برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1384 100 1

تمدن بابل

تمدن بابل در دانشنامه ویکی پدیا

تمدن بابل
بابل (به اکدی: باب-ایلی، به معنی دروازهٔ خدا) یکی از تمدن های باستانی حوزهٔ میان رودان است. بابل در میان رودان در حوضهٔ رود فرات قرار داشت. مرکز این تمدن باستانی، شهر بابل بود که امروزه بقایا و آواره های به جا مانده از این شهر را تقریباً در ۸۸ کیلومتری جنوب بغداد امروزی و نزدیک شهر حله عراق می توان یافت.
در حدود ۱۸۹۶ پیش از میلاد حمله نافرجام کاسی ها به بابل روی می دهد. همچنین در حدود ۱۷۴۹ پیش از میلاد بابل توسط کاسی ها سقوط می کند.
در حدود ۱٬۵۹۵پیش از میلاد هیتی ها بابل را اشغال و غارت می کنند.
در حدود ۱٬۲۴۴ تا ۱٬۲۰۸ پیش از میلاد و در زمان پادشاهی کیدین خوران (Kidin-Ḵutran) ایلام به بابل حمله می کند.
در حدود ۱٬۱۰۰ تا ۷۷۰ پیش از میلاد، اتحاد ایلام و بابل علیه آشور صورت می پذیرد.
در حدود ۱۱۷۱ پیش از میلاد، کویترناحونته شاه ایلام به بابل حمله کرده و آن سرزمین را فتح می کند.
در سال ۶۱۲ پیش از میلاد ماد و بابل متحد شدند و هووخشتره به نینوا مرکز آشور حمله کرد و پادشاهی آشور را برانداخت.
در سال ۵۳۹ پیش از میلاد بابل ثروتمندترین شهر غرب آسیا توسط کوروش فتح می گردد. سقوطی که با مقاومت کم سپاه بابل در کرانه ساحلی رود دجله به وقوع پیوست.
در سال ۴۸۴ پیش از میلاد خشایارشا ضمن سرکوب شورش بابل، استحکامات دفاعی آنجا را نابود کرده و مجسمه خدای مردوخ را تخریب کرد.
در مقایسه با شهرهای دیگر در ناحیه میان رودان، پیدایش بابل به عنوان یک شهر عمده با تأخیر صورت پذیرفت. نامی از این شهر در هیچ کدام از مدارک تاریخی که از پیش از قرن ۲۳ پ.م. به دست ما رسیده یافت نمی شود. البته شواهدی دال بر اینکه ساکنانی در آن محل در مقیاس کوچک در دوران ماقبل تاریخ حضور داشته اند موجود است.
پیدایش تمدن بابل در مقایسه با پیدایش تمدن در ناحیه میان رودان با تأخیر صورت پذیرفت. سومر اولین و قویترین دولت شهر میان رودان بود. پیدایش تمدنهای سومری و عیلام در خاک میان رودان توجه سامیان ساکن صحراهای سوریه آشور را به خود جلب نمود و به تدریج به منطقه میان رودان کشاند.
افزایش تدریجی جمعیت اقوام سامی در ناحیه میان رودان و افزایش تدریجی نفوذ سیاسی آنها در ناحیه میان رودان به گونه ای بود که ۲۸۰۰ سال پ.م. سامیان اکثریت ساکنان بسیاری از شهرهای ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های تمدن بابل

بابِل کشوری اَکّدی زبان و منطقه ای فرهنگی برپاشده در جنوب مرکزی بین النهرین، عراق امروزی بود.
• «بابلیان در ۲۰۰۰ هزار پیش از میلاد چنان قوانین اساسی برای ریاضیات تدوین کردند که آشورشناسان کنونی هنوز به حلِّ بسیاری از مسائل در آن مورد دست نیافته و رمزهای اعداد و استخراج جدول ها را به طریق دلخواه نکرده اند. » ، -> رقیه بهزادی

ارتباط محتوایی با تمدن بابل

تمدن بابل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تمدن بابل   • مفهوم تمدن بابل   • تعریف تمدن بابل   • معرفی تمدن بابل   • تمدن بابل چیست   • تمدن بابل یعنی چی   • تمدن بابل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تمدن بابل
کلمه : تمدن بابل
اشتباه تایپی : jlnk fhfg
عکس تمدن بابل : در گوگل

آیا معنی تمدن بابل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )