برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1610 100 1
شبکه مترجمین ایران

درشت نی

درشت نی در دانشنامه ویکی پدیا

درشت نی
در ساق پای جانداران مهره دار دو استخوان وجود دارد که استخوان بزرگ تر و قوی تر دُرُشت نِی و استخوان باریک تر و ضعیف تر نازک نی نام دارد. به درشت نی، استخوان قلمِ پا هم گفته می شود.
این دو استخوان، زانو را با قوزک پا پیوند می دهند.
در ساختار مچ پا سه استخوان درشت نی، نازک نی و قاپی شرکت دارند که توسط رباط هایی مثل رباط دلتوئید، رباط تالوفیبولار پیشین و پسین و غیره پشتیبانی می شوند.
درشت نی در جنس مذکر راست و عمودی است وبا استخوان درشت نی پای دیگر هم راستا است ولی در جنس مؤنث، درشت نی ها مقداری خمیدگی به سوی بیرون دارند تا اریب بودن استخوان ران زنانه را جبران کنند.
عکس درشت نی
عصب درشت نی یا تیبیال شاخه مهمی از عصب سیاتیک است.
عصب سیاتیک از اتصال ریشه های عصبی L4-S3 که از مهره های کمری و ساکروم خارج شده تشکیل می شود و بعد از خارج شدن از لگن از پشت باسن به پشت ران رفته و در بالاتر از مفصل زانو به دو شاخه به نامهای عصب درشت نئی و عصب نازک نی مشترک (پرونئال) تقسیم می شود.
عصب تیبیال به پشت ساق و سپس کف پا رفته و حس نواحی ذکر شده و حرکت عضلاتی را که در این نواحی هستند تأمین می کند مانند حرکت عضلات خم کننده (فلکسور) انگشتان پا.
عصب سیاتیک


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

درشت نی در دانشنامه آزاد پارسی

دُرشت نی (tibia)
استخوان قدامی جفت استخوان پا، بین مچ و زانو. در انسان، درشت نی استخوان قلم پاست. این استخوان از بالا به استخوان ران متصل شده است و مفصل زانو را پدید می آورد. در قسمت انتهای خارجی، در بالا و پایین، با استخوان نازک نی، و در پایین با استخوان قوزک قاپ مفصل می شود و مفصل مچ را پدید می آورد.

معنی درشت نی به انگلیسی

crus (اسم)
ساق پا ، ساق ، درشت نی ، پایک
shank (اسم)
میله ، ساق پا ، درشت نی ، ساقه ، قصبه کبری
tibia (اسم)
درشت نی ، قصبه کبری

درشت نی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی درشت نی   • مفهوم درشت نی   • تعریف درشت نی   • معرفی درشت نی   • درشت نی چیست   • درشت نی یعنی چی   • درشت نی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی درشت نی

کلمه : درشت نی
اشتباه تایپی : nvaj kd
عکس درشت نی : در گوگل

آیا معنی درشت نی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )