برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1527 100 1
شبکه مترجمین ایران

حق الناس

/haqqonnAs/

معنی حق الناس در لغت نامه دهخدا

حق الناس. [ ح َق ْ قُن ْ نا ] (ع اِ مرکب ) آنچه آدمی سزاوار آن است از دین یا ارث یا نفقه یا شفعه یا حبوه و امثال آن.
- امثال :
حق الناس مقدم بر حق اﷲ است .

معنی حق الناس به فارسی

حق الناس
( اسم ) حقی است که افراد نسبت بیکدیگر دارند و باید رعایت آنها را بکنند مانند عدم تجاوز به مال و ناموس و جان یکدیگر . حق الناس باین معنی معمولا در معاملات ذکر میشود مانند : حق شفعه حق مضاجعت حق موقوف علیهم نسبت بوقف و عین موقوفه حق نفقه عیال و اولاد . این نوع حقوق بر دوقسم است : حقوق قابل انتقال واسقاط حقوق غیر قابل اسقاط و انتقال . بالجمله رد ودایع و امانات و حفظ حیثیت و احنرام افراد بمال مردم و احتراز از غضب اموال مردم و حرق و نهب و اتلاف آن از حقوق ناس است که قابل عفو و بخشایش از طرف هدا نیست .
آنچه آدمی سزاوار آن است از دین یا ارث یا نفقه و یا شفعه یا حبوه و امثال آن

معنی حق الناس در فرهنگ معین

حق الناس
( ~ُ نُ) [ ع . ] (اِمر.) حقی که افراد نسبت به یکدیگر دارند و باید رعایت کنند.

معنی حق الناس در فرهنگ فارسی عمید

حق الناس
حقی که مردم نسبت به یکدیگر دارند، مانند تجاوز نکردن به جان، مال، ناموس، شرف، و حیثیت یکدیگر.

حق الناس در دانشنامه اسلامی

حق الناس
حق الناس، به حق ثابت برای دیگری می باشد.
حق الناس، مقابل حق اللَّه عبارت است از متعلقالزامشرعی که به لحاظ مصلحت غیر، تشریع شده است، مانند وجوبادایامانت به صاحبش و حرمتتصرف در مال دیگری بدون اذن او.
منبع
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، ج ۳،ص ۳۴۱    
...
حق الناس
حَق ُّالناس حقوق مردم بر ذمه انسان است؛ که در برابر حق الله (حقوق خدا بر ذمه بندگان) قرار دارد. حق‎الناس به حقوق مالی اختصاص ندارد و جان و آبروی افراد را نیز دربرمی گیرد. برخی از حقوق مردم عبارت است از: سرقت، قَذْف، غیبت و سخن چینی. حق الناس با توبه و شهادت در راه خدا که با آن همه گناهان پاک می شود، بخشیده نمی شود. حق الناس باید جبران شود یا صاحب حق آن را ببخشد.
در احکام قضایی دین اسلام، میان حق‎الناس و حق الله تفاوت هایی وجود دارد؛ مثلا اجرای حکم در حق الناس به درخواست صاحب حق نیاز دارد؛ ولی در حق اللّه مشروط به مطالبه کسی نیست.
در دین اسلام حقوق به حق الناس و حق الله تقسیم می شوند. مراد از حق الناس، حقوق مردم بر ذمه انسان است که در مقابلِ حقوق خدا بر ذمه انسان قرار می گیرد. حق الناس ها به نوعی حق الله محسوب می شوند؛ ولی هنگامی که این اصطلاح در برابر حق الله به کار می رود، منظور از آن تنها دسته ای از حقوق است که به حق مردم بر انسان اشاره دارد.
حق الناس
حق النّاس، اصطلاح مشهور در فقه و حقوق به معنای حقوق مردم بر یکدیگر است؛ حقوقی که برای حفظ مصالح خاص دنیوی اشخاص و برای تثبیت حقی برای آنان وضع شده است.
حقوقی که از احکام شرعی ناشی می شود، گاه متضمن حق مالی یا غیرمالی به سود یک شخص بر عهده شخصی دیگر است مانند دیون و حق قصاص، که آن را حق الناس می نامند.
در احادیث و منابع فقهی، گاه به جای حق الناس از تعابیری چون حق عبد، حق عباد، حق آدمی، حق آدمیین و حقوق مسلمین استفاده شده است.
...

حق الناس در دانشنامه ویکی پدیا

حق الناس
حق الناس یک اصطلاح فقهی خاص در ابواب قضا، شهادت و حدود است. در لغت به معنای «حق مردم» می باشد و در کنار حق الله، اساس حقوق اسلامی را تشکیل می دهد. ترکیب اضافی حق الناس، از نوع اضافه ملکی بوده و اضافه حق به ذی حق است. به این مفهوم حق متعلق به مردم است. برخلاف حق الله که در آن حق، حکم جعل شده توسط خدا است. در حق الله، حق اضافه به جاعل است. حق الناس نیز مانند حق الله، توسط خداوند جعل شده و فقط امر آن از به مردم سپرده شده است.
داستان هایی واقعی از حق الناس
حق الناس عرفی حقوقی است که افراد در مقابل سایر افراد جامعه بر گردن دارند. مانند بازگرداندن قرض، عذرخواهی و جلب رضایت در قبال اشتباهات و زیانهایی که به آن ها رسانده و همچنین حسن ظن به ایشان.
بر مبنای اعتقادات اسلام حق الناس از حق الله مهم تر است. و پاسخ دادن حق الناس در روز قیامت دقیق تر از پاسخ دادن به حق الله است. چرا که خداوند حق خود را می بخشد ولی حق مردم را باید صاحبان آن (مردم) ببخشند.
بعضی کارها را برای این انجام می دهیم که دستور خداوند را اطاعت کنیم، به این کار حق الله گفته می شود. نماز خواندن، امر به معروف، دوری از گناهان از این گروه هستند. بعضی از کارهای دیگر که در طی شبانه روز برای خودمان انجام می دهیم حق النفس نام دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حق الناس در دانشنامه آزاد پارسی

حقُّ الناس
رجوع شود به:حق الله

حق الناس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حدیث حق الناس   • داستان حق الناس   • حق الناس در قرآن   • حق الناس شامل چه چیزهایی است   • حق الناس در نهج البلاغه   • روایات حق الناس   • انواع حق الناس   • حق الناس چیست   • معنی حق الناس   • مفهوم حق الناس   • تعریف حق الناس   • معرفی حق الناس   • حق الناس یعنی چی   • حق الناس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حق الناس

کلمه : حق الناس
اشتباه تایپی : pr hgkhs
آوا : haqqonnAs
نقش : اسم
عکس حق الناس : در گوگل

آیا معنی حق الناس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )