برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1644 100 1
شبکه مترجمین ایران

سبکتگین

معنی سبکتگین در لغت نامه دهخدا

سبکتگین. [ س َ ب ُ ت َ ] (مغولی ، ص مرکب ) سبکتکین.

سبکتگین. [ س َ ب ُ ت َ ] (مغولی ، ص مرکب ) سبک قدم. (آنندراج ) (غیاث ). نیک قدم ، زیرا که بلغت مغولیه سوبوک پی ، پاو تگین نیکوصورت بود. (سنگلاخ ). تکین (شجاع و قهرمان ) و تگین بمعنی خوش شکل است. (از چهارمقاله ٔ نظامی عروضی چ معین ). رجوع به فهرست چهارمقاله چ معین شود.

سبکتگین. [ س َ ب ُ ت َ ] (اِخ ) حاجب عزالدوله بختیار. (تجارب السلف ص 240). و رجوع به حبیب السیر چ جدید ج 2 ص 429 شود.

سبکتگین. [ س َ ب ُ ت َ ] (اِخ ) حاجب معزالدوله ٔ دیلمی. (تجارب السلف ص 222).

سبکتگین. [ س َ ب ُ ت َ] (اِخ ) ناصرالدین ، نام پدر سلطان محمود غزنوی. (آنندراج ) (غیاث ). مؤسس سلسله ٔ غزنویان ، او غلامی ترک بود. یکی از بازرگانان خراسان که دارای مال و مکنت فراوان بود سبکتگین را بغلامی خرید و با خود به بخارا برد. سبکتگین توسط نصر حاجی بدربار البتکین حاجب راه یافت ، چون البتکین آثار کیاست و فِراست در وی دید اورا از نصر حاجی خرید و او را بطخارستان بدربار عبدالملک بن نوح سامانی همراه برد. پس از مدتی اقامت در طخارستان بهمراهی البتکین بغزنین رفت و امارت آنجا بدواً به البتکین و بعد به اسحاق فرزند البتکین رسید وبعد از او امارت به یکی از امراء ترک که مردی ستمگربود رسید. چون او نتوانست در غزنین امارت کند و ناراضیهای فراوان داشت او را گرفته و حکومت را در کف باکفایت سبکتگین سپردند (جمعه 27 شعبان 366هَ. ق.). صاحب تاریخ روضةالصفا چنین نقل میکند: «امیر ناصرالدین غلامی ترک نژاد و مملوک البتکین صاحب جیش خراسان مخصص بفضل الهی ، آراسته به آئین سلطنت و پادشاهی ، روز کوشش چون شیر همه عنف و بگاه بخش چون ابر بر همه کرم ،هنگام داد چون آفتاب تابنده بر وضیع و شریف ، بهمت چون دریا که در دهش از کاهش نیندیشد و در تهور مانند سیل که از نشیب و فراز نپرهیزد و رأی او در ظلمت حوادث چون ستاره ٔ راهنما و تیغ او در مفاصل اعدا چون قضا گره گشای ، آثار نجابت و شهامت در شمایل او روشن و پیدا و دلایل یمن و سعادت در حرکت و سکون او هویدا، چون سبکتگین بر مسند سلطنت مستقر شد برای جهاد با کفار راه هندوستان پیش گرفت و در این سفر با شدائد و مصائب و مهالک فراوان روبرو شد، و به کمک طغان بُست راگرفت ...

معنی سبکتگین به فارسی

سبکتگین
ملقب به ناصر الدوله موسس سلسله غزنویان ( آغاز حکومت ۳۶۶ ه.ق.۹۷۶ م.- ف.۳۸۷ه.ق. ۹۹۷م.) . غلامی ترک بود که توسط نصر حاجی - یکی از بازرگانان خراسان - به الپتگین فروخته شد . وی بعدها بدامادی الپتگین نایل آمد و بامارت غزنین رسید و در سال ۳۶۷ ه.ق. شهر بست را فتح کرد و سلسله غزنویان را تاسیس نمود و حوزه حکومتی خود را از دو طرف بسط داد : از یک سو در سمت حدود هندوستان قبایل رجپوت را مغلوب کرد و شهر پیشاور را مسخر خویش ساخت و از طرف دیگر خراسان را تحت فرماندهی خویش در آورد و بسال ۳۸۴ از جانب نوح سامانی بحکومت آن مملکت نامزد گردید و این انتصاب او بسبب کمکی بود که سبکتگین بامیر سامانی در خواباندن انقلابات ماورائ النهر کرده بود . سبکتگین نظر بحق شناسی یا از راه احتیاط نسبت بپادشاهان سامانی اظهار تبعیت میکرد ولی این اظهار اطاعت اسمی بلامسمی بود و قدرت او مقارن فوتش بمراتب بیشتر از قدرت امیر سامانی بود . وی امیری دادگستر و شجاع و مدبر بود . او بلخ را پایتخت خود قرار داد و در ۳۸۷ حین عزیمت بغزنین در گذشت .
حاجب معز الدوله دیلمی

سبکتگین در دانشنامه ویکی پدیا

سبکتگین
ابو منصور سَبُک تَگین ملقب به ناصرالدین والدوله یکی از فرمانروایان غزنوی بود که در نیمهٔ دوم قرن چهارم هجری می زیست. او یکی از غلامان ترک تبار آلپ تگین بود که به مناصب بالا ارتقاء یافته و داماد او شده بود. جانشینان آلپ تگین پس از مرگ او (۳۵۲ ه. ق) کاری از پیش نبردند و سبکتکین در سال ۳۶۶ هجری آنان را کنار زده و جایشان را گرفت. از این هنگام بر سرزمین های زیر فرمانروایی غزنویان افزوده شد. هر چند که سبک تگین به پیروزی های بسیاری به خصوص در سرزمین سند به دست آورد ولی همچنان اطاعت ظاهری خود را نسبت به فرمانروایان سامانی زمان خود ابراز می داشت و فرمانروایی مستقل به شمار نمی آمد. او در سال ۳۸۷ هجری مرد و پسرش اسماعیل را که از دختر آلپ تکین بود به جانشینی خود برگزید ولی پسر دیگرش محمود که در خراسان مقام سپه سالاری داشت بر برادر چیره شد و به فرمانروایی رسید.
باسورث، کلیفورد ادموند (۱۳۷۸). تاریخ غزنویان. ترجمهٔ حسن انوشه. انتشارات امیرکبیر.
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sabuktigin&oldid=665508656
خاندان سبک تگین از اهالی برسخان بودند. در یکی از نبردهای قبایل ترک، سبک تگین توسط بختیان اسیر شد و به برده فروشی از چاچ فروخته شد. پس از آموزش نظامی در برده خانه ای در نخشب، در نیشابور به آلپ تگین فروخته شد و آلپ تگین او را به نگهبانان خود افزود. پس از مرگ آلپ تگین در ۳۵۲ قمری، سبک تگین غلام ابو اسحاق ابراهیم پسر آلپ تگین شد.
پس از مرگ ابواسحاق در ۳۵۵ قمری، بلگاتگین که از فرماندهان ترک و غلامان سابق آلپ تگین بود، به فرماندهی برگزیده شد و پس از مرگ او در ۳۶۴ قمری، بوری تگین یکی دیگر از غلامان آلپ تگین قدرت را به دست گرفت. مردم به دلیل بی لیاقتی بوری تگین از لویک (که پیش از آلپ تگین حاکم غزنه بود) دعوت کردند که دوباره به حکومت برگردد، ولی سبک تگین او را دفع کرد و در ۲۷ شعبان ۳۶۶ قمری جانشین بوری تگین شد.
سبک تگین خود را والی سامانیان می دانست و در سکه های ضرب شدهٔ او نام امیران سامانی پیش از نام وی آمده است. هم چنین هنگامی که امیر نوح بن منصور از وی برای دفع شورش فائق و ابوعلی سیمجور کمک خواست، به یاری امیر سامانی شتافت و در ۳۸۴ قمری بر آن ها چیره شد. نوح نیز به سبک تگین لقب ناصرالدین والدوله را داد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سبکتگین در جدول کلمات

ازکتب تاریخ ایران درباره ابومنصور ناصرالدین سبکتگین و محمود غزنوی
یمینی

سبکتگین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

احمد کرباسیان
نیک قدم،پدر سلطان محمود غزنوی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آلپ‌تگین   • علی سبکتکین   • سبکتکین و ایاز   • البتکین   • سبکتکین داور   • محمود سبکتکین   • آلپ تکین   • شاهان مشهور غزنویان   • معنی سبکتگین   • مفهوم سبکتگین   • تعریف سبکتگین   • معرفی سبکتگین   • سبکتگین چیست   • سبکتگین یعنی چی   • سبکتگین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سبکتگین

کلمه : سبکتگین
اشتباه تایپی : sf;j'dk
عکس سبکتگین : در گوگل

آیا معنی سبکتگین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )