برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1650 100 1
شبکه مترجمین ایران

رکعت

/rak'at/

معنی رکعت در لغت نامه دهخدا

رکعت. [ رَ ع َ ] (ع اِ) (اصطلاح فقهی ) هر قیامی از نماز که رکوعی در آن داخل باشد. (ناظم الاطباء). جزو صلوة که ربع صلوة است یا ثلث یا نصف آن بشرطی که رکوع در آن داخل باشد. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). هر یک ازدو جزء نماز صبح و سه جزء نماز مغرب و چهار جزء نمازهای ظهر و عصر و عشاء که دارای دو قیام و دو سجده ویک رکوع است. در نماز مجموعه ٔ مرکب از قیام و رکوع و سجود. ج ، رَکَعات. (یادداشت مؤلف ) : برخاستم نیمشب غسل کردم و در نماز ایستادم تا رکعتی پنجاه کرده آمد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 199). دو رکعت نماز بکرد و پس برون از صدر بنشست «خواجه احمد حسن ». (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 153). سوره ٔ ن و القلم و سوره ٔ هل اتی علی الانسان در دو رکعت بخواند «عبداﷲ زبیر». (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 187). امیر بوسه بر آن داد و دو رکعت نماز بکرد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 378).
به احسانی آسوده کردن دلی
به از الف رکعت به هر منزلی.
سعدی (بوستان ).
به هر خطوه کردی دو رکعت نماز.
سعدی (بوستان ).
جهاندیده بعد از دو رکعت نماز
به داور برآورد دست نیاز.
سعدی (بوستان ).
تو کی به دولت ایشان رسی که نتوانی
جز این دو رکعت و آن هم بصد پریشانی.
سعدی (گلستان ).

رکعت. [ رَ ع َ ] (ع مص ) رکوع. پشت خم کردن در نماز. (یادداشت مؤلف ). یکبار رکوع کردن در نماز. (فرهنگ فارسی معین ). || نماز خواندن. (یادداشت مؤلف ).

رکعت. [ رَ ع َ ] (اِخ ) دهی از بخش دهدز شهرستان اهواز. سکنه ٔ آن 100 تن است. آب آن از چشمه و قنات است.محصول عمده ٔ آنجا غلات و لبنیات. صنایع دستی زنان آنان کرباس بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

رکعة. [ رَ ع َ ] (ع اِ)مرة از رَکَعَ. (از المنجد). || رَکعَت. (یادداشت مؤلف ) (ناظم الاطباء). رجوع به رکعت شود.

رکعة. [ رُ / رَ ع َ ] (ع اِ) مغاک.ج ، رُکع. (منتهی الارب ). (به ضم و در محاوره به فتح ). مغاک در زمین. (از اقرب الموارد) (ناظم الاطباء).

معنی رکعت به فارسی

رکعت
یکبار، رکوع درنماز، هرقیام درنماز، رکعات جمع
۱ - ( مصدر ) یکبار رکوع کردن در نماز . ۲ - ( اسم ) مجموع حالت نماز گذار از قیام ( ایستادن ) رکوع ( پشت خم کردن ) سجده ( پیشانی بر زمین نهادن ) توام با قرائت ( در دو رکعت اول ) یا تسبیح ( در دو رکعت سوم ببعد ) و اذکار مربوطه هر قیامی از نماز که رکوع در آن باشد جمع رکعات
ده از بخش دهدز شهرستان اهواز

معنی رکعت در فرهنگ معین

رکعت
(رَ عَ) [ ع . رکعة ] (اِ.) مجموع حالت نمازگزار از قیام (ایستادن )، رکوع (پشت خم کردن )، سجده (پیشانی بر زمین نهادن )، توأم با قرائت (در دو رکعت اول ) یا تسبیح (در رکعت سوم به بعد) و اذکار مربوط ، هر قیام از نماز که در آن رکوع باشد.

معنی رکعت در فرهنگ فارسی عمید

رکعت
هر قیام از نماز که رکوع هم در آن باشد، یک بار رکوع در نماز.

رکعت در دانشنامه اسلامی

رکعت
مجموع قیام، رکوع و سجود را رکعت گویند. از عنوان رکعت در باب صلات سخن گفته اند.
در تحقق رکعت به قیام، رکوع و دو سجده تا برداشتن پیشانی از سجده دوم، شک و اختلافی نیست؛ لیکن به کمتر از آن اختلاف است. مجموع افعال از قیام تا برداشتن سر از سجده دوم؛ مجموع افعال از قیام تا اتمام ذکر واجب سجده دوم؛ مجموع افعال از قیام تا گذاشتن پیشانی بر محل سجود در سجده دوم و مجموع افعال از قیام تا رکوع، چهار قول در مسئله است. قول نخست، مشهور است.
شک در دو رکعت اول
هرگاه متعلق شک در نماز، دو رکعت نخست باشد، شرط صحّت شک و عدم وجوب اعاده نماز، وقوع آن پس از اکمال دو رکعت است و در صورت عروض شک پیش از اکمال رکعت دوم، نماز باطل می شود؛ لیکن در اینکه اکمال رکعت به چه چیز تحقق می یابد اختلاف است که بدان اشاره شد.
درک یک رکعت از آخر وقت
درک یک رکعت از آخر وقت، به منزله درک تمامی رکعات نماز در وقت است. بنابر این، کسی که تنها به اندازه یک رکعت، زمان دارد، باید نماز را به نیّت ادا بگزارد. در اینکه ادراک رکعت با چه چیز تحقق می یابد، اختلاف یاد شده در این جا نیز جاری است.
پیوستن به جماعت در رکوع
...
رکعت
این صفحه مدخلی از فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام است
رکعت: مجموع قیام، رکوع و سجود.
در تحقق رکعت به قیام، رکوع و دو سجده تا برداشتن پیشانی از سجده دوم، شک و اختلافی نیست؛ لیکن به کمتر از آن اختلاف است. مجموع افعال از قیام تا برداشتن سر از سجده دوم؛ مجموع افعال از قیام تا اتمام ذکر واجب سجده دوم؛ مجموع افعال از قیام تا گذاشتن پیشانی بر محلّ سجود در سجده دوم و مجموع افعال از قیام تا رکوع، چهار قول در مسئله است. قول نخست مشهور است. از عنوان رکعت در باب صلات سخن گفته اند.
هرگاه متعلّق شک در نماز، دو رکعت نخست باشد. شرط صحت شک و عدم وجوب اعاده نماز، وقوع آن پس از اکمال دو رکعت است و در صورت عروض شک پیش از اکمال رکعت دوم، نماز باطل می شود؛ لیکن در این که اکمال رکعت به چه چیز تحقق می یابد اختلاف است که بدان اشاره شد.
درک یک رکعت از آخر وقت، به منزله درک تمامی رکعات نماز در وقت است. بنابراین کسی که تنها به اندازه یک رکعت زمان دا ...

رکعت در دانشنامه ویکی پدیا

رکعت
در فرهنگ اسلامی به هر یک از بخش های نماز یک رَکعَت گویند.
نماز صبح ۲ رکعت، نماز ظهر ۴ رکعت، نماز عصر ۴ رکعت، نماز مغرب ۳ رکعت و نماز عشا ۴ رکعت است (جمعاً ۱۷ رکعت در هر شبانه روز.) نمازهای ۴رکعتی در مسافرت ۲رکعتی می شوند.
هر رکعت نماز دارای یک رکوع و دو سجده و کارهای دیگر است. انجام هر رکعت نماز معمولاً ۱ دقیقه یا ۲دقیقه طول می کشد. همچنین نماز شب 11 رکعت می باشد
مختصات: ۳۱°۴۵′۰۰″شمالی ۵۰°۰۹′۰۲″شرقی / ۳۱٫۷۴۹۸۹°شمالی ۵۰٫۱۵۰۵۶°شرقی / 31.74989; 50.15056
رکعت سفلی، روستایی از توابع بخش دهدز شهرستان ایذه در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان دنباله رود شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۷ نفر (۸خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۱°۴۵′۱۲″شمالی ۵۰°۰۹′۰۹″شرقی / ۳۱٫۷۵۳۲۹°شمالی ۵۰٫۱۵۲۵۸°شرقی / 31.75329; 50.15258
رکعت علیا، روستایی از توابع بخش دهدز شهرستان ایذه در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان دنباله رود شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۹ نفر (۱۱خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رکعت در جدول کلمات

آنکه به رکعت اول نماز نرسیده
مسبوق
از آداب نماز جمعه این است که این سوره در رکعت دوم خوانده شود تا نمازگزاران توطئه منافقان را دریاد داشته باشند
منافقون

رکعت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مصیب
برپایی
برپا شدن
م چهری
گامه و یا پاره

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نماز چند رکعت است   • تعداد رکعت های نماز در قرآن   • رکعت های نماز اهل سنت   • ترتیب نماز یومیه   • ترتیب نماز های روزانه   • آموزش نماز مغرب و عشا   • آموزش نماز خواندن   • معنی رکعت   • مفهوم رکعت   • تعریف رکعت   • معرفی رکعت   • رکعت چیست   • رکعت یعنی چی   • رکعت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رکعت

کلمه : رکعت
اشتباه تایپی : v;uj
آوا : rak'at
نقش : اسم
عکس رکعت : در گوگل

آیا معنی رکعت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )