برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1675 100 1
شبکه مترجمین ایران

سجده شکر

سجده شکر در دانشنامه اسلامی

سجده شکر
سجده شکر از سجده های مستحب است که برای ادای شکر بجا آوره می شود. از آن در باب صلات سخن گفته اند.
سجده شکر در موارد زیر مستحب مؤکد است: بعد از هر نماز واجب و مستحب؛ هنگام رسیدن نعمتی جدید و یا تجدید نعمت؛ هنگام دور شدن نقمت و بلایی از انسان و نیز یاد آوری آنها؛ پس از توفیق یافتن در به جا آوردن عملی نیک یا ترک گناهی و نیز هنگام مشاهده فرد مبتلا به بلایی و دیدن فاسق.
چگونگی
سجده شکر با انجام دادن مسمای سجده محقق می شود. بنابر این، سجده شکر، تکبیر افتتاح، تکبیر هنگام رفتن به سجده و نیز تشهد و سلام ندارد؛ لیکن برخی قدما تکبیر را پس از سر برداشتن از سجده مستحب دانسته اند. سجده شکر با یک بار سجده کردن تحقق می یابد؛
← افضل
در سجده شکر طهارت از حدث و نیز رو به قبله بودن شرط نیست. در اشتراط مباح بودن (غصبی نبودن) مکان و نهادن پیشانی بر چیزی که سجده بر آن صحیح است، همچون خاک اختلاف است.
مستحبات
...
سجده شکر
سجده شکر، از سجده های مستحبی است که انجام آن برای شکرگزاری نسبت به نعمت یا دفع بلا سفارش شده است. سجده شکر پس از پایان نماز، چه نماز واجب و چه مستحب به عنوان یکی از تعقیبات پرفضیلت است. برای انجام سجده شکر، رو به قبله بودن و طهارت لازم نیست.
سجده شکر در موارد زیر مستحب مؤکد است:
اینکه آیا برای تحقق سجده شکر، نهادن اعضای هفت گانه بر زمین لازم است یا گذاشتن پیشانی به تنهایی کفایت می کند؟ مسئله محل بحث واختلاف است.
حدیث شریف، قسمتی از پاسخ امام مهدی (علیه السّلام) به سؤال های محمّد بن عبداللّه حمیری است. حضرت، در این کلام، به اهمیّت سجده شکر اشاره می کند و بعد از آن به دعا و تسبیح بعد از فرایض پرداخته، فضیلت آن را مانند فضیلت فریضه بر نوافل می داند و نیز اصل سجده و قرار دادن پیشانی بر خاک را در اجر و ثواب به منزله دعا و تسبیح می داند.
قال مولانا الامام المهدی (عجّل الله فرجه الشریف): «سَجْدَةُ الشُّکْرِ مِنْ اَلْزَمِ السُّنَنِ وَاَوْجَبِها... فَاِنَّ فَضْلَ ...

سجده شکر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سجده شکر   • مفهوم سجده شکر   • تعریف سجده شکر   • معرفی سجده شکر   • سجده شکر چیست   • سجده شکر یعنی چی   • سجده شکر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سجده شکر

کلمه : سجده شکر
اشتباه تایپی : s[ni a;v
عکس سجده شکر : در گوگل

آیا معنی سجده شکر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )