برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1632 100 1
شبکه مترجمین ایران

دانشگاه

/dAneSgAh/

معنی دانشگاه در لغت نامه دهخدا

دانشگاه. [ ن ِ ] (اِ مرکب ) دانشگه. محل دانش. جای دانش. جای علم. || اصطلاحاً مؤسسه ای که تعلیم درجات عالیه ٔ علوم و فنون و ادبیات و فلسفه و هنر کند. این کلمه بجای اونیورسیته بکار رفته است. دانشگاه شعبه هایی بنام دانشکده خواهدداشت و هر دانشکده جای تعلیم رشته ای از رشته های علمی یا فنی یا ادبی یا فلسفی و یا هنری خواهد بود. در ایران صرف نظر از مدارس قدیم که همه نوع تعلیم از فروترین تا برترین درجات در آنها داده میشد و برخی از آنها در تاریخ تعلیم و تربیت در قرون مختلفه بنام بوده است ، سابقه ٔ تأسیس دانشگاه 1313 هَ. ش. می رسد که دانشگاه تهران بنیاد نهاده شده است. و هم اکنون جز از تهران در شهرهای اصفهان و تبریز و شیراز و مشهد و اهواز نیز دانشگاه هست و ما فهرست وار به تشکیلات و تاریخ تأسیس هرکدام و اینکه هر یک مشتمل بر چند دانشکده هستند اشاره می کنیم :
دانشگاه تهران - دانشگاه تهران در سال 1313 هَ. ش. بموجب «قانون تأسیس دانشگاه » مصوب هشتم خرداد 1313 ایجاد گردید و در این تاریخ از مدارس عالی که در آن هنگام وجود داشت (مانند دارالمعلمین عالی ، مدرسه ٔ حقوق و علوم سیاسی ، مدرسه ٔ عالی طب ) دانشگاه تهران تشکیل شد و بسرعت اجزاء مختلف آن ایجاد گردید. با این تعبیر میتوان قدیمترین تاریخ تأسیس بعضی از شعب منضم شده به دانشگاه تهران را سال 1268هَ. ق. (1231 هَ. ش.) که سال تأسیس مدرسه ٔ دارالفنون بر اثر مساعی میرزا تقی خان امیرکبیر باشد، دانست. دارالفنون دارای شعب متعدد از قبیل طب ، فنون نظامی ، ریاضیات ، ادبیات ، موسیقی و رشته های دیگر علوم و فنون بود.
رشته ٔ طب بر اثر توسعه ٔ سازمان آن بعدها از دارالفنون جدا و بنام مدرسه ٔ عالی طب و داروسازی موسوم شد. همچنین رشته های فنون نظامی نیز از دارالفنون جدا شد و بوزارت جنگ ملحق گردید. البته در آن زمان در نقاط مختلف کشور مدارس قدیمه ای وجود داشت که در آنها علوم اسلامی و بسیاری ازمباحث مربوط بعلوم عقلی و نقلی تدریس میشد. قدیمترین تاریخ تأسیس این مدارس و دارالعلمها در ایران قرن چهارم هَ. ق. (قرن دهم م.) است. مجموعه ٔ این مدارس و ایجاد مدارس عالی دیگری که در شرایط زمان تأسیس آنها را ایجاب میکرد و لزوم وحدت و تمرکز اداره ٔ این مدارس عالی سبب شد که وزارت فرهنگ بت ...

معنی دانشگاه به فارسی

دانشگاه
( اسم ) ۱ - جای تعلیم محل آموختن . ۱ - موسسه علمی وسیع شامل چند دانشکده و موسسه مجموعه مدارس عالی دارالفنون دار العلم .
( دانشگاه کالونی آزاد ) در شهر آمستردام ( هلند ) تاسیس ۱۸۸٠ م. در آن زبان عربی و آرامی نیز تدریس میشود.
در شهر آنکارا ( آنقره ) ( ترکیه ) . تاسیس ۱۹۴۶ م. دارای دانشکده های ادبیات علوم حقوق پزشکی دامپزشکی کشاورزی ادیان و علوم اجتماعی است .
در شهر آکسفرد ( انگلستان ) تاسیس قر.۱۲ م. زبانهای فارسی و عربی السنه سامی دروس مربوط باسلام تاریخ جدید خاور نزدیک و فلسفه اسلامی نیز در آن تدریس میشود .
( جامعه ابراهیم پاشا ) دانشگاهی است دولتی در قاهره که در ۱۹۵٠ م. تاسیس شد و شامل دانشکده های پزشکی ادبیات علوم فنی کشاورزی و بازرگانی و حقوق میباشد.
در ادنبورگ ( ادینبرو ) ( اسکاتلند ) تاسیس ۱۵۸۳ م. درین دانشگاه زبان عربی و شریعت اسلامی نیز تدریس میشود.
در شهر ارفورت ( آلمان ) تاسیس ۱۳۷۹ م.
در باواریا ( آلمان) تاسیس ۱۷۴۳ م. درین دانشگاه زبانهای شرقی نیز تدریس میشود .
دانشگاهی است در جامع ازهر مرکز علوم اسلامی و طلاب آن از همه اقطار ممالک اسلامی گرد میایند. در این دانشگاه علوم نحو زبان ادبیات عرب بیان منطق و علوم دینی ( علم توحید فقه حدیث و تصوف ) و غیره تدریس میشود و اخیرا تشکیلات آنرا تجدید کرده بصورت دانشگاهی جدید در آورده اند شا ...

معنی دانشگاه در فرهنگ معین

دانشگاه
( ~.) (اِمر.) ۱ - جای دانش ، محل تعلیم و تعلم دانش . ۲ - مؤسسة علمی وسیع شامل چند دانشکده و مؤسسه .

معنی دانشگاه در فرهنگ فارسی عمید

دانشگاه
مدرسۀ عالی که تمام علوم در آنجا تدریس شود، مؤسسۀ آموزش عالی بزرگی که شامل چند دانشکده و رشته های گوناگون در سطح بالاتر از دیپلم در آن آموزش داده می شود.

دانشگاه در دانشنامه اسلامی

این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاهی با عنوان دانشگاه آزاد در کشور تأسیس شد که دارای چندین دانشکده در تهران بود و به پذیرش دانشجو اهتمام داشت. این دانشکده ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در هم ادغام شد و دانشگاه علامه طباطبایی نام گرفت.
فکر تشکیل دانشگاهی آزاد، بر اساس آموزش های اسلامی در سال های اولیه ی پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص پس از اعلام انقلاب فرهنگی مطرح شد. این فکر را اول بار آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، در اردیبهشت ۱۳۶۱ مطرح کرد (هاشمی رفسنجانی، ۱۰۲) پس از آن جمعی از مسئولان بلندپایه ی کشور در جلساتی تصمیم به تأسیس این دانشگاه گرفتند.
اولین واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در ۱۳۶۱ ش در شهر تبریز، در محل مصلای آن شهر تأسیس شد و دکتر کریم زارع به ریاست آن واحد دانشگاهی منصوب شد. (کریم زارع، ۲) پس از آن، این واحد دانشگاهی شروع به فعالیت کرد و به تأسیس واحدهای دانشگاهی در سراسر ایران همت گماشت.
حضرت امام خمینی در دیدار با مسئولان این دانشگاه با اشاره به تأسیس این دانشگاه، آن را از اقدامات خوب مسئولان نظام ارزیابی کرد و بر گسترش و حمایت از آن تأکید ورزید. (صحیفه ی امام، ج۱۸، ۲۱۹) اساسنامه ی این دانشگاه در ۱۳۶۵ و ۱۳۶۶ و در طی جلسات ۱۳۱ـ ۱۲۸ ـ ۱۲۷ ـ ۱۰۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. در این اساسنامه، تأسیس این نهاد آموزشی این گونه تعریف شده است:
ارکان این دانشگاه عبارتند از:
هیئت مؤسس این دانشگاه متشکل بودند از آیات و حجج الاسلام: سید علی خامنه ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، میرحسین موسوی، سید احمد خمینی و عبدالله جاسبی. وظایف و اختیارات هیئت مؤسس به این قرار است:
هیئت امنای این دانشگاه هم عبارتند از:
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از مراکز علمی با ماهیت آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران. تمرکز بر بازنگری و اسلامی سازی علوم انسانی در قالب ۱۱ گروه پژوهشی از وظایف سازم ...


دانشگاه در دانشنامه ویکی پدیا

دانشگاه
دانشگاه را در فرهنگ های لغت این گونه تعریف کرده اند:
دانشگاه های جامع
دانشگاه های تخصصی
گفته می شود که قدیمی ترین نهادی که به دانشگاه های امروزی شباهت بیشتری داشت، حدود شش و نیم سده پس از برپایی آکادمی افلاطون (که در باغ آکادامه و دره آکادموس آتن گشایش یافت) فعالیت می کرد. دانشگاه ها بر حسب علومی که در آن ها تدریس می شوند، بر دو نوع هستند:
دانشگاه در سطوح علمی گوناگون (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) و رشته های مختلف مدرک دانشگاهی ارائه می نماید.
با توجه به تعریفی که از دانشگاه ارائه می شود در مورد اینکه کهن ترین دانشگاه دنیا کدام بوده بحث و جدل های بسیاری وجود دارد. اما به قطع و یقین، چنین مرکز آموزشی در تمدن های باستانی شرق شکل گرفته است. اگر دانشگاه را یک مؤسسه دانشجویی فرض کنیم، آکادمی افلاطون قدیمی ترین دانشگاه در غرب بوده است و سند تاریخی هم بر این ادعا وجود دارد. واژه لاتین "universitas" ابتدا در عصر یونان باستان و روم احیا شد و به کمک آن تلاش می کردند ویژگی های آکادمی افلاطون را شرح دهند.
عکس دانشگاه
«دانشگاه» (انگلیسی: University (film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.
۲۰۰۲ (۲۰۰۲)
دانشگاه ۱۸ مارس چاناک قلعه (تأسیس ۱۹۹۲)، یکی از دانشگاه های ترکیه است. این دانشگاه دارای ۷ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۱۰ مدرسه عالی آموزش شغلی، ۲ انستیتو و ۴ مرکز تحقیقات است. تعداد دانشجویان آن حدود ۱۰ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن حدود ۵۰۰ نفر است.
مدرسةعالی بهداشت چاناک قلعه: مامایی، پرستاری
دانشکدة تربیت معلم: دبیری در رشته های: زبان آلمانی، تکنولوژی های رایانه ای و آموزش، جغرافیا، علوم پایه، انگلیسی، ژاپنی، پیش دبستانی، کلاسداری، علوم اجتماعی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی، زبان ترکی
دانشکدة علوم پایه و ادبیات: بیولوژی، جغرافیا، فیزیک، زبان و ادبی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دانشگاه در دانشنامه آزاد پارسی

دانشگاه (university)
مؤسسۀ آموزش عالی و پژوهشی برای آموزش فارغ التحصیلان دورۀ متوسطه. در ایران، معمولاً دانشگاه متشکل از دست کم سه یا دو دانشکده و یک آموزشکده است. وجه تمایز دانشگاه از سایر مراکز آموزش عالی، این است که دانشگاه دوره های کارشناسی ارشد و دکتری دارد. دانشگاه های ایران، با توجه به زمینۀ فعالیت خود، به سه گروه تقسیم می شوند: ۱. دانشگاه جامع، مجموعه ای متشکل ازدانشکده های عمومی؛ ۲. دانشگاه تخصصی، مجموعه ای متشکل از دانشکده های تخصصی در هر یک از گروه های برنامه ریزی؛ ۳. دانشگاه حرفه ای کاربردی (علمی ـ کاربردی)، مجموعه ای متشکل از حداقل پنج دانشکدۀ عمومی یا تخصصی یا ترکیبی از آن ها، به منظور دستیابی به اهداف کاربردی و تربیت نیروی انسانی. دانشگاه های ایران، در حال حاضر، به دو گروه دانشگاه های دولتی، مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه فردوسی مشهد؛ و دانشگاه های غیر انتفاعی، مانند دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی ایران زیر نظر دو وزارتخانۀ علوم، تحقیقات و فناوری؛ و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارند و بودجۀ آن ها را دولت تأمین می کند. دانشگاه های غیرانتفاعی ازلحاظ درس ها و مقررات آموزشی تابع دو وزارتخانۀ فوق اند؛ ولی با سرمایۀ خصوصی اداره می شوند. نخستین دانشگاه اروپایی دانشگاه سالرنو در ایتالیا بود، که در قرن ۹م تأسیس شد، و درپی آن دانشگاه های بولونیا، پاریس، آکسفورد، کیمبریج، و مونپلیه در قرن ۱۲م و دانشگاه های سالامانکا و تولوز در قرن ۱۳م به وجود آمدند. دانشگاه های پراگ، وین، هایدلبرگ، و کلن، و همچنین بسیاری از دانشگاه های فرانسوی، ازجمله دانشگاه های آوینیون، اورلئان، کائور، گرِنوبل، آنژه، و اورانژ، در قرن ۱۴م بنیاد نهاده شدند. دانشگاه های اِکس، دُل، پواتیه، کان، نانت، بزانسون، بورژ، و بوردو در قرن ۱۵م تأسیس شدند. دانشگاه سنت اندروز، نخستین دانشگاه اسکاتلند، در ۱۴۱۱، و ترینیتی کالج، در دوبلین، در ۱۵۹۱ دایر شدند. امریکا، هم دانشگاه های ایالتی دارد (که هزینه هایشان را ایالت ها تأمین می کنند) و هم دارای دانشگاه های خصوصی است. قدیمی ترین دانشگاه های موجود در ایالات متحد امریکا خصوصی اند: هاروارد (۱۶۳۶)، ویلیام و مری (۱۶۹۳)، ییل (۱۷۰۱)، پنسیلوانیا (۱۷۴۱)، و پرینستون (۱۷۴۶). نوآ ...

نقل قول های دانشگاه

دانشگاه نهادی برای آموزش عالی در سطوح علمی و رشته های گوناگون.
• «به نظر من خلاقیت مسئله ای نیست که با درس خواندن و ورود به دانشگاه در ارتباط باشد. بسیاری از افرادی که در این عرصه کار می کنند خودشان نیز فرهنگ دارند و در این عرصه، دنیای خلاق با دنیای رسمی فرق می کند. در دنیای رسمی ارزش ها بر اساس رسمیت به افراد اعطا می شود اما دنیایی فراتر از رسمیت وجود دارد که دنیای کنشگر است و فراتر از ارزش هایی است که به رسمیت شناخته می شود.» -> محمدهادی محمدی
• «دانشگاه دربردارندهٔ دانشجوی آزاد و استاد آزاد است.» -> محمدهادی محمدی
• «هر انسانی حق دارد نظر دیگران را بپذیرد و نظر خودش را مطرح کند. در دانشگاه آزادی بیان عقاید به اوج خود می رسد.» «در مصاحبه با روزنامهٔ شرق»؛ چاپ ۲ مه ۲۰۱۷/ ۱۲ اردیبشهت ۱۳۹۶ -> فرهاد ناظرزاده کرمانی

دانشگاه در جدول کلمات

دانشگاه آمریکایی
برکلی
دانشگاه معروف انگلستان
اکسفورد
ربات انسان نمای ساخت دانشکده مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران
سورنا
روبات انسان نمای ساخت دانشکده مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران
سورنا
نام کتابی از «کارل منجر» اقتصاددان اتریشی متولد 1840 میلادی و پروفسور اقتصاد سیاسی در دانشگاه وین
بنیان های اقتصاد
یکی از معتبر ترین دانشگاه های آمریکا
ویرجینیا

معنی دانشگاه به انگلیسی

academy (اسم)
فرهنگستان ، دانشگاه ، اکادمی ، اموزشگاه ، انجمن ادباء و علماء ، انجمن دانش ، مکتب و روش تدریس افلاطونی
university (اسم)
دانشگاه ، مدرسه
college (اسم)
دانشگاه ، کالج ، دانشکده

معنی کلمه دانشگاه به عربی

دانشگاه
اکاديمية , جامعة , خلية
خلية
خوري , رييس , مستشار
کرسي

دانشگاه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• tehran university دانشآموختگان برجسته   • سامانه گلستان دانشگاه تهران   • ایمیل دانشگاه تهران   • دانشگاه شریف   • دانشگاه بهشتی   • کتابخانه دانشگاه تهران   • سایت دانشگاه تهران   • دانشکده مدیریت دانشگاه تهران   • معنی دانشگاه   • مفهوم دانشگاه   • تعریف دانشگاه   • معرفی دانشگاه   • دانشگاه چیست   • دانشگاه یعنی چی   • دانشگاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دانشگاه

کلمه : دانشگاه
اشتباه تایپی : nhka'hi
آوا : dAneSgAh
نقش : اسم
عکس دانشگاه : در گوگل

آیا معنی دانشگاه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )