای شکستن بت های بی آزار که نه دعای زائرین را میتوانستند برآورند و یا یک سیلی توی گوش یکی از دعا کنندگان بزنند، یک ضربه محکم و علاج ناپذیر بر پیکره پدیده " پرستش " وارد می نمود و ریشه آنرا در زمینه تاریخ می خشکانید تا در اعصار بعد از وی مثل تار عنکبوت نامرئی سراسر وجود و موجودیت انسان را این چنین وسیع در ظلمت فرا نگیرد و فرو نبرد؟ طبق باور این حقیر خدا شعله است و پرستش او خفه کردن شعله اوست در زیر خاکستر. بهر حال سنت و مدرنیته در مقابل همدیگر قرار ندارند بلکه هم سنت کهنه و قدیمی و از مد افتاده داریم و هم سنت نو و مدرن و مد شده .
بطور مثال بعضی گروه ها و یا طوایف و قبیله ها موجود اند که خانوادگی دایره وار دور یک تشت پر از غذا روی زمین می نشینند و غذا را صرف و نوش جان می کنند و پس از اتمام غذا انگشت های خودرا لیس میزنند که دیگر نیازی به شستن نداشته باشند. به آن انسان ها هیچ گونه انتقادی وارد نیست. اما آن سنت را میتوان کهنه و قدیمی دانست در مقایسه با سنت نو و مدرن یعنی غذا خوردن با قاشق و کارد و چنگال و کاسه ها و بشقاب های جدا از هم. یا اینکه میتوان روی زمین نشستن دور سفره و روی صندلی نشستن دور میز را در فرهنگ خودمان مثال زد. هردو دارای لذت و ارزش خاص خود می باشند، اما عادت و یا روش اول سنت کهنه و قدیمی و دومی یک سنت نو و مدرن محسوب می شوند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سنت دلار   • تعریف سنت   • معنی سنت   • اهل سنت زاهدان   • سنت چیست   • اداب زناشویی اهل سنت   • سایت های اهل سنت   • سوالات شرعی زناشویی اهل سنت   • مفهوم سنت   • معرفی سنت   • سنت یعنی چی   • سنت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنت

کلمه : سنت
اشتباه تایپی : skj
آوا : sent
نقش : اسم
عکس سنت : در گوگل

آیا معنی سنت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )