برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1579 100 1
شبکه مترجمین ایران

تورم

/tavarrom/

مترادف تورم: آماس، انتفاخ، برآمدگی، نفخ، ورم، آماس کردن، ورم کرن، آماسیدن، افزایش غیرمعقول قیمت ها

برابر پارسی: آماس، آماسیدن، آماهیدن

معنی تورم در لغت نامه دهخدا

تورم. [ ت َ رَ ] (ع اِ) از انواع مرغان بلندپای دره ٔ نیل است. تورم برای بدست آوردن غذا تا دهان تمساح هم می رود. (از لاروس ). طیرالتمساح . قطقاط. و آن مرغی است که در دندانهای تمساح چینه چیند. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). مرغی است شبیه کبوتر و آن را طیرالتمساح نامند. (از اقرب الموارد).

تورم. [ ت َ وَرْ رُ ] (ع مص ) برآماهیدن. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ). آماسیدن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). آماسیدن پوست. (از اقرب الموارد). تهبج. انتفاخ. ورم کردن. باد کردن. برآماسیدن. برآماهیدن. (یادداشت بخطمرحوم دهخدا). آماس شدن و بینی پرباد کردن. (آنندراج ). || (اِ) آماس و ورم. (ناظم الاطباء).

معنی تورم به فارسی

تورم
ورم کردن، آماس کردن، آماسیدن/
۱ - ( مصدر ) آماس کردن ورم کردن . ۲ - ( اسم ) آماس آماه ورم . جمع : تورمات .
از انواع مرغان بلند پای دره نیل است . تورم برای به دست آوردن غذا تا دهان تمساح هم می رود .
[inflation] [اقتصاد] افزایش نسبتاً طولانی مدت سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک دورۀ زمانی
[galloping inflation] [اقتصاد] تورمی که در مدت زمان بسیار کوتاه با نرخ بسیار بالا رشد می کند
[creeping inflation] [اقتصاد] افزایش ملایم اما مستمر نرخ تورم
[double-digit inflation] [اقتصاد] افزایش سطح قیمت ها از 10 درصد تا 100 درصد
[runaway inflation] [اقتصاد] نرخ بسیار بالای تورم که کم وبیش غیرقابل مهار باشد
[cost-push inflation,cost inflation] [اقتصاد] افزایش پایدار سطح عمومی قیمت ها به دلیل انتقال افزایش هزینه های تولید به مصرف کنندگان کالا و خدمات
[alkali swelling] [خوردگی] تشکیل ژل در بتن در نتیجۀ جذب آب توسط سیلیس های بی شکل یا شن های دارای تبلور ضعیف و متعاقب آن ایجاد تورم که سبب کاهش استحکام یا تخریب کامل بتن میشود
[hyperinflation] [اقتصاد] وجود تورم بسیار شدید در بازه های زمانی بسیار کوتاه
[core inflation] [اقتصاد] تورم ناشی از افزایش قیمت مجموعه ای از کالاها و خدمات که نوسانات قیمت آنها موقتی تلقی نشود
[stagflat ...

معنی تورم در فرهنگ معین

تورم
(تَ وَ رُّ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - ورم کردن . ۲ - انتشار بی رویة اسکناس بدون تناسب با پشتوانه .

معنی تورم در فرهنگ فارسی عمید

تورم
۱. ورم کردن، آماس کردن، آماسیدن.
۲. (اقتصاد) [مجاز] بالا رفتن قیمت ها و پایین آمدن ارزش پول.

تورم در دانشنامه اسلامی

تورم
بالا بودن نرخ خرید کالا و عدم توازن بین دو جریان کالا و پول را تورّم گویند. فقها در مسئلۀ ضمان کاهش ارزش پول در دیون، مانند قرض، مهر و غیر آن به بحث و بررسی این موضوع پرداخته اند.
تورّم در اصطلاح عبارت است از بالا بودن نرخ خرید کالا در مقایسه با کالاهایی که به خریداران عرضه می شود. به عبارت دیگر، عدم توازن بین دو شاخص کالا و پول پرداختی در ازای آن.

عوامل تورّم
عواملی مختلف همچون چاپ بی رویۀ اسکناس، افزایش نقدینگی در دست مردم، بالا رفتن قیمت موادّ اوّلیۀ وارداتی و احتکار در پیدایی تورّم نقش دارند که در نهایت موجب کاهش ارزش پول و پایین آمدن قدرت خرید می شود. ازاین رو موضوع تورّم در عصر حاضر از مباحث مهم و مطرح نزد صاحب نظران اقتصادی است.

تورم در فقه
فقها در مسئلۀ ضمان کاهش ارزش پول در دیون، مانند قرض، مهر و غیر آن به بحث و بررسی این موضوع پرداخته اند.
ضمن آنکه از دیرباز دربارۀ اسقاط ارزش مبادله ای پول طلا و نقره (درهم و دینار) از سوی سلطان این بحث را مطرح کرده اند که کسی که مقداری درهم و دینار قرض گرفته، سپس از سوی سلطان، ارزش مبادله ای آن سقوط کرده است آیا بر وام گیرنده واجب است هنگام ادای دین، درهم و دینار فعلی دارای ارزش مبادله ای را بپردازد یا پرداخت درهم و دینار پیش از سقوط نیز موجب برائت ذمّۀ وی می شود؟
اقوال در مسئله به تبعیّت روایات، مختلف است.

مسأله تورم با پیدایش اسکناس
...
واژه تورم ممکن است در معانی یا علوم ذیل به کار رفته باشد: • تورم (فقه)، یکی از اصطلاحات به کار رفته در فقه، به معنای بالا بودن نرخ خرید کالا و عدم توازن بین دو جریان کالا و پول• تورم (اقتصاد)، یکی از اصطلاحات به کار رفته در علم اقتصاد، به معنای افزایش سطح عمومی قیمت ها به شکل مستمرّ
...
تورّم در اصطلاح، عبارت از افزایش سطح عمومی قیمت ها به شکل مستمرّ است.
واژه Inflation نخستین بار در قرن نوزدهم در کشورهای اروپایی به ...


تورم در دانشنامه ویکی پدیا

تورم
تورم (به فرانسوی: Inflation، انفلاسیون)(به انگلیسی: Inflation، اینفلِیشِن) از نظر علم اقتصاد اشاره به افزایش سطح عمومی تولید پول، در آمدهای پولی یا قیمت است. تورم عموماً به معنی افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت در نظر گرفته می شود. تورم، روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت ها در اقتصاد است. هر چند بر پایه نظریه های گوناگون، تعریف های متفاوتی از تورم ارائه می شود، اما، تمامی آن ها به روند فزآینده و نامنظم افزایش در قیمت ها اشاره دارند. مفهوم امروزی تورم، در سده نوزدهم میلادی رواج یافت. پیش از آن، مفهوم دیگری از تورم وجود داشت که جهت نشان دادن افزایش حجم اسکناس های غیرقابل تبدیل به طلا به کار برده می شد.
تورم دلالت بر وضعیتی دارد که در آن تقاضای پولی برای محصول نسبت به تولید رشد می کند، وضعیتی که، در نبود کنترلی مؤثر، به صورت افزایش بهای یک واحد از کالای تولید شده آشکار می شود. تورم معمولاً با افزایش واقعی یا بالقوهٔ سطح عمومی قیمت ها، یا به سخن دیگر، با کاهش قوهٔ خرید واحد پولی همراه است. در بعضی مواقع تورم زمانی به وجود می آید که سطح عمومی قیمت ها به میزانی که افزایش در بازدهی عوامل و فرایندهای اقتصادی ایجاب می کنند تنزل نیابد. تورم آن طور که معمولاً فهمیده می شود، رابطه ای با افزایش نامعمول قیمت ها دارد.
زمانی که اقتصاددانان دربارهٔ تورم صحبت می کنند، به رشد سطح عمومی قیمت ها اشاره دارند؛ تورم یعنی باید برای خرید کالاها و خدمات، پول بیشتری پرداخت شود.
پاره ای دیگر از تعاریف، تورم را سیر تراکمی افزایش قیمت ها و برگشت ناپذیری آن تعریف کرده اند. صاحب نظران دیگری همچون ریمون بار، ژان مارشال و گونار میردال تورم را افزایش زیاد و مداوم قیمت ها تعریف کرده اند. اگر رشد دستمزدها با رشد بهره وری در اقتصاد یکسان باشد، تورم به وجود نخواهد آمد.
نرخ تورم برابر است با تغییر در یک شاخص قیمت که معمولاً شاخص قیمت مصرف کننده است. کاهش درصد پشتوانه دار از پول ملّی نصبت به درصد پول خلق شده را تورّم گویند. نکته:بانک مرکزی باید به صورت نقطه به نقطه و وزارت اقتصاد به صورت حدّاقلّی روزانه ،کلّیّهء شاخص ها و پارامترهای مربوط به تورّم را بررسی کرده و با تغییردر استراتژیهای ممکن،آن رامینیمال کند.
کینز تلاش می کرد که میان «شبه تورم» و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تورم در دانشنامه آزاد پارسی

تَورّم (inflation)
افزایش مداوم و پیوسته سطح عمومی قیمت ها یا قیمت میانگین کالاها و خدمات که معمولاً به صورت درصد در یک سال تعیین می شود. افزایش قیمت ها در تورم اولاً باید مداوم و پیوسته باشد، یعنی طی یک دورۀ زمانی خاص مدام بالا رود، بنابراین به یک بار افزایش قیمت ها تورم نمی گویند. ثانیاً باید در کل کالاها و خدمات انجام گیرد و به افزایش یک یا چند کالا که می تواند علل مختلف داشته باشد تورم نمی گویند. علت تورم را اصولاً در نتیجۀ کشش تقاضا و فشار هزینۀ تولید می دانند. اگر تقاضای مصرف در کل کالاها بالا رود و در مقابل عرضه به همان نسبت افزایش نیابد، سطح عمومی قیمت ها بالا می رود و تورم پدید می آید. در ایران یکی از مهم ترین علل تورم را همین امر می دانند. جمعیت ایران در ۱۳۵۸ برابر ۳۶میلیون و در ۱۳۸۵ بالغ بر ۷۰میلیون نفر شد و در کنار آن تولید و عرضۀ کالا به همان نسبت افزایش نیافت. کمبود کالا باعث بالارفتن قیمت آن شد و دولت و بانک مرکزی برای بالابردن قدرت خرید مردم به انتشار گسترده پول پرداختند و حجم نقدینگی را افزایش دادند که باعث افت و کاهش ارزش ریال در کشور شد. انواع تورم عبارت اند از تورم ملایم که قیمت ها به کندی در طی یک سال افزایش می یابند و نرخ تورم کمتر از دَه درصد است؛ در تورم شتابان، نرخ تورم تا ۵۰ درصد در سال می رسد و در تورم سرکش، قیمت ها در هر سال صدها و گاه هزاران برابر سال قبل می شود. نرخ تورم را به این صورت محاسبه می کنند که قیمت سال قبل را از قیمت سال جاری کسر و به قیمت سال قبل تقسیم می کنند. این نرخ در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا قبل از ۱۳۶۱ کمتر از دَه درصد بود و از آن پس افزایش یافت و در ۱۳۷۴ به۴۹.۵ درصد، یعنی اوج تورم در ایران، رسید. در ۱۳۸۶ این نرخ را پانزده تا بیست درصد می دانند. برای مهار تورم، دولت سیاست کاهش تقاضا ازجمله اِعمال سیاست پولی انقباضی و سیاست افزایش عرضۀ کالای بیشتر و نیز تعدیل سیاست درآمدی از طریق کنترل سطح قیمت ها، عدم افزایش دستمزد و حقوق را پیش می گیرد.

تورم در جدول کلمات

تورم
گرانی
تورم پوستی را از بین میبرد
شبدر قرمز
تورم ر گهای پا
واریس
تورم و باد
اماس
از مهم ترین انتقادات و ایرادات دولت نهم | تورم در این بازار است
مسکن
از مهم ترین ایرادات دولت نهم تورم در این بازار است
مسکن
این کشور با نرخ تورم 6/19درصدی رتبه سوم جهان را دارد
ونزویلا
این کشور دارای رتبه چهارم از نظر نرخ تورم در جهان است نرخ تورم این کشور 5/15درصد است
ایران
این کشور در رده هفتم جهان از نظر نرخ تورم قرار گرفته است• نرخ تورم این کشور 12درصد است
اتیوپی
این کشور رتبه پنجم جهان را از لحاظ نرخ تورم دارا است | نرخ تورم این کشور 5/14درصد است
ازبکستان

معنی تورم به انگلیسی

protuberance (اسم)
بادکردگی ، بر امدگی ، تورم ، قلنبگی
protuberancy (اسم)
بادکردگی ، بر امدگی ، تورم ، قلنبگی
swell (اسم)
برجستگی ، تورم
inflation (اسم)
پف ، تورم
turgescence (اسم)
تکبر ، بادکردگی ، بر امدگی ، اماس ، تورم
turgidity (اسم)
باد ، بادکردگی ، ورم ، اماس ، طمطراق ، تورم
struma (اسم)
گواتر ، غمباد ، تورم ، اتساع و گشاد شدن هر عضوی

معنی کلمه تورم به عربی

تورم
انتفاخ , تضخم
التهاب الکبد

تورم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرمول محاسبه تورم   • تورم به زبان ساده   • تورم ایران   • مقاله تورم   • انواع تورم   • تورم pdf   • تورم چیست+pdf   • تورم نقطه به نقطه   • معنی تورم   • مفهوم تورم   • تعریف تورم   • معرفی تورم   • تورم یعنی چی   • تورم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تورم

کلمه : تورم
اشتباه تایپی : j,vl
آوا : tavarrom
نقش : اسم
عکس تورم : در گوگل

آیا معنی تورم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )