برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1435 100 1

راشد

/rASed/

مترادف راشد: ره شناس، متدین، متقی

معنی اسم راشد

اسم: راشد
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: rāšed) (عربی) آن که در راه راست است و (به مجاز) دیندار، متدین، (در اعلام) سی امین خلیفه ی عباسی به نام منصور - آن که در راه راست است، دیندار، نام یکی از خلفای عباسی

معنی راشد در لغت نامه دهخدا

راشد. [ ش ِ ] (ع ص ) براه شونده. (از منتهی الارب ). هدایت یابنده و در حدیث آمده است : علیکم بسنتی سنة الخلفاء الراشدین من بعدی.(از اقرب الموارد). راه راست رونده. (فرهنگ اشتینگاس ). کسی که براه راست است. (فرهنگ نظام ). راه راست یابنده. (آنندراج ). بر راه راست. (یادداشت مؤلف ). رشید. راه برده و راه بردار. (یادداشت مؤلف ). نماینده ٔ راه راست. (ناظم الاطباء). راست نماینده. (یادداشت مؤلف ). || دیندار و متدین. ج ، راشدون و راشدین. (اقرب الموارد).
- ام راشد ؛ کنیه ٔ موش است. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء).

راشد. [ ش ِ ] (اِخ ) نام سرزمینی است در بین کرمان و سیستان. رجوع به راشاک در همین لغت نامه و تاریخ سیستان حاشیه ٔ ص 245 و ابن خرداد به ص 50 شود.

راشد. [ ش ِ ] (اِخ ) غلام و امین ادریس بن عبداﷲبن حسن مثنی : که در مدینه و سپس در مکه در خدمت او بود و پس از واقعه ٔ «فخ » که حسین بن علی بن حسن مثلث کشته شد (سنه 169 هَ. ق.)باتفاق ادریس از مکه پنهانی گریخت. آنگاه با هم به مصر و افریقیه رفتند و در سال 172 هَ. ق. به مراکش رسیدند و در شهر «ولیلی » اقامت گزیدند. ادریس مردم را بطرف خود دعوت کرد و کارش بالا گرفت و بر «ولیلی » وشهرهای دیگر استیلا یافت و راشد همچنان یار و مددکاراو بود. در این اثنا ادریس را کشتند. راشد به قاتل حمله کرد و او را زد و با شمشیر دست راست او را بریدو بسوی ولیلی برگشت. او متوجه شد که ادریس کنیزی بنام «کنزة» دارد و وقتی دانست که کنزة حامله است اعلام کرد که ادریس فرزند دارد و سلسله ٔ امامت او منقرض نشده ، از اینرو از جانب کودکی که در جنین بود عهده دارحکومت شد تا کنزة پسری زاد و راشد او را بنام پدرش ادریس نامید و از قوم بربر دوباره بنام وی بیعت گرفت و خود بتمشیت کار دولت او پرداخت. اغالبه که در کشتن ادریس نیز دست داشتند در قیروان مراقب و مخالف کاراو بودند تا اینکه ابراهیم بن اغلب بقدرت رسید و بربرها را بر ضد راشد برانگیخت ؛ بربرها او را بطور ناگهانی در ولیلی کشتند. (از اعلام زرکلی چ 2 ج 3 ص 32).

راشد. [ ش ِ ] (اِخ )غلام المعتضد خلیفه ٔ عباسی بود که خلیفه حکومت همدان و نواحی آن را به او داد. پس راشد به دینور رفت و در همانجا درگذشت. (از مجمل التوار ...

معنی راشد به فارسی

راشد
الراشد بالله بن مسترشد سی امین خلیفه عباسی بنام المنصور که از ۵۲۹ه.ق./۱۱۳۵م.تا ۵۳٠ه.ق./۱۱۳۶م. خلافت داشت .در زمان او مسعود سلجوقی داخل بغدادشد و وی منهزم گردید و نزدیک اصفهان بقتل رسید.
راه راست یافته، راه برده، راه راست رفتن
( اسم ) ۱ - براه راست رونده سالک صراط مستقیم . ۲ - راه دان ره شناس . ۳ - دیندار متدین جمع راشدون راشدین .
یا فعی راشد بن جندل . از جمله وات بود . او از حبیب اوس ثقفی روایت دارد و ابن حبان او را موثق دانسته و گفته است که روایات مرسل نقل کرده است .
مصطفی اهل فلبه عثمانی بود که بسال ۱۲۳۸ ق . متولد شد و بسال ۱۲۶۵ ق در گذشت . راشد دارای طبع شاعری بود .
ابو منصور جعفر بن مستر شد بن مستظهر بن مقتدی بن ذخیره بن قائم بن قادر بن قادر بن اسحاق بن هرون الرشید بن مهدی بن منصور بن محمد بن علی بن عبد الله بن عباس فرد بیستم از نسل عباس است و سی ام از خلفائ چون پدرش در جنگ سلطان مسعود اسیر شد در بغداد خلافت بدو داد . او نام سلجوقیان از خطبه و سکه بیفکند .
او از بزرگان بود و در سال ۱۲۵۲ ق . در گذشت .
حسنی چرکی الاصل . از فرماندهان بزرگ سپاهیان مصر بود و بسال ۱۲۵۸ ق . در چرکس قفقاز تولد یافت و در ۶ سالگی بسوی اسلامبول رفت سپس در ۱۱ سالگی به مصر روانه شد و در یکی از مدارس نظامی آنجا بتحصیل پرداخت و دو سال نیز در فرانسه به تکمیل فنون نظامی مشغول شد تا در ارتش مصر به درجه سپهبدی رسید .
ملا محمد رضا . شاعر و صاحب دیوان بوده .
ابن سعید از ائمه اباضیه عمان بود و در حدود سال ۴۲۵ ق . پس از وفات خلیل بن شاذان با او بیعت کردند .
اصحاب ابو راشد ...

معنی راشد در فرهنگ معین

راشد
(ش ِ) [ ع . ] (اِفا.) ۱ - به راه راست رونده . ۲ - راه راست یافته .

معنی راشد در فرهنگ فارسی عمید

راشد
کسی که به راه راست می رود، راه راست یافته، به راه راست رونده، دین دار.

راشد در دانشنامه ویکی پدیا

راشد
الراشد (نام کامل وی: أبو جعفر المنصور الراشد بالله ابن المسترشد بالله) از خلفای عباسی در بغداد بود که از ۱۱۳۵ تا ۱۱۳۶ میلادی برابر با ۵۲۹ تا ۵۳۰ هجری قمری فرمان می راند.
راشد (شوش)، روستایی از توابع بخش فتح المبین شهرستان شوش در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان چنانه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۷ نفر (۳۲خانوار) بوده است.
راشد احمد (انگلیسی: Rashed Ahmed؛ زادهٔ ۶ اوت ۱۹۸۶) یک بازیکن فوتبال است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
راشد احمد راشد (انگلیسی: Rashed Ahmed Rashed؛ زادهٔ ۱۸ مارس ۱۹۹۶) بازیکن فوتبال اهل امارات متحده عربی است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
راشد احمدف (به انگلیسی: Rashad Ahmadov) زاده ۵ ژانویه ۱۹۸۱ است. او تکواندوکار کشور آذربایجان است.
راشد الدویسان (انگلیسی: Rashed Al-Dwesan؛ زادهٔ ۱۱ اوت ۱۹۹۰) یک ورزشکار اهل عربستان سعودی است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال الشعله عربستان سعودی اشاره کرد.
راشد الماجد (زاده ۲۷ ژوئیه ۱۹۶۹) خواننده عربستانی و از مشهورترین خوانندگان خلیج فارس است که در بحرین متولد ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با راشد

راشد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی راشد   • حسینعلی راشد mp3   • دانلود سخنرانی های حسینعلی راشد   • سخنرانیهای راشد   • سخنرانی حسینعلی راشد   • دانلود سخنرانی راشد   • دانلود سخنرانی مرحوم حسینعلی راشد   • سخنرانیهای حسینعلی راشد   • مفهوم راشد   • تعریف راشد   • معرفی راشد   • راشد چیست   • راشد یعنی چی   • راشد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی راشد
کلمه : راشد
اشتباه تایپی : vhan
آوا : rASed
نقش : اسم
عکس راشد : در گوگل

آیا معنی راشد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )