برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1577 100 1
شبکه مترجمین ایران

رحمان

/rahmAn/

معنی اسم رحمان

اسم: رحمان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: rahmān) (عربی) مهربان و بخشاینده (صفت خاص خداوند )، از نام های خداوند، نام سوره ی پنجاه و پنجم قرآن کریم دارای هفتاد و هشت آیه - مهربان، بخشاینده، از نامهای خداوند

معنی رحمان در لغت نامه دهخدا

رحمان. [ رَ ] (ع ص ) رَحْم̍ن. بخشاینده. (ناظم الاطباء) (مهذب الاسماء) (آنندراج ) (منتهی الارب ) (دهار). بسیار بخشنده. (ترجمان ترتیب عادل ص 2). بخشایشگر. (یادداشت مؤلف ). || روزی دهنده. (مهذب الاسماء). || مهربان. (دهار). || (اِخ ) یکی از اسماء حسنی است و مختص به خدا و آن غالباً صفت برای اﷲ استعمال شود مانند: بسم اﷲ الرحمن الرحیم و گاهی اسم موصوف باشدمانند: الرحمن علی العرش استوی. (قرآن 5/20). (از اقرب الموارد). یکی از نامهای خداوند تبارک و تعالی. قوله تعالی : قل ادعوا اﷲ او ادعوا الرحمن. (قرآن 110/17). (ناظم الاطباء). مشتق از رحمت ، صیغه ٔ صفت مشبهه ، معنی آن بخشاینده و اطلاق این لفظ بجز ذات حق تعالی بر دیگری روا نیست ، بخلاف رحیم ، زیرا که حق تعالی امر کرده است : قل ادعوا اﷲ او ادعوا الرحمن. (قرآن 110/17). پس از اینجا ثابت شد که رحمان هم مثل لفظ اﷲ که اسم ذات است حکم خصوصیت پیدا کرده و در رسم الخط بدون الف باید نوشت ، زیرا که رحمن یکی از نامهای مسیلمه ٔکذاب هم هست و آن کافری بوده که دعوی نبوت کرده ، پس نوشتن و ننوشتن الف بجهت تمیز و تفرقه باشد و دیگر آنکه در نوشتن الف اتباع خط قرآنی است. (از شرح نصاب ) (غیاث اللغات ). بخشاینده ، رحیم مثله ، و هما اسمان مشتق من الرحمة لان الرحمن مختص باﷲ تعالی و لایجوز ان یسمی به غیره. (منتهی الارب ) (آنندراج ) :
زنهار که مرجان را بی جان نگذاری
زیرا که به بی جان نرسد رحمت رحمان.
ناصرخسرو.
مرا گر قوم بی رحمان براندند
بجوید رحمت و اقبال رحمان.
ناصرخسرو.
حجتان دست رحمان از امام روزگار
دست اگر خواهنددر تأویل بر کیوان کنند.
ناصرخسرو.
نروم جز ز پی پیشرو رحمان
گر درست است که من بنده ٔ رحمانم.
ناصرخسرو.
گویی که خداست فرد رحمان
مولاست همه خلق واوست مولا.
ناصرخسرو.
چند گویی که دو سال دگر است آیت خسف
دفع را رأفت رحمان به خراسان یابم.
خاقانی.

معنی رحمان به فارسی

رحمان
سوره ۵۵ قران مکیه تعداد آیات ۷۸.
مهربانی کردن، دلسوزی کردن، بخشودن، بخشایش
( صفت ) ۱ - مهربان . ۲ - بخشاینده . ۳ - یکی از نامهای خدا .
یا رحمن آباد ده از دهستان میر بیگ بخش دلفان شهرستان خرم آباد .
ده از دهستان سامن بخش شهرستان ملایر
مسیلمه کذاب
نام یکی از ایلات کرد ایران
کنایه از دفع ضرر و گذشتن از منافع باشد
ده از دهستان رویگر بخش نوخندان شهرستان درگز .
دهی است از دهستان کندگلی بخش سرخس شهرستان مشهد است ٠
دهی است از دهستان پائین ولایت بخش فریمان شهرستان مشهد .
دهی از دهستان صفائیه بخش هندیجان شهرستان خرم آباد
کرسی خداوند عالمان که گرزمان نیز گویند عرش اعلی

معنی رحمان در فرهنگ معین

رحمان
(رَ) [ ع . رحمن ] (ص .) ۱ - مهربان . ۲ - بخشاینده ، از صفات خداوند.

معنی رحمان در فرهنگ فارسی عمید

رحمان
۱. بخشاینده و مهربان.
۲. (اسم، صفت) از نا م های خدای تعالی.

رحمان در دانشنامه اسلامی

رحمان
لفظ رحمان در قرآن 57 بار و در تمام موارد به عنوان وصف خدا آمده است.
واژه «رحمان» غالباً با «رحیم» و احیاناً با «مستعان» همراه می باشد، نمونه نخست:(بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ)، و نمونه دومی (...رَبِّ احْکُمْْ بِالحَقّ وَ رَبُّنا الرَّحْمنُ المُسْتَعانُ عَلی ما تَصِفُونَ)(انبیاء/112) «پروردگارا به حق داوری کن، پروردگار ما بخشاینده و در برابر نسبتهای ناروای شما یاور ما است».
و امّا اسم رحیم با اسمای دیگری هم وارد شده است.
هر دو اسم از ماده «رحم» مشتق بوده و ما ریشه هر دو اسم را به هنگام بحث از (ارحم الراحمین)، بیان کردیم. از آیات قرآن استفاده می شود که عرب جاهلی با لفظ«الرّحمن» آشنا نبوده است، لذا هنگامی که پیامبر اکرم آنان را دعوت می کرد که برای رحمان سجده کنند، می گفتند ما «رحمان» را نمی شناسیم چنان که می فرماید:
(وَ إِذا قِیلَ لَهُمُ اسجُدُوا للرَّحْمنِ قالُوا وَ مَا الرَّحمن أَنَسْجُدُ لِما تَأْمُرُنا وَ زادَهُمْ نُفوراً).(فرقان/60)
«هنگامی که به آنها گفته می شود برای رحمان سجده کنید، می گویند رحمان کیست، آیا بر آنچه که امر می کنی سجده کنیم، در این حالت از ایمان به حق گریزان بودند».
رحمان و رحیم هر دو از ماده واحد گرفته شده اندو در لغت عرب نظایر زیاد دارند مانند: عطش و عطشان، ریّ و ریّان، فَرَح و فَرْحان، جزَل و جَزْلان، که دومی از تأکیدو گسترش بیشتری برخوردار است و به تعبیر دیگر: در دومی مبالغه ای هست که در اولی نیست; از این جهت مفسران برای تفاوت این دو لفظ وجوهی را یادآور شده اند که منعکس می کنیم:
1. رحمان به منزله اسم خاص(علم) برای خدا است که به غیر او اطلاق نمی شود.در حالی که رحیم اسم عام است و به دیگری نیز اطلاق می شود.
رحمان
معنی رَّحْمَـٰنِ: آن کس که مهربانيش هميشگي و شامل همه است - هميشه رحم کننده - هميشه مهربان (رحمان صفت مشبهه از رحم است ،رحمن صورتي از رحمت ومهرباني خداست که شامل همه مخلوقاتش مي شود و اين صفت خاص پروردگار است ونا ميدن ديگران به آن صحيح نيست .کاربرد وزن فَعلان در آیات ...
معنی يَقْبِضْنَ: می بندند - بسته می کنند ( قبض به معني گرفتن چيزي و کشيدن آن به طرف خو ...

رحمان در جدول کلمات

رحمان
بخشاینده ، مهربان ، رحیم
ساخته رحمان رضایی با بازی حسام نواب صفوی | ایمان اشراقی | سولماز غنی
اتانازی
ساخته رحمان رضایی با بازی حسام نواب صفوی | علیرضا ثانی فر و سولماز غنی
اتانازی
فیلمــی از رحمان رضایی
اتانازی

معنی رحمان به انگلیسی

clement (صفت)
مهربان ، ملایم ، رئوف ، بخشاینده ، رحیم ، رحمان

رحمان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رحمان
طرح امضاء
احمد سهرابی
رحمان از ریشه رحمت بر وزن فعلان است. صیغه مبالغه فعلان ، کثرت و زیادت و بسیاری و تداوم را همراه دارد. یعنی رحمت کثیر و زیاد. رحیم هم از ریشه رحمت است بر وزن فعیل . صفت مشبه فعیل ، ثبات و بقا و دائمی بودن و برکت را همراه دارد. رحمان: کثیر الرحمه ، رحیم: دائم الرحمه
رحمان به معنی بخشنده نمی باشد. رحیم هم به معنای مهربان و رئوف نیست. نمود طبیعی این صفات در طبیعت آسمان و زمین است، مرد و زن است، آسمان بعنوان رحمان ، که با کثرت و زیادت بر روی زمین رحمت می گستراند، رحمت باران، رحمت نور خورشید، رحمت رزق بندگان، از دل آسمان بصورت گسترده و فراگیر بر دل زمین باریده میشود ، بر روی سر هر جانوری بر روی هر زمین هموار و ناهمواری ، هر ظالم و مظلومی ، بر روی دریاها و جنگلها ، بر روی فقیر و غنی ، بر روی زشت و زیبا و بر روی همه و همه ... و ما کان عطا ربک محظورا ( اسرا-۲۰)
زمین و ساکنانش بعنوان رحیم ، جمع کننده و دریافت کننده و ثبات و بقا دهنده به رحمت کثیر باریده شده از آسمان هستند.
مرد بعنوان رحمان و زن همانند رحیم. یکی از اعضای بدن زن، رحم است که در قرآن با اصطلاح "قرار مکین" نامبرده شده. بارش مرد در رحم زن مشابه بارش آسمان بر زمین نیست؟
در شهرستان اراک یک اصطلاحی هست، میگویند مرد مثل آو (یعنی آب) هست و زن مثل ولگ آو ( ولگ آو: دریچه های آب قابل باز و بسته شدن در بالای زمینهای کشاورزی که اجازه ورود آب را به داخل کرت های کشاورزی میدهند ).
مصیب مهرآشیان مسکنی
رحمان=پروردگا
...رحمن یا رحمان دومین نام اعظم خدا وند است که از الله کوچکتر و از رحیم بزرگتر است به همان سبب نمی توان گفت که رحمان الله است ولی میشه گفته الله رحمان است چون الله بالا ترین نام خداوندراست تمام اسما مبارکه را شامل میشود و الله هم رحمن و هم رحیم و هم کریم الی آخر و لدا با نام مبارک رحیم را هم نمیشه گفت رحمان است چون بعدانام مبارک الله رحمان تمام اسما مبارک را پوشش میدهد و لذا تا کنون زبان پارسی را محکوم میکردند که پارسی واژه ای معادل رحمان ندارد و بخشنده که معنی جواد است به اشتباه به رحمان داده بودند تا اینکه من ایه شریفه بسم الله را معنی نمودم و گفتم چون رحمان مطلق نام پروردگار است و کسی نمیتواند بگوید من رحمان هستم چون اگر بخواهد یک مهمانی بگیرد مجبور است از امکانات خداوند مانند هوا و اب که از ضروریات است فراهم کنم و خداوند جل وجلال علاوه بر پذیرایی پرورش و رشد و نمو هم میدهد پس به همین خاطر معنی رحمان مساوی پروردگار پارسی میباشد
مصیب مهرآشیان مسکنی
رحمان= پروردگار

که در معنی تفصیلی ان ر اخر پروردگار از قلم افتاده ومت متوجه نشده ام
رضا افشار
اسم رحمان اززبان پارسی دری است چون بخشنده درعربی اسم کریم است واعراب مثل فارسی زبان نیست که پارسی وفارسی داشته باشد
رحمان هاشمی
من خودم حافظ قرآن هستم و الان پیش استاد محمد صالح پردل در می خوانم و۱میلیون حدیث حافظم لطفا این اسم زیاد معنایش و فقت خدا میداند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رحمان   • اسم رحمان   • رحمان در جدول   • بیوگرافی رحمان   • دانلود آلبوم رحمان   • دانلود فول آلبوم رحمان   • رحمان یه عاشق   • رحمان خوشحالم   • مفهوم رحمان   • تعریف رحمان   • معرفی رحمان   • رحمان چیست   • رحمان یعنی چی   • رحمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رحمان

کلمه : رحمان
اشتباه تایپی : vplhk
آوا : rahmAn
نقش : صفت
عکس رحمان : در گوگل

آیا معنی رحمان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )