برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1460 100 1

روز مادر

روز مادر در دانشنامه ویکی پدیا

روز مادر
روز مادر روزی است که به یادبود و افتخار مادران در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.
"27 de mayo: madres que inspiran valentía", Los Tiempos (به Spanish), 2009-05-27نگهداری یادکرد:زبان ناشناخته (link)
"El Día de la Madre se nutre con la Virgen", La Razón (به Spanish), 2006-05-27نگهداری یادکرد:زبان ناشناخته (link)
بعد از اینکه تعطیلات در ایالات متحده از سوی سایر فرهنگ ها و ملت ها پذیرفته شد، تاریخ این روز نیز عوض شد تا با روزی که از قدیم مربوط به مادران بود یا سایر جشن های ملی، یکی شود؛ مانند یکشنبهٔ مادر در انگلستان یا در یونان، جشن ظهور مسیح برای مسیحیان اورتودوکس (۲ فوریه). در بعضی کشورها این روز به روزی که برای بیشتر مذهب ها مهم بود تغییر یافت، مانند روز مریم مقدس در کشورهای کاتولیک؛ یا روز تولد دختر پیامبر اسلام، در ایران. برخی کشورها، آن را به روزهای تاریخی خود تغییر دادند، مانند بولیوی که روز جنگ ویژه ای که زن ها نیز در آن شرکت داشتند را انتخاب کرد.
در برخی از کشورهای غربی (از جمله انگلستان) دومین یکشنبه ماه مه هر سال روز مادر نام می گیرد. این فکر توسط خانمی بنام جولیا واردهو به آمریکا برده شد و اولین روز ماه ژوئن به عنوان روز مادر تعیین گردید. در سال ۱۹۲۴ کنگره آمریکا دومین روز ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین نمود. در ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور به عنوان روز مادر گرامی شمرده می شود. در ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ روز ۲۵ آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود. هشدار: کشورهایی که در آن ها بجای روز مادر، روز جهانی زن جشن گرفته می شود با علامت '†' نشانه گذاری شده اند.
دومین یکشنبهٔ فوریه
عکس روز مادر
روز مادر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
روز مادر (فیلم ۱۹۸۰)
روز مادر (فیلم ۱۹۸۹)
روز مادر (فیلم ۲۰۱۰)
روز مادر (فیلم ۲۰۱۶)
روز مادر (فیلم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با روز مادر

روز مادر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مریم
روز زن و روز مادر در ایران باستان روز پنجم اسفند به نام سْپَندَرمَت= spandarmat (اوستایی: سْپِنتَ آرمَئیتی=spenta ãrmaiti= زمین بارور ـ دایرـ حاصلخیز، نیروی نگهدارنده ی زمین بارور) بوده است. ایرانیان باستان زن را مانند زمین می دانسته اند که چون زمین جایگاه رویش و پَدیش (= تولید) فراورده های سودمند است، زن هم چشمه ی رویش پومان pumãn (= انسان) است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روز مادر   • مفهوم روز مادر   • تعریف روز مادر   • معرفی روز مادر   • روز مادر چیست   • روز مادر یعنی چی   • روز مادر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روز مادر
کلمه : روز مادر
اشتباه تایپی : v,c lhnv
عکس روز مادر : در گوگل

آیا معنی روز مادر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران